Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

پادکست:

ندارد
اعتماد سازی در محیط کار

در این مقاله از مدیرنو؛ به اعتماد سازی در محیط کار می‌پردازیم. 7 روش جهت جلب اعتماد در محیط کار را خواهیم گفت. اعتماد اساس موفقیت است. اگر ورزشکار هستید، باید به هم‌تیمی‌هایتان اعتماد کنید. اگر موسیقی‌دان هستید، باید به هم‌نوازان اعتماد کنید. اگر کارآفرین هستید، باید به افرادی که با آن‌ها کار می‌کنید، اعتماد کنید و اگر یک شرکت را اداره می‌کنید، باید به کارمندانتان اعتماد کنید. مشکلات زیادی به خاطر عدم اعتماد پیش می‌آید. چه بپذیریم چه نه، ما موجوداتی احساساتی هستیم و وقتی به ما اعتماد نشود یا ما به دیگران اعتماد نداشته باشیم، حس ششممان به ما هشدار می‌دهد.

 

اعتماد سازی در محیط کار

عدم اعتماد در محیط کار می‌تواند به‌شدت روی تصمیم‌گیری ما تأثیر بگذارد و حتی روی کاری که می‌کنیم اثر بگذارد. اما چطور اعتماد افراد را جلب کنیم؟

1. سر قولتان بمانید.

ساده‌ترین و مؤثرترین راه جلب اعتماد این است که عادت کنید سر قولتان بمانید. اگر می‌گویید آخر هفته چیزی را می‌خوانید،‌ آن را بخوانید. اگر قول می‌دهید تا شنبه گزارشی را آماده کنید، آن را آماده کنید. اگر می‌خواهید هدایت پروژه را به عهده بگیرید،‌ اجازه ندهید از مسیر اصلی منحرف شود.

دیگران همیشه به رفتار شما توجه دارند اگر سر قولتان بمانید می‌بینید که همه به شما اعتماد می‌کنند. اگر زیر قولتان بزنید هم همیشه به یاد خواهند داشت.

 

2. مثبت فکر کنید

دعوا و درگیری همیشه اعتماد را زیر سؤال می‌برد. همیشه این سؤال برایمان پیش‌می‌آید که آیا یک درگیری به‌تنهایی معنا دارد یا بخشی از یک مشکل بزرگ‌تر است؟ به‌جای اینکه بگذارید مورد دوم اثر منفی‌اش را بگذارد،‌ همیشه مثبت فکر کنید (تا وقتی‌که اطلاعات بیشتری به‌دستتان برسد یا فرصت کنید و عمیقاً به این فکر کنید که چه اتفاقی افتاده است).

اینکه در مورد مردم مثبت فکر کنید، آنها را تشویق می‌کنند که در مورد شما مثبت فکر کنند. این کار باعث می‌شود یک رابطه دارای اعتماد دوطرفه بسازید و بدانید هر دو طرف نیت خیر دارند.

 

3. ارتباط چشمی برقرارکنید

ساده اما مؤثر. وقتی صحبت می‌کنید،‌ به چشم‌های طرف مقابل نگاه کنید. اجتناب از نگاه کردن به چشم‌های طرف مقابل یکی از چیزهایی است که همیشه باعث ایجاد شک بوده و خواهد بود. این شک را حذف کنید. به چشم‌های آنها نگاه کنید.

 

4. بیش‌ازحد ارتباط برقرارکنید

وقتی اتفاقی می‌افتد،‌ همه تقصیرها گردن یک نفر می‌افتد. وقتی تقصیرها گردن یک نفر می‌افتد، اعتماد از بین می‌رود. همه می‌پرسند که «آیا باید اجازه دهیم که آن شخص دوباره از زیر بار مسئولیت شانه خالی کند؟»

اگر در مورد اینکه چه اتفاقاتی در تیمتان می‌افتد صحبت کنید،‌ هرگاه که بعداً اتفاقی غیرمترقبه رخ دهد،‌ هیچ‌کس شمارا زیر سؤال نمی‌برد. آنها یادشان می‌ماند که شما هم مسئولیت را به عهده می‌گیرد و حتی به خاطر اینکه حاضر شدید به‌جای جمع صحبت کنید بیشتر به شما اعتماد می‌کنند.

 

5. در مورد همه‌چیز اطلاعات داشته باشید

وقتی‌که در جایگاه رهبری هستید، افراد به شما به‌عنوان الگو نگاه می‌کنند. به خاطر دانش و تجربه‌ای که دارید به شما اعتماد می‌کنند.

دقیقاً در زمانی که دست از تلاش بردارید و دیگر «ندانید در اطراف شما چه می‌گذرد» اعتماد از بین می‌رود. اگر در جلسات حضور پیدا کنید و از بحث اصلی منحرف باشید،‌ یا درباره پروژه‌ای که نیم نگاهی هم به آن نیانداخته‌اید نظر بدهید،‌ بقیه می‌فهمند و نظرات شمارا زیر سؤال می‌برند. همیشه حضورداشته باشید و بدانید قضیه از چه قرار است.

 

6. وقتی جواب را نمی‌دانید صادق باشید

برخلاف مورد بالایی، این توصیه می‌گوید که وقتی چیزی را نمی‌دانید، اقرار کنید. خیلی بهتر است که بگویید: «مطمئن نیستم،‌ اما چند ساعت به من وقت بدهید و از موضوع سر در خواهم آورد»،‌ به‌جای اینکه یک سری چیزهای عجیب غریب بگویید که همه تعجب کنند. به یاد داشته باشید که اعتماد بر پایه‌ی صداقت ساخته می‌شود. ارزشتان را با گفتن اینکه چطور می‌خواهید جواب را پیدا کنید بالا ببرید.

 

7. در بحران‌ها هرگز تسلیم نشوید

و در نهایت، اساس اعتماد و اینکه چرا این‌قدر در کسب‌وکار اهمیت دارد این است که افراد می‌خواهند مطمئن باشند که تا آخر خط با آنها هستید. مهم نیست که چه اتفاقی می‌افتد، مهم نیست اوضاع چقدر بد می‌شود،‌ هیچ‌وقت از تیمتان ناامید نشوید و به راهتان ادامه دهید. افراد می‌خواهند بداند که می‌توانند به شما اعتماد کنند و در سختی و مشکلات کنارشان هستید.

تا زمانی که بحران و مشکلات کسب و کار به‌پایان برسد، وظیفه و تمرکز اصلی شما باید این باشد که تیم را به سمت جلو هدایت کنید – یا اگر در موقعیت رهبری نیستید،‌ به‌عنوان همکاری توانا و مؤثر باشید. اگر از اتفاقات غیرمنتظره جان سالم به در ببرید،‌ بعدها مردم می‌دانند که می‌توانند واقعاً به شما اعتماد کنند و این چیزی است که همیشه یادشان می‌ماند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه آموزش درون سازمانی مدیرنو مراجعه فرمایید. 

با ما در ارتباط باشید.

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش

درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.