Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

پادکست:

ندارد
استراتژی بازاریابی در شبکه های اجتماعی

در این مقاله از مدیرنو؛ به استراتژی بازاریابی در شبکه های اجتماعی می‌پردازیم. تقریباً 74 درصد از بزرگ‌سالان به‌طور میانگین سه ساعت یا بیشتر از این مقدار از روز را در شبکه های اجتماعی سپری می‌کنند. داشتن یک استراتژی مستحکم برای بازاریابی کسب و کار در شبکه های اجتماعی راه بسیار مناسبی جهت ارائه و در معرض نمایش قرار دادن محصولات و خدمات شما بدون از دست دادن بخش زیادی از بودجه بازاریابی‌تان است.

 

بهترین استراتژی برای شروع یا بهینه سازی کمپین شبکه های اجتماعی شما چیست؟

1- اهداف قابل اندازه گیری در شبکه‌های اجتماعی تعیین کنید.

با تعریف این موضوع که چگونه شبکه اجتماعی می‌خواهد به کسب و کار کوچک شما کمک کند، شروع کنید. ایجاد اهداف به تعیین نمودن نشانه‌ها و علائم در مسیر موفقیت، که قابل اندازه گیری و ردیابی هستند، کمک خواهد کرد. این امر به شما اجازه خواهد داد تا بر پیروزی در استراتژی‌ها تمرکز کنید و به شکلی سریع با تغییرات شرایط تطبیق یابید.

 

تعدادی از اهداف استراتژی شبکه های اجتماعی در زیر آمده:

 • نام تجاری بسازید: با یک درک مثبت از کسب و کار خود، مردم را با نام تجاری خود آشنا کنید. (بازاریابی برند)
 • مشتری‌های جدید به‌دست آورید: انبوه توجهات را به سمت صفحه‌ی شبکه اجتماعی یا وب سایت شرکت جلب کنید.
 • خدمات مشتریان را تقویت کنید: با مشتریان بالقوه به‌وسیله ی سؤال و جواب تعامل داشته باشید یا با محصولات و خدمات خوب به مشتریان موجود کمک کنید.
 • تعامل را افزایش دهید: با طرفداران و مشتری‌های خود از طریق دادن دلیل و علت برای اینکه نام تجاری شمارا درجاهای مختلف به زبان بیاورند و یا اینکه دیگران را به انجام دادوستد با شما تشویق کنند، تعامل داشته باشید.

استراتژی بازاریابی شما در شبکه های اجتماعی باید چیزی بیشتر از جمع آوری لایک، به اشتراک گذاری و توئیت شدن را در بر بگیرد. بر این موضوع که هر مطلب شما در رسانه و شبکه‌ی اجتماعی چه مقدار اهداف استراتژیک را حمایت می‌کند، تمرکز کنید.

 

2- رسانه‌ها و شبکه‌های مناسب اجتماعی را انتخاب کنید.

این مطلب حقیقت دارد که فعالیت در شبکه اجتماعی می‌تواند واقعاً وقت‌گیر باشد. تلاش برای مدیریت همه‌ی شبکه‌ها، منابع شمارا هدر می‌دهد و مسیرهایی را که نتایج موفقی به همراه دارد را دور می‌کند.

از مشتری‌های هدف و عادت‌هایشان در انتخاب شبکه، جهت مشخص شدن اینکه کدام شبکه برای محصولات و خدمات شما بهتر کار خواهد کرد، استفاده کنید.
محدود کردن حوزه‌ی فعالیت استراتژی تجارت خود در فضای شبکه‌های اجتماعی به شما زمان بیشتری جهت خلق محتوای مناسب‌تر برای مخاطبانتان خواهد داد.

 

این نکات را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

Linkedin

این شبکه سومین شبکه‌ی اجتماعی از نظر سرعت رشد بوده و مناسب برای افراد حرفه‌ای در زمینه کسب و کار است. بیشتر کاربران به‌احتمال‌زیاد، از طریق LinkedIn به وب سایت شما سر می‌زنند. سعی کنید 4 تا 5 بار در هفته مطلب قرار بدهید و مطالب خود را متناسب با مخاطبان حرفه‌ای خود انتخاب کنید. یک صفحه با نام تجاری شرکت راه اندازی کرده و صفحات را برای محصولات و خدمات خود به نمایش بگذارید.

بهترین زمان برای قرار دادن مطالب: 7 تا 9 صبح دوشنبه-پنج شنبه

 

گوگل پلاس

حداقل روزی یک‌بار مطلب قرار دهید. این مطالب می‌تواند اخبار شرکت، موضوعات مرتبط با صنعت و صنف شما یا مقالات مرتبط از منابع مختلف دیگر باشد. ازآنجایی‌که این یک شبکه‌ی گوگل است مطالب شما می‌تواند زمانی که وارد شاخه‌ها و حلقه‌های ارتباطی می‌شود به رتبه بندی موتور جستجوی گوگل نیز راه پیدا کند.

بهترین زمان قرار دادن مطلب 10 صبح تا 2 بعدازظهر است.

 

Pinterest یا اینستاگرام

اگر این دو شبکه‌ی اجتماعی به اشتراک گذاری عکس و تصاویر برای نوع کسب و کار شما مناسب است، حداقل روزی یک عکس قرار دهید. عکس‌هایی از محصول و در صورت امکان طریقه‌ی مصرف آن را درزمینه‌ی عکس در معرض نمایش بگذارید.

