Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

ندارد

پادکست:

ندارد
چگونه مشاور کسب و کار شویم

در این مقاله از مدیرنو، به اینکه چگونه مشاور کسب و کار شویم می‌پردازیم. در ادامه 10 نکته ضروری را برای تبدیل‌شدن به یک مشاور کسب و کار بیان می‌کنیم و راهکارهایی را برای افراد علاقه‌مند به مشاوره کسب و کار گرد هم آورده‌ایم.

همان‌طور که هر شخص حقیقی در طول زندگی خود برای انتخاب مسیرهای مختلف پیشروی‌اش به مشاور نیاز دارد. کسب و کارها نیز به‌عنوان اشخاصی حقوقی برای پیش رفتن در مسیر رشد، به مشاور کسب و کار نیازمندند. اکثر کسب و کارها در بازه‌ای از فعالیت خود، احساس نیاز به مشاور کسب و کار را حس کرده‌اند و اینجاست که یافتن یک مشاور کسب و کار حرفه‌ای و باتجربه اهمیت می‌یابد. برای کسب و کارهایی که نیازمند کمک هستند، همکاری با یک مشاور کسب و کار، بازدهی بسیار زیادی خواهد داشت.

 

چگونه می‌توانیم به مشاور کسب و کار تبدیل شویم؟

مشاوره کسب و کار دقیقاً کیست؟

مشاوران کسب و کار به سازمان‌ها در زمینه‌های مختلفی خدمت‌رسانی می‌کنند. این زمینه‌ها شامل: مدیریت منابع انسانی، تبلیغات و برندینگ،، بازاریابی و فروش، سیستم سازی، آموزش، مدیریت عملکرد و … است. صنعت مشاوره کسب و کار با وجود تفاوت‌هایی به‌عنوان مشاوره مدیریت نیز شناخته می‌شوند و به‌طور تخمینی ۷۰۰٬۰۰۰ مجموعه مشاوره در سراسر جهان در حال فعالیت هستند.

 

نقش مشاور ایجاب می کند تا فعالیت های زیر را برای مجموعه های تحت مشاوره انجام دهد:

افزایش فروش و درآمد

اکثر کسب و کارها به دنبال راه‌هایی برای افزایش فروش محصولات خود و درآمد بیشتر هستند. مشاوران با انتخاب بهترین و متناسب‌ترین استراتژی‌ها، سبب می‌شوند تا سازمان‌ها به این امر دست یابند.

برای کسب اطلاعات کامل در زمینه مشاوره به صفحه مشاوره کسب‌وکار مدیرنو مراجعه فرمایید.

 

تسهیل یادگیری سیستم‌ها، ابزارها و فرآیندهای جدید

اکثر سازمان‌هایی که سیستم سازی شده و در مسیر فعالیت‌های خود از ابرازهای جدید استفاده کرده و فرآیندهای سازمانی مشخصی داشته‌اند، بازدهی بیشتری نسبت به سایر سازمان‌ها دارند. مشاوره یادگیری امر سیستم سازی و … را در سازمان‌ها آسان می‌کنند.

 

بهبود عملکرد کارکنان

هر چه کارکنان عملکرد بهتری داشته باشند، بهره‌وری شخصی و سازمانی افزایش خواهد یافت. و این افزایش بهره‌وری برای هر سازمانی امری متعالی محسوب می‌شود. مشاوران سبب بهبود عملکرد کارکنان می‌شوند.

آیا از میزان پیشرفت و پسرفت، دستاوردها، نقاط قوت و ضعف پرسنل خود باخبرید؟ برای بررسی و ارزیابی عملکرد کارکنان کلیک کنید.

 

اعمال تغییرات سازمانی که ممکن است شامل استخدام و اخراج کارکنان باشد

ممکن است مدیران سازمان‌ها ارتباط مستقیمی با کارکنان خود نداشته و توانایی تشخیص کارکنان اثربخش را نیز به همین طریق نداشته باشند. مشاوران بهترین اشخاصی هستند که می‌توانند به مدیران در تشخیص نقاط قوت و ضعف کارکنان کمک کنند.

 

بهبود خدمات ارائه‌شده به مشتری و جلب رضایت مشتری

مشتریان سرمایه‌های ارزشمندی برای سازمان‌ها محسوب می‌شوند. رضایت آنان می‌تواند سبب شناخته‌تر شدن سازمان و جذب مشتریان بیشتر شود. مشاوران با شناخت کاملی که بازار و مشتریان احتمالی هر مجموعه‌دارند، می‌توانند به بهبود خدمات ارائه‌شده به مشتری و جلب رضایت آنان، کمک کنند.

 

10 نکته ضروری برای تبدیل‌شدن به یک مشاور کسب و کار

در پاسخ به سوال سول که چگونه مشاور کسب و کار شویم باید بگوییم که مشاوره نیازمند دانش و آموزش گسترده است. متخصصان این حوزه معمولاً باید در حل مسئله، تحقیق، تجزیه‌وتحلیل داده‌ها، مدیریت پروژه و اجرای استراتژی مهارت داشته باشند. در ادامه 10 نکته ضروری برای تبدیل‌شدن به یک مشاور کسب و کار آورده شده:

  1. تصمیم بگیرید که می‌خواهید چه نوع مشاور کسب و کاری باشید.

قبل از هر فعالیتی باید حوزه تخصصی خود را انتخاب کنید. حوزه‌ای که با مهارت‌ها، علایق و شخصیت شما همسو باشد. برای مثال، اگر از کار با افراد لذت می‌برید، ممکن است بیشتر به سمت فروش، بازاریابی یا مشاوره منابع انسانی هدایت شوید. اگر ترجیح می‌دهید مستقل کار کنید و به تجزیه‌وتحلیل داده‌ها بپردازید، می‌توانید مشاور مالی یا مشاوره فناوری اطلاعات را هدف خود قرار دهید. اگر احساس می‌کنید ایده‌های زیادی در ذهن خود دارید که امکان عملی شدن آنان وجود دارد می‌توانید در شروع کسب و کار و ایده پردازی به افراد مختلف کمک کنید.

  1. تحصیلات آکادمیک

تحصیلات دانشگاهی‌تان را در زمینه‌های مربوط به مشاوره و مدیریت بگذرانید و مدