هدف گذاری شخصی و سازمانی

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on telegram

هدف گذاری شخصی و سازمانی» با نزدیک شدن به پایان سال ۹۴، مدیران با هر اندازه و طبقه ای باید هدف گذاری سازمانی سال۹۵ در محدوده تحت اختیار خود را تبیین و مکتوب نمایند. همچنین باید از همکاران سازمانشان نیز بخواهند این هدف گذاری را در حوزه فعالیتشان ارائه دهند. در جلسات پایان سال می توانید با حجم قابل توجهی اهداف خرد و کلان، اقدام به برنامه ریزی برای سال آینده نمایید. با این مشارکت، هم سطح نزدیکی اهداف افراد سازمان را با اهداف کار و کسب سنجیده اید و هم در این بین به اهداف و ایده های تازه ای دست خواهید یافت.

چه چیزی میتونه عملکرد مارو در رسیدن به موفقیت به طرز چشمگیری بهبود بده؟

هدف گذاری مشخص و صریح

پس باید نحوه هدف گذاری رو یاد بگیریم تا بتونیم هم در تمام زندگی و هم در مراحل کسب کارمون استفاده کنیم.
ساده ترین فرمول تعیین اهداف، مشخص و صریح بودن اونهاست. شاید شنیده باشید که می گن حتی وقتی از خدا هم آرزویی(خواسته ای) رو طلب می کنیم با جزئیات باشه.

تبیین اهداف مشخص شانس مارو برای رسیدن به موفقیت بیشتر می کنه. وقتی اهداف مشخصی رو وضع می کنیم، حکم یه نقشه راه برای ماست که به ما نشون می ده چطور به اهدافمون برسیم و همینطور یه معیاریِ برای اندازه گیری سطح پیشرفتمون و اینکه آیا در مسیر رسیدن به اهدافمون هستیم یا نه؟

برای اینکه مطمئن باشیم اهدافمون مشخص و صریح هستن، باید تابع فرمول زیر باشن:

[boc_message type=” warning_msg”]هدف + ارزیابی عملکرد + به همراه فعالیت های مشخص =هدف مشخص [/boc_message]

اندازه گیری عملکرد میتونه دوره ای و یا در تاریخ های از پیش تعیین شده ای انجام بگیره و این ارزیابی عملکرد برای هر کدوم از اهدافی که تعیین کردیم باید مورد استفاده قرار بگیره ، تا از صحت مسیر و رسیدن بهشون مطمئن باشیم.

فرض کنیم ، من می خوام ۱۰ کیلو وزن کم کنم. هدفی که مشخص و صریح باشه و قابل اندازه گیری باید به ترتیبی که میگم باشه:

من می خوام با پیاده روی در پارک مدیران نواندیش در دو ماه ۱۰ کیلو وزن کم کنم، نیم ساعت در شش روز هفته.
این مثال نحوه مشخص کردن یک هدف صریح و مشخص رو به خوبی عنوان می کنه و با مولفه های مشخصی که داره براحتی جلوی طفره رفتن و بهانه جویی منو می گیره.

حالا جزئیات این هدف گذاری رو بررسی می کنیم:
۱هدف: کم کردن وزن
۲مقدار : ۱۰ کیلوگرم
۳ مدت زمان: طی دو ماه
۴ چطوری : پیاده روی
۵ کجا: پارک مدیران نواندیش
۶ چند ساعت : روزانه نیم ساعت
۷ چند روز در هفته : شش روز

قبل از تعیین اهداف در ابتدا باید بدونیم موفقیت در زندگی کاری ما دقیقا به چه معناست؟

موفقیت از دیدگاه من، یعنی لذت بردن از اون کاری که انجام می دم. چون با لذت بردن از کار به تمام خواسته های خودم می رسم. موفقیت همون نقطه ای ست که کارمون به ما انرژی مضاعفی می ده و خالق لحظات و اتفاقهایی ست که باعث توسعه زندگی شخصی ما هم می شه.
موفقیت در زندگی کاری برای شما چه معنا و مفهومی دارد؟
آیا موفقیت رو صرف زمان کمتر در محیط کار و اختصاص زمان بیشتر به خانواده می بینید؟
آیا موفقیت رو در بدست آوردن انرژی بیشتر برای انجام تعداد بیشتری از کارهای خودتون می بینید؟
آیا موفقیت رو در بدست آوردن اعتمادبه نفس بیشتر و به تبع فروش بیشتر محصولات و خدمات خودتون می بینید؟

مثالی برای اهداف مشخص در زندگی کاری

هدف مشخص و صریح باید دارای پارامترهای مشخصی همچون مثال زیر باشه:

۱-هدف اینه که در طول یکماه از تاریخ امروز، با برنامه ریزی مجدد فرآیندهای کاری و همینطور واسپاری کارهایی که دیگران هم می تونن انجام بدن، تمام آخر هفته ها رو با خانواده باشم.

۲-هدف مشخص دیگر می تواند ساماندهی مجدد کارهای روزانه باشد برای کاهش سه ساعت از ساعات کاری روزانه، از امروز به مدت یکماه.

مثالهای فوق نمونه ای از هدف گذاری مشخص وصریح بوده و باعث بهتر شدن روند کاری روتین ما می شود.
از فرمول به کار رفته در مثالهای بالا می توانیم برای تمام مراحل و بخش های تجارت خودمون هم استفاده کنیم و شاهد بالا رفتن سرعت دستیابی به اهدافمون در کوتاه مدت باشیم.

تمرین:

ابتدا به مدت یک هفته تمام فعالیتهای کاری خودمون رو در یک دفترچه با ثبت مدت زمانی که به اون کارها اختصاص دادیم شروع می کنیم. بعد از یادداشت برداری از روندهای کاری روزانه و آنالیز این یادداشت ها می تونیم به نتایج خوبی برسیم. به عنوان مثال کدام کارها را می توان در مدت زمان کاری کمتر انجام داد و یا کدام کارها را اصلا نباید انجام داد.یا چه مقدار از زمان روزانه ما صرف امور متفرقه و فاقد ارزش می شود.این آنالیز کلید اصلی تغییر در روندهای کاری ما و همچنین تبیین برنامه های جدید است.
پس از یادداشت برداری و آنالیز زمانهای سپری شده ، می توانیم با تبیین اهداف مشخص و تغییر در روندهای کاری خود به خواسته های مورد نظر دست یابیم.

تعیین اهداف در بنگاههای کوچک و متوسط با توجه به اهمیت ویژه آن، کمرنگ بوده و همین موضوع باعث می شود که چنین بنگاههایی همانند قایقی بدون هدف تنها در آب شناور بوده و با توجه به جریان آب به این سو و آن سو کشیده  شوند. در ثانی هر لحظه امکان برخورد با صخره (بحران های موجود در بازار) و یا بلعیده شدن توسط کشتی های عظیم الجثه (رهبران بازار) وجود دارد.

خیلی ها روزهایی رو در تجارتشون پشت سر گذاشتن که تنها کارشون رد شدن از بحرانی به بحران دیگر بوده است. اما همه ما می دانیم که این موقعیتی نیست که بدنبال آنیم.

آیا هدف گذاری سال جدید رو برای تجارتتون انجام دادید؟

در هر صورت تعیین اهداف به تنهایی باعث موفقیت و رسیدن به خواسته های ما نیست بلکه تعیین هدف در تجارت اولین گام جهت نیل به اهداف ماست.
هدف گذاری های ما نیازمند سلسله اقداماتی نیز هست . اگر شما شروعی خوب با یک هدف گذاری مشخص داشته باشید ولی استراتژی رسیدن به آن هدف را برنامه ریزی نکرده و نهایتاً اقدامات لازم را برای دست یابی به هدف را به انجام نرسانده باشید، این تضمین وجود خواهد داشت که به هیچ یک از اهداف (هرچقدر مشخص) خود نخواهید رسید.

[boc_message type=” warning_msg”]استراتژی رسیدن به اهداف مشخص، حلقه مفقوده تعیین اهداف ماست.[/boc_message]

شما بدون برنامه ریزی استراتژیک و تعیین اقدامات لازم جهت دست یابی به اهداف ، فقط پارامترهایی را که کاملا به شانس وابسته هستند را مشخص نمودید.
نداشتن استراتژی در تعیین اهداف سال جدید همانند شانس فرد نابینایی ست که در یک مسیر جدید قصد رسیدن به مقصدی را دارد. و این روند، آن راهی نیست که منجر به موفقیت شما در تجارتتان می شود. برای رسیدن به اهداف تجاری خودتون تنها تعیین اهداف مکفی نیست بلکه باید اقدامات لازم را بر اساس زمان بندی مشخص، تبیین و اجرا نمایید.

به عنوان مثال:

فرض کنید هدف فروشگاه مدیران نواندیش افزایش فروش محصولات خود است. با توجه به مباحث پیشین ، چنین هدفی از اثرگذاری مکفی برخوردار نیست و این هدف یک برنامه با افق بسیار وسیعی است.

