ارزیابی عملکرد کارکنان به چه معناست؟

Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

ارزیابی عملکرد کارکنان به چه معناست؟ » حوزه عملکرد کارکنان از بخش های مختلفی تشکیل شده و در صورتی که فردی در حوزه خاصی از عملکرد بالایی برخوردار باشد، تلاش خواهد کرد تا خود را در حوزه های دیگر نیز بالا کشیده و به حداکثر توانمندی و عملکرد خود دست یابد. از این رو ارزیابی عملکرد کارکنان از اهمیت زیادی برخوردار بوده و مدیران توجه ویژه ای به آن می نمایند.

در بازی ژیمناستیک عملکرد بالا یعنی کسب امتیاز بیشتر، در مسابقه دو عملکرد بالا یعنی زودتر رسیدن به خط پایان و در بازی شطرنج عملکرد بالا یعنی مات کردن فرد مقابل. توصیف معیارهای عملکرد منابع انسانی کار ساده ای نیست و نیازمند توجه و موشکافی ویژه ای است، اما در صورتی که بخواهیم تعریف ساده ای از عملکرد شغلی ارائه کنیم، عملکرد شغلی همان سهم کارکنان در سازمان و در دست یابی به اهداف آن است.

عملکرد کارکنان به طور کلی از سه بعد اساسی تشکیل می شود :

۱-عملکرد وظیفه ای

همان اقدامات و فعالیت هایی که مستقیماً منجر به تولید محصول و ارائه خدمات می شود که در هر شغل عملکرد های وظیفه ای خاص همان شغل است. به عنوان مثال، برای مدیران، فعالیت ها و وظایف اجرایی نظیر برنامه ریزی و تفویض اختیار از شاخصه های مهم عملکرد وظیفه ای به حساب می آید یا مثلاً یک معمار زمین را خاک برداری می کند و یک پیشخدمت میزهای غذاخوری را تمیز و مرتب نگاه می دارد.

در همین عملکردهای وظیفه ای، اموری هم وجود دارند که عمومی تر هستند مانند : پیروی از چهارچوب ها و قوانین، تلاش برای آراسته نگه داشتن محیط کار و … .

به دلیل ارتباط تنگاتنگ عملکرد وظیفه ای با تولید محصول و خدمت، از نقش با اهمیت تری در سازمان برخوردار است. چرا؟ چون بخش زیادی از تلاش های کارکنان در حوزه همین عملکرد است.

گسترش عملکرد وظیفه ای به سه پارامتر زیر متکی است :

۱- دانش

منظور از دانش، تحصیلات نیست بلکه منظور، دانش نظری است تا فرد بتواند موارد مورد نیاز برای اجرای اصولی وظایف خود را بشناسد. به عنوان مثال یک مکانیک، باید ابزارهای مختلف و یا انواع قطعات را به خوبی بشناسد.

۲- مهارت عملی

مهارت های عملی بیانگر توانایی در انجام امور است. بر همین اساس یک مکانیک باید بتواند با ابزارهای مختلف کار کند و بدون صدمه زدن به تجهیزات تعمیری اقدام به رفع مشکل نماید.

به عبارتی، اینکه مکانیک تنها راه انجام را بدون داشتن مهارت بداند، کافی نیست، بلکه باید بتواند دانش نظری خود را به اجرا درآورد.

۳- انگیزه

یک عامل مهم و اصلی است که با فرض درگیری افراد در کار افزایش می یابد.

معیارهای مدیریت و سنجش منابع انسانی می تواند نقاط ضعف و قدرت یک شرکت را بر ملا کند و به شما اجازه می دهد تا متوجه شوید که کدام بخشها برای تقویت شدن نیاز به تمرکز دارند و روی کدام بخش ها باید سرمایه گذاری نمایید.

۲- عملکرد شهروندی

عملکرد شهروندی تاثیر مستقیمی در به وجود آمدن محیط سازمانی ایده آل دارد. نقش شهروندی در حالت کلی به معنای مشارکت و هم افزایی بوده و در کسب و کار نیز به معنی همکاری و کمک به یکدیگر و فراتر از انتظارات عمل کردن است. یکی از نمونه های بارز عملکرد شهروندی، انجام داوطلبانه کارهایی به جز وظایف شغلی است. زمانی عملکرد شهروندی در کسب و کارتان افزایش می یابد که برای کار خوب، پاداش و مزایای خوبی دریافت کنند و از شرایط مطلوبی هم در کسب و کارتان برخوردار باشند.

