چگونه به سوالات مصاحبه پاسخ دهیم؟

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on telegram

چگونه به سوالات مصاحبه پاسخ دهیم؟» یکی از مهم ترین نکات در مصاحبه های شغلی، آمادگی لازم برای پاسخگویی سریع به سوالات است. بعضی از این سوالات رایج هستند و مصاحبه کنندگان انتظار دارند که در سریع ترین زمان ممکن به آن ها پاسخ دهید. نیازی به حفظ کردن سوالات و پاسخ ها نیست بلکه باید قبل از مصاحبه درباره آنها فکر کنید و پاسخ های تاثیر گذار و مناسبی برایشان داشته باشید. هرچه آمادگی شما بیشتر باشد، پاسخ های قوی تری خواهید داد و احتمال استخدامتان بیشتر می شود.

در این مقاله به ۱۰ مورد از پر تکرار ترین سوالات پرداخته ایم و در مورد نحوه جواب دهی به آنها به شما راهکارهایی ارائه می دهیم. اگر سوالات دیگری به ذهنتان رسید با ما در میان بگذارید.

۱- قوی ترین نقطه قوت شما چیست؟

این سوالی است که اکثر کارفرمایان می پرسند تا به اطلاعاتی در مورد شما دست یابند. در پاسخ به این سوال بر ویژگی هایی تمرکز داشته باشید که برای احراز شغل مورد نظر مهم اند و به شما در برتری نسبت به سایر داوطلب ها کمک می کنند.

۲-بزرگترین نقطه ضعفتان چیست؟

سوال دیگری که حتما در مصاحبه می شنوید، این است که درمورد نقاط ضعفتان صحبت کنید. در پاسخ به این سوال سعی کنید به سمت نقاط قوتتان حرکت کنید و در مورد توانایی ها و مهارت هایتان به عنوان یک کارمند تمرکز داشته باشید.

۳-در مورد خودتان صحبت کنید.

به گونه ای به این سوال پاسخ دهید که وارد جزئیات ویژگی های شخصی تان نشوید. برای شروع در مورد علایق شخصی خودتان که مستقیماً به کار و شغل تان مربوط نمی شود، صحبت کنید.

۴-ما چرا باید شما را استخدام کنیم؟

آیا شما فکر می کنید بهترین گزینه برای این شغل هستید؟ قبل از مصاحبه حتما بر این سوال فکر کنید و برای توضیح چرایی این سوال آماده باشید. یک پاسخ مختصر و مفید می تواند شانس جذب تان در آن شغل را افزایش دهد.

۵-چه میزان حقوق در نظر دارید؟

این سوال ممکن است خیلی ساده به نظر برسد اما جزء سوالات پر ریسک مصاحبه است. اگر مبلغی بیش از حد معمول و روتین را در نظر بگیرید به راحتی می تواند منجر به شکست شما در مصاحبه شود.

چگونه به سوالات مصاحبه پاسخ دهیم؟

۶-چرا شغل قبلی تان را ترک کردید؟

اگر درمورد ترک شغل از شما سوال شد، فقط در مورد حقایق صحبت کنید. سعی کنید صادق باشید و پاسخ هایتان را به آینده مربوط سازید و درمورد اهداف ایده آل تان توضیح دهید.

۷-چرا می خواهید در این شغل فعالیت کنید؟

با این سوال می توانید اطلاعاتتان در مورد شغل و شرکت را به مصاحبه کننده نشان دهید و با ارائه دلایل منطقی او را مجاب کنید که برای شغل مورد نظر گزینه مناسبی هستید. به ویژگی های شغل که برایتان جالب اند اشاره کنید.

۸-شما چطور شرایط استرس زا و وخیم را مدیریت می کنید؟ 

وقتی کارها طبق برنامه و درست پیش نمی روند، عکس العمل شما چیست؟ بهترین پاسخ این است که شرایط مشابهی که در شغل قبلی تان با آن رو به رو شده اید و توانسته اید آن را به خوبی مدیریت کنید را برای کارفرما توضیح دهید. تجربه هایتان را بازگو کنید و اطلاعات کاملی در اختیار کارفرما قرار دهید.

۹-وقتی در یک موقعیت یا پروژه با مشکل مواجه می شوید چگونه آن را حل می کنید؟

با این سوال مصاحبه کننده می خواهد واکنش شما را نسبت به تصمیم های دشوار و شرایط بحرانی بسنجد. بهترین پاسخ این است که مانند سوال قبلی، از تجربه هایتان صحبت کنید و مثال هایی از تصمیم گیری های دشوارتان ارائه دهید.

۱۰- هدف هایتان برای آینده چیست؟

هدف از پرسش این سوال این است که مصاحبه کننده بداند شما چه برنامه ای برای آینده تان دارید و چقدر به شرکت پایبند خواهید بود و اگر زمانی با موقعیت شغلی بهتری مواجه شدید، شرکت را ترک می کنید یا به کارتان ادامه می دهید. دقت کنید پاسخ هایتان بر موقعیت شغلی حال حاضر و شرکتی که با آن مصاحبه می کنید، تمرکز داشته باشد.

[site_source_shortcode url=”http://jobsearch.about.com/od/interviewquestionsanswers/a/top-10-interview-questions.htm”]about[/site_source_shortcode]

0 0 نظر
رتبه مقاله
اشتراک
اطلاع از
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
0
افکارتو دوست دارم. لطفا کامنتش کن!x
()
x