۱۰ اشتباه رایج در رزومه نویسی

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on telegram

۱۰ اشتباه رایج در رزومه نویسی» با اینکه پر کردن اشتباه رزومه بسیار آسان و راحت است اما پس از تحویل رزومه خود به کارفرما، جبران خسارت­های وارده به خاطر اشتباهتان بسیار دشوار خواهد بود. بنابراین مهم نیست که در حال نوشتن اولین رزومه خود هستید یا اینکه برای پیدا کردن کاری نیمه‌حرفه‌ای در حال اصلاح آن هستید، توجه کنید که باید جلوی اشتباهات را بگیرید. پیشنهاد می‌کنیم در مورد نحوه تهیه یک نوشتن یک رزومه عالی ، دوری از مشکلات و خطاهای رایج تحقیق کرده تا در شغل مورد نظرتان استخدام شوید.

در ادامه  با ۱۰ اشتباه رایج در رزومه نویسی بیشتر آشنا می‌شویم :

۱- غلط املایی و خطاهای دستوری

رزومه شما باید از لحاظ دستوری بی‌عیب و نقص باشد. در غیر این صورت کارفرمایان پس از خواندن چند خط در مورد شما قضاوت­های بدی خواهند داشت مثلاً بگویند: «این شخص نوشتن بلد نیست»، یا «مشخص است که این فرد به هیچ چیز اهمیت نمی‌دهد».

۲- عدم نوشتن جزئیات

کارفرما باید بفهمد که شما چه کارهایی انجام داده­‌اید و چه دستاوردهایی داشته­‌اید. به عنوان مثال:

الف) با کارکنان در محیط یک رستوران کارکرده‌ام.

ب) بیش از ۲۰ کارمند را در یک رستوران استخدام کرده و آموزش دادم و به فروش ۲۰ میلیون در سال دست یافتم.

هر دو عبارت توصیف‌کننده یک شخص هستند، اما جزئیات بیان‌شده در مثال (ب) به احتمال زیاد توجه کارفرما را به خود جلب خواهد کرد.[restrict]

3-به‌کاربردن یک رزومه برای تمام درخواست­های استخدامی

کارفرمایان انتظار دارند که ‌رزومه شما به طور مشخص برای آنها نوشته شده باشد و در صورتی که یک رزومه را به تمام کارفرماها بفرستید به این رزومه اهمیتی داده نمی­‌شود و احتمالاً هیچ‌گاه به جلسه مصاحبه نرسیده و رزومه‌تان سر از سطل آشغال در می ­آورد. آنها می­‌خواهند که شما به طور واضح نشان دهید که چرا و چگونه پست خاصی از سازمان مناسب شما است.

10 اشتباه رایج در رزومه نویسی

۴-تأکید بیشتر بر وظایف خود و نه دستاوردهایتان

لیست کردن وظایف کاری سابق خود در یک رزومه بسیار آسان است. مثلاً :

  • در جلسات گروهی حضور داشتم.
  • اسناد شرکت را به‌روزرسانی کردم.

اما باید بدانید که برای کارفرمایان چندان اهمیتی ندارد که شما در فعالیت­های قبلی خود چه کارهایی انجام داده‌اید، آنها بیشتر به دنبال اظهارات و عباراتی مانند مثال­‌های زیر هستند:

  • جلسات هفتگی شرکت را به صورت ویدئو ضبط کرده و آنها را به فایل متنی تبدیل نمودم تا در آینده یک مرجع سازمانی برای شرکت باشد.
  • فایل­های سازمانی ۱۰ سال گذشته را دوباره سازمان‌دهی کردم، تا اعضای تیم به آنها دسترسی داشته باشند.

۵-نوشتن رزومه­ای بسیار طولانی و یا بیش از حد کوتاه

با وجود چیزهایی که دیده­‌اید یا شنیده‌­اید، بهتر است بدانید که هیچ قانونی برای تعیین اندازه و حجم رزومه وجود ندارد. چرا؟ چون که افراد مختلف انتظارات و دیدگاه­‌های مختلفی به هنگام خواندن رزومه‌ها دارند.

اما این بدان معنی نیست که شما باید یک رزومه ۵ صفحه­‌ای بفرستید. معمولاً بهتر است که رزومه­ شما بیشتر از ۲ صفحه نباشد. اما باز هم اینکه بقیه ۲ صفحه رزومه می‌­نویسند دلیل نمی‌شود که رزومه شما حتماً دو صفحه‌­ای باشد. از طرفی، برای اینکه رزومه خود را در یک صفحه جا دهید آن را بیش از حد خلاصه نکنید.

معرفی سرویس های ساخت رزومه آنلاین فارسی و انگلیسی رایگان جهت استخدام

۶-اهداف نادرست

کارفرمایان اهداف رزومه کاری شما را می‌­خوانند، اما آنها اغلب به دنبال اهداف و تبلیغات خاص و مبهم هستند مثلاً اینکه جمله‌­ای مانند «به دنبال یک موقعیت چالش بر انگیز هستم تا به رشد حرفه‌­ای دست یابم.» می­‌تواند توجه کارفرما را به خود جلب کند و مهم‌تر اینکه بر نیازهای آنها و همین طور نیاز شما تمرکز داشته باشد. مثال: «یک موقعیت چالش بر انگیز بازاریابی به رشد مهارت­ های من کمک می­‌کند و می­‌توانم سودآوری سازمان را افزایش دهم».

۷-به کار نبردن فعل

از به کار بردن عباراتی مانند «مسئول» اجتناب کنید. در عوض از فعل استفاده کنید: «به عنوان بخشی از تیم ارائه خدمات IT که به ۴۰۰۰ دانش آموز و کارمند خدمات ارائه می­‌داد، مشکلات کاربران را حل کردم.»

۱۰ اشتباه رایج در رزومه نویسی

۸-ننوشتن برخی اطلاعات مهم

شاید فکر کنید بهتر است در رزومه خود به برخی از کارهایی که در دوران مدرسه برای به دست آوردن مقداری پول انجام داده­‌اید، اشاره نکنید. اما مهارت‌­هایی که با انجام این کارهای پیش‌پاافتاده کسب کرده‌­اید (مثل، اخلاق کاری، مدیریت زمان) برای کارفرما از آن چیزی که تصور می­‌کنید مهم‌­تر است.

۹- نوشتن رزومه­‌ای که از نظر بصری شلوغ است

اگر در متن رزومه شما از ۵ فونت یا خط مختلف استفاده شده باشد، مسلماً باعث سردرد کارفرما خواهد شد. پس بهتر است قبل از اینکه رزومه خود را برای کارفرما بفرستید آن را به چند نفر دیگر نشان دهید و نظر آنها را جویا شوید. آیا فکر می­‌کنید این رزومه از نظر بصری گیرا و جذاب است؟ اگر این‌گونه نیست بهتر است رزومه خود را اصلاح کنید.

۱۰- نوشتن اطلاعات تماس اشتباه

من یک بار با فردی کارکردم که به نظر می­‌رسید رزومه­‌ای بسیار قوی دارد، اما متأسفانه نمی‌توانست در جایی استخدام شود. یک روز به شوخی از او پرسیدم که آیا شماره تلفن خود را درست وارد کرده است؟ و مشخص شد که او واقعاً شماره تلفن خود را اشتباه نوشته بود. نتیجه اخلاقی داستان این است که: حتی در آخرین لحظات هم شماره تلفن و تمام اطلاعاتی را که وارد کرده­‌اید دوباره چک کنید تا مطمئن شوید چیزی را اشتباه ننوشته‌­اید.

[site_source_shortcode url=”http://www.monster.com/career-advice/article/avoid-the-top-10-resume-mistakes”]monster[/site_source_shortcode]

 [/restrict]

0 0 نظر
رتبه مقاله
اشتراک
اطلاع از
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
0
افکارتو دوست دارم. لطفا کامنتش کن!x
()
x