Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

پادکست:

ندارد
استراتژی بازاریابی ایمیلی - ساخت ایمیل مارکتینگ

در این مقاله از مدیرنو؛ به استراتژی بازاریابی ایمیل و ساخت ایمیل مارکتینگ می‌پردازیم. در ادامه به اسرار بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ اشاره خواهیم کرد. بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ به‌عنوان راهبرد جذب مشتری هرگز جایگزین تلفن نخواهد شد، ولی می‌تواند برای رسیدن به افراد خاصی کارساز باشد. برخی از تصمیم گیرندگان، روزانه ساعت‌های زیادی را صرف جداسازی ایمیل‌ها و پاسخ به آنها می‌کنند. برخی دیگر، اغلب در سفرند و بنابراین، ارسال ایمیل اغلب می‌تواند تنها راه رسیدن به آن‌ها باشد. ایمیل‌هایی که خوب نگارش شده و از محتوای جذابی برخوردارند می‌توانند ابزاری ارزشمند برای جذب مشتری محسوب شوند.

 

استراتژی بازاریابی ایمیلی و ساخت ایمیل مارکتینگ

اسرار بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ

هنگامی‌که شما از بازاریابی ایمیلی برای رابطه با مشتری احتمالی استفاده می‌کنید، باید با دیدگاهی آینده نگرانه تر از راهبردهای دیگر جذب مشتری اقدام کنید. فقط به این دلیل که ارسال ایمیل روش خیلی ساده‌ای است، نباید آن را به‌کار ببرید. وقتی‌که تصمیم‌های “انتخاب کردن ” یا “پاک کردن پیام” فقط از چند بند اتخاذ می‌شود، انتخاب تک‌تک واژه‌های ایمیلتان بسیار مهم‌اند.

شاید حیاتی‌ترین چیزی که باید درباره استفاده از بازاریابی ایمیلی به یاد داشته باشید این است که افراد نسبت به هرزنامه‌ها بسیار حساس‌اند. تنها درصورتی‌که ایمیلتان را خیلی خوب و ماهرانه نوشته باشید، به آن توجه می‌کنند و در غیر این صورت، به‌عنوان فردی که هرزنامه فرستاده است، تلقی شده و این برای تلاش‌های فروش شما به معنای نابودی است.

استراتژی بازاریابی ایمیلی - ساخت ایمیل مارکتینگ

چگونه باید آدرس‌های ایمیل افراد را به دست آورید؟

ساده‌ترین روش پرسش از خود آنان است. اگر کسی در شرکتی بزرگ تصمیم گیرنده است، آدرس پست الکترونیکی‌اش را بگیرید تا بتوانید برایش اطلاعات بفرستید. اگر هنگام درخواست ایمیل، خود را حرفه‌ای و با اعتمادبه‌نفس نشان دهید، به‌احتمال‌زیاد آدرس را به شما خواهند داد.

 

از نوشتن پیام‌هایی که پاک می‌شوند اجتناب کنید.

ازآنجاکه ایمیل‌ها خیلی کوتاه و مختصرند، آگاهی درباره آنچه در پیغامتان به تصمیم گیرنده‌ها ارائه می‌دهید، چالشی واقعی است.

 

چگونه نامه‌های الکترونیکی عالی بنویسیم؟

سبک نوشتار نامه‌های الکترونیکی متفاوت از سایر نامه‌هاست. برخی به روشی بسیار سطحی، سرهم‌بندی شده و غیرقابل‌قبول نوشته می‌شوند. در هر پیامی که می‌فرستید باید موارد زیر را رعایت کنید:

  • شخصی سازی شده: تصمیم گیرندگان باید بدون کوچک‌ترین تردید بدانند که این نامه را فقط برای آنان نوشته‌اید. به این معنا که باید به چیزی بسیار خاص درباره کسب و کارشان اشاره‌کنید.
  • توجه به نیاز تجاری مشتریان: تمرکزتان نباید بر شرکت خود، محصول، خدمات یا راه‌حلتان باشد، بلکه باید درزمینه مسائل، نگرانی‌ها، مشکلات و چالش‌های مشتریان باشد.
  • مختصر و پرمحتوا: در کمتر از 20 ثانیه افراد تصمیم می‌گیرند تا نامه‌های الکترونیکی را حذف کنند، بخوانند یا برای فرد دیگری بفرستند.
  • آغازکننده مکالمه: نامه‌های الکترونیکی خوب، خواننده را به بحث آنلاین دعوت می‌کنند. ممکن است سؤالی بپرسید تا خواننده را به یک رویداد دعوت کنید یا ببینید آیا آن‌ها علاقه‌مند به یادگیری بیشتر در مورد عنوان ایمیل هستند یا خیر.
  • قابل خواندن بودن از پنجره پیش‌نمایش: بسیاری از افراد فقط نگاهی سریع به پیام از صفحه پیش‌نمایششان می‌اندازند. نامه‌های الکترونیکی خوب، پیامشان را سریع بیان می‌کنند.

