استخدام اولین کارمندان کسب و کار

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on telegram

استخدام اولین کارمندان کسب و کار» اگر شما هم همانند دیگر صاحبان مشاغل کوچک باشید احتمالا شرکت خود را با رویایی بزرگ و تعداد کمی کارمند تأسیس کرده اید. اما اگر اکنون به سطحی رسیده اید که خواهان استخدام چند نفر از خارج از شرکت هستید پس احتمالاً وقت و سرمایه زیادی را صرف کسب و کار خود کرده اید و حق دارید نسبت به استخدام افراد مناسب نگران باشید.
برای بسیاری از صاحبان مشاغل و بنیانگذاران شرکت ها استخدام اولین کارمندان می تواند اضطراب برانگیز باشد چرا که کارمندان خوب می توانند باعث موفقیت شرکت شما شوند.

اولین استخدام ها به طور قابل توجهی در ایجاد فرهنگی مناسب در شرکت شما مؤثر هستند. اما شما چگونه می توانید مناسب بودن فرد را برای استخدام تشخیص دهید؟ اصلاً شما از کجا می دانید که چه تصمیمی برای شرکت شما بهتر است؟

در این مقاله مدیریتی، چند پیشنهاد برای استخدام اولین کارمندان به شما ارائه میشود.

۱. زمان مناسب برای استخدام کارمند جدید

اکثر بنیانگذاران شرکت ها و صاحبان مشاغل در ابتدا تمام کارها را خودشان انجام می دهند. یکی از دلایل آنها برای انجام این کار ضرورت و حساسیت موضوع است، و همچنین بسیاری از آنها می خواهند کارها به شیوه ای خاص و توسط خودشان انجام گیرد. اینکه بر بسیاری از جنبه های مختلف شرکت جدید خود کنترل داشته باشید موضوع خوبی است و می تواند برای شما مفید باشد، اما در عین حال می تواند مضر نیز باشد. از یک جایی به بعد مؤسس شرکت دیگر قادر نخواهد بود همه کارها را انجام دهد. اما اگر آنها به انجام همه کارها اصرار داشته باشند باید از اولویت ها صرف نظر کرده و وظایف را برون سپاری کنند یا اینکه رشد شرکت خود را محدود کنند.

در صورتی که رشد شرکت به دلیل کمبود وقت، ظرفیت و مهارتهای شما محدود شده است بهتر است افرادی را از خارج از شرکت استخدام کنید. گاهی اوقات شما به تجارب یا مهارتهایی نیاز دارید که در هیچکدام از مؤسسان شرکت دیده نمی شوند و لازم است در خارج از شرکت به دنبال آنها باشید.
از دیدگاهی دیگر، هزینه ای که شما به دلیل صرف وقت خود بر روی یک پروژه یا کار خاص متقبل می شوید می تواند بسیار بیشتر از هزینه ای باشد که به فردی دیگر می پردازید تا آن کار را انجام دهد. اگر شرکت شما با چنین چالش هایی مواجه شده، زمان آن فرا رسیده که به فکر استخدام کارمندان جدید باشِد.

۲. چگونه پست کارمندان را تنظیم و مدیریت کنیم

شما باید بفهمید که شرکتتان دقیقاً به چه چیزهایی نیاز دارد. مهارت های افرادی را که هم اکنون در تیم شما هستند را ارزیابی کرده و شکاف ها و نقاط ضعف تیم خود را پیدا کنید. درصورتی که بتوانید با آوردن کارمندی جدید به تیم این شکاف ها و نقاط ضعف ها را پوشش دهید بسیار خوب است اما متأسفانه در اکثر مواقع این کار عملی نیست. یعنی شما باید اولویت بندی کنید که کدام مهارت برای شما مهم تر است.

