Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

پادکست:

ندارد
چگونه به رهبری اسطوره تبدیل شوید؟

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به اینکه چگونه به رهبری اسطوره تبدیل شوید می‌پردازیم. درباره فن رهبری بیش از هر مهارت دیگری در مدیریت گفته و نوشته‌شده است. مهارت یکی از ارکان اصلی اعتماد به نفس است که رهبری نیز از این موضوع مستثنا نیست. به نظر می‌آید که بعضی‌ها ذاتاً رهبرند؛ امّا این ویژگی آن‌ها به علت تسلط بر کارشان و عزم و اراده راسخ در جهت جلب حمایت دیگران می‌باشد.
کاریزمای رهبر، خصوصیتی ذاتی نیست، بلکه ترکیبی است از علاقه و اشتیاق و اراده برای رسیدن به هدفی کاملاً روشن و معین و مهارت فراوان در برقراری ارتباط. (برای اطلاع بیشتر می‌توانید به مقاله‌ی ۶ گام کلیدی در رهبری کسب و کار مراجعه بفرمایید.)

مدیرانی که شخصیتی برونگرا دارند، طبیعتاً راحت‌تر با جمع ارتباط برقرار می‌کنند؛ اما این بدین معنا نیست که کسانی که درونگرا هستند نمی‌توانند این مهارت را یاد بگیرند. علاقه شرط اصلی رهبری است. اما لزومی ندارد در ظاهر نمایان شود. بسیاری از سرداران صنعت، در کمال خویشتن داری چنان اعتماد به نفس و عزم و اراده‌ای از خود بروز می‌دهند که تمام اطرافیان را سر شوق می‌آورند.

خصلت درونگرایی را با ناتوانی در اظهار وجود و اثبات شخصیت خود اشتباه نگیرید. تمام رهبران موفق، از توانایی اظهار وجود و جرئت برخوردارند، امّا بعضی از آن‌ها تا حدی خجالتی و کمرو هستند. چگونگی وضعیت تربیت ما در خانه و مدرسه بر این موضوع که ما خود را یک مدیر و رهبر تلقی کنیم یا فردی تابع و فرمانبردار، تأثیرگذار است.

وقتی قدرت رهبری را درک کنید، می‌توانید بر عادت‌های تربیتی ناصحیح غلبه نمایید

به نظر می‌رسد که مدیران مختلف در موقعیت‌های متفاوتی ممتاز و سرآمد هستند. بعضی از آن‌ها وقتی هدایت سازمان و شغلی را بر عهده می‌گیرند که به‌سرعت رو به توسعه و پیشرفت است، بهترین‌اند، درحالی‌که برخی دیگر تلاش می‌کنند شرکت‌ها را از فروپاشی و شکست نجات دهند. اما این عمدتاً بستگی به علاقه دارد. رهبران کارآمد می‌دانند که چگونه روش خود را تنظیم کنند تا با شرایط متغیر هماهنگ باشد.

برای اینکه مانند رهبران بزرگ دنیا تبدیل به اسطوره ‌ای فراموش نشدنی شوید، نکات زیر  را تمرین کنید:

1-مؤدب باشید.

از کلماتی مثل “بفرمایید”، “متشکرم” در مکالمات روزمره‌تان استفاده کنید. اما اعتدال را رعایت کنید. در صورت لزوم، مؤدبانه اما قاطعانه “نه” بگویید. اگر بار اول به جواب رد شما توجه نکردند، بر حرف خود تأکید کنید. مثلاً با جمله‌ی ” می‌فهمم، اما نه“، بر پاسخ منفی خود، مهر تائید و تأکید بزنید.

2– به عنوان رهبری موفق ، الگوی خوبی برای افراد تیمتان باشید.

هدفمند و مطمئن نشان دهید. اگر حالت عصبی و نگرانی در چهره‌تان معلوم باشد، کارمندان ضعف شمارا پیداکرده و از آن استفاده می‌کنند.

3– سلامتی خود را حفظ کنید.

مرتب خودتان را وزن کنید و برای تفریح و تندرستی ورزش کنید. متناسب و معقول غذا بخورید. اغلب مردم وقتی اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهند، اضافه وزن پیدا می‌کنند.

4– مایه‌ی افتخار تیمتان باشید.

