013-34934 / 021-22130611

برای دریافت مشاوره کسب و کار کلیک کنید.

Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

پادکست:

ندارد

در مقاله تقویت قدرت حافظه می خوانید:

تقویت قدرت حافظه

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به اینکه چگونه قدرت حافظه خودتان را تقویت کنید می‌پردازیم. با افزایش سن و ورود سیل اطلاعات به زندگی روزمره، بر اهمیت آگاهی از روش حفظ مطلب افزوده می‌شود. ما باید کلمات عبور، رمزها و کدهای امنیتی، همچنین تاریخ‌های تولد، سالگردها و قرارهای ملاقات را به خاطر بسپاریم. اما داشتن حافظه قوی با توانایی یادآوری حقایق و اعداد در مواقع لزوم، متفاوت است.

تقویت حافظه، افزایش کارایی ذهن را در تمامی جنبه‌های زندگی در پیش دارد، از افزایش مهارت‌های اجتماعی و یادآوری نام افراد گرفته تا یادآوری تجربیات گذشته. بدون وجود توانایی یادآوری، یادگیری معنا ندارد؛ زیرا به‌محض یادگیری مطالب، آن‌ها را از یاد می‌بردید!

 

تقویت قدرت حافظه

در این مقاله روش‌های مفیدی برای تقویت حافظه، ارائه می‌شود که قابل یادگیری و کاربرد در زندگی هستند و به موفقیت بیشتر شما کمک می‌کنند.

 

شکل گیری حافظه

حافظه‌ها انواع مختلفی دارند؛ معمول‌ترین نوع آن، حافظه کوتاه مدت هست که در زندگی روزمره کاربرد دارد، سطح عمیق‌تر آن حافظه بلند مدت می‌باشد، اما انواع دیگری از حافظه ازجمله تلویحی و آشکار، فرآیندی و اظهاری نیز وجود دارند. انواع مختلف حافظه در یک فعالیت خاص مثلاً دوچرخه سواری، یادگیری زبان خارجی، یادآوری حقایق و یا یادآوری مسیر خانه کاربرد دارند.

تقویت قدرت حافظه

حافظه دارای سه جنبه زیر میباشد:

۱- ایجاد حافظه

مغز اساساً بیشتر مشاهدات یا اقدامات ما را ثبت نمی‌کند. زیرا اگر تمامی جزئیات را ذخیره کند، تمامی سیستم حافظه به‌زودی مسدود می‌شود. حافظه کوتاه مدت مربوط به اطلاعاتی است که در آینده مورد نیاز ما نمی‌باشند اما اطلاعات ضروری زندگی روزمره را فراهم می‌کنند: امروز صبح چه وسایلی را باید همراه خودبه محل کار ببرید؟ امروز بعدازظهر به کجا می‌روید؟ اطلاعاتی که حفظ آنها ضروری به نظر می‌رسد به حافظه بلند مدت منتقل می‌شود.

 

2- ذخیره حافظه

شما با کمک حافظه خود در مورد تجربیات گذشته، مفهوم هر صدا مثلاً شادی یا عصبانیت را تشخیص می‌دهید. بسیاری از حافظه‌های ذخیره‌شده در ضمیر ناخودآگاه ما قرار دارند تا در صورت نیاز، آن‌ها را در آینده فراخوانیم. با افزایش سن حافظه بلند مدت قوی‌تر و حافظه کوتاه مدت ضعیف‌تر می‌شود.

 

3-بازخوانی حافظه

شما با یکی از دوستان قدیمی مواجه می‌شوید و نام او را به یاد می‌آورید و یا مشاهده مکانی قدیمی، خاطراتی را در ذهنتان تداعی می‌کند. اما یادآوری می‌تواند دشوار هم باشد: نام مشتری که نمی‌توانید به یادآورید، نام کالایی که در فروشگاه به یاد نمی‌آورید و … .

 

تمرین: برچسب‌های حافظه

با ایجاد ارتباطی با قابلیت یادآوری بیشتر، سعی کنید مسائل را به ذهن بسپارید. مثلاً تاریخ تولد دوستتان را بانام او مرتبطکنید. یا با خلق داستانی شامل تمامی اقلام فهرست خریدتان، آن‌ها را به خاطر بسپارید.

 

ثبات حافظه

می‌توان مغز را کابینت بزرگی فرض کرد که قفسه‌های آن باید با رویدادهای زندگی پر شوند. اما واقعیت به‌مراتب پیچیده‌تر از این‌هاست. یادآوری مجموعه‌ای از اطلاعات بی‌معنا، دشوار به نظر می‌رسد. اما اگر بتوانیم مجموعه‌ای از رویدادها و حقایق را به‌صورت الگو درآوریم، آن‌ها را بامعنا، و روند یادآوری را تسهیل نموده‌ایم. همچنین حفظ مطالبی که از طریق چند حس به‌دست آمده‌اند، آسان‌تر می‌باشد. به ای مثال نوشتن مطالب و درعین‌حال خواندن آن‌ها با صدای بلند، تأثیر بیشتری دارد. توانایی ما در یادآوری تصاویر بهتر از واژگان میباشد، بنابراین کسب حافظه از راه تصاویر، ماندگاری مطلب را افزایش می‌دهد.

 

کجا، چه وقت، چرا؟

به خاطر سپردن مطالب و یادآوری آنها در مواقع لزوم دو مقوله مجزا هستند. آیا تاریخ تولد دوستتان را پس از روز تولد او به یاد می‌آورید؟ آیا تاکنون شیئی را در مکانی پنهان کرده‌اید که خود بعداً، آن مکان را فراموش کرده باشید؟

یادآوری در شرایطی که بیش‌ازحد تلاش نکنید، آسان‌تر است. پریشانی یا استرس تأثیر معکوسی بر حافظه دارد. آرام باشید. به موسیقی آرام‌بخش گوش دهید. اگر پیش از خوابیدن به خود بگویید که قصد یادآوری مطلب خاصی را دارید، طی شب یا روز بعد، آن موضوع را به خاطر خواهید آورد. بسیاری از اوقات، بو یا صدایی خاص شمارا به گذشته می‌برد، یا با شنیدن موسیقی خاصی، خاطراتی در ذهنتان تداعی می‌شود. با یادآوری چنین عواملی، یادآوری را تسریع کنید.

 

چه کسی؟

آیا شما به‌آسانی نام و چهره افراد را به یاد می‌آورید؟ آیا تاکنون نام فردی را لحظاتی پس از معرفی شدن در یک مهمانی فراموش کرده‌اید؟ توانایی اعطای نام به هر چهره، مهارت مهمی به شمار می‌رود. بدین ترتیب می‌توان با افراد ارتباط برقرار کرد و اهمیت آن‌ها در نظر ما را به آن‌ها نشان داد. یادآوری افراد هم‌نژاد، هم سن و هم‌جنس آسان‌تر است. بنابراین درصورتی‌که ویژگی مشترک بین یک شخص و خود بیابیم، آن فرد در ذهنمان جای می‌گیرد.

 

تمرین یادآوری اسامی و چهره‌ها برای تقویت قدرت حافظه

  1. به جزئیات غیرمعمول چهره فرد توجه کنید. بینی او کشیده هست یا پهن؟ چشمان او خیلی براق و گیرا هستند یا کم‌فروغ؟ موهای او چگونه است؟ سپس این ویژگی‌های ظاهری را با نامش مرتبطکنید.
  2. از ارتباطات استفاده کنید. آیا چهره فرد، مورد خاصی را در ذهنتان تداعی می‌کند؟ مثلاً یک ستاره سینما.
  3. هنگامی‌که نامی را یاد گرفتید، آن را به‌کاربرده و تکرارکنید: مثلاً: “از ملاقات شما خوشوقتم خانم مهاجری “.
  4. از کلماتی با حروف مشابه نام موردنظر برای توصیف فرد استفاده نمایید؛ مثلاً خسرو خنده‌رو.
  5. اگر قصد ملاقات افراد جدیدی را دارید و فهرست نام آنها از قبل به شما داده‌شد، حفظ نام آن‌ها را تمرین نمایید. پس از ملاقات با آن‌ها، با کاربرد روش‌های بالا می‌توانید نام او را به چهره‌اش مرتبطکنید. پس از ملاقات، تعداد اسامی و چهره‌های حفظ شده را ارزیابی کنید.

با استفاده از نکات و تمرین‌هایی که در این مقاله ذکر شد، می‌توانید قدرت حافظه خودرا بالا ببرید و در ارتباطاتتان با افراد موفق‌تر باشید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه آموزش درون سازمانی مدیرنو مراجعه فرمایید. 

با ما در ارتباط باشید.

منبع: کتاب قدرت ذهن خودرا ارتقا دهید.

پیشنهاد مطالعه:

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش
درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.