۷ راهکار برای تشکیل تیم منعطف

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on telegram

۷ راهکار برای تشکیل تیم منعطف » انعطاف و برگشت پذیری فردی یا سازمانی عامل مهمی در پیشرفت افراد و سازمان‌ها است. شرکت‌های بزرگ مقدار زیادی از زمان و هزینه خود را صرف تلاش برای ایجاد یک تیم قوی می‌کنند، اما اگر تیم ایجاد شده بعد از هر اتفاق بدی از هم بپاشد، در واقع این تلاش شکست خورده است. آنچه بیش از همه در تشکیل تیم منعطف مهم است و باید در نظر داشت، روابط درون تیمی و محیط داخلی تیم است، هرچه تیم قدرت درونی بیشتری داشته باشد مسلماً راحت تر بر مشکلات تحمیل شده از بیرون غلبه می‌کند.

اکثر موانع و مشکلات بیرونی تیم‌های کاری بر اثر تغییرات بیرونی به وجود می‌آیند و برای جلوگیری از تاثیر مشکلات بر تیم و از هم پاشیدن تیم پس از هر اتفاق ناخوشایند، باید تیمی با قابلیت انعطاف و برگشت پذیر تشکیل داد که با هر تندباد کوچکی نلرزد و از بین نرود.

۱- تیم باید یک محیط امن روانشاختی داشته باشد.

اگر اعضای تیم از ابراز خود و نظراتشان بترسند یا اجازه اشتباه به آنها داده نشود نمی‌توان انتظار داشت تیم خوبی تشکیل شود. برای ایجاد محیطی مناسب و امن برای اعضا باید به آنها اجازه اشتباه کردن داد و همینطور باید بتوانند بدون در نظر گرفتن پیامدهایی احتمالی نظرات مخالف خود را بیان کنند. وقتی اعضای تیم احساس امنیت کنند تمایل بیشتری برای ریسک‌پذیری نشان می‌دهند و روابط بر مبنای صداقت تشکیل شده که در نهایت موجب حل و فصل مشکلات کوچک قبل از تبدیل شدن به موانع بزرگ می‌شود.

اعضای چنین تیمی هر کدام زاویه دید خود را بیان می‌کنند و احساسات خود را بدون ترس یا خجالت ابراز می‌کنند که در کل از ایجاد روابط خصمانه و رقابت بد جلوگیری می‌شود.

۲- آنها اهدافشان را به اشتراک می‌گذارند.

نشانه دیگر تیم منعطف داشتن هدف واضح و قابل دستیابی است. هر عضو تیم با دانستن هدف، نقش خود را می‌داند و یک تصویر کلی از آینده در ذهن دارند. تیمی که اعضا اهداف مشترکی داشته باشند و این اهداف فردی همسو با هدف مجموعه باشد موفق خواهد بود. نکته مهم بیان اهداف فردی است که باعث می‌شود کل اعضا متوجه شوند چقدر به یکدیگر نزدیکند و اهداف نسبتاً مشترکی دارند.

[restrict]

3- تغییر اعضا در تیم منعطف کمتر است.

در طول زمان اعضای تیم روابط راحتتر و بهتری برقرار می‌ کنند پس برای داشتن تیم منعطف باید نرخ تغییرات را پایین نگه داشت و اعضا به سرعت تغییر داده نشوند که این مورد بیشتر از جانب رهبران و مدیران مجموعه دیده می‌شود. از طرفی وقتی که اخراج و تغییر جایگاه اعضا کمتر باشد اعضا وفاداری مدیران به اعضا را احساس می‌کنند که عکس العمل آن هم وفاداری اعضا و انگیزه بیشتر است.

 هفت راهکار برای تشکیل تیم منعطف

۴- رهبران تیم منعطف، با تدبیر رفتار و عمل می‌کنند.

اعضای تیم رهبر یا مدیر خود را نگاه می‌کنند و اعمال و رفتار خودشان را با آن تنظیم می‌کنند.

اگر رهبر تیم به آنچه می‌گوید عمل کند اعضا به او اعتماد خواهند کرد . اعضا مدل رفتاری رهبر را درک می ‌کنند و هر حرف خود را با در نظر گرفتن مدل برخورد رهبر تیم بیان می‌کنند. اگر رفتار وی منصفانه و صادقانه باشد، اعضا احساس خوبی نسبت به او خواهند داشت.

اگر با فردی که یک اشتباه ناخواسته را مرتکب شده به سرعت برخورد کنید ویا از تیم خارج کنید، دیگر اعضا چه فکری خواهند کرد؟

۵- از مشکلات فرار نمی ‌کنند.

در هر کاری مشکلات، استرس و اشتباهات وجود دارد که باید برای کاهش آن تلاش کرد اما راه بدتر و غیرقابل قبول نپذیرفتن و اجتناب از مشکلات موجود است، به ویژه مدیرانی که از صحبت درباره کمبودها و مشکلات موجود می‌ترسند چون فکر می‌کنند اگر دیگران بفهمند وضع بدتر می‌شود. آنها باید شجاعت به خرج دهند و مشکلات موجود را با تیم به اشتراک گذارند تا آنها هم بتوانند ایده ها و راه‌ حل های خودشان را بیان کنند.

۶- آنها در مقابل چالش‌ها تغییر می‌کنند.

درست همانند افراد منعطف که در هر چالش نقاط مثبت را می‌بینند، تیم‌های منعطف و برگشت پذیر هم در مقابل چالش ‌ها موقعیت‌ های مثبت و منفی را درک می‌کنند و می‌دانند چه کاری می‌توانند انجام دهند. تیمی که یکپارچه برای عبور از چالش‌ها تلاش کند و هر فرد راه جداگانه خود را نرود موفق خواهد بود، که این یکپارچگی و وحدت خود با رعایت موارد قبلی به وجود می‌آید.

۷- اعضای تیم، مهارت‌های خود را تقویت می‌کنند.

در یک محیط بحرانی، پیچیده و مبهم که در بسیار کسب و کارها متداول است، فرصتی برای پیشرفت فردی نمی‌ماند و هر کس تلاش می‌کند تا فقط کارهایی که برعهده‌اش است به انجام برساند. اما یک تیم قوی که در مقابل تغییرات و اتفاقات بد مقاوم است اعضایی ماهر و قوی می خواهد. باید محیط مناسب برای پیشرفت فردی اعضا فراهم کرد و کمک کرد تا هر عضو تیم، مهارت‌های لازم فردی را مثل؛ خودآگاهی، روابط عمومی، تصمیم‌گیری و … را یاد بگیرند. تا تعامل بهتری با شرایط موجودشان داشته باشند.

تیمی که آمادگی هر موقعیتی را داشته باشد، به راحتی دچار بحران نمی شود و حتی پس از وقوع شکست‌ها و سقوط نیز می‌ داند چگونه به اوج بازگردد. لازمه این چنین تیمی تنظیم درست روابط بین فردی ، ایجاد محیط امن و راحت از سوی مدیران و از همه مهمتر رفتار و عملکرد درست رهبران تیم است. در دنیای امروز که هزاران کسب و کار کوچک با رویاهای بزرگ به وجود می آیند و همینطور طرح‌ های ریز و درشتی که شرکت ‌های بزرگ شروع شان می‌ کنند، هر یک نیازمند تیم قوی است اما تیمی که خودش دچار مشکل باشد نمی ‌تواند دوام بیاورد و این دلیل بسیاری از شکست های نابود کننده است.

[site_source_shortcode url=”http://www.fastcompany.com/”]fastcompany[/site_source_shortcode]

[/restrict]

0 0 نظر
رتبه مقاله
اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
1
0
افکارتو دوست دارم. لطفا کامنتش کن!x
()
x