Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

پادکست:

ندارد
ارتباط کارمند با رئیس یا مدیر

در این مقاله از مدیرنو؛ به نحوه ارتباط کارمند با رئیس یا مدیر می‌پردازیم. چگونگی برقراری ارتباط دوستانه و مؤثر با مدیر و رئیس. ممکن است حتی برای بهترین روابط کاری نیز مشکلاتی ایجاد شود. اما اگر از نوع رابطه‌تان با مدیر راضی نیستید، در این صورت کار کردن برای شما چالش برانگیز و سخت می‌شود. ممکن است اعتماد او را ازدست‌داده باشید یا اخیراً باهم تفاهم نداشته باشید یا شاید هرگز باهم رابطه دوستانه‌ای نداشته‌اید. دلیل هرچه باشد، چه اقداماتی می‌توانید انجام دهید تا تعاملات خود را بهبود دهید؟ و آیا زمان آن رسیده که قبول کنید رابطه شما هرگز بهتر نخواهد شد؟

داشتن یک رابطه مثبت سازنده و سالم با مدیر یا رئیس برای دستیابی به موفقیت حرفه‌ای حیاتی است. داشتن رابطه خوب با او به شما کمک می‌کند تا با اولویت‌های سازمان خود همراه شده، محدودیت‌ها را درک کرده و به منابع موردنیاز برای انجام کارها دسترسی داشته باشید.

 

ارتباط کارمند با رئیس یا مدیر

چطور با مدیرمان رابطه موثر و دوستانه ای داشته باشیم؟

کار و حوزه کاری، یک مسابقه برای دستیابی به محبوبیت نیست، اما واقعیت این است نظر مدیرتان برایتان با ارزش است چون کنترل و نفوذ او پاداش‌هایی برای شما به همراه دارد. همچنین از بعد روانی نیز حائز اهمیت است، ازآنجاکه نظرات مدیر ما برایمان مهم است زمانی که او به ما توجه ندارد برایمان بسیار ناراحت‌کننده و آزاردهنده خواهد بود. در نحوه ارتباط کارمند با رئیس یا مدیر استراتژی‌های زیر را در نظر بگیرید:

پیشنهاد مطالعه: چگونه با مدیری که قبلاً همکارتان بوده رفتار می کنید؟

ارتباط کارمند با رئیس یا مدیر

1. اگر مشکلی وجود دارد آن را شناسایی کنید

اگر می‌دانید که مدیرتان نظر مثبتی نسبت به شما ندارد، اولین سؤالی که باید از خود بپرسید این است که آیا مطمئن هستید مشکل از خودتان است. ممکن است مدیرتان آدم سرد یا درونگرایی باشد که نتواند حس مثبت خود را به دیگران منتقل کند. سعی کنید متوجه شوید که آیا دلخوری نسبت به شما وجود دارد. اگر مدیر رفتار متفاوتی با شما نسبت به سایر همکاران دارد احتمالاً مشکلی در رابطه با شما وجود دارد. در این‌گونه مواقع باید از خود بپرسید آیا روی موضوعی کار می‌کنم که مدیر از من خواسته است؟ آیا به روشی که آن‌ها از من خواسته‌اند کار را انجام می‌دهم؟ آیا نسبت به انتقادات و پیشنهادات آن‌ها بی‌توجهی می‌کنم؟ آیا کاری انجام داده‌ام که اعتماد آن‌ها نسبت به من سلب شده است؟

 

2. مسئولیت کارهای خود را بپذیرید.

اگر کاری انجام داده‌اید که اعتماد مدیر از شما سلب شده است، این وظیفه شماست که مسئولیت آن را بپذیرید، اشتباه خود را قبول کنید و معذرت‌خواهی کنید. خبر خوب این است که حتی روابط حرفه‌ای تیره‌وتار نیز می‌توانند بهبود یابند. مهم این است که این اطمینان را به مدیر خود بدهید که می‌خواهید بر روی این مشکل کارکنید و از او بخواهید تا به شما کمک کند تا همه‌چیز به بهترین شکل انجام شود. اما مدت‌زمانی طول می‌کشد تا بتوانید نظر او را تغییر دهید. اکثر مدیران قدردان کارمندانی هستند که به‌سختی کار می‌کنند، مفید هستند، از دیگران طلب کمک می‌کنند و کار خود را به‌درستی انجام می‌دهند. بدترین کارمند فردی ست بااستعداد که به بهترین نحو کار خود را انجام نمی‌دهد.

 

3. مشخص کردن اهداف

پس از شناسایی مشکل، باید برای حل آن تلاش کنید. اگر مطمئن نیستید که مدیرتان چه انتظاری از شما دارد زمان آن است که این انتظارات را مشخص کنید. ما می‌خواهیم تا مدیرانمان فعال باشند اما این مسئولیت ما است که راهی برای ایجاد مکالمه دوطرفه پیدا کنیم تا بتوانیم اولویت‌های خود را با آن‌ها هم‌تراز کنیم. در طول همکاری مشکلاتی به وجود می‌آید خصوصاً زمانی که شما فکر می‌کنید انتظارات غیرمنطقی هستند. گاهی اوقات این حس وجود دارد که مدیران در مسیر درستی گام برنمی‌دارند درنتیجه ما آن‌ها را دوست نخواهیم داشت. به‌جای فکر کردن بر روی این موضوعات بهتر است از دیدگاه آن‌ها به همه‌چیز نگاه کنید تا دنیای آنها را بهتر درک کنید.

 

4. تمرکز بر روی نکات مثبت مدیر خود

برای هماهنگ شدن با دستورات مدیر، نیازمند یک تعدیل در نگرش و افکارتان هستید. شما می‌توانید احساسات منفی خود را مخفی نکنید چون حتماً مدیرتان می‌داند که علاقه چندانی به او ندارید. هرچه بیشتر در مورد عادات و تمایلات آزاردهنده او فکر کنید، رابطه شما بدتر خواهد شد. سعی کنید بیشتر بر روی جنبه‌های مثبت مدیر خود توجه داشته باشید تا جنبه‌های منفی. علاوه بر آن، تلاش کنید تا میزان دلخوری یا تضادهایتان را کاهش دهید. سعی کنید خودتان را در جایگاه او قرار داده، از دیدگاه او به موضوع نگاه کرده و اولویت‌ها و تقاضاهایی که با آن مواجه است را درک کنید. بهتر است قبول کنید که مدیر شما هم یک انسان است.

 

5. برقراری ارتباط با رئیس یا مدیر

یک راه دیگر برای ایجاد رابطه با مدیر این است با آنها همانند افراد دیگر رابطه برقرار کنید. سعی کنید درباره موضوعات غیر کاری باهم صحبت کنید، یک موضوعی پیدا کنید که باعث ایجاد رابطه شود. دریابید که مدیر شما به چه موضوعاتی علاقه‌مند است، به یک تیم ورزشی یا یک گروه موسیقی؟ اگر واقعاً به این موضوعات علاقه‌مند نیستید لازم نیست که وانمود کنید. اما اگر درک عمیقی از مدیر خود به عنوان یک انسان داشته باشید و اشتراکات واقعی خود را در میان این علاقه‌مندی‌ها بیابید، درک عمیق‌تری از افکار و عقاید او پیدا می‌کنید. مدیر خود را به یک ناهار یا نوشیدنی دعوت کنید، در این صورت می‌توانید از او به‌عنوان یک انسان شناخت پیدا کنید. اگر ایجاد یک رابطه شخصی امکان‌پذیر نیست بر روی آن اصرار نورزید.

 

6. مشورت با مدیر

مشاوره گرفتن یک راه خوب برای بهتر کردن دیدگاه دیگران نسبت به شماست. نشان می‌دهد که شما به قضاوت و خِرَد آن‌ها احترام می‌گذارید. اما درخواست مشاوره از مدیر یک موضوع بسیار حساس است. شما دوست ندارید که او فکر کند می‌خواهید کارها و مشکلاتتان را به او یا دیگران محول کنید. این اطمینان را در مدیر خود ایجاد کنید که شما می‌دانید او تحت‌فشار زیادی است. با بکار بردن عبارات مناسب و درخواست راهنمایی نشان دهید که خودتان هنوز مایل به انجام کارهایتان هستید.

 

7. دیدگاه مثبت به مدیر

بهترین روش برای ایجاد یک رابطه مثبت با مدیر این است که کار خود را به بهترین نحو انجام دهید اما شاید فقط همین کار کافی نباشد. سعی کنید نیازهای او را پیش‌بینی کنید و مشکلات را حل کنید. در این صورت آن‌ها حس بهتری نسبت به شما خواهند داشت اما در اینکار نباید زیاده‌روی شود. همیشه به‌طور هوشمندانه‌ای نظر مدیر خود را جلب کنید. چاپلوس و دروغ‌گو نباشید، هنگامی‌که از مدیر خود جلوی همکاران تعریف می‌کنید دیدگاه وفاداری او نسبت به شما کم می‌شود.

 

8. در نظر بگیرید که آیا پیشرفتی در کار خود داشته‌اید یا نه.

کار کردن برای مدیری که تمایلی به همکاری با او ندارید باعث از بین رفتن انرژی و انگیزه شما می‌شود اما مردم از آن به‌عنوان یک تجربه جدید یاد می‌کنند. وقتی رابطه شما با مدیرتان قابل‌ترمیم نیست و هر کاری برای بهبود آن انجام داده‌اید، بهتر است به دنبال یک کار یا مدیر جدید باشید. اگر نمی‌توانید به مدیر خود اعتماد کنید بهتر است دیگر برای او کار نکنید. اما این به این معنی نیست که حتماً باید آن شرکت را ترک کنید در عوض می‌توانید مقاوم باشید و آنجا بمانید، مدیران مرتب عوض می‌شوند و با شخصیت‌های مختلف کار کردن یک تجربه خوب است. شما یاد می‌گیرید که چگونه به بهترین نحو کار خود را انجام دهید حتی زمانی که رابطه مناسب و خوبی با مدیر خود ندارید و همچنین منعطف بودن در کار را خواهید آموخت.

 

اصولی که باید به یاد داشته باشید:

بایدها:

  • با مدیر خود به‌منظور دستیابی به درک روشن‌تر از اولویت‌ها و فشارهایی که او با آن‌ها روبرو است، همدلی داشته باشید.
  • از طریق گفتگو با مدیر خود در رابطه با موضوعات غیر کاری، یک رابطه شخصی با او ایجاد کنید.
  • از مدیر خود مشاوره بگیرید، در این صورت نشان می‌دهید که به قضاوت و تصمیمات او احترام می‌گذارید.

نبایدها:

  • فرض کردن این موضوع که نگرش مدیر نسبت به شما شخصی است و او رفتار متفاوتی با شما نسبت به دیگران دارد.
  • به‌جای تمرکز بر روی رفتارهای مثبت مدیر خود به عادات بد او توجه داشته باشید.
  • خیلی زود به فکر ترک کردن شغل خود و پیدا کردن کار جدید باشید. کار کردن برای شخصیت‌های سخت و غیر منعطف باعث افزایش میزان انعطاف‌پذیری شما می‌شود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه آموزش درون سازمانی مدیرنو مراجعه فرمایید. 

با ما در ارتباط باشید.

منبع: hbr

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش

درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.