013-34934
Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

پادکست:

ندارد

در مقاله رهبر کارکنان باشید – ۶ راهکار مهم رهبران در انگیزه بخشی به افراد می خوانید:

رهبر کارکنان باشید - 6 راهکار مهم رهبران در انگیزه بخشی به افراد

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به اینکه چگونه رهبر کارکنان باشیم و ۶ راهکار مهم رهبران در انگیزه بخشی به افراد می‌پردازیم. آیا می‌خواهید فعالیت‌هایتان به‌عنوان رهبر، باعث القای انگیزه، اعتماد و اطمینان به اعضای تیم شود و در مواقع بحرانی، ترس و شک و تردیدهای کارکنان را از بین ببرید؟

در طول فرایند تغییر، هیچ‌چیزی به‌اندازه ایجاد ارتباط با کارکنان مؤثر نیست. هنگامی‌که رهبر چشم انداز و اهداف سازمانی را با اعضای تیم در میان می‌گذارد، داشتن انگیزه و تعهد آنها تضمین خواهد شد.

به گفته جان گوردون (نویسنده و سخنران در حوزه رهبری)، ۶ راهکار برای القای انگیزه به افراد وجود دارد که در این مقاله به آنها پرداخته‌ایم:

۱. به‌عنوان رهبر به‌صورت روزانه با کارکنان ارتباط برقرارکنید.

ارتباط یک ابزار قدرتمند است که رهبران می‌توانند از آن در جهت انگیزش کارکنان به نحو احسن بهره ببرند. ارتباط، اطلاعات را برای رهبر فراهم می‌کند. کارکنان احساس مهم بودن و شناخته شدن می‌کنند. ارتباط مؤثر بین رهبر و کارکنان، مسیر ارتباط و اتصال کارمندان با سازمان را هموار می‌کند.

برای برقراری ارتباط مؤثر به نکات زیر توجه نمایید:

–  به‌عنوان رهبر امور کاری را با وضوح و شفافیت برای کارکنان تشریح نموده تا بتوانند منظور دقیق شمارا متوجه شوند. شفافیت در گفتار، اعتبار شمارا به دنبال دارد.

– به‌عنوان رهبر سعی کنید به‌طور منظم جلسات صبحگاهی با کارکنان برگزارکنید.

– به‌عنوان رهبر ناهار را با کارکنان خود صرف نمایید. از این طریق صمیمیت را در محیط کاری رواج دهید.

– به‌عنوان رهبر صحبت با کارکنان را در اولویت امور قرار دهید. حتی اگر سرتان شلوغ باشد، بهتر است وقتی برای کارکنان خالی کنید. با این کار به آن‌ها حس مهم بودن القا می‌کنید.

۲. خوش‌بینی را به کارکنان انتقال دهید.

به‌عنوان یک رهبر، مهم‌ترین سلاح شما در مقابل بدبینی، انتقال خوش بینی و چشم انداز روشن به کارکنان می‌باشد. از این طریق، دیگران را وادار به فکر و عمل در مسیری می‌کنید که نتایج مطلوب و موفقیت را به دنبال داشته باشد.

رهبری انتقال باور است. رهبران بزرگ، بهترین الهام بخشان هستند.

برای کارکنانتان الهام بخشِ موفقیت باشید تا موفقیت را به ببینیدبه‌عنوان یک رهبر، شما فقط هدایت کننده افراد نیستید، بلکه باید باورهای آنها را هم رهبری و مدیریت کنید.

شما باید از هر فرصتی برای انتقال خوش‌بینی و انرژی مثبت استفاده کنید. از طریق ایمیل‌های روزانه، مکالمات رودررو، جلسات هفتگی و … . خوش‌بینی یک مزیت رقابتی است. شما باید در همه‌ی آنچه می‌گویید و عمل می‌کنید، از این مزیت بهره ببرید.

هنری فورد به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین نوآوران آمریکایی، می‌گوید: فکرکنید که می‌توانید یا فکرکنید که نمی‌توانید؛ در هر دو حالت درست فکر می‌کنید!

۳. چشم اندازتان را با کارکنان به اشتراک بگذارید.

به توصیه‌ی گوردون، برای القای خوش بینی به کارکنان، شما باید چشم انداز شرکتتان را با آنها به اشتراک بگذارید. صِرف خوش بین بودن کافی نیست، بلکه باید آینده را واضح و شفاف تصویر سازی کرده و آن را برای الهام گرفتن به کارکنان خودتان منتقل نمایید.

در مورد جایی که بودید، جایی که هستید و جایی که خواهید بود، تصویر واضح و روشنی برای افراد تیم بسازید. طرح خودرا برای آینده‌ی روش و شفاف به اشتراک بگذارید. درباره‌ی اقداماتی که باید انجام دهید، صحبت نمایید. توضیح دهید و مداماً دلایل موفقیتتان را تکرارکنید.

۴. ایجاد روابط محکم با کارکنان

روابط، انگیزه‌ی واقعی ایجاد می‌کند. انگیزش کسانی که شما آن‌ها را می‌شناسید و آن‌ها نیز متقابلاً شمارا می‌شناسند، آسان‌تر است. اگر برای شناخت کسانی که برای شما کار می‌کنند، وقت نگذارید، پس چطور می‌خواهید به آن‌ها انگیزه بدهید؟ چگونه می‌خواهید بهترین مربی و موثرترین رهبر برای آن‌ها باشید؟ چطور می‌توان انتظار داشت که آن‌ها به شما اعتماد کنند و از شما پیروی کنند؟

گوردون عقیده دارد”روابط، پایه و اساس برنده شدن تیم و سازمان شماست. من به مدیران و رهبران توصیه می‌کنم، برقراری رابطه با کارکنان را در اولویت قرار دهند. “

تجربه ثابت کرده است که بهترین رهبران، کسانی هستند که روابط معنی‌دار با اعضای تیم خود دارند.

۵. ایجاد آرمان برای تیم

به توصیه‌ی گوردون انگیزه‌ی واقعی توسط آرمان و با هدف ایجاد یک تفاوت به وجود می‌آید. در حقیقت مردم از نیروی اهداف آرمانی‌تر، انرژی بیشتری می‌گیرند. وقتی‌که افراد حس می‌کنند کاری انجام داده‌اند که در مسیر تعالی سازمان نقش پررنگ‌تری داشته، انگیزه‌ی بیشتری برای ادامه‌ی مسیر می‌گیرند.

۶. پشتیبانی از تک‌تک افراد تیم پشتیبانی

گوردون: هر کارمند در سازمان می‌خواهد بداند که آیا برای سازمان مهم است یا نه؟ آیا می‌تواند به سازمان اعتماد کند یا نه؟

اگر این پاسخ مثبت باشد، بیشتر احتمال دارد که کارمندان در کنار شما بمانند و کار کنند. کارکنانی که با احترام و افتخار با آن‌ها برخورد می‌شود، از حداکثر توانایی خود استفاده می‌کنند.

تحقیق موسسه گالوپ نشان می‌دهد کارمندانی که مورداحترام مدیر و مافوق خودند، کارآمدتر و وفادارتر از سایر کارمندان هستند. اگر شما کارمندان را محترم بشمارید و برای آن‌ها وقت بگذارید، آن‌ها نیز با بهره وری، خلاقیت و وفاداری بیشتری برای شما کار می‌کنند. اگر کارکنان شما بدانند که به آن‌ها اهمیت می‌دهید، آن‌ها همواره می‌خواهند کار خوبی برای شما انجام دهند. این بزرگ‌ترین انگیزه است.

طبق نتیجه گیری گوردون: فرمول ساده‌ی زیر را به خاطر بسپارید:

اعتقاد + اقدام = نتایج

اگر شما اعتقاد نداشته باشید که تیمتان می‌تواند کارهای بزرگ انجام دهد؛ آنها نمی‌توانند کار بزرگی انجام دهد. آن‌ها باور شمارا نیز باور خواهند کرد. این باور شماست که در آن‌ها شوق اقدام یا سست ارادگی ایجاد می‌کند. نتایجی که به دنبال آن هستید، از باور شما نشأت می‌گیرد.

در سازمان‌های عصر حاضر، این شش اقدام رهبری بسیار مهم است. رهبر باید تلاش کند بهترین کارهایی را که کارکنان باید ارائه دهند را به‌صورت انگیزه‌ی درونی به  آن‌ها القا کند. با نقش فعال رهبری در سازمان‌ها از طریق این شش اقدام مهم، انگیزه و تعهد کارکنان تضمین می‌شود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه آموزش درون سازمانی مدیرنو مراجعه فرمایید. 

با ما در ارتباط باشید.

منبع: thebalance

پیشنهاد مطالعه:

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش
درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.