 

استفاده از جملات و بندهای کوتاه

سعی کنید در استراتژی بازاریابی ایمیلی از بندهای کوتاه با دو یا سه جمله استفاده کنید. برای تقویت توانایی خواندن بین بندها یک سطر فاصله بگذارید و برای برجسته کردن مطالب از علائم استفاده کنید.

از فونتی استفاده کنید که حالت خوشایند و دوستانه‌ای روی صفحه دارد. استفاده از خطوط دارای سبک‌های بسیار متفاوت و استفاده از رنگ در متن یا زمینه‌تان ممکن است جالب باشد، اما بسیاری از تصمیم گیرندگان آن را نشانه‌ای مبنی بر غیرحرفه‌ای بودن می‌دانند. استفاده از حروف بزرگ در نامه‌های الکترونیکی نیز همین اثر را دارد و مثل فریاد زدن می‌ماند و رفتاری بی‌نهایت بی‌ادبانه تلقی می‌شود.

حتی اگر شما توانایی ارسال پیغامی با ظاهر شیک و فانتزی دارید، این کار را نکنید. به‌احتمال‌زیاد آن‌ها را به‌عنوان هرزنامه تصور می‌کنند، و بدتر اینکه تصمیم گیرندگان آن‌ها را به‌عنوان بروشورهای آنلاینی تلقی می‌کنند که توسط فروشنده‌ای که فقط به فکر خودش و سود خودش بوده، به آن‌ها تحمیل‌شده است. مگر اینکه شما درواقع از لحاظ گرافیکی با استعداد بوده و بتوانید طرحی خاص و جذاب ارائه دهید. در خاتمه، سعی نکنید با ارسال نامه‌ای گروهی به شرکت‌ها در وقت صرفه‌جویی کنید. این کار از دیدگاه کارایی فروش کارساز نیست.

 

پیام‌هایی بفرستید که گیرنده را به پاسخ‌دهی تشویق کند.

ایمیل‌هایی که به خوبی نگارش شده‌اند از نکات زیر تبعیت می‌کنند:

  • ایجاد اعتبار: از طریق اشاره به معرف، ذکر کردن تحقیقی که انجام داده‌اید و معرفی رویدادی در شرف وقوع، می‌توانید ایجاد اعتبار کنید.
  • تحریک کنجکاوی: شما می‌توانید از طریق بیان ارزش پیشنهادتان، بیان نتایجی که مشتریانتان کسب کرده‌اند، پرسش کردن و بیان طرحی در خصوص نیازهای تجاری آنان توجه آنها را جلب کنید.
  • پایانی مؤدبانه: این کار را با دعوت به پاسخی غیر تهدیدآمیز انجام دهید.

 

انتخاب موضوعی وسوسه انگیز در بازاریابی ایمیلی

ایمیلتان را با موضوعی وسوسه انگیز شروع کنید. وقتی‌که مشتریان احتمالی شما نامه‌هایی را که در صندوق پستی‌شان است، اجمالی می‌نگرند، باید پیامتان بیرون بپرد و بگوید «مرا بخوان!»

بسیاری از فروشندگان فکر می‌کنند طرح خوبی است که نام شرکت یا محصولی را که عرضه می‌کنند در سطر موضوع بنویسند. هیچ‌چیز بهتر از گفتن حقیقت نیست، تصمیم گیرندگان شرکت‌های بزرگ وقت اضافی در برنامه زمانی‌شان برای خواندن تعریف از کالاهای ارائه‌شده ندارند. این نوع از نامه‌های الکترونیکی قبل از باز شدن، پاک می‌شوند.

بنابراین، چه چیزی آن‌ها را وسوسه می‌کند که نگاهی به ایمیل شما بیندازند؟ بیان نام معرف خیلی کارساز است، البته اگر شما این‌قدر خوش شانس باشید که معرف داشته باشید. اگر تصمیم گیرنده نداند شما که هستید، نام فردی را به‌عنوان معرف در خط موضوع ذکر کنید. اگر شما یک رویداد مهم در شرف وقوع دارید، آن را در سطر موضوع ذکر کنید. اشاره به طرحی که دارید یا نتایج تجاری که برای مشتریانتان تحقق بخشیده‌اید نیز خوب است.

توجه به نکات ذکرشده به شما کمک می‌کند تا به‌صورت هدفمند از بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ استفاده نموده و بتوانید نتایج مؤثری کسب کنید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه آموزش درون سازمانی مدیرنو مراجعه فرمایید. 

با ما در ارتباط باشید.

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش

درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.