11 مدل مختلف از کارمندان را بشناسید

در این مطلب خواهید خواند

آخرین مطالب

اعضای یک سازمان به عنوان یک تیم متشکل از افرادی متفاوت و با شخصیت های گوناگون است. در این بین مدیریت چنین افرادی با چنین تنوعی همیشه یکی از چالش های اساسی مدیران بوده و هست. یکی از راهکارهای مواجهه با چنین تنوعی و همچنین مدیریت بهینه آنان، شناخت مناسب و دقیق از کارمندان است.

این شناخت کمک می کند تا با توجه به تیپ های شخصیتی متفاوت مدیریت بهینه ای داشته باشیم، مدیریتی که بتواند مدیر و سازمان را به سمت موفقیت و رسیدن به اهداف سازمانی هدایت کند.

در ادامه به بررسی انواع تیپ های کاری کارمندان پرداخته ایم تا بتوانید با شناخت بهتر راهبری بهتری را با حداقل چالش ها داشته باشید. پس با مدیران نواندیش همراه باشید.

در این مقاله به معرفی 11 کارمند مختلف می پردازیم:

1. کارمند صاعقه

معمولا کارمندی جدید و بدون سابقه قبلی است. او کنجکاو و به دنبال رشد است و به دلیل سطحی بودن فرضیاتش اشتباهات زیادی انجام می دهد. او کارمندی است که با انرژی خود می تواند مزیت هایی برای سازمان داشته باشد اما در عین حال، می تواند کارمندان قدیمی را ناامید کند! این کارمند اگر به درستی توسط شما راهنمایی شود، می تواند رشد کرده و به شرکت کمک کند.

کارمندان

2. کارمند نامرئی

او کارمندی متوسط با مهارت های ارتباطی کم است. هر چیزی که به او گفته می شود را انجام داده و نوآوری خاصی ندارد. صلاحیت کمی داشته و کمکی به نتایج شرکت نمی کند. وظایفش ثانویه و کم اهمیت بوده اما وظایف بیشتری هم نیاز ندارد. وقتی به او در مورد بهره وری پایینش تذکر داده می شود، تایید کرده اما هیچ کاری انجام نمی دهد.

3. کارمند اسرارآمیز

او کارمندیست که تا زمانی که دستاورد فنی شگفت انگیزی نداشته باشه، خودش را در جمع مطرح نمی کند. او بسیار باهوش بوده و راه حل های هوشمندانه ای برای مشکلات قدیمی پیدا می کند. دستیابی به دستاوردهای فنی برای او ضروری و محرک اصلی و انگیزه برای ادامه فعالیت در شرکت است. همچنین اطمینان از صمیمیت با دیگران برای موفقیت وی بسیار مهم است. اگه به درستی راهنمایی شود، می تواند ارتباطات خود را به سطح مناسبی افزایش داده تا به فرد برتر شرکت تبدیل شود.

با توجه به زمان بر و هزینه بر بودن جذب کارمندان جدید، بهتر است تمام تلاش تان را برای حفظ پرسنل فعلی تان داشته باشید برای رسیدن به این هدف، پادکست “4 راه حفظ کارمندان خوب” را به شما پیشنهاد می کنیم.

4. کارمند مسافر

کارمندی که فکر می کند با تغییر شرکت رشد خواهد کرد! این کارمند همیشه در جستجوی شرکت ایده آل برای کار کردن است. او می تواند ارزش کوتاه مدت برای شرکت داشته و همچنین می تواند بسیار سطحی یا بی علاقه باشد. معمولاً او بیش از 6 ماه در یک شرکت نمی ماند بنابراین شرکت نمی تواند برای آموزش بلند مدت او سرمایه گذاری کند.

5. کارمند بی ثبات

او کارمندی با تجارب کاری مختلف است. او می تواند کارمند جدیدی با تاثیر اولیه مثبت باشد و سپس نظرش را در مورد ایرادها گفته و فرآیندها را به چالش بکشد.  همچنین می تواند کارمند با تجربه ای باشد که مدعی است کارش با ارزش است  و مورد تحسین قرار نمی گیرد.این کارمند تا حد امکان کمترین کار را انجام می دهد بنابراین نمی توان ثابت کرد که وی عملکرد پایینی دارد. او سیستم را خیلی خوب می شناسد.  وقتی مدیر وی جوان است، در منطقه آسایش قرار می گیرد زیرا می داند مدیر وی تخصص و جسارت لازم برای مقابله با او را ندارد. این کارمند علاقه مند است از تیمی به تیم دیگر جابه جا شود.

6. کارمند خوب

او کارمندی است که کارش را خوب انجام می دهد. به ساعات کاری و همکارانش احترام می گذارد، کارهایش را به موقع و با کیفیت خوب تحویل می دهد، وفادار و قابل اعتماد است. او کارمندی است که همه از او قدردانی می کنند، چون این کار مشکلی ایجاد نمی کند. او کارمندی است که همه او را در تیم خود می خواهند. این کارمند مهارت هایش را به موقع ارتقا میدهد. بعد از رسیدن به حد مورد نیاز، متوقف شده و برای مدت طولانی ثابت می ماند. ایده آل است که اکثریت اصلی کارمندان تان از این نوع باشند.

کارمندان

7. کارمند منفی

او کارمندی است که تخصص فنی دارد اما همیشه منفی است. او می تواند نتایج بسیار خوبی را ارائه دهد اما با شکایت و فریاد زدن بر سایر کارمندان تأثیر می گذارد. شما نمی خواهید این کارمند نزدیک به افراد با انگیزه یا کم سن و سال تر شما باشد زیرا این قدرت را دارد که روی آنها تأثیر بگذارد. این کارمند می تواند تکامل کارمند “بی ثبات” یا “نامرئی” باشد.

8. کارمند ایده آل

کارمندی با انگیزه، پرشور، بسیار متمرکز و با نتایج شگفت انگیز است. این کارمند از مهارت های خود آگاه است و وظایف و مسئولیت های بیشتر و بیشتری را به عهده می گیرد. این کارمند یکی از موتورهای اصلی شرکت است و خودش را وقف موفقیت شرکت می کند. هرچه این کارمند تخصص بیشتری پیدا کند، چالش های بیشتری با او پیدا خواهید کرد. باید قدردانی کردن از او را مدنظر قرار داده و همچنین باید در جمع ها به او اشاره کرده و او را به عنوان مرجع شرکت معرفی کنید.

9. کارمند مشغول

او کارمندی است که به نظر می رسد همیشه شلوغ است. او جلسات زیادی دارد، میز او پر از کاغذ و پرونده است و حالت صورتش همیشه متمرکز است. او کارآمدترین کارمند نیست، نتایج او دیدنی نیست اما معمولاً در کنار افراد موفق قرار گرفته و بخشی از موفقیت را به عهده می گیرد. این کارمند وقت تلف می کند زیرا دوست دارد جلسات زیادی را بدون برنامه های عملی یا نتایج قابل لمس برگزار کند. او همچنین دوست دارد دیگران صحبت های او را بشنوند.

10. کارمند نان به نرخ روز خور

او کارمندی است که از موقعیت ها استفاده می کند. در صورت نیاز برای ترفیع گرفتن دروغ می گوید، دزدی می کند و موارد را دستکاری می کند. تا جایی برای رسیدن به نقاط مورد نظر از توانمندی های خود استفاده کرده و بعد از آن روش های دیگری را برای رسیدن به موقعیت مورد نظرش به کار می برد.
او به هنگام ایجاد شدن مشکل انگشت اتهام خود را به سمت دیگران می گیرد تا کارمندی خوب مقابل مدیر به نظر برسد. این خطرناکترین کارمندی است که می تواند کل شرکت را با رفتار خود محورانه خود، بی ثبات کند.

11. کارمند رهبر

او کارمندی است که بیشترین تأثیر را در یک تیم یا یک بخش دارد. در یک سازمان سالم او یک رهبر رسمی است. تأثیر وی از طریق کار، احترام، پیوند دادن افراد و نتایج به دست می آید. یک کارمند عالی می تواند به کارمند رهبر تبدیل شود ، تفاوت این دو در این است که کارمند رهبر معمولاً به دیگران کمک کرده و به آنها انگیزه می دهد تا از عهده مشکلات خود بربیایند.

کارمندان

یک تیم عالی ترکیبی از افراد با گرایش های کاری و فکری متفاوت است، چرا که حتی کارمند ایده آل هم به معنای واقعی کلمه کامل نیست! به همین دلیل مدیران باید با توجه به تیپ های متنوع موجود اقدام به راهبری مناسب نموده و حتی گاهی باید تصمیم های سختی همچون قطع همکاری با افرادی که تغییر نمی کنند را اتخاذ نمایند.کلام آخر: قطع همکاری اولین گزینه پیش روی مدیریت نیست و مدیر باید تمام تلاش خود را برای ساخت پرسنل عالی داشته باشد، اما اگر به آخرین راهکار یعنی قطع همکاری رسیدید، بدون هرگونه واهمه و عذاب وجدان برای نجات سازمان و دیگر اعضای آن اقدام کنید تا موفق شوید.

برای یادگیری بیشتر در حوزه مدیریت منابع انسانی، “دوره آنلاین راهکارهای طلایی استخدام” را به شما پیشنهاد می نماییم تا با استفاده از ویدئو ها، اسلایدها و تمرین های آموزشی در این حوزه قدرتمندتر عمل کنید.

منبع:  skillmeter.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *