Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

پادکست:

ندارد
مهارت های مهم در مدیریت تیم

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به مهارت‌های مهم در مدیریت تیم می‌پردازیم. چنانچه وظیفه‌ی جدید خود را به‌عنوان یک مدیر آغاز می‌کنید، به شما تبریک می‌گوییم، اما ممکن است در کنار وظیفه‌ی جدید مدیریت، ایجاد یک تیم جدید نیز بر عهده ی شما باشد. در هر دو مسیر، چه تیم شما آماده و حاضر باشد و چه مسئولیت ایجاد تیم جدید بر دوش شما باشد، برای ادامه  راه چه باید کرد؟

 

مهارت های مهم در مدیریت تیم

در این مقاله راهکارها و مهارت های ویژه مدیریت تیم به مدیران ارائه می‌شود که با انجام آن‌ها می‌توانند تیم خود را به سمت موفقیت و پیشرفت هدایت کنند؛ در حوزه‌ی انتخاب افراد مناسب و تصمیم گیری، در رابطه با نوع ارتباط برقرار کردن، آموزش دادن و برانگیختن افراد.

 

نکات مهم اولیه

ابتدا به شرح برخی از تعاریف مهم می‌پردازیم. به‌طور دقیق مدیریت یعنی چه؟ و چه کسی تفاوت آن را با رهبری می‌داند؟

برای شروع به نقل از استاد رهبری و نظریه پرداز معروف وارن جی بنیس (Warren G Bennis) به تفاوت میان رهبری و مدیریت می‌پردازیم:

  • رهبران کارهای درست را انجام می‌دهند؛ مدیران افرادی هستند که به‌درستی کارها را انجام می‌دهند.
  • رهبران درگیر ایجاد یک رؤیای قانع کننده برای آینده، برقراری ارتباط با این رؤیا و هدف، کمک به مردم برای درک آن و متعهد شدن به آن هستند. از سوی دیگر، مسئولیت به اجرا درآوردن این طرح و رؤیا به‌صورت اثربخش و موفقیت آمیز بر عهده‌ی مدیران است.

البته که هردوی این وظایف باهم مرتبط بوده و به‌طور کامل مؤثر هستند و شما به هردوی این نقش‌ها به‌طور کامل نیاز دارید.

بعد از مشخص نمودن هدف تا زمانی که افراد جدیت رسیدن به هدف را در چهره‌ی شما مشاهده نکنند، هیچ نشانه‌ای از انرژی برای رسیدن به سمت رسیدن به رؤیای شگفت انگیز آینده وجود نخواهد داشت.

در مقاله “چگونه می‌توانید رهبر یک تیم کارآفرین باشید؟” معیارهای زیادی برای رهبری یک تیم کارآفرین برشمرده شده است.

اهمیتِ سپردن مسئولیت به تیم

یکی از اولویت‌های مهم برای مدیریت تیم، سپردن مسئولیت به افراد است. یک تقسیم کار موفق با تطبیق مناسب افراد و وظایف شروع می‌شود، بنابراین شما در ابتدا باید اهداف و وظایف اعضای تیم را به آن‌ها توضیح دهید، شما باید اهداف و نحوه‌ی همکاری را برای اعضای تیم مشخص کنید. این امر نه تنها به شما کمک می‌کند که یک شروع بزرگ را با تیم خودتان داشته باشید، بلکه می‌تواند از منحرف شدن تیم شما جلوگیری کند.

 

به تیم خود انگیزه دهید

یکی دیگر از وظایفی که به‌عنوان مدیر بر عهده‌ی شماست، ایجاد انگیزه در اعضای تیم است. تئوری X و تئوری Y (نظریه‌ی انگیزشی داگلاس مک گریگور) هر دو رویکرد متفاوت انگیزش را توضیح می‌دهد. این‌که نحوه‌ی انگیزش افراد بستگی زیادی به طرز نگرش شما در رابطه با افرادی که برایتان کار می‌کنند دارد.

اگر شما اعتقاد دارید که افرا ذاتاً تنبل هستند، شما به تئوری X اعتقاد دارید. درحالی‌که اگر معتقد باشید که بیشتر افراد شاد هستند و از کار خود راضی هستند، گرایش شما به سمت تئوری Y است. اطمینان حاصل نمایید که به‌طور کامل این تئوری را درک کرده‌اید. این نگرش شماست که اساساً بر موفقیت شما درزمینه انگیزش افراد تأثیر  می‌گذارد.

این مسئله را در مدیریت تیم در نظر داشته باشید که افراد متفاوت نیازهای انگیزشی متفاوتی دارند. برخی از افراد به‌طور خودکار انگیزه‌ی بالایی دارند. درحالی‌که عملکرد برخی از افراد دیگر بستگی به میزان شارژ شدن آن‌ها از طرف مدیریت دارد.

 

مقالات مفید زیر را در حوزه انگیزش می‌توانید مطالعه کنید:

تیم خود را توسعه و پرورش دهید.

تیم‌ها از افرادی ایجاد میشوند که هرکدام نگرش و توانایی‌های متفاوتی دارند. شاید برای برخی از آن‌ها شغلی را که به آن‌ها اختصاص داده‌اید چالش‌برانگیز باشد. اما برخی از آن‌ها در جست‌وجوی فرصتی برای افزایش مهارت‌های خود باشند. در هر دو مورد این مسئولیت شماست که این افراد را پرورش و آموزش دهید.

مهارت‌های شما در زمینه‌ی مدیریت، زمانی تعریف می‌شوند که شما در بلند مدت یک مدیر موفق باشید. اگر شما در بهتر انجام دادن وظایف اعضای تیم به آن‌ها کمک می‌کنید. قطعاً شما مدیری خواهید بود که افراد اشتیاق کار کردن با او را خواهند داشت. همچنین شما یک همکار بزرگ برای سازمانتان خواهید بود.

یکی از مؤثرترین روش‌های توسعه و پرورش افراد تحت نظارت شما اینست که به‌طور منظم از اعضای تیم خودتان بازخورد بگیرید. بیشتر افراد در رابطه با بازخورد دادن دچار استرس و نگرانی می‌شوند. به‌ویژه زمانی که آن‌ها وظایف خود را به‌درستی انجام نداده باشند. بااین‌حال اگر شما به‌طور منظم خواستار بازخورد باشید و آن را دریافت کنید، عملکرد تمامی افراد بهتر خواهد شد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه آموزش درون سازمانی مدیرنو مراجعه فرمایید. 

با ما در ارتباط باشید.

پیشنهاد مطالعه:

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش

درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.