افراد گروهتان باید وقتی به نمایندگی آن‌ها در گردهمایی‌های شرکت می‌کنید یا از شرکت‌های دیگر دیدن می‌کنید، به شما افتخار کنند. پس خوب لباس بپوشید و خاص و متمایز باشید.

5– به کارایی توجه داشته باشید، نه به محبوبیت و پرطرفدار بودن.

گاهی لازم است که خشم خود را نشان دهید، اما خویشتن داری خود را از دست ندهید. ابتدا برای خود معلوم کنید که چه احساسی دارید، بعد تصمیم بگیرید که چه وقت با فرد موردنظر صحبت کنید و موضوع را با آرامش مطرح کنید. مثلاً:”من خیلی عصبانی هستم که این اتفاق افتاده است…”.

6– نشان دهید که ارزش نظرات دیگران را می‌دانید.

می‌دانم که راه حل منطقی همین است اما فکر می‌کنم این بار به روشی خلاق‌تر احتیاج داریم” یا “تا حدودی با نظر شما موافقم، اما راه حل کامل‌تر و جامع‌تری نیاز است”.

7– به دلایل منطقی موافقت یا مخالفت کنید.

 با همکارانتان به خاطر اینکه از دردسر دوری‌کنید، موافقت نکنید. به طرز خوشایند با نظرات آن‌ها مخالفت کنید. آرام باشید و اجازه دهید که آن شخص هم حرف‌هایش را مطرح کند. با دقت به حرف‌های او گوش داده، توجه کرده و بعد راه حلی برای آن پیدا کنید.

8– اگر از چیزی ناراضی هستید صریح ابراز کنید.

 “دو اشتباه مهم در این گزارش وجود دارد. در آینده باید کار را قبل از آنکه به من بدهی، با دقّت بیشتری بازبینی کنی”. آه نکشید، اخم نکنید، با بداخلاقی و بی‌حوصلگی رفتار نکنید یا سعی نکنید با حرکات صورت، نارضایتی خود را به فرد مقابل بفهمانید.

 از طرفی زیاد هم خوشرو نباشید. ممکن است دوگانگی و تردید در رفتارتان دیده شود. هیچ‌چیز بهتر از صراحت نیست. صراحت در گفتار از ابهام‌های مشکل ساز و محتمل در آینده پیشگیری می‌کند. با سؤال کردن می‌توانید گفتگو را حول آن مطلبی که می‌خواهید موردبحث قرار دهید، متمرکز کنید و از اتلاف وقت جلوگیری کنید.

9– عزت نفس داشته باشید.

با ابراز بلندنظری و مصمم و هدفدار راه رفتن، عزت نفس را در گروه خود ترغیب کنید. بلندقدی از این نظر مزیت است اما در غیر این صورت هم ناراحت نباشید. رفتار یک رهبر می‌تواند این جنبه را پوشش دهد.

10– معنویات گروه را تقویت کنید.

گروهتان را با عطف توجه آنان به هدف‌های گروه، دورهم جمع کنید. به کارمندان خود آموزش دهید درعین‌حالی که کار خود را انجام می‌دهند، باید یکدیگر را حمایت کنند. کار گروهی را بین آن‌ها تقویت کنید. بدون هدف‌های مشترک، گروهی وجود نخواهد داشت.

اشتراکات موجود در گروه، ازجمله هدف، فرهنگ و حمایت متقابل است که فلسفه‌ی گروه را تشکیل می‌دهد. کاری کنید که اعضای گروه به هم احساس وابستگی و همبستگی داشته باشند. کمک کنید که آن‌ها از مسئولیت‌های هم درک روشنی داشته باشند.

11– احساس تعلق را در اعضای گروه ایجاد کنید.

 وقتی با کارمندان صحبت می‌کنید، از ضمیر “ما” بیشتر استفاده کنید. از این طریق، احساس تعلق در افراد تحریک می‌شود.

12– افراد را تشویق کنید.

افرادی را که خوب کار کرده‌اند، در جلسات عمومی تشویق کنید. امّا برای خود نور چشمی درست نکنید.

چگونه به‌عنوان رهبری لایق باید در افراد تیم انگیزه ایجاد کنید؟

برای هر مدیری در سازمان، آگاهی از مسئله‌ی انگیزش کارکنان، ضرورت و اهمیت دارد. انگیزش درواقع پی‌جویی علّت رفتارهای اعضا و افراد سازمان است. عوامل انگیزش، درواقع پاسخ چراهای رفتار آدمی است. چرا انسان در سازمان کار می‌کند؟ چرا بعضی افراد بسیار فعّال و برخی کم‌کارند؟ علت علاقه به شغل و بی‌علاقگی به کار چیست؟ این پرسش‌ها و بسیاری دیگر، همه با موضوع انگیزش در ارتباط‌اند. پاسخ به آن‌ها در انگیزش و انگیزه‌های کارکنان خلاصه می‌شود.