به دنبال کنندگان خود اجازه دهید تا بدانند که در دفتر شرکت چه چیزهایی می‌گذرد و اوضاع افراد و پرسنل چگونه است.
مثل همیشه نوع واکنش و عکس‌العملی را که مطالب شبکه‌ی اجتماعی شما به دنبال دارد را پیگیری کنید، بنابراین می‌توانید متوجه شوید که کدام مطالب و برنامه‌ها بهترین بازخورد را دارد.

 

3- صفحات پروفایل شبکه‌ی اجتماعی خود را با نام تجاری نام گذاری کنید

شناساندن و برداشت هویت شرکت شما باید در همه شبکه‌های اجتماعی‌تان یکپارچه باشد. شما فقط در حال ساخت یک نام تجاری قوی‌تر نیستید بلکه آگاهی و وفاداری را نیز خلق می‌کنید.

 

از طریق راه‌های زیر شناسایی کسب و کار خود را برای مشتری‌ها آسان کنید:

 • لوگو و شعار: در بازاریابی شبکه اجتماعی خود، همیشه از یک لوگو و علامت یکسان برای برند خود استفاده کنید. این تصویری است که در ذهن مخاطبان شما قرار می‌گیرد. اگر شما یک شعار به‌یادماندنی هم دارید سعی کنید آن را به‌صورت مرتبط با لوگوی خود همه‌جا استفاده کنید.
 • عکس و جلوه‌های تصویری: عکس‌ها و طرح‌های گرافیکی، جلوه‌های بصری دیگری هستند که به‌شدت با مشتری‌های شما ارتباط برقرار می‌کنند. شما تقریباً می‌توانید هر صفحه‌ای از شبکه‌های اجتماعی را با تصاویر پوشش بدهید.
 • توضیحات و توصیف شرکت: از یک توضیح واضح و روان در مورد شرکت تحت عنوان “درباره‌ی ما” در هر یک از شبکه‌ها و صفحات استفاده کنید. به نکات اصلی با کمترین جملات اشاره‌کنید. مشتری‌های شما باید خیلی سریع متوجه شوند که تجارت و کسب و کار شما چه‌کاری می‌تواند برای آن‌ها انجام دهد. اگر فضای بیشتری دارید وب‌سایت شرکت را هم در بخش توضیحات اضافه کنید.
 • آواها و صدا: شخصیت برند تجاری شما چیست؟ و از چه نوع کلماتی برای ارتباطات استفاده می‌کنید؟ برای بازاریابی شبکه اجتماعی خود، با مشتریان خود از راه درست و صحیح ارتباط داشته باشید.

 

4- کیفیت محتوا مهم‌تر از کمیت است:

همیشه بیشتر بودن مهم نیست. دقیقاً مانند وب‌سایت و وبلاگتان شما نیاز خواهید داشت تا مطالب و محتوای با کیفیتی که برای مخاطبان شما ارزشمند است، در رسانه اجتماعی خودتان ایجاد کنید.

یک ترکیب خوب از محتوای رسانه اجتماعی شامل قسمت‌های مساوی از بخش‌های زیر است:

 • تبلیغاتی
 • تفکر رهبری
 • تعامل با مخاطبان و دنبال کنندگان

اطمینان حاصل کنید که صفحات شبکه‌های اجتماعی شما همیشه بروز رسانی شوند. یک تقویم برای مطلب ایجاد کنید تا در طول یک دوره‌ی سه ماهه به شما در برنامه ریزی و ساماندهی صفحات تجاری‌تان کمک کند. بعدازاین مدت مجدداً بازدید به عمل آورده و تقویم را برای قرار دادن مطالبی که بیشترین بازخورد را داشته بروز رسانی کنید.

 

5- تجزیه و تحلیل رسانه‌های اجتماعی را رصد کنید

نگاهی هفتگی بر تجزیه و تجلیل رسانه‌ها و شبکه‌ها، به شما اطلاعات مفیدی برای رسیدن به اهداف می‌دهد. راه‌های اندکی برای انجام این کار وجود دارد. از طریق مجموعه اطلاعات Hootsuit یا Buffer، به همراه Google Analytics یا به‌وسیله ابزار محلی که ممکن است هرکدام از شبکه‌ها پیشنهاد کنند.

 

6- رقیب‌ها را بررسی کنید

نگاهی بیندازید که در اطراف کسب و کار شما در شبکه اجتماعی چه می‌گذرد. این موضوع را که رقبای شما چگونه برند و مطالب خود را در شبکه‌ی اجتماعی مدیریت می‌کنند، بررسی نمایید. تعدادی معیار و محک تأثیرگذار برای صنعت خود بیابید. تا ببینید که چگونه استراتژی رسانه‌های اجتماعیِ کسب و کارتان می‌تواند تقویت شود.

آیتم‌های کلیدی برای رصد عبارت‌اند از:

 • برند سازی
 • محبوبیت
 • مطالب و مقالات متناوب
 • تعامل
 • نوع محتوا

 

7- صبور باشید و آن را رها نکنید

به‌دست آوردن طرفداران وفادار امکان دارد مدتی زمان ببرد که با اعتمادسازی و تحکیم روابط به‌دست خواهد آمد. اگرچه شاید قرار دادن مقالات و مطالب در میان انبوه مطالب دیگری که هر دقیقه ایجاد می‌شوند زودگذر و دیده نشدنی باشد. اما باعث پیاده‌سازی و اجرای استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی می‌شود. این امر مشتریان مناسب و موردنظر را هدف می‌گیرد. با اجرا کردن تمرین‌های مناسب بالا به‌طور پیوسته و با صبر و تأمل، شما در مسیر موفقیت در رسانه‌ی اجتماعی‌تان خواهید بود!

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه آموزش درون سازمانی مدیرنو مراجعه فرمایید. 

با ما در ارتباط باشید.

منبع: freshsparksl

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش

درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.