از مدیریت انگیزش چه می دانید؟

Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

از مدیریت انگیزش چه می دانید؟ » چه انگیزه هایی سبب می شود تا هرکسی به یک روش خاص فکر، احساس و رفتار نماید؟ چه عواملی کارکنان یک سازمان را برای انجام کار مشتاق و علاقه مند می سازد؟ آنها را به خلاق بودن و نوآوری تحریک نموده و موجبات موفقیت آنها را فراهم می آورد و یا آنها را به تولید وادار می نماید؟ اگر چه کوشش های انسانی اندکی بدون انگیزش پدید می آید ولی شاید همه رفتارهای آگاهانه از نوع رفتارهای برانگیخته هستند یا دلایلی برای رخ دادن آن ها وجود دارد. کار مدیریت پی بردن و به کار گرفتن انگیزه های کارکنان برای انجام دادن کار است.

انگیزش یک فرایند فیزیولوژیک اساسی محسوب می شود. کسانی که اهمیت تاکید بر انگیزش در رفتار سازمانی را نادیده می گیرند، بسیار اندک اند.

ماهیت و تعریف انگیزش :

انگیزش یک رفتار و یک حادثه نیست که بتوان آن را به طور مستقیم مشاهده کرد. بلکه ترکیبی از عوامل مختلف است که جنبه های خاص رفتار را توصیف می کند.

خیلی وقتها با افرادی برخورد می کنیم که می گویند، انگیزه اش نیست! انگیزه این کار را ندارم و…

” انگیزه ” اصطلاحاً به نیرویی اطلاق می شود که از درون یک فرد را به سمت یک هدف سوق می دهد.

“انگیزش” به فرآیند یا جریانی اطلاق می شود که از طریق آن ما قادر به ایجاد انگیزه در دیگران می شویم. پس انگیزه به صورت بالقوه در وجود آدم ها هست و دیگران آن را برانگیخته می کنند.

تعاریف انگیزش:

۱-عبارتست از عامل و حالتی که افراد را به انجام رفتار خاصی در سازمان وادار می نماید.

۲-مجموعه ای از فرایندهاست که موجب تحریک، جهت دهی و نگهداری رفتار انسان در جهت رسیدن به هدفی می شود.

۳-از نظر رفتاری انگیزش غالباً به تلاشی که فرد از خود نشان می دهد، اطلاق می شود. از نظر روان شناسی انگیزش عبارتست از تمایل یا تصمیم برای انجام دادن کار به نحو مطلوب.

به طور کلی انگیزه با سه حوزه وسیع که به رفتار کارکنان مربوط است، سر وکار دارد:

۱-سمت و سو، این که شخص می خواهد چه کاری انجام دهد.
۲- تلاش، اینکه او برای رسیدن به هدف تا چه اندازه تلاش می کند.
۳- پایداری، اینکه او تا کی تلاش خود را در این راه پی می گیرد.

نقش و اهمیت انگیزش

انگیزش نمایانگر نیروهایی موثر در فرد یا نیروهای درونی اوست که او را به رفتاری ویژه و هدفگرا برمی انگیزد. انگیزه های خاص کاری کارکنان در عملکرد کاریشان اثر می گذارد و یکی از وظایف مدیران جهت دادن انگیزش کارکنان در راستای تحقق اثر بخش هدف های سازمانی است.

فواید ایجاد انگیزه در کارمندان

انگیزه مند ساختن افراد برابر با کار بهتر و مطلوب تر است. برای دستیابی به این مهم باید نیازهای شخصی افراد را شناخت و زمینه هایی مناسب برای ترغیب به کار فراهم ساخت. هنگامی که کارکنان با انگیزه باشند؛

-کارها در سطح مطلوب و مدت زمان پیش بینی شده انجام می گیرد.
– افراد از کار خود لذت می برند و از انجام آن به خود می بالند.
– افراد با تلاش هر چه بیشتر به کار مشغول می شوند چرا که کارشان را دوست دارند.
– افراد بر کارشان نظارت می کنند و نیاز به مراقبت فراوان نخواهد بود.

از مدیریت انگیزش چه می دانید؟

مدیریت انگیزش

مدیران به سه مهارت برای موثر بودن و اثرگذاری بر رفتار دیگران نیاز دارند. ازآن جا که مدیران کارها را از طریق دیگران انجام می دهند، ضروری است که از نظر ایجاد روابط و برقرار کردن ارتباط، ایجاد انگیزه و تفویض اختیار از مهارت انسانی بالایی برخوردار باشند.

مهارت انسانی مهم ترین مهارت یک مدیر است. مدیران به سه سطح مهارت زیر نیاز دارند :

۱-درک رفتار گذشته

اگر بخواهید کارها از طریق دیگران انجام شود باید بدانید که چرا آنان دست به رفتاری می زنند. درک رفتار گذشته زمینه دستیابی به چرایی رفتار آنان است که مطالعه همه جانبه آن برای شناخت انگیزه رفتار ضروری است.

۲- پیش بینی رفتار آینده

درک رفتار گذشته به تنهایی برای رشد مهارت های انسانی میسر نیست. اگر عده ای را سرپرستی می کنید درک چرایی رفتار دیروز آنان و نیز توان پیش بینی چگونگی بروز رفتارشان در امروز، فردا، هفته بعد و… که تحت شرایط محیطی، متغیر می باشد، ضروری است.

۳- هدایت، تغییر و کنترل رفتار

در نقش مدیر اگر نسبت به افرادی که مسئولیت آنان بر عهده شماست، تعهد، نوع رابطه شان با شما و انجام فعالیت های روزانه شان علاقه نشان دهید، این علاقه شما را به کنترل رفتار آنان علاقه مند می کند.

مدیر باید به یاد داشته باشد رفتار افراد واقعاً تحت تاثیر برخوردها و رفتارهای اوست. با انگیزه بودن، علاقه مندی و اشتیاق افراد به میزان انگیزه، شور و هیجان مدیر بستگی دارد. کارکنان با انگیزه تر و بهتر خواهند شد اگر:

– خود مدیر فردی با انگیزه باشد
– نسبت به افراد خود توجه داشته باشد و آن ها را برای اصلاح کارهایشان یاری دهد.
در تمام شرایط ها و موقعیت ها رفتاری یکنواخت داشته باشد یعنی با تمام توان همواره برای دست یابی به اهداف بکوشد، همیشه پیش از هر حرکتی و اقدامی اندکی تامل به خرج داده کمی بیندیشد و سنجیده و حساب شده سخن بگوید و همیشه آرامش و بردباری خود را حفظ کند.
-با وجود مشکلات هرگز از تشویق دیگران منصرف نشود

[book_source_shortcode]مدیریت انگیزش[/book_source_shortcode]


0 0 نظر
رتبه مقاله
اشتراک
اطلاع از
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
0
افکارتو دوست دارم. لطفا کامنتش کن!x
()
x