درست است که رفتار شهروندی جزء باید های شغلی محسوب نمی شوند اما در بیشتر اوقات رفتار شهروندی است که عملکرد عالی را ایجاد و متمایز می سازد.

۳- عملکرد مخرب

همانطور که از نام این دسته از عملکرد مشخص است، می تواند باعث کاهش بهره وری کسب و کار شود. الزاماً این عملکرد نقطه مقابل عملکردهای قبلی نیست. کارمندی که عملکرد وظیفه ای و شهروندی بالایی دارد، ممکن است در برخی موارد به دلیل انجام رفتارهای مخرب به کسب و کارتان آسیب برساند.

عملکرد منابع انسانی چطور ارزیابی می شود؟

یکی از دشوارترین بخش های مدیریت عملکرد، فرآیند ارزیابی عملکرد کارکنان است. دشواری ارزیابی در این است که همکاران در بخش های مختلف شرکت داشته و مدیران نمی توانند به راحتی بین فعالیت های مختلف شان تمیز داده و ارزیابی و نمره دهی کنند.

از طرفی پرسنل نیز با این فعالیت ارتباط خوبی برقرار نمی کنند، چرا که فکر می کنند ارزیابی عملکرد کارکنان عملی غیر واقعی است.

در حوزه کسب و کار خصوصاً مدیریت منابع انسانی و ارزیابی عملکرد کارکنان، پارامترهای زیادی جهت حداکثرسازی بهره وری و استفاده از تمامی پتانسیل های موجود در کسب و کار وجود دارند، که الزاماً این پارامترها و اجرای آنها چندان پیچیده و سخت نیست.  مقاله ” مدیریت منابع انسانی و روش های ارزیابی عملکرد کارکنان ” از مدیران نواندیش، به این موضوع می پردازد.

در پادکست زیر به بررسی سیستم های پاداش دهی به کارمندان می پردازیم:

در ارزیابی عملکرد کارکنان خطاهایی وجود دارد که این خطاها عبارتند از :

۱-ارزیابی نا به جا و نقصان ارزیابی

ارزیابی نا به جا یعنی آن چیزهایی که نباید ارزیابی شود، مورد بررسی قرار گیرد و مثل زمانی که سرپرستی در ارزیابی های خود جنسیت را مورد نظر قرار دهد.

۲-نقصان ارزیابی

آن چیزهایی که باید در ارزیابی لحاظ شود و نادیده گرفته می شود. مثلاً زمانی که در ارزیابی بازاریاب ها، ارتباطات جدید برای حصول مشتریان آینده را نادیده بگیریم. این اشتباهات در ارزیابی می تواند شما را از مسیر اصلی ارزیابی دور نموده و نتایج بدست آمده را غیر واقعی نشان دهد.

متاسفانه معیارهایی که در ارزیابی ها استفاده می شود دچار اشتباهاتی شده که ارزیابان باید دقت لازم را داشته باشند.

معیارهای مورد استفاده در ارزیابی عملکرد کارکنان در دو گروه معیارهای عینی و ذهنی قرار دارند :

معیارهای عینی بر روی رفتار و یا نتیجه تمرکز می کنند مانند توجه اساتید به نوشته ها و حل مسائل دانشجویان در ورقه امتحانی آنان و معیارهای ذهنی بر قضاوتی استوار است که ارزیاب از فرد انجام می دهد، مانند ارزیابی و قضاوت ذهنی اساتید از نحوه فعالیت های دانشجویان در طول ترم. هر کدام از این دو معیار مزایا و معایب خاص خود را دارند که در مقاله های بعدی به آنها می پردازیم.

بخش اعظم اشتباهات در ارزیابی ها از طریق افراد ارزیاب اتفاق می افتد که می توان با آموزش های لازم اشتباهات این افراد را به حداقل رساند.

0 0 نظر
رتبه مقاله
اشتراک
اطلاع از
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
0
افکارتو دوست دارم. لطفا کامنتش کن!x
()
x