به عنوان مثال اگر شما نیازمند پشتیبانی اداری هستید، بفهمید دقیقا به چه نوع کمکی نیاز دارید. آیا این کارمند بخش اداری باید قرار ملاقات ها را برنامه ریزی کند، کارهای اداری را انجام دهد یا اینکه کارهای دفترداری و حسابداری را انجام دهد؟ برای انجام هر کدام از این کارها مهارت هایی کاملا ًمتفاوت از یکدیگر مورد نیاز است.
چون شرکت شما کوچک است بهتر است ک به فکر ادغام رتبه های شغلی و کارهایی باشید که در حالت عادی جدا از یکدیگر هستند مثل مدیریت پروژه و بازاریابی شبکه های اجتماعی یا اینکه برای این کارها افرادی را به صورت پاره وقت استخدام کنید.

 اولین کارمندان کسب و کارمان را چطور استخدام کنیم؟

۳. چگونه داوطلبانی مناسب را جذب کنیم

نکته بعدی که باید بدانید این است که چگونه مشاغل را برای قشر خاصی از داوطلبان کار در شرکت خود جذاب جلوه دهید. بهترین راه این است که بسته ای رقابتی و جذاب از حقوق و مزایا ارائه دهید. از آنجایی که هنوز برنامه ای ثابت درباره مزایای کارمندان در اختیار ندارید می توانید از شرکت های دیگر خلاقانه تر عمل کنید.
به عنوان مثال، اگر قصد دارید که افرادی از نسل جدید را استخدام کنید بهتر است به آنها تسهیلاتی برای کمک به بازپرداخت وام های دانشجویی ارائه نمایید.

در صورتی که شرکت شما مزایای ویژه ای همانند مثال بالا را ارائه می دهد، به احتمال زیاد این افراد جویای کار شرکت شما را به شرکت های رقیب ترجیح می دهند. از آنجایی که شرکت شما تازه تأسیس است، بهتر است به عنوان انگیزه ای اضافی ارائه سهام را هم به کارکنان جدید خود پیشنهاد دهید.
روش دیگر برای جذب کارجویان مناسب این است که در جاهایی که آنها ممکن است به دنبال کار بگردند تبلیغ کنید. از شبکه های اجتماعی نهایت استفاده را ببرید و حتی می توانید به افرادی که فرد مناسبی را به شما پیشنهاد می کنند مقداری پول جایزه بدهید.

۴. چگونه افراد مناسبی را در شرکت استخدام کنیم

گام بعدی برای استخدام یک فرد مناسب این است که با سایر مؤسسان شرکت گفتگوی مفصلی درباره نوع فرهنگ یا جوی که می خواهید در شرکت پا بر جا باشد، داشته باشید. بسیار مهم است قبل از شروع مصاحبه ها بدانید دقیقاً به دنبال چه نوع افرادی هستید.

اگر به دنبال کسی هستید که سخت کوش و خلاق است، بهتر است که در شرح کار و شرایط استخدام به طور واضح این نکته را توضیح دهید و مصاحبه ها را به گونه ای طراحی کنید تا بتوانید در مورد ویژگی های مورد نظر خود اطلاعات بیشتری کسب کنید. یعنی اینکه می توانید سوالاتی مناسب با این ویژگی ها طرح کنید یا اینکه چالشی خلاقانه برای کارجویان طراحی کنید تا استعدادهای خود را بروز دهند. قبل از استخدام به سابقه کارجویان نیز خوب دقت کنید، بسیاری از افراد در انجام مصاحبه حرفه ای هستند اما نمی توانند کارمندان خوبی را استخدام کنند.
اگر شما مراحل بالا را دنبال کنید نه تنها می توانید بهترین کارمندان را به سمت شرکت خود جذب کنید، بلکه قادر خواهید بود آنها را در کنار خود حفظ کنید.

[site_source_shortcode url=”http://www.business.com/”]business[/site_source_shortcode]

0 0 نظر
رتبه مقاله
اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
1
0
افکارتو دوست دارم. لطفا کامنتش کن!x
()
x