 اولین مرحله :

شفاف سازی این هدف ، تعیین مقدار افزایش فروش در سال آینده می باشد. این شرکت در سال آینده قصد افزایش فروش خود را تا ۲۵% داشته و با توجه به نوسانات بازار (فصلی) میانگین ماهانه خود را بر روی ۲.۵% تنظیم خواهد نمود.
چنین هدف مشخصی شرکت را مقدور می سازد تا ارزیابی عملکرد ماهانه خود را رصد نموده و به تناسب همین ارزیابی تغییرات لازم را در برنامه خود اعمال نماید.
در هدف گذاری مذکور، شرکت در پایان هر ماه شاخص پیشرفت خود را بررسی می نماید.

گام بعدی :

پس از تبیین ماهانه اهداف، باید استراتژی های دست یابی به اهداف تعیین شوند.

در مثال فوق، استراتژی شرکت جهت رسیدن به اهداف در ماه اول به وسیله حراج کالاهای موجود با ۱۰% تخفیف و همچنین تبلیغات در شبکه های مجازی و محلی می باشد.
برنامه ماه دوم نیز، فروش محصولات جدید از طریق اطلاع رسانی به مشتریان سابق با زمان بندی پانزده روز در سه مرحله (اول، پانزده و سی ام ماه) می باشد.

فرمول اهداف:

هر هدفی که برای کار و کسب تان مشخص می کنید باید تابع  فرمول زیر باشد:

[boc_message type=” warning_msg”]اهداف مشخص + فعالیت های زمانبندی شده مشخص = موفقیت در تجارت[/boc_message]

مزیتی که باعث می شود در مثال ذکر شده ، شرکت به اهداف مورد نظر خود دست یابد، استفاده از راهکارهای متعددی ست که در طی ماه های سال تدوین نموده و خود را محدود به یک نوع استراتژی نکرده است.

این فرمول چطور باعث می شود که شما گامی فراتر از تعیین هدف اولیه بردارید؟

ارزیابی موفقیت و شکست شما در این شیوه ساده است . چرا که ارزیابی روند پیشرفت اهداف مشخص و فعالیتهای مشخص به مراتب راحت تر از اهداف مبهم و عمومی ست.

بعد از اتمام مراحل فوق، به جای اینکه شرکت شما هدفی داشته باشد که رسیدن یا نرسیدن به آن وابسته به شانس باشد، شما یک نقشه راه جهت دستیابی به اهدافتان را در اختیار دارید که از یک نقشه نظامی دقیق تر و بهتر عمل خواهد کرد.

و همین مسئله باعث خواهد شد تا شما به جای آماده شدن برای شکست و یا درگیری مداوم با بحران های کار و کسب تان، به موفقیت های تجاری مد نظرتان برسید.

هدف گذاری شخصی و سازمانی

قوانینی که برای تعیین اهداف تجاری تان به آن ها نیاز دارید

تبیین اهداف تجاری (همچون هدف گذاری شخصی برای هر فرد)،  به تجارت ما سمت و سو داده و باعث ایجاد انگیزه در مجموعه ما می شود. مهمترین دستاورد تبیین اهداف تجاری، حفظ روند حرکتی دلخواه در مسیر درست برای تجارت ماست. سوالی که از سوی اغلب مدیران مطرح می شود اینست که : در بازار پرتلاطم تجاری چطور می توان اهداف درستی را تدوین و برنامه ریزی نمود؟

هر هدف درستی دارای سه مشخصه ذیل می باشد

۱- اهداف تجاری باید مطابق با شرایط حال حاضر تجارت ما باشد

در مواردی مشاهده شده که مدیران به اشتباه اهدافی را تبیین نموده اند که هیچ سنخیتی با شرایط کاری شان ندارد! به عنوان مثال :  مدیری هدف تجاری خود را توزیع ۱۰۰ کارت ویزیت در ماه قرار داده است! این کار چه نفعی می تواند برای تجارت این مدیر داشته باشد؟
اگر هدف از توزیع کارت ویزیت، شناساندن بیشتر مجموعه باشد، همه ما خوب می دانیم زمانی ارائه کارت ویزیت باعث گسترش نام مجموعه و به تبع آغاز تعاملات می شود که ارتباطی قبل از این مرحله اتفاق افتاده باشد. تنها از طریق توزیع کارت ویزیت نمی توان به چنین هدفی دست یافت.
ثمره این راهبرد (هدف گذاری) تنها اتلاف زمان و بودجه بوده و مرتبط بودن اهداف تجاری در بیشتر مواقع باعث سودمندی و بهبود در روند تجارت خواهد بود.
این سودمندی ممکن است مستقیماً تبدیل به درآمد نشود، بلکه ماهیت و ذات اهداف مرتبط، آماده سازی (پی ریزی) مجموعه شما جهت نیل به اهداف مالی شماست.

