Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

پادکست:

ندارد
معایب و مزایای ارزیابی 360 درجه سازمانی چیست

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به اینکه ارزیابی 360 درجه سازمانی چیست می‌پردازیم. ارزیابی 360 درجه یک روش حرفه‌ای بازخورد است که این امکان را به سازمان می‌دهد تا بازخوردی درباره‌ی عملکرد کارکنان ارائه دهد. این گزارشات به‌طورکلی توسط مدیریت در مورد کارمندان درخواست می‌شود.

کسانی که در ارزیابی 360درجه شرکت دارند، معمولاً شامل: رییس، همکاران، گزارش دهندگان و مدیرانی بوده که به‌طور مرتب با شخص در تعامل هستند. نام این روش ارزیابی از این‌رو 360 درجه گذاشته‌شده که بازخورد عملکرد افراد را در تمام جهات بررسی می‌کند.

 

آنچه در مقاله ارزیابی 360درجه خواهید خواند:

 

تفاوت ارزیابی 360درجه با ارزیابی‌های سنتی

ارزیابی 360 درجه با ارزیابی‌های سنتی که کارکنان تنها توسط مدیران مستقیم و از روی عملکرد ارزیابی می‌شدند، متفاوت می‌باشد. این نوع ارزیابی بر پیشرفت کارکنان با توجه به پیشرفت اهداف شغلی تمرکز دارد. ممکن است مدیر در ارزیابی خود از دیگر کارکنان و یا حتی مدیران در مورد شخص موردنظر سؤال کند اما این روند جزئی رسمی از سیستم استاندارد این نوع از بازخورد نیست.

در مقابل، ارزیابی 360درجه بر مهارت‌ها، ارتباطات و مشارکت‌هایی که کارمند انجام می‌دهد تمرکز دارد. هدف از این ارزیابی ارائه یک دیدگاه متعادل در مورد یک کارمند از مجموع دیدگاه‌های دیگران نسبت به نقش عملکردی وی مانند رهبری، کارگروهی، ارتباطات و تعامل، مدیریت، مشارکت، عادت‌های کاری، پاسخگویی، چشم انداز و موارد دیگر مرتبط با شغل شخص می‌باشد.

این ارزیابی به سازمان‌ها اجازه می‌دهد تا تأثیر کارکنان بر انجام و پیشبرد اهداف و افزایش رضایت مشتریان که توسط اعضای تیم دیده می‌شود را برآورد کنند.

در طول چند سال گذشته تغییر به یک هنجار در دنیای کسب و کار تبدیل‌شده و تنها سازمان‌هایی که بتوانند تغییرات را به‌آسانی مدیریت کنند، می‌توانند از رقبای خود پیشی بگیرند. بعد از انجام ارزیابی 360 درجه نیز باید با نحوه مدیریت تغییر در سازمان آشنایی کافی داشته باشید که در مقاله “غلبه بر مقاومت کارکنان به تغییرات در محیط کار” از مدیران نواندیش، به این موضوع پرداخته‌ایم.

 

ارزیابی 360 درجه چگونه انجام می‌شود؟

سازمان‌ها از روش‌های مختلفی جهت انجام ارزیابی 360درجه در مورد کارکنان استفاده می‌کنند. برخی از آنها در همه‌جا یکسان و برخی متناسب بافرهنگ و محیط سازمانی می‌باشند.

هدف این ارزیابی، اخذ نکات کلیدی و مهم از کارکنان بدون دادن اطلاعات بیش‌ازحد به آنها می‌باشد. به‌طورمعمول مدیریت به دنبال دریافت پاسخ برای سؤالات خاصی می‌باشد. بنابراین استفاده از ارزیابی 360درجه برای به اشتراک گذاری و ساماندهی اطلاعات مناسب است.

برخی از سازمان‌ها از ابزارهای الکترونیکی، که به هر شخص درزمینه موردنظر امتیاز می‌دهد استفاده کرده و کاملاً به‌صورت آنلاین کار می‌کنند و برخی دیگر از سؤالات باز (سؤالاتی که جواب بلی یا خیر نداشته باشد) استفاده می‌کنند.

همچنین بعضی از سازمان‌ها برای انجام ارزیابی از مشاوران خارجی استفاده می‌کنند. مشاوران داده‌ها را بررسی، تجزیه و تحلیل کرده و با مدیران و کارکنان به اشتراک می‌گذارند. در ادامه مدیران و کارکنان با یکدیگر تعامل کرده و با کمک مشاوران و برای ارتقای شخصی و سازمانی برنامه ریزی می‌کنند.

مدیران نواندیش با در اختیار داشتن دانش و تجربه‌ی موردنیاز، در ارزیابی‌های مختلف در کنار سازمان‌ها بوده و آنها را با توجه به نیاز و خواسته مدیریت ارزیابی می‌کند. همچنین در برنامه ریزی جهت توسعه کارکنان و سازمان، هدف گذاری و ایجاد ساختار مناسب و بهبود سازمان به آنها کمک می‌کند.

 

سازمان های پیشرفته و ارزیابی 360 درجه

در سازمان‌های پیشرفته که در آنها جو اعتماد و اطمینان جریان دارد، کارکنان بازخوردهای 360درجه را مستقیماً به یکدیگر می‌دهند. مدیر به‌عنوان یک فیلتر جهت جلوگیری از به اشتراک گذاری مستقیم ارزیابی‌ها عمل نمی‌کند.

به یاد داشته باشید که مهم نیست چگونه و از چه طریق بازخوردها را جمع آوری کرده و ارزیابی 360 درجه را انجام می‌دهید. اما مهم است مطمئن شوید که این بازخوردها توصیفی بوده و در جهت ارتقای افراد و سازمان باشد. اگر در سازمان خود اشتراک گذاری بازخوردها را باز و آزاد گذاشتید، مکرراً به کارکنان در مورد نحوه و روند کار و ایجاد تأثیر مثبت یادآوری کنید.

درهرصورت چگونگی معرفی، نظارت و ارزیابی این فرآیند در اثربخشی، موفقیت و شکست آن بسیار اهمیت دارد. پیشنهاد می‌شود در این مسیر حتماً از مشاوران باتجربه یاری بگیرید. چراکه هر فرآیندی در صورت پیاده سازی نادرست می‌تواند عواقب بدی به دنبال داشته باشد. عدم اجرای یک فرایند بهتر از اجرای اشتباه و نادرست آن می‌باشد.

منبع: thebalance

پیشنهاد مطالعه:

 

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش

درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.