Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

پادکست:

ندارد
چطور مدیریت افراد را یاد بگیریم؟

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به اینکه چطور مدیریت افراد را یاد بگیریم می‌پردازیم. شما مدت‌ها منتظر ترفیع مانده‌اید و به‌تازگی ارتقا درجه گرفته‌اید و مدیر شده‌اید. شاید این اتفاق برای اولین بار در زندگی کاری‌تان رخ‌داده باشد. چطور با این قضیه کنار می‌آیید؟ این اولین تجربه مدیریتی شماست، ممکن است کمی نگران شده باشید. این احساس کاملاً طبیعی و رایج است.

شرایطتان نسبت به گذشته کاملاً دچار تغییر خواهد شد. مدیریت نیازمند هدف گذاری‌ها و قوانین متفاوت و انجام وظایف به طریقی متمایز است. به‌ندرت پیش می‌آید افرادی که جدیداً مدیر شده‌اند بتوانند معنای مدیریت را به‌طور کامل درک کنند.

مدیریت افراد

1- حالا که مدیر شده‌اید، کدام وظایفتان تغییر کرده‌اند؟
2- برای انتقال آماده‌باشید.
3- اهداف را بشناسید
4- افراد خودتان را بشناسید
5- وظایف را با پرسنل مطابقت دهید
6- برای مدیریت بهتر از برگزاری جلسات با افراد غافل نشوید
7- در دسترس باشید
8- فعالیت کارمندان را ثبت کنید.
9- پاداش بدهید
10- مربی گری را یاد بگیرید

در این مقاله مدیریتی به شما راهبردهایی جهت هماهنگی با این تغیر پست ارائه می‌دهیم. این مقاله یک دستورالعمل روزانه نیست بلکه نکات مختصری از فرآیند هدف گذاری و مدیریت پرسنل را شامل می‌شود.

 

مدیریت، چیزی جز انگیزه دادن به افراد نیست.

1- حالا که مدیر شده‌اید، کدام وظایفتان تغییر کرده‌اند؟

چیزی که مدیران را متمایز می‌کند، تغییر از وضعیت فردی به گروهی ست. این یعنی مسئولیت کارهای دیگران بر عهده شماست؛ موفقیت شما بستگی به نحوه کار کردن اعضای تیمتان دارد و باید عهده‌دار فعالیت‌های بیشتری نسبت به زمانی که خودتان به‌تنهایی کار می‌کردید، باشید. تمام مشکلات را خودتان نمی‌توانید حل کنید- نباید برای چنین چیزی تلاش کنید چون این دیگر کار شما نیست.

 

2- برای انتقال آماده باشید.

انتقال از پست قبلی به پست مدیریت امکان دارد پریشانی و نامیدی برایتان ایجاد کند. امکان دارد به‌سرعت اتفاق نیفتد اما حتماً با این وضعیت مواجه خواهید شد.

 

2.1- یک مشاور پیداکنید

به دنبال یک مدیر باتجربه باشیدو از او برای تطبیق با این وضعیت راهنمایی بگیرید. این می‌تواند راه حلی بسیار مؤثر باشد و اعتبار شمارا نزد مدیران بالادستی بالا ببرد.

 

2.2- با مدیر منابع انسانی سازمان ارتباط برقرارکنید.

به بخش منابع انسانی بروید و به دنبال کتاب‌های مدیریت منابع انسانی یا دوره‌های آموزشی منابع انسانی باشید.

 

2.3- از عهده پرسنل بربیایید.

اگر افرادی که حالا مدیرشان هستید قبلاً هم درجه و همکار شما بوده‌اند، شاید به موقعیت جدید شما حسادت کنند. شما نمی‌توانید مانع این وضعیت شوید اما اگر ارتباط خوبی با آنها برقرارکنید، مشکلات حل می‌شوند. نباید اجازه دهید که همکاران قبلی‌تان از ارتباطات گذشته‌تان سوءاستفاده کنند. برای مدیریت بهتر ، برنامه‌هایتان را به کارمندان منتقل کرده و سعی کنید هرچه سریع‌تر چارچوبی برای روابطتان ایجادکنید.

 

2.4- خانواده را از یاد نبرید.

همسر، دوستان و فرزندانتان نیازمند توجه شما درست همانند گذشته هستند. درست است که حالا مسائل بیشتری در ذهن دارید و سرتان شلوغ هست اما دلیل نمی‌شود که شغلتان روابط خانوادگی را به هم بریزد.

 

2.5- به فکر سلامتی خودتان باشید.

شاید کار جدیدتان جالب و هیجان انگیز باشد؛ ساعات بیشتری کار می‌کنید، در خانه هم کارهایتان را انجام می‌دهید، دیرتر می‌خوابید، کمی زودتر بیدار می‌شوید. اما آیا خواب کافی دارید و سلامتی‌تان را در نظر می‌گیرید؟

 

3- اهداف را بشناسید

آیا هدف‌ها را اندازه گیری کرده‌اید؟ آیا برای افراد تیم تعیین کرده‌اید که هر ساعت، هرروز و هر هفته چه‌کارهایی را انجام بدهند؟ در مورد اهداف جدیدتان مثل بهره وری چطور؟ همه‌چیز را یادداشت نمایید. این می‌تواند به‌عنوان یک چک لیست روزانه محسوب شود. این لیست شاید در طول زمان تغییر کند. بعضی از برنامه‌ها ثابت‌اند (مثل سطح خدمات) اما هدف‌های دیگر بر مبنای استراتژی‌های کسب و کار، تغییر می‌کنند.

