هوش هیجانی چه نقشی در موفقیت ما دارد؟

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on telegram

هوش هیجانی چه نقشی در موفقیت ما دارد؟» وقتی که هوش عاطفی یا هیجانی (Emotional intelligence) برای اولین بار به مردم معرفی شد، به خاطر اهمیتش در موفقیت، آن را حلقه­  گمشده­ ی یک اکتشاف ویژه نامیدند!
در زمینه عملکرد هوش هیجانی می­توان گفت که در ۷۰ درصد مواقع عملکرد افرادی که ضریب هوشی یا IQ متوسطی دارند، بهتر از عملکرد افرادی است که دارای ضریب هوشی بالایی‌اند. این ناهنجاری چالشی بزرگ پیش روی IQ یا همان ضریب هوشی گذاشت که در گذشته تنها منبع موفقیت به حساب می ­آمد.

 سال‌ها تحقیق در مورد هوش هیجانی نشان داد که هوش هیجانی عامل مهمی برای تشخیص و تمایز قائل شدن بین افراد با عملکرد بسیار خوب از دیگران محسوب می شود.

هوش هیجانی در درون همه ما وجود  دارد و تا حدی نامشهود است. هوش عاطفی بر نحوه مدیریت رفتار ما تأثیر می­ گذارد، رهگشای مشکلات اجتماعی است، و باعث تصمیم‌گیری‌های شخصی ای می ­شود که نتایج مثبتی به همراه دارند. هوش عاطفی از چهار مهارت اصلی تشکیل‌شده که در دو نوع توانایی مختلف به نام­ های توانایی شخصی و توانایی اجتماعی دسته‌بندی شده ­اند.

توانایی شخصی

توانایی شخصی شامل خودآگاهی و مهارت ­های خود مدیریتی می­ شود، و بیشتر بر خود شخص تمرکز دارد و نه روابط او با اشخاص دیگر. توانایی شخصی، توانایی شما در آگاهی از احساساتتان و مدیریت و کنترل رفتار­ها و تمایلات شماست.

  • خودآگاهی: توانایی درک دقیق احساسات خود و همچنین آگاه و هشیار ماندن نسبت به آن‌ها در هنگام رخ دادنشان است.
  • خود مدیریتی: توانایی شما در استفاده از این آگاهی نسبت به احساسات خود برای انعطاف‌پذیر باقی ماندن و هدایت مثبت و درست رفتارهایتان است.

توانایی اجتماعی

توانایی اجتماعی، آگاهی‌های اجتماعی شما و مهارت‌های مدیریت روابط شما را شامل می‌شود؛ توانایی اجتماعی توانایی شما در درک حالات و احساسات، رفتار، و انگیزه‌های مردم است تا بتوانید به طور مؤثر به آن‌ها واکنش نشان داده و روابط خود را بهبود بخشید.

[restrict]

  • آگاهی اجتماعی: توانایی شما در درک دقیق احساسات دیگران و فهمیدن اینکه واقعاً چه اتفاقی در حال رخ دادن است را شامل می ­شود.
  • مدیریت روابط: توانایی شما در استفاده بهینه از آگاهی شما از احساسات خودتان و احساسات دیگران به منظور مدیریت روابط موفق را در بر می‌گیرد.

هوش هیجانی چه نقشی در موفقیت ما دارد؟

هوش هیجانی،  IQ و شخصیت سه موضوع کاملا متفاوت هستند

هوش هیجانی بر عناصر اساسی و بنیادی رفتارهای انسان تأثیر می­ گذارد که مقوله­ ای جدا و متمایز از هوش است. هیچ‌گونه رابطه مشخص و شناخته‌شده‌ای بین IQ و هوش هیجانی وجود ندارد؛ شما نمی­ توانید فقط بر این اساس که فردی باهوش است، هوش هیجانی او را بسنجید.

 هوش توانایی شما در یادگیری است، و هوش شما چه زمانی که ۱۵ ساله هستید و چه زمانی که ۵۰ سال دارید یکسان است و تغییر نمی­ کند. بر عکس آن، هوش هیجانی مجموعه­ ای انعطاف‌پذیر از مهارت­هاست که می­توان با تمرین کردن آن‌ها را به دست آورده و بهبود بخشید. اگرچه به طور طبیعی بعضی افراد نسبت به دیگران هوش هیجانی بیشتری دارند، اما حتی در صورتی که در هنگام تولد هوش هیجانی بالایی هم نداشته باشید می ­توانید آن را رشد داده و بهبود دهید و با تمرین­ های مداوم به هوش هیجانی بالایی دست یابید.

شخصیت آخرین قطعه این پازل است. شخصیت یک حالت ثابت است و تعریف‌کننده هر یک از ما است.
شخصیت هر فرد نسبت به دیگری متفاوت است. در واقع شخصیت نتیجه­ ی اولویت­ ها و سلیقه­ های مختلف ما مانند تمایل به درون‌گرایی یا برونگرایی است. اما همانند IQ، نمی­توان از شخصیت برای پیش‌بینی هوش هیجانی استفاده کرد. همانند IQ، شخصیت نیز در طول عمر شخص ثابت بوده و تغییری نمی­کند. IQ، هوش هیجانی، و شخصیت، هر کدام زمینه ­ای خاص را در وجود انسان تحت پوشش قرار می­ دهند و به تعریف وجود یک فرد و خصوصیات او کمک می­ کنند.

هوش هیجانی می­توان عملکرد افراد را پیش‌بینی کند

هوش هیجانی تا چه حد بر موفقیت ­های شخصی شما تأثیر دارد؟برای پاسخ به این سؤال باید گفت: خیلی زیاد!
هوش هیجانی روشی بسیار مفید و قدرتمند است تا بتوانید تمام انرژی و حواس خود را در یک مسیر متمرکز کرده و به نتیجه ه­ای فوق­ العاده دست یابید. در یک بررسی هوش هیجانی همراه با ۳۳ مهارت مهم دیگر در محیط کاری بررسی شد، نتایج نشان داد که هوش هیجانی بهترین و قوی­ترین پیش‌بینی کننده­ ی عملکرد افراد است که در ۵۸% از مواقع در تمام انواع شغل­ های موجود موفق بوده است.

هوش هیجانی چه نقشی در موفقیت ما دارد؟

هوش هیجانی شما پایه و اساس مهارت­ های اصلی شما است و تقریباً بر تمام کارهایی که در طول روز انجام می­ دهید و حرف­ هایی که می‌زنید تأثیر می ­گذارد.

در بررسی ­های انجام‌گرفته در محیط­ های کاری، مشخص شد که ۹۰% کسانی که عملکرد بسیار خوبی دارند از هوش هیجانی بالایی نیز برخوردار هستند. و تنها ۲۰ درصد از کسانی که عملکرد ضعیفی هستند دارای هوش هیجانی بالا می­ باشند. شما بدون داشتن هوش هیجانی بالا نیز می ­توانید عملکرد بسیار خوبی داشته باشید اما احتمال وقوع آن بسیار کم است.

طبیعتاً افرادی که از هوش هیجانی بالایی برخوردار هستند درآمد بیشتری نیز به دست می ­آورند – درآمد سالانه آن‌ها از کسانی که هوش هیجانی پایینی دارند بیشتر است.

این یافته­ ها در مورد تمام افرادی شاغل در صنایع، در تمام سطوح، و در هر منطقه ای از جهان که هستند صادق است. ما هنوز نتوانسته­ ایم شغلی پیدا کنیم که در آن عملکرد کاری و درآمد رابطه مستقیمی باهوش هیجانی نداشته باشند.

پیشنهاد می کنیم در تست هوش هیجانی گلمن شرکت کنید:

تست هوش هیجانی گلمن

شما می ­توانید هوش هیجانی خود را افزایش دهید

ارتباط بین هوش عاطفی و منطقی در مغز رخ می‌دهد. مسیر هوش هیجانی از مغز، و از طناب نخایی آغاز می­ گردد. حواس اولیه شما به این نقطه واردشده و به سمت جلوی مغز حرکت می­کند، تمام این‌ها قبل از تفکر منطقی شما در مورد تجربیاتتان رخ می­ دهد. اما این حواس ابتدا باید از جایی که احساسات جمع‌آوری و تولید می ­شوند، انتقال پیدا کند. بنابراین ما قبل از اینکه ذهن منطقی قادر به تعامل باشد، نیز نوعی واکنش منطقی از خود نشان می­ دهیم. برای داشتن هوش هیجانی خوب لازم است که رابطه موثری بین مراکز منطقی و عاطفی مغز برقرار شود.

همان طور که شما مغز خود را با استفاده از تمرین­ های مداوم رفتارهای هوش هیجانی جدید آموزش می­ دهید، مغز شما مسیرهایی برای تبدیل این رفتارها به عادات روزانه ایجاد می­ کند. پس از مدتی، شما به محیط اطراف خود با استفاده از هوش هیجانی خود واکنش نشان می­ دهید بدون اینکه نیاز داشته باشید در مورد آن فکر کنید و همان طور که مغز شما برای پذیرش رفتارهای جدید تقویت می ­شود، ارتباط­ هایی که رفتارهای قدیمی و مخرب را پشتیبانی می­ کردند با یادگیری محدود کردن استفاده­ از آن‌ها از بین خواهند رفت.

[/restrict]

0 0 نظر
رتبه مقاله
اشتراک
اطلاع از
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
0
افکارتو دوست دارم. لطفا کامنتش کن!x
()
x