ازاین‌رو مدیران با تسلط به نحوه‌ی انگیزش کارکنان و شناخت انگیزه‌های آنان می‌توانند مسیر رسیدن به اهداف را هموارتر کرده و طی مسیر را سرعت بخشند. در مقاله “رهبران چگونه همکارانشان را مشتاق می‌کنند؟ “به ایجاد شور و شوق در کارکنان توسط رهبر پرداخته‌ایم، که مطالعه آن را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

تعریف و تئوری‌های انگیزش به‌وفور یافت می‌شوند. اما این راهکارهای عملی هستند که نتیجه‌ی دلخواه را به‌دست می‌دهند و متأسفانه کمیاب و گاهاً نایاب هستند. توصیه‌های عملی انگیزش کارکنان در سازمان‌ها و موقعیت‌های مختلف سازمانی، برای رهبران و مدیران به کار می‌آیند. حتی کوچک‌ترین رفتار مدیر یا رهبر می‌تواند سبب انگیزش یا عدم انگیزش افراد گروه شود.

به افراد کم تجربه توجه خاصی داشته باشید.

 وقتی با تجربه تر و ورزیده‌تر می‌شوند، شیوه‌ی خود را تغییر دهید و کمی دست آن‌ها را باز بگذارید و اجازه دهید خودشان روش‌های کارشان را پیدا کنند. همین‌که یاد می‌گیرند کمتر به شما وابسته باشند، آن‌ها را مورد حمایت و تشویق قرار دهید.

افراد بسیار با تجربه نیاز آزادی عمل دارند و از نظارت شدید ناراحت می‌شوند. از آن اعضای گروهتان که توانایی رهبری از خود نشان می‌دهند، ترس و نگرانی به دل راه ندهید. از ابتکار عمل آن‌ها به‌عنوان مبنای پیشرفت‌های آینده استفاده کنید. عزت نفس و نتایج حاصل از آن را در شرکت ترویج کنید. کاری کنید که همه اهمیت خود را درک کنند و این‌که هرکدام آن‌ها تا چه حد در موفقیت شرکت مؤثر بوده است.

هر وقت ممکن بود ارتباط رودررو داشته باشید.

وقتی با آن‌ها ملاقات می‌کنید، تعارف‌ها و احوال پرسی‌ها را به یک دقیقه محدود کنید. تماس‌های تلفنی‌تان را تا حد امکان کوتاه کنید. در برخورد اول مشخص کنید که آیا می‌خواهید با این فرد دست بدهید یا نه. و در صورت لزوم محکم و دوستانه دست بدهید امّا زیاد دست او را در دست خود نفشارید. فشردن دست طرف مقابل پیام صمیمیت شدیدی را منتقل می‌کند که در روابط بین رهبر و اعضای گروه، لزومی ندارد و حتی ممکن است مشکل ساز شود.

در مقاله”چگونگی ایجاد ارتباط بهینه رهبر با اعضای تیم” به چگونگی برقراری ارتباط مفید بین رهبر و اعضا پرداخته‌ایم.

به گروه خود دلگرمی بدهید.

افراد باید توقعات بالایی از خود داشته باشند و به مشکلات به چشم یک فرصت و موقعیت نگاه کنند، نه معضل و گرفتاری. بر مزایایی که این موقعیت‌ها برای آن‌ها دارد تأکید کنید. خوشحال‌تر خواهند شد که آنچه شما پیشنهاد می‌کنید انجام دهند. مثلاً بگویید:” حالا که آن دو نفر غائب‌اند، تو می‌توانی به من ثابت کنی که برای ترفیع آماده‌ای.” موضوعات رهبری و انگیزش همچون سایر موضوعات منابع انسانی، انتهایی ندارند. لذا تجربه‌ی مدیریت برای کسب مهارت ‌های رهبری ، غیرقابل‌انکار است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه مشاوره کسب و کار مدیرنو مراجعه فرمایید. 

با ما در ارتباط باشید.

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش

درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.