 

4- افراد خودتان را بشناسید

نقاط قوت و ضعف هر یک از اعضا را بشناسید. مثلاً یک نفر به‌سرعت کار می‌کند اما بسیاری از جزئیات را از قلم می‌اندازد. دیگری به‌طور کامل وظایفش را انجام می‌دهد اما از حجم زیاد کاری‌اش ناراضی است. واقعاً لضروریست که همه کارمندان را با دقت بشناسید و از این اطلاعات برای توازن بهره وری تیم استفاده نمائید.

 

5- وظایف را با پرسنل مطابقت دهید

اطلاعاتی که از مرحله قبل جمع آوری کرده‌اید را برای ارتباط دادن افراد و وظایف کاری‌شان استفاده نمائید. این بهترین روش در واگذاری کارهاست که از توانایی‌های هر فرد استفاده نمایید. حتی می‌توانید افرادی که مهارت‌های مشابه و قابل قبولی دارند را در یک گروه کاری قرار دهید.

 

6- برای مدیریت بهتر از برگزاری جلسات با افراد غافل نشوید

جلسات تک‌به‌تک و منظم برای مدیریت درست افراد لازم و ضروریست. این جلسات اهداف مختلفی را نشانه می‌گیرند.

  • ارائه بازخورد درباره کارایی افراد

مرور برنامه‌های هفته گذشته شامل کارهایی که به‌درستی تکمیل شدند، کارهایی که در هفته آتی باید بهبود یابند و اینکه چطور باید به پیشرفت موردنظر دست یافت.

  • مشخص نمودن اهداف جلسه بعدی

این به تعیین وظایف هفته آتی و نتایجی که باید حاصل شود، می‌پردازد. برای مدیریت افراد بهتراست مسائل کارمندان را درک کنید.

شاید شما در طول هفته در دسترس نباشید، پس بهترین راه برای اینکه مسائل و مشکلات آنها را درک کنید گوش دادن به آنها در همین جلسات هفتگی میباشد.

  • کشف ایده‌ها

کارمندان دوست دارند با کسب و کار احساس همراهی و مشارکت کنند. بدون استثنا مدیریت ضعیف اولین فاکتوریست که باعث ترک کار کارمندان خواهد شد که معمولاً از نادیده گرفتن افراد ناشی می‌شود.

  • ایجاد انگیزه

بهترین مدیران روش‌هایی عالی برای ایجاد انگیزه در پرسنل می‌یابند. از این جلسات برای یافتن عوامل انگیزاننده استفاده نمایید.

 

7- در دسترس بودن

شما نباید خودتان را از افراد تیم جداکنید. بعضی مواقع آن‌قدر شرایط محل کار پیچیده می‌شود که شما ترجیح می‌دهید که خودتان را از کارمندانتان دورکنید تا بتوانید به مدیریت کارها ادامه دهید به‌خصوص در زمان‌هایی که با حجم کاری زیادی مواجه می‌شوید.

اگر اعضای تیم مدیرشان را نبینند، به‌نوعی بی قانونی در سازمان ایجاد می‌شود که اصلاً به نفع کسب و کار شما نیست. همیشه در کنارشان باشیدو حتی کسانی که به‌صورت دورکاری فعالیت می‌کنند، باید حضور شمارا حس کنند. اگرچند شیفت کاری در سازمان دارید حتماً به طور منظم به همه آنها نظارت کنید.

 

8- ثبت فعالیت کارمندان

کارایی کسب و کار شما در شرایط مختلف به‌طور منظم از کارایی تیمتان ناشی می‌شود پس اطمینان حاصل کنیدکه موضوعات و امور جاری سازمان را ثبت و نگه‌داری می‌کنید. این موضوع زمانی اهمیت می‌یابد که مسائل مهم پیش می‌آیند و چگونگی برخورد شما با آن مشکلات می‌تواند در آینده به شما کمک کند.

 

9- پاداش بدهید

منظور از پاداش صرفاً پول نیست. اگرچه پول می‌تواند برای اکثر افراد جالب باشد اما یک عامل انگیزاننده برای افزایش کارایی نیست. شناخت پرسنلتان و در نظر گرفتن پاداش‌هایی مناسب آنها می‌تواند مؤثرتر باشد. اگر امکان‌پذیر هست، می‌توانید برایشان یک روز مرخصی اضافه در نظر بگیرید. پاداش‌ها را به‌طور منظم اعطاکنید و سعی کنید قابل دستیابی باشند و وقتی پاداشی می‌دهید اجازه بدهید دیگر کارکنان هم از این پاداش و علت اعطای آن آگاه شوند تا انگیزه آنها هم برای فعالیت بیشتر بالا برود.

 

10- مربی گری را یاد بگیرید

در مدیریت سازمان شما برخی مواقع باید رفتار کارمندان را اصلاح نمایید. به آنها نحوه صحیح انجام کار را گوشزدکنید. سعی کنید این کار را به‌درستی انجام دهید. اگر در انجام این کار موفق باشید به نتایجی که مورد انتظارتان هست، دست پیدا می‌کنید و اگر نتوانید از عهده هدایت و آموزش افراد بربیایید، به اهداف مورد نظرتان نمی‌رسید.

منبع: wikihow

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه ارزیابی عملکرد کارکنان مدیرنو مراجعه فرمایید. 

با ما در ارتباط باشید.

 پیشنهاد مطالعه:

مشاوره مدیریت منابع انسانی
نقش مدیر منابع انسانی و تاثیر آن در موفقیت اهداف سازمان

 

 

 

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش

درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.