۲-اهداف تجاری باید قابل پیگیری باشند

بیشترین اشتباه در فرآیند تعیین اهداف، دقیقاً زمانی است که شما شروع به تعیین اهداف مبهم و غیر واقعی می کنید.
فرض کنیم یک شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنت هدف خود را “توسعه خدمات مشتریان” تبیین نموده است. این هدف، هدفی زیبا و در عین حال مبهم است. اگر شما مدیر این شرکت بودید، چطور رسیدن به این هدف را به اجرا در می آوردید؟

زمانی که اهداف تجاری خود را مشخص می کنید، اطمینان حاصل کنید که اهداف تعیین شده از حالت اهداف عمومی، فراتر و بهینه تر باشند(تبیین اهداف مشخص).
همانطور که قبلاً نیز متذکر شدیم، تدوین راهبردی اهداف مشخص می تواند در بهبود و ارزیابی پیشرفت تجارتتان کمک شایانی کند.

[boc_message type=” warning_msg”] اهدافتان باید قابلیت ارزیابی عملکرد داشته باشند. [/boc_message]

3-اهداف تجاری باید اهرمی در جهت موفقیت سازمان باشند

 هدف از تبیین اهداف سازمانی حرکت رو به جلو در سازمان است و همه مطالب هدف گذاری ارائه شده تا امروز به جهت ایجاد انگیزه در حرکت رو به جلوی تجارتتان بوده است.

زمانی که اهداف تجاری خود را تبیین می کنیم باید تمام توجه خود را معطوف به سطح دسترسی آنها کنیم.

در صورتی که اهداف تعیین شده خیلی سطح بالا و غیر قابل دسترس باشند، درصد احتمال شکست خود را بالا برده ایم و بر همین اساس خیلی زود ناامید می شویم. چون بسیاری از ما قابلیت تشخیص پیشرفت را داریم و در صورتی که نتوانیم در مسیر دسترسی به اهداف قرار گیریم، سریع از ادامه فعالیت سر باز می زنیم.
در ثانی، در صورتیکه اهداف خود را خیلی سطح پائین و دم دستی انتخاب کنیم و مجبور نباشیم فعالیتهای پیچیده و سختی جهت دسترسی به آنها انجام دهیم، این اهداف به هیچ وجه رضایت خاطر ما را تامین نخواهند کرد.

انجام دقیق این سه مرحله در هدف گذاری سازمانی می تواند شما را از خطاها و همچنین حرکت در مسیرهای اشتباه حفظ کند. این گونه هدف گذاری باعث جلوگیری از اتلاف وقتتان و همچنین آزمون و خطا کردن مراحل مختلف کاری باز داشته و سازمان را در مسیر تعالی حفظ می نماید.

تبدیل روند موفقیت به یک عادت همیشگی

ما باید با ارزیابی برنامه های از پیش تعیین شده، روتین سازی پروسه موفقیت و همچنین با ترکیب کردن این برنامه ها به فرآیندی، مناسبِ تجارت برسیم.

ارزیابی فرآیندهای موفقیت سازمان 

۱- ارزش گذاری اهداف تجاری

هر تغییر بزرگی با برداشتن گام های کوچک اما صحیح شروع خواهد شد و پیوستگی در برداشتن همین گام های کوچک است که باعث حصول موفقیت در دراز مدت خواهد شد.

بار دیگر به استراتژی های تجارت خود، نگاهی با تعمق بیشتر داشته باشید. آیا ابزارهای مناسبی به این استراتژی ها اختصاص داده اید؟ ممکن است برخی از این استراتژی ها با دادن زمان بیشتر ی به آن ها از عملکرد بهتری برای پیشرفت تجارتتان برخوردار باشند. شاید استراتژی های تجارتتان با شرایط حال حاضر زندگی شخصی تان تضاد (تعارض ) دارند!

۲-تعیین جایگاهی که قصد رسیدن به آن را دارید 

اهداف و برنامه هایی که برای سال جدید تبیین نموده اید را به بخش های کوچکتر تقسیم نموده و هیچ گاه بیشتر از ۴ برنامه را در طول یک زمان دنبال نکنید. چون برنامه های زیاد باعث دلزدگی شما شده و به طور حتم دست از تلاش برای رسیدن به آن ها خواهید کشید.

آیا در حال اجرای برنامه ها جهت رسیدن به اهداف هستید؟

آیا برنامه هایی وجود دارد که هنوز اقدامی جهت راهبری آن ها انجام نداده باشید؟

اگر چنین برنامه هایی در لیست شما وجود دارند، بررسی کنید که آیا این برنامه ها ارزش اصلاح شدن و ادامه روند اجرا را دارند یا باید نسبت به تغییر آن ها یا ایجاد اهداف و برنامه های جدید اقدام نمایید.

در تمامی مراحل هدف گذاری که به آن ها اشاره نمودیم، مهم ترین نکته ای که تاکید فراوانی بر آن شد : بازخورد گیری و بهبود همیشگی فرآیندها جهت ارتقا کسب و کارتان بوده است. همانطور که هیچ کودکی بدون نگه داری و محافظت رشد نخواهد کرد، هیچ هدفی نیز بدون بررسی و بهبود همیشگی فرآیندها به نتیجه مطلوب نخواهد رسید.

تمام تلاش ما بر این است در دوره توسعه کار و کسب بتوانید گام های موثری جهت اجرای استراتژی های موردنظر در مسیر نیل به اهداف خود بردارید. ما در این دوره ها استراتژی های عمومی را برای شما بازگو می کنیم تا شما به تناسب تجارت خود نسبت به تدوین آن ها اقدام نمایید.

برخی از استراتژی های مطرح شده در دوره توسعه کار و کسب به مراتب تاثیرگذارتر از انتظارات شماست به شرطی که پیگیرانه در انجام صحیح آنها متعهد باشید. شما با بکارگیری همین استراتژی ها می توانید موفقیت را به یک عادت در سازمانتان تبدیل کنید و شاهد قدرتمندی این ابزارها در تغییر جایگاه تجارتتان باشید.

 هدف گذاری شخصی و سازمانی

ادامه روند موفقیت تجارتتان

دوباره درمورد جایگاه سه ماهه آینده تان فکر کنید. تعیین اهداف مشخص به شما در رسیدن به جایگاه مورد نظر کمک شایانی خواهد نمود. پس حتماً این مرحله را با دقت و کار تیمی به پایان برسانید. شما باید از خودتان این سوال را بپرسید  استراتژی های توسعه کسب و کار را که آموختید، چطور می توانند بهینه سازی شده و همسو با تجارت شما باشند.

یکی از ملزومات اصلی تاثیر بهینه استراتژی های کار و کسب، انجام اصلاحات و تغییرات بر اساس شرایط تجارتتان می باشد تا بتوانید حداکثر بهره وری را برای تجارتتان بدست آورید. نگاهی مجدد به زمانبندی های خود نموده تا بتوانید بر اساس همین زمانبندی ها مسیر توسعه تجارتتان را برنامه ریزی و اجرا نمایید.

تعیین اهداف یکی از مسیرهای دستیابی به خواسته های ماست. بسیاری از ما همچنان بر این باوریم که تعیین هدف و رسیدن به آنها کاری بس طاقت فرساست. بر اساس تحقیقات به عمل آمده تنها ۳ % از مردم دنیا اهداف تعیین شده دارند!

[boc_message type=” warning_msg”] تعیین اهداف به شما کمک می کند تا از سردرگمی و اتلاف بیهوده انرژی تان رهایی یابید و به شما می آموزد که چطور هدف گذاری نموده و به آنها دست یابید. [/boc_message]

در سلسله مقالات هدف گذاری هدف ما نشان دادن راهی جهت دستیابی به اهدافتان بوده و این که هدف گذاری چگونه می تواند باعث به حرکت درآمدن شما در مسیر هدف هایتان باشد. بیشتر افراد در ابتدا یا اواسط هرسال هدف هایی را برای خود تعیین می نمایند اما درحد فاصل این هدف گذاری ها، حرکت به سمت آن ها را فراموش می کنند و نتیجه این است که همیشه هدف هایی را تعیین می کنند که هیچ گاه به آن ها دست نخواهند یافت.

به گفته دکتر فرهنگ، ما آدم ها خوب می دانیم چه چیزی نمی خواهیم اما دقیقاً نمی دانیم که چه می خواهیم.

0 0 نظر
رتبه مقاله
اشتراک
اطلاع از
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
0
افکارتو دوست دارم. لطفا کامنتش کن!x
()
x