Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

پادکست:

ندارد
چگونه کارمندی سیاستمدار باشیم سیاست های رفتاری در محیط کار

در این مقاله مدیرنو؛ به سیاستهای رفتاری در محیط کار و اینکه چگونه کارمندی سیاستمدار باشیم می پردازیم. به روش های سیاستمدار بودن در کار اشاره می کنیم. با ما همراه باشید. کارمندانی که آرام هستند به‌سرعت پله‌های ترقی را طی می‌کنند. چون کارمندی با سیاست و باتدبیر هستند، آغازگر کشمکش‌ها نیستند بلکه آن را متوقف می‌کنند. آنها بی‌طرف نمی‌مانند و به حل مسئله کمک می‌کنند. آنها برای خود و دیگران آرامش ایجاد کرده و افراد اگر با مشکلی مواجه شوند از آنها کمک می‌گیرند.

سیاستهای رفتاری در محیط کار

چگونه کارمندی سیاستمدار باشیم؟

برای اینکه چنین ویژگی‌هایی در محل کار داشته باشید، نکات زیر تا حد زیادی به شما کمک می‌کند:

1- مطرح کردن سؤال در زمان درگیری

همواره طرح سؤال، حرارت را از موقعیت‌های انفجاری دور می‌کند. شما رو به یکی از طرفین دعوا می‌کنید و از او یک پرسش ساده می‌پرسید. مثلاً: “چرا معتقدی که این روش کارآمد نیست؟” و یا از یکی از طرفین دعوا بخواهید که اجازه دهد دیگری هم مشکلش را مطرح کند.

از طرفین دعوا بخواهید که روی موردی متمرکز شوند که نیاز به توضیح داشته باشد. آنها مجبور خواهند شد نهایت سعی خود را برای پاسخگویی به شما به‌کارگیرند و درباره‌ی پرسش شما فکر کنند. بنابراین حرارت دعوا از بین می‌رود و شما خود را به‌عنوان یک کارمند سیاستمدار اثبات می‌کنید.

 

2- جانب‌داری نکنید.

اگر جانب‌داری کنید، پس شما هم در مشاجره شرکت کرده‌اید. به عنوان یک کارمند سیاستمدار ، سیاستهای رفتاری شما در محیط کار باید به گونه ای باشد که کاملاً بی‌طرف بمانید و استوار و میانجی باشید. اگر بی‌طرف نباشید، یکی از طرفین دعوا، شمارا به همراه شخص مورد مشاجره سرزنش خواهد کرد.

هرچه بی‌طرف و مستقل باشید، ارشدتر ظاهر خواهید شد. اگر پابرهنه وسط هر معرکه‌ای بدوید و از طرف خاصی جانب‌داری کنید، احتمال می‌رود که برای خود دشمن‌تراشی کرده یا کله‌شق به نظر برسید.

 

3- بدانید چه موقع نظرتان را نزد خود نگه‌دارید.

اظهارنظر کردن کار بسیار ساده ایست. ما همه نظریه و عقیده‌های مختلفی داریم اما باید بدانیم که چه موقع باید این عقاید را برای خود نگه‌داریم و چه موقع آنها را مطرح کنیم. این‌که افراد نمی‌دانند چه وقت باید ساکت بمانند، دلیلش اینست که تصورمی‌کنند نظراتشان:

  • ارزشمند میباشد.
  • مخاطب دارد.
  • پراهمیت است
  • تفاوتی ایجاد می‌کند.
  • سبب می‌شود مورد تأیید و توجه قرار گیرند.

مسلماً همه این‌ها دلایل غلطی برای اظهارنظر کردن هستند. دلیل اصلی برای اظهارنظر شما فقط اینست؛ از شما خواسته‌شده. ایده‌تان را به‌صورت صریح، دقیق و واضح بیان کرده و طوری نظر دهید که فقط یک نظریه به‌حساب نیاید، بلکه یک راه‌حل واقعی باشد که می‌تواند به‌کار گرفته شود.

 

4- هرگز خشمگین نشوید.

به عنوان کارمند سیاستمدار ، سیاستهای رفتاری شما در محیط کار باید به گونه ای باشد که تحت هیچ شرایطی خشمگین نشوید. این مورد استثنائی ندارد و در هیچ وضعیتی نقض نمی‌شود. چگونه می‌خواهید خود را کنترل کنید؟ چگونه این سیاستهای رفتاری در محیط کار را بیاموزید که آرام و خوش‌رفتار باشید؟ پاسخ بسیار ساده میباشد. می‌توانید به مسائل مهم‌تر بیندیشید. در هرحالتی تمرکز خود را به مسائل مهم‌تری معطوف کرده که به‌طور حتم منفعت شرکت از همه‌چیز مهم‌تر میباشد. از این راه آسان‌تراست که هر مسئله آزاردهنده ای با خونسردی حل شود.

عصبانی نشدن به معنای عدم بیان احساسات نیست، بلکه شما مجاز هستید ناراحتی‌هایتان را ابرازکنید. خودخوری کردن کار درستی نیست، هنگامی‌که رنجیده و مکدر هستید حرف بزنید تا بلافاصله موقعیت را مهارکنید. دلگیری‌هایتان را کم‌کم بروز دهید تا بر روی‌هم انباشته نگردد.

 

5- هدفمند بودن درباره موقعیت‌ها

اگر احساس کردید که در محل کار به ستوه آمده‌اید، چندراه دارید:

  • بروید.
  • گزارش بدهید.
  • عصبانی شوید.
  • چیزی نگویید.
  • قاطعانه برخورد کنید.

این‌که شما چگونه بخواهید با موقعیت‌های دشوار کنار بیایید، کاملاً مربوط به شماست. هرچند به عنوان یک کارمند سیاستمدار بهتراست سیاستهای رفتاری در محیط کار داشته باشید و پیش‌از اینکه واکنشی نشان دهید به یک برنامه‌ی بلندمدت بیندیشید. درخواست کناره‌گیری بر رزومه کاری شما چه تأثیری خواهد گذاشت؟ نمی‌گوییم که برای تداوم کار خود با سوءاستفاده‌ها کنار بیایید، بلکه باید در هر موقعیتی هدفمند باشید.

پیشنهاد مطالعه7 علت اصلی هدفمند نبودن و بی‌انگیزه بودن در کار

 

6- صلح جو بودن

اوضاع آشفته شده، درحالی‌که شما درگیر نبوده‌اید و در اصل به شما ارتباطی نداشته. مهم نیست، یقین داشته باشید این شما هستید که اوضاع را روبه‌راه می‌کنید.

صلح‌جویی کمی شبیه موقعیت‌های جروبحثی است که بین کودکان رخ می‌دهد. سیاستهای رفتاری شما در محیط کار به گونه ای است نمی‌خواهید بدانید آغازگر دعوا چه کسی بوده ، یا اینکه بدانید موضوع نزاع چه بوده. به دنبال کشف جزئیات نیستید، بلکه تمام آنچه شما به دنبال آن هستید، برقراری صلح مجدد بین آنهاست تا با یکدیگر دست دهند و دوباره دوست باشند. همین حالت در کار شما نیز صادق است. به عنوان کارمند سیاستمدار ، همین روشی که برای کودکان اعمال می‌کنید، آنجا هم به‌کار ببندید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه آموزش درون سازمانی مدیرنو مراجعه فرمایید.

با ما در ارتباط باشید.

منبع: کتاب 100 قانون موفقیت در بازار کار

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش

درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.