Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

پادکست:

ندارد
تأخیر کارمندان - آیا کارمندان شما هم همیشه تأخیر دارند؟

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به موضوع تأخیر کارمندان و کارکنان می‌پردازیم. آیا کارمندان شما هم همیشه تأخیر دارند؟ بسیار مأیوس‌کننده است وقتی شما کارمندی دارید که به‌طور مداوم تأخیر یا غیبت دارد امّا مشکلات حضور کارمندان همیشه مربوط به بی‌مسئولیتی نیست. ویلیام شکسپیر می‌گوید” سه ساعت زود رسیدن بهتر از یک دقیقه دیر رسیدن است”. این جمله ممکن است کمی افراطی به نظر برسد که کسی بخواهد سه ساعت زودتر در محل کار حاضر شود اما معنی واقعی این جمله کاملاً درست است.

نحوه برخورد با تأخیر کارمندان

امّا چگونه با کارمندانی که به‌طور مداوم در محل کار حاضر نمی‌شوند و روزهای مرخصی خود را به دلیل بیماری در ماه اول استفاده می‌کنند، برخورد کنیم؟ این مقاله به شما کمک می‌کند که با این کارمندان برخورد کرده و منابع انسانی‌تان را به خوبی مدیریت کنید.

مهربان باشید

مهربانی به این معنا نیست که رفتار آنها را ببخشید، بلکه به دنبال این باشید که آن‌ها را درک کرده و برنامه‌ای را ایجاد کنید که همه‌ی موارد را در نظر بگیرد. شاید کارمند شما مادری با چند فرزند است که دغدغه‌های زیادی دارد. همه‌ی افرادی که بچه دارند می‌دانند که امکان ترک خانه زودتر از بچه‌ها هنگامی‌که مدرسه می‌روند امکان‌پذیر نیست یا شاید آن‌ها برای رسیدن به سرکار مجبورند مسیر طولانی‌ای را طی کنند یا یک عضو از خانواده‌شان به یک بیماری مزمن مبتلا باشد و به همین دلایل است که آنها اغلب غیبت می‌کنند.

 آن‌ها ممکن است بی‌مسئولیت باشند امّا قبل از اینکه آن‌ها را بی‌مسئولیت فرض کنید، اول مطمئن شوید که آن‌ها را درک می‌کنید. اگر بدون در نظر گرفتن علت تأخیر یک فرد به‌سادگی به او بگویید وقت شناس باش، راه حل خوبی نیست.

آیا این مشکل موضوع مهمی است؟

شاید شما به دنبال قانون گذاری باشید و قوانین وضع‌شده شما بگویند افرادی که ساعت 9:01 سرکار می‌آیند تأخیر دارند. اگر آن‌ها 9:01 برسند مانند این است که یک ساعت تأخیر داشته‌اند. اگر آن‌ها پستی داشته باشند که باید رأس ساعت در محل کار خود حاضر باشد تا به‌طور مستقیم با مشتریان ارتباط داشته باشند، نظر شما درست است. امّا اگر شغلی اداری دارند که به زمان حساس نیست، آیا این تأخیر، موضوع مهمی است؟

شما می‌توانید به‌سادگی یک قانون در نظر بگیرید که کارمندان مجبور باشند 8 ساعت در روز کار کنند. اگر آن‌ها کار خود را از ساعت 9:05 شروع کنند، نمی‌توانند زودتر از ساعت 5:05 کار خود را ترک کنند. قوانین باید به‌صورتی باشند که مشکلات را حل کنند. نه اینکه جوی ایجاد کنند که حس کم ارزش بودن در افراد ایجاد می‌کند.

یک مدیر خوب باید بتواند با افرادی که هیچ امیدی به موفقیتشان نیست به خوبی کار کند. در غیر این صورت مدیریت کارمندی که خودانگیخته، فعال و متعهد است آن چنان سخت نیست. برای آشنایی با این موضوع، مقاله “چگونه هنر مدیریت کارمندان را یاد بگیریم” را حتماً بخوانید.

 

محیط کار جایگزین

به این موضوع فکر کنید که چگونه می‌توانید دلیل این مشکل را قبل از این‌که به آنها تذکر دهید، بیابید. اگر دلیل موجهی برای تأخیر آن‌ها وجود داشته باشد، اگر به‌طور مرتب غیبت دارند و اگر آن‌ها یک کارمند باارزش و مهم محسوب می‌شوند، شاید زمان آن است که به دنبال یک محل کار جایگزین باشید. ممکن است بتوانند از خانه کار کنند. امروزه اینترنت از روش‌های مختلف به کارمندان اجازه می‌دهد تا از هرجایی کارشان را انجام دهند. همچنین راه‌حل‌های متعددی برای نظارت بر کارهای انجام‌شده آن‌ها در خانه وجود دارد.

چگونه مشکل تأخیر کارکندان و کارکنان را اداره کنید؟

برای برخی از مشاغل، این موضوع مهمی است. حتی اگر مهم نیست، شما نمی‌توانید به برخی از کارمندان اجازه دهید که از قوانین پیروی نکنند درحالی‌که دیگران تابع قوانین‌اند.

از دیدگاه منابع انسانی

  • شما باید رفتار کارکنان را در نظر بگیرید و یک تذکر شفاهی به آن‌ها بدهید.
  • شما باید دلیل رفتار آن‌ها شناسایی کنید.
  • اگر یک دلیل واقعی وجود دارد، با همدیگر همفکری کرده تا برنامه‌ای پیدا کنید که برای هر دو شما مناسب باشد.
  • منتظر نمانید و قبل از اینکه این موضوع چندین بار اتفاق بیافتد با کارمندان صحبت کنید.
  • ترجیحاً بعد از 2 یا 3 بار تأخیر با آن‌ها صحبت کنید.
  • پس از گفتگو، آنچه را که در مورد آن گفتگو کرده‌اید و برنامه مشترکی که در مورد آن به تفاهم رسیده‌اید، یادداشت و ثبت کنید.
  • از آن‌ها بخواهید این صورتجلسه را امضا کنند.
  • اطمینان حاصل کنید که این سند همه‌ی پیامدهای مشکلات آینده را در برمی‌گیرد.
  • درنهایت همان‌طور که کارمندان رفتارشان را اصلاح می‌کنند، از آن‌ها قدردانی کرده و تغییرات را تأیید کنید.

اگر می‌توانید در کار انعطاف بیشتری قائل شوید. اگر کارکنان از اعضای ارزشمند تیم شما هستند، می‌توانید محیط کاری ایجاد کنید که کمتر به قوانین اداری وابسته باشد. شرکت‌های زیادی زمان کاری انعطاف‌پذیر برای کارمندان را اجرا کرده‌اند. شما هم باید این مشکل را در کسب و کارتان حل کنید. سعی کنید با آرامش رفتار کنید. اما گاهی اوقات لازم است بعضی از کارکنان با میزان اخطار زیاد را اخراج کنید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه ارزیابی عملکرد کارکنان مدیرنو مراجعه فرمایید. 

با ما در ارتباط باشید.

منبع : Business Know How

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش

درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.