۶ درس بازاریابی محتوا برای تازه کارها

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on telegram

۶ درس بازاریابی محتوا برای تازه کارها

طبق آمار بدست آمده ۸۸ درصد از بازاریابان کسب‌وکارهای B2B (تجارت بین شرکتی) و ۷۶ درصد از بازاریابان B2C (تجارت بین شرکت و مشتری) از بازاریابی محتوایی استفاده می کنند و این درصدها نشان دهنده اهمیت این نوع از بازاریابی در تجارت امروز است.

از زمانی که بازاریابی اینترنتی رونق گرفت، بازاریابی محتوا از استراتژی های تاثیر گذار و موثر آن محسوب می شد. با توجه به آماری که اشاره کردیم و نیازی که هر روز بیش از قبل اهمیت می یابد، شرکت ها و بازاریابانی که قادرند محتوای دست اول تولید کنند به موفقیت بیشتری رسیده و در جذب مشتری موفق ترند.

شاید شما هم تا حدودی با این نوع از بازاریابی آشنایی داشته باشید و بخواهید اطلاعات بیشتری کسب کنید، پس به ۶ درسی مهمی که در ادامه اشاره می کنیم با دقت توجه کنید.

۱- بازاریابی محتوایی واقعا به چه معناست؟!

راه های زیادی برای دستیابی به مخاطبین هدف در اینترنت وجود دارد به همین خاطر بسیاری از افراد سردرگم می شوند که از چه استراتژی و راهکاری برای جذب مشتری استفاده کنند.

حالا به نظر شما بازاریابی محتوا چه کمکی می کند؟

بازاریابی محتوایی با ایجاد محتوای مرتبط، برای مخاطبین هدف شما ارزش آفرینی می کند و موقعیت را برای ورود شما آماده می کند که مخاطبان را به جهت موردنظرتان هدایت کنید که می تواند انجام یک خرید از محصولات یا خدمات مجموعه شما باشد.

پیدایش این نوع استراتژی در بازاریابی در واقع بخاطر کارایی نداشتن ابزارهای بازاریابی سنتی مثل آگهی های تلویزیونی، بیلبوردها و… بوده است. شاید شما هم متوجه شده اید که بعضی از این تاکتیک ها دیگر پاسخگو نیستند و باید سریعاً برایشان جایگزینی بیابید.

بازاریابی محتوایی نوعی از بازاریابی ربایشی یا درون گرا (inbound marketing) است به این معنا که افراد نا آشنا را جذب کرده آنها را در درجه اول به مشتری و سپس به حامی برند تبدیل می نماید و این برخلاف بازاریابی برون گرا یا سنتی  (outbound marketing) است که تلاش می کند توجه مخاطبان را از طریق روش های تکراری و عذاب آور جلب کند!

بازاریابی محتوا به سوالات افراد پاسخ داده و به آنها در یافتن راه حل مشکلات کمک می کند و از این طریق آنها را تشویق می کند که به مشتریانی وفادار تبدیل شوند.

6 درس بازاریابی محتوا برای تازه کارها

۲- بازاریابی محتوا اهداف قابل اندازه گیری تعیین می کند.

قبل از فعالیت به عنوان بازاریاب محتوا باید دقیقاً مشخص کنید که از بازاریابی محتوایی چه چیزهایی می خواهید بدست بیاورید.

بازاریابی محتوا استراتژی باارزشی برای دستیابی به انواع هدف های تجاری است، مانند:

 • افزایش آگاهی برند
 • دستیابی به اهداف فروش
 • ایجاد مشتریان وفادار
 • جهت دهی به سمت هدفی خاص

شما حتما باید چند هدف کلی را برای خود تعیین کنید که از طریق بازاریابی محتوایی به آنها برسید، اما این هدف ها باید خاص و قابل اندازه گیری باشند تا بتوانید در آینده میزان موفقیت تان را تحلیل کنید.

مثلاً اگر می خواهید آگاهی برندتان را بالا ببرید باید هدف های زیر را در نظر بگیرید :

۱- افزایش ترافیک وب سایت به طور متوسط ماهانه ۵ درصد

۲- افزایش فالوورهای شبکه های اجتماعی به میزان ۳۰ درصد در طول سه ماه

۳- به دست آوردن ۵۰۰ عضو جدید خبرنامه سایت در سال جاری

هر کدام از هدف های بالا به نوعی ویژه اند چون دارای میزان مشخصی هستند و چارچوب زمانی معینی دارند. سعی کنید چنین هدف هایی را تعیین کنید.

۳- از ویژگی های مخاطبان برای ساخت محتوای مناسب استفاده کنید.

بازاریابی محتوایی تماماً به معنی صحبت کردن با مخاطبان هدف در یک سطح شخصی و منحصر به فرد است. شما در این نوع بازاریابی با اندیشه ها، احساسات و نیازهای آنان آشنا می شوید، در صورتی که قبلاً در بازاریابی سنتی چنین امکانی وجود نداشت.

[boc_message type=”success]بهترین روش برای ایجاد محتوای مناسب، شناخت کامل خریداران است.[/boc_message]

با شناخت خصوصیت ها و ویژگی های خریداران و مقایسه آن با تصویری که از مشتری ایده آل و مورد نظر دارید، می توانید مناسب ترین مخاطبان را در نظر بگیرید. مثلاً یک توسعه دهنده نرم افزار ممکن است مدیران میانی یک کسب‌‌وکار را هدف قرار دهد.

بسته به نوع برند و صنعت، باید ویژگی های به خصوصی از مشتریان را در نظر بگیرید مثلاً به دسته بندی های زیر توجه کنید :

 • سن، جنسیت، ملیت
 • سطح تحصیلات
 •  تجربه کاری
 • سطح درآمدی
 • زندگی شخصی
 • عقاید و احساسات

  ۴- به نیازهای مخاطبان توجه کنید

یکی از اشتباهاتی که به ضرر بازاریابان محتوا تمام می شود، تمرکز بیش از حد بر اهداف کسب‌و‌کار است.

هدف اصلی محتوای تولیدی شما باید پاسخ به سوالات مخاطبان و حل نیازهای آنان باشد. هدایت کردن آنها به سمت خرید باید در پله ی بعدی قرار گیرد.

از محتوایی که منحصراً با فروش در ارتباط است، دوری کنید و به جای آن این نکته را بررسی کنید که چطور کالا یا خدمتتان باید به صورت راه حلی برای مشکلات مشتریان نشان داده شود.

۵-ارائه دادن را فراموش نکنید

بازاریابی محتوا فقط در مورد تولید نیست بلکه نیمی از آن ارائه محتوا به مناسب ترین مخاطبان است. حتی اگر وب سایت شما از SEO  مطلوبی برخوردار است، تنها راهی که به عنوان یک بازاریاب محتوا می توانید با دیگران رقابت کنید، این است که به بهترین شکل محتوایتان را عرضه کنید.

بعضی از استراتژی های ارائه مطلوب به قرار زیر اند :

 • ایجاد مخاطب در شبکه های اجتماعی و انتشار محتوا برای آنها
 • ارسال پست های وبلاگ به افرادی که به دنبال محتوا هستند
 • کار با افراد تاثیرگذار برای گسترش تاثیر گذاری شما

۶-تلاش هایتان را ارزیابی و تحلیل کنید.

بازاریابی محتوا کاری نیست که یکبار انجامش دهید و نتیجه بگیرید! شما باید به طور مرتب تولید و انتشار محتوا را انجام دهید تا جزء برترین ها قرار بگیرید.

بعضی از بازاریاب ها آنقدر درگیر این فرآیند می شوند که به کلی فراموش می کنند که نتایج را ارزیابی کنند و هرجا لازم است تغییرات مناسب اعمال کنند. ولی به یاد داشته باشید اگر استراتژی هایتان را تحلیل و بررسی نکنید هیچ راهی برای پیشرفت وجود نخواهد داشت.

هرچه بیشتر بررسی کنید به سود بیشتری می رسید. بازاریابان محتوایی که اطلاعات را بیش از سه بار در هفته تحلیل می کنند به بازگشت سرمایه بیشتری دست می یابند، نسبت به کسانی که این کار را انجام نمی دهند.

از Google Analytics (سرویس تحلیلگر وب سایت که توسط شرکت گوگل ارائه شده است) و دیگر ابزارهای رصد شبکه های اجتماعی استفاده کنید تا اطمینان یابید که مخاطبان هدف را به درستی در نظر گرفته اید.

دوباره به اهداف کسب‌و‌کارتان فکر کنید، آیا استراتژی های تولید محتوایتان در راستای آنهاست؟

[site_source_shortcode url=”http://www.inc.com/aj-agrawal/6-content-marketing-lessons-for-beginners.html”]inc[/site_source_shortcode]

0 0 نظر
رتبه مقاله
اشتراک
اطلاع از
2 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
2
0
افکارتو دوست دارم. لطفا کامنتش کن!x
()
x