قدرت حافظه تان را تقویت کنید

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on telegram

قدرت حافظه تان را تقویت کنید» با افزایش سن و ورود سیل اطلاعات به زندگی روزمره، بر اهمیت آگاهی از روش حفظ مطلب افزوده می شود. ما باید کلمات عبور، رمزها و کدهای امنیتی، همچنین تاریخ های تولد، سالگردها و قرار های ملاقات را به خاطر بسپاریم. اما داشتن حافظه قوی با توانایی یادآوری حقایق و اعداد در مواقع لزوم، متفاوت است. تقویت حافظه، افزایش کارایی ذهن را در تمامی جنبه های زندگی در پیش دارد، از افزایش مهارت های اجتماعی و یادآوری نام افراد گرفته تا یادآوری تجربیات گذشته. بدون وجود توانایی یادآوری، یادگیری معنا نداشت؛ زیرا به محض یادگیری مطالب، آن ها را از یاد می بردید!

در این مقاله روش های مفیدی برای تقویت حافظه، ارائه می شود که قابل یادگیری و کاربرد در زندگی هستند و به موفقیت بیشتر شما کمک می کنند.

شکل گیری حافظه

حافظه ها انواع مختلفی دارند؛ معمول ترین نوع آن، حافظه کوتاه مدت است که در زندگی روزمره کاربرد دارد، سطح عمیق تر آن حافظه بلند مدت می باشد، اما انواع دیگری از حافظه از جمله تلویحی و آشکار، فرآیندی و اظهاری نیز وجود دارند. انواع مختلف حافظه در یک فعالیت خاص مثلاً دوچرخه سواری، یادگیری زبان خارجی، یادآوری حقایق و یا یادآوری مسیر خانه کاربرد دارند.

حافظه دارای سه جنبه زیر است:

۱- ایجاد حافظه

 مغز اساساً بیشتر مشاهدات یا اقدامات ما را ثبت نمی کند. زیرا اگر تمامی جزئیات را ذخیره کند، تمامی سیستم حافظه به زودی مسدود می شود.حافظه کوتاه مدت مربوط به اطلاعاتی است که در آینده مورد نیاز ما نمی باشند اما اطلاعات ضروری زندگی روزمره را فراهم می کنن: امروز صبح چه وسایلی را باید همراه خود به محل کار ببرید؟ امروز بعدازظهر به کجا می روید؟ اطلاعاتی که حفظ آنها ضروری به نظر می رسد به حافظه بلند مدت منتل می شود.

۲- ذخیره حافظه

 شما با کمک حافظه خود در مورد تجربیات گذشته، مفهوم هر صدا مثلاً شادی یا عصبانیت را تشخیص می دهید. بسیاری از حافظه های ذخیره شده در ضمیر ناخودآگاه ما قرار دارند تا در صورت نیاز، آن ها را در آینده فرا خوانیم. با افزایش سن حافظه بلند مدت قوی تر و حافظه کوتاه مدت ضعیف تر می شود.

۳-بازخوانی حافظه

شما با یکی از دوستان قدیمی مواجه می شوید و نام او را به یاد می آورید و یا مشاهده مکانی قدیمی، خاطراتی را در ذهنتان تداعی می کند. اما یادآوری می تواند دشوار هم باشد: نام مشتری که نمی توانید به یاد آورید، نام کالایی که در فروشگاه به یاد نمی آورید و … .

 تمرین: برچسب های حافظه

با ایجاد ارتباطی با قابلیت یادآوری بیشتر، سعی کنید مسائل را به ذهن بسپارید. مثلاً تاریخ تولد دوستتان را با نام او مرتبط کنید. یا با خلق داستانی شامل تمامی اقلام فهرست خریدتان، آن ها را به خاطر بسپارید.

قدرت حافظه تان را تقویت کنید

ثبات حافظه

می توان مغز را کابینت بزرگی فرض کرد که قفسه های آن باید با رویدادهای زندگی پر شوند. اما واقعیت به مراتب پیچیده تر از این هاست. یادآوری مجموعه ای از اطلاعلت بی معنا، دشوار به نظر می رسد. اما اگر بتوانیم مجموعه ای از رویدادها و حقایق را به صورت الگو درآوریم، آن ها را با معنا، و روند یادآوری را تسهیل نموده ایم.همچنین حفظ مطالبی که از طریق چند حس بدست آمده اند، آسان تر می باشد. بای مثال نوشتن مطالب و در عین حال خواندن آن ها با صدای بلند، تاثیر بیشتری دارد.
توانایی ما در یادآوری تصاویر بهتر از واژگان است، بنابراین کسب حافظه از راه تصاویر، ماندگاری مطلب را افزایش می دهد.

کجا، چه وقت، چرا؟

به خاطر سپردن مطالب و یادآوری آنها در مواقع لزوم دو مقوله مجزا هستند. آیا تاریخ تولد دوستتان را پس از روز تولد او به یاد می آورید؟آیا تا کنون شیئی را در مکانی پنهان کرده اید که خود بعدا، آن مکان را فراموش کرده باشید؟

یادآوری در شرایطی که بیش از حد تلاش نکنید، آسان تر است. پریشانی یا استرس تاثیر معکوسی بر حافظه دارد. آرام باشید. به موسیقی آرام بخش گوش دهید. اگر پیش از خوابیدن به خود بگویید که قصد یادآوری مطلب خاصی را دارید، طی شب یا روز بعد، آن موضوع را به خاطر خواهید آورد.بسیاری از اوقات ، بو یا صدایی خاص شما را به گذشته می برد، یا با شنیدن موسیقی خاصی، خاطراتی در ذهنتان تداعی می شود.سعی کنید با یادآوری چنین عواملی، یادآوری را تسریع کنید.

چه کسی؟

آیا شما به آسانی نام و چهره افراد را به یاد می آورید؟ آیا تاکنون نام فردی را لحظاتی پس از معرفی شدن در یک مهمانی فراموش کرده اید؟ توانایی اعطای نام به هر چهره، مهارت مهمی به شمار می رود. بدین ترتیب می توان با افراد ارتباط برقرار کرد و اهمیت آن ها در نظر ما را به آن ها نشان داد.

یادآوری افراد هم نژاد، هم سن و هم جنس آسان تر است. بنابراین در صورتی که ویژگی مشترک بین یک شخص و خود بیابیم، آن فرد در ذهنمان جای می گیرد.

تمرین یادآوری اسامی و چهره ها :

۱-به جزئیات غیر معمول چهره فرد توجه کنید. بینی او کشیده است یا پهن؟ چشمان او خیلی براق و گیرا هستند یا کم فروغ؟ موهای او چگونه است؟ سپس این ویژگی های ظاهری را با نامش مرتبط کنید.

۲-از ارتباطات استفاده کنید. آیا چهره فرد، مورد خاصی را در ذهنتان تداعی می کند؟ مثلاً یک ستاره سینما.

۳-هنگامی که نامی را یاد گرفتید، آن را به کار برده و تکرار کنید : مثلاً: “از ملاقات شما خوشوقتم خانم مهاجری “.

۴-از کلماتی با حروف مشابه نام مورد نظر برای توصیف فرد استفاده کنید؛ مثلاً خسرو خنده رو.

۵-اگر قصد ملاقات افراد جدیدی را دارید و فهرست نام آنها از قبل به شما داده شده است، حفظ نام آن ها را تمرین کنید. پس از ملاقات با آن ها، با کاربرد روش های بالا می توانید نام او را به چهره اش مرتبط کنید. پس از ملاقات، تعداد اسامی و چهره های حفظ شده را ارزیابی کنید.

با استفاده از نکات و تمرین هایی که در این مقاله ذکر شد، می توانید قدرت حافظه خود را بالا ببرید و در ارتباطاتتان با افراد موفق تر باشید.

[book_source_shortcode]قدرت ذهن خود را ارتقا دهید[/book_source_shortcode]

0 0 نظر
رتبه مقاله
اشتراک
اطلاع از
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
0
افکارتو دوست دارم. لطفا کامنتش کن!x
()
x