Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

پادکست:

ندارد
7 راه موثر برای افزایش انگیزه در کارکنان

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به 7 راه مؤثر برای افزایش انگیزه کارکنان می‌پردازیم. افزایش انگیزه کارکنان در محیط کار می‌تواند باعث بهبود عملکرد، افزایش روحیه و افزایش بهره وری شود.

اگرچه عوامل انگیزه دهنده مختلف بر روی انواع کارمندان کارایی دارند، اما تکنیک‌های معمول و مشترک فراوانی وجود دارند که انگیزه کارمندان را در ارتباط با شغلشان را زیاد و آنها را هیجان زده و انرژی شان را افزایش می‌دهند. اگر به این موضوع شک دارید، از کارکنان خود بپرسید چه‌کارهایی می‌توانید برای آنها انجام دهید تا درباره محیط کاری خود انگیزه بیشتری پیدا کنند.

در این مقاله به 7 نکته برای افزایش انگیزه کارکنان اشاره نموده‌ایم:

  1. یک محیط کاری مثبت خلق کنید.
  2. اهداف را تعیین کنید.
  3. موارد انگیزه دهنده را ارائه دهید.
  4. دستاوردها را تشخیص داده و به رسمیت بشناسید.
  5. سود و درآمد حاصله را تقسیم کنید.
  6. درخواست اطلاعات از کارکنان
  7. حرفه‌ای نمودن کارمندان

 

1یک محیط کاری مثبت خلق کنید.

شما می‌توانید با ارائه محیطی شاد و مثبت به افزایش انگیزه کارکنان کمک کنید. کارهای تیمی و به اشتراک گذاری ایده‌ها را تشویق کرده و مطمئن شوید کارکنان ابزارها و اطلاعات موردنیاز برای انجام کارهایشان را در اختیار دارند. وقتی کارکنان به شما به‌عنوان رئیس یا واسطه و میانجی بین اختلافات نیاز دارند، در دسترس باشید.

مناقشات را به‌محض وقوع خاموش کرده و از بین ببرید، و به کارکنان این آزادی را بدهید که به‌طور مستقل هر وقت که خودشان مناسب دیدند کار را انجام دهند.  در محیط‌های کاری مدرن و امروزی، چیدمان نیروی انسانی و نقش آن در موفقیت و شکست کسب و کار، جایگاهی به‌مراتب متفاوت‌تر از گذشته به خود گرفته است. با توجه به این مورد در مقاله “چرا باید در کارکنان خود انگیزه ایجاد کنیم؟ ” به این موضوع مهم در مدیریت منابع انسانی پرداخته‌ایم.

2– اهداف را تعیین کنید.

به کارمندان کمک کنید به خودشان انگیزه بدهند. برای انجام این کار می‌توانید به آنها کمک کنید اهداف حرفه‌ای خودشان را ایجاد کنند. این کار نه تنها چیزی و یا هدفی را در اختیار کارمند قرار می‌دهد تا آن را دنبال کند، بلکه وقتی این اهداف به مشارکت‌ها و اهداف شرکت مربوط باشند، کسب و کار شما نیز از این‌ها سود می‌برد. مطمئن شوید اهداف معقول و قابل دست یابی باشند تا کارکنان دلسرد نشوند. وقتی با مانع بزرگی روبرو می‌شوند، به آنها دلداری بدهید.

3– موارد انگیزه دهنده را ارائه دهید.

با ارائه انگیزه نسبت به‌کار سعی کنید انگیزه کارکنان را افزایش دهید. شما می‌توانید انگیزه‌های فردی برای هر یک از کارکنان ایجاد کنید و یا با ایجاد انگیزه تیمی به کارکنان به‌عنوان یک گروه انگیزه بدهید. انگیزه‌های مالی ازجمله جوایز نقدی، کارت‌های هدیه از این موارد هستند. انگیزه‌های غیر مالی نیز شامل روزهای تعطیل اضافی، فضای اداری یا مکان پارکینگ انتخابی هستند.

4– دستاوردها را تشخیص داده و به رسمیت بشناسید.

از دستاوردهای کارکنان را با دادن جوایزی مانند بهترین کارمند ماه یا کارمند ستاره تجلیل کنید. با تجلیل این دستاوردها در جلسات کارکنان، آنها را بزرگ جلوه دهید. گواهینامه‌هایی را پرینت کنید یا پلاک‌هایی را حکاکی کنید و به آنها بدهید. در نشریه یا یک رسانه و یا وب سایت شرکت از آنها تجلیل کنید. از دستاوردهای تیم و همچنین تلاش‌های فردی تقدیر کنید.

5– سود و درآمد حاصله را تقسیم کنید.

با ارائه برنامه‌هایی برای تقسیم سود و درآمد به کارکنان انگیزه بدهید. به‌این‌ترتیب، کارکنان وقتی تلاش می‌کنند درآمد شمارا افزایش دهند، درآمد خودشان هم افزایش می‌یابد. این روش به‌طور همزمان هم هدف گیری جمعی و کار گروهی را ترویج می‌دهد. و همچنین احساس افتخار و مالکیت را به کارکنان داده و می‌تواند عملکرد آنها را بهبود داده و باعث افزایش روحیه شود.

7 راه موثر برای افزایش انگیزه در کارکنان

در عصر حاضر، باسواد شخصیست که بتواند دانسته های خودرا فراموش و دانشته های جدیدی جایگزین نماید. و از این دانسته ها به بهترین شکل ممکن بتواند استفاده کند.

6– درخواست اطلاعات از کارکنان

یکی دیگر از روش‌های افزایش انگیزه کارکنان این است که به‌طور منظم از کارکنان خود درباره سطح رضایتشان سؤال کنید. شما می‌توانید نظر سنجی‌های ناشناس را ایجاد کرده و یا یک شخص مستقل را برای این کار استخدام کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا شکست‌های روحی احتمالی را قبل از اینکه اوضاع از کنترل خارج شوند، شناسایی کنید. درخواست اطلاعات از کارکنان به آنها نشان می‌دهد که شما به نظرات آنها اهمیت داده و می‌خواهید به‌طور مداوم شرایط کاری را بهبود دهید.

7– حرفه‌ای نمودن کارمندان

کارکنان خودرا تشویق کنید تحصیلاتشان را ادامه دهند یا با سازمان‌های صنعتی همکاری کنند. باز پرداخت هزینه تحصیل را برای آنها فراهم آورید یا کارکنان خود را به کارگاه‌های مهارتی و سمینارها بفرستید. اگر کارمند شما علاقه دارد یک مسیر شغلی را دنبال کند، به او مشاوره و فرصت‌های شغلی مشابه را پیشنهاد دهید تا بتواند تمرکز خود را حفظ کند. هر زمان که امکان داشت فرصت‌هایی را برای کمک به پیشرفت کارکنان ازنقطه‌نظر حرفه‌ای ایجاد کنید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه ارزیابی عملکرد کارکنان مدیرنو مراجعه فرمایید. 

با ما در ارتباط باشید.

منبع: chron

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش

درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.