Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

پادکست:

ندارد
کار تیمی بهتر در سازمان

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به 10 نکته برای کار تیمی بهتر در سازمان می‌پردازیم. تابه‌حال به این فکر کردین که چطور برخی از تیم‌ها و یا سازمان‌ها تا این حد مطلوب و مؤثر باهم کار می‌کنن و از حداقل تعارضات برخوردارن اما تیم‌ها و سازمان‌ های دیگه چنین خصلت‌هایی نداشته و ناکارآمدند؟ کار تیمی مؤثر و کارآمد شامل تناقض جالبی از سادگی و پیچیدگی توأمان است.

در این مقاله خواهید خواند:

 

افراد و سلایق مختلف در کار تیمی

مهم نیست که در تیم از افراد متفاوت با سلایق متفاوتی بهره‌مند باشین (البته توصیه بر این است که افراد تیم با نگرش‌ها و شخصیت‌های متفاوتی باشند) و هرکدوم از آنها خصائص خوب و بدی داشته باشن. افراد و اعضا گوناگون، ترکیبی از تجارب شخصی و کاری متفاوت، تجاربی از موفقیت‌ها و شکست‌ها در تیم‌های قبلی خود هستن که می‌تونن در مسیر مأموریت و اهداف سازمان جدید به‌کار گرفته بشن.

با توجه به پیچیدگی‌های تشکیل تیم مثل دستورالعمل‌ها، هنجارهای تعاملی، ارزش‌ها، مؤثر بودن و بایدها و نبایدهای کلی آن، خروجی عملکرد کار تیمی می‌تونه شمارو شگفت زده کنه. شمارا می‌تواید شانس دستیابی به اهداف و خواسته‌های شخصی و سازمانی رو با تشکیل یک تیم، به‌شدت افزایش بدین. اما با پشتیبانی و راهبری مناسب، تیم می‌تونه به درجات و جایگاهی بسیار فراتر از اهدافتون دست پیدا کنه.

یکی از معضلات کار تیمی در کسب و کار، عقب نشینی مدیران عالی و عدم حمایت این مدیران از روندهای کار گروهیست. نباید شکست‌ها و ترافیک‌های کاری باعث پایین کشیدن شما از دست یابی به موفقیت باشه. چون بیشتر از اینکه گفتار شما مؤثر باشه رفتار شماست که بر عملکرد تیم تأثیر میذارد.

 

جلوگیری از تأثیر مشکلات بر کار تیمی

اکثر موانع و مشکلات بیرونی تیم‌های کاری براثر تغییرات بیرونی به وجود میاد. برای جلوگیری از تأثیر مشکلات بر تیم و از هم پاشیدن تیم پس از هر اتفاق ناخوشایند، باید تیمی با قابلیت انعطاف و برگشت پذیر تشکیل داد که با هر تندباد کوچکی نلرزه و از بین نره. در مقاله ” ۷ راهکار برای تشکیل تیم منعطف ” از مدیرنو، به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

 

کلیدهای موفقیت تیم

در ادامه به تشریح 10 راهنما که می‌تونه در محیط‌های گروهی کارساز باشه و عملکرد این گروه‌ها را افزایش بده، می‌پردازیم. سنگ بنای عملکرد مطلوب و پایدار، کار گروهی است و تنها از این طریق می‌تونین به نتایج خارق‌العاده دست‌پیدا کنین.

 

1- درک صحیح اهداف و تعهد در دستیابی به آن

مشخص بودن جهت حرکت و شرایط دستیابی به اهداف، لازمه کار تیمی مؤثر و پویاست. همه اعضای تیم باید تلاش‌های خودشونو در سایه مأموریت کلی سازمان همسو کنن. وضوح و شفافیت در انتظارات، اهداف، کار و مسئولیت پذیری باعث می‌شه تا توان و خروجی تیم تقویت شده و سازمان به دستاوردهای بالاتری برسه.

 

2- ایجاد محیطی برای ریسک پذیری معقول

ایجاد و توسعه محیطی که در آن افراد بتونن ریسک‌های معقولی در حوزه‌های برقراری ارتباط، دفاع از موقعیت کاری و فکری خودشون داشته باشن، جزء بایدهای کار تیمی است. در این محیط اعضا به هم اعتماد داشته و بابت مخالفت‌ها و ابراز عقیده‌ مجازات، تنبیه و نکوهش نخواهند شد.

 

3- ارتباطات دو سویه، همراه باصداقت و احترام

احساس آزادی در بیان احساسات، نظرات، افکار و راه حل‌ها باید در بین اعضا وجود داشته باشه. چنین احساسی زمانی به وجود میاد که اعضای تیم برای درک گفته‌ها و شنیده‌های یکدیگر تلاش کنن. برای وضوح بیشتر درباره موارد فوق باید سؤالات هوشمندانه پرسیده و کمترین هزینه شما برای دستیابی به این شفافیت، صرف زمان لازم هست. پس مهارت گوش دادن و پرسیدن سؤالات کلیدی به‌مراتب ارجح‌تر و کارگشاتر از صحبت کردن شماست.

 

4- وجود احساس تعلق به گروه در بین اعضا

اعضا یک تعهد عمیق نسبت به تصمیمات، اقدامات و ساختار تیم را تجربه خواهند کرد. این احساس تعلق زمانی بسط و توسعه پیدا میکنه که اعضا مدت زمان لازم جهت توسعه هنجارها و دستورالعمل‌ها رو با همدیگه صرف می‌کنن.

 

5- منحصر به فرد بودن اعضای تیم

اعضای تیم باید در حوزه‌های مربوط به خود غیرقابل تعویض باشن. یعنی دیدگاه، تخصص، دانش و نظراتشون منحصر به فرد بوده و تقریباً نشه آنهارو جایگزین کرد. هدف از تشکیل و راهبری تیم‌ها، خلق تفاوت در پروسه‌ها و نهایتاً خروجی کسب و کار هست. در غیر این صورت چرا سازمان‌ها دسترسی به اهداف، محصولات یا پروژه‌هارو به‌وسیله تیم دنبال می‌کنن؟ درواقع خروجی یک تیم می‌تونه به‌مراتب بیشتر از اهداف و مقاصد تعیین‌شده باشه که این مهم حاصل پشتیبانی و مشارکت همه اعضای تیم هست.

 

6- تشویق خلاقیت، نوآوری و ابراز دیدگاه‌های متفاوت

تفکراتی مثل نمی‌شه و یا راهی وجود نداره در تیم‌های خلاق و نوآور جایگاهی ندارن. چون در این قبیل تیم‌ها یا راهی خواهند یافت و یا راهی خواهند ساخت.

در بعضی از پروژه‌های سازمانی لازمه که شما به‌عنوان مدیر، تیم‌هایی رو تشکیل بدین. این تیم‌ها معمولاً متشکل از افرادی‌ هسن که به‌تنهایی کار می‌کنن. هرچه تیمتون رو بهتر مدیریت کرده و شرایط مناسبی ایجاد کنین، افراد تشویق می‌شن که ایده‌هاشونو به اشتراک بذارن و باهم بهتر همکاری کنن. در مقاله ” چگونه در سازمان تیم‌های مؤثری تشکیل دهیم؟ ” از مدیرنو، به 5 گام مهم در تشکیل تیم می‌پردازیم.

 

7- بررسی و بهبود مستمر

تیم‌های پویا قابلیت ارزیابی، کنترل و بهبود همیشگی فرآیندها، شیوه‌های اجرا و تعامل بین اعضا دارن. آنها گفتگوهای تعاملی رو برای رفع موانع و همچنین بهبود چهارچوب‌های سازمانی، استراتژی‌ها و استعدادهایشان به خوبی انجام می‌دن.

 

8- توافق بر روی حل تعارضات

اعضا یک تیم بر روی روش‌های تشخیص، تجزیه و تحلیل و حل و فصل مشکلات کار تیمی توافق دارن. اعضای تیم از اختلافات و درگیری‌های مشخصی پشتیبانی نمی‌کنن. همگی تابع هنجارها و قوانین وضع‌شده گروه در حل اختلافات هستن.

 

9- وجود رهبری مشارکتی

ایجاد و توسعه رهبری مشارکتی از طریق جلسات پویا، تخصیص شفاف وظایف، ثبت و ضبط تصمیمات و تعهدات وضع‌شده، ارزیابی مداوم پیشرفت‌ها، تشویق اعضا به پاسخگویی تعهدات و ارائه مسیر حرکت  به تیم حاصل می‌شه.

 

10- تصمیم گیری باکیفیت بالا

تیم از طریق مشارکت و همراهی اعضا، تصمیم‌های باکیفیت بالاتر رو اتخاذ کرده و از طریق همین مشارکت در حمایت و پشتیبانی و اجرای تصمیمات گرفته‌شده پایبندند.

وجود ویژگی‌های فوق در هر تیم و گروهی، می‌تونه منجر به موفقیت آنها شده و این موفقیت پاداش کار گروهی آنهاست. این چالش‌های یک تیم نیست که باعث موفقیت می‌شه بلکه روابط و قدم‌های کوچک روزانه تیم‌هاست که منجر به موفقیت و تعالی آنها می‌شه. اگه اعضا تیم برای دست یابی به موفقیت آمادگی لازمو داشته باشن، می‌تونن به خلق دستاوردهای عظیمی نائل بشن.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه آموزش درون سازمانی و ارزیابی سازمان مدیرنو مراجعه فرمایید. 

با ما در ارتباط باشید.

منبع: thebalance

 

پیشنهاد مطالعه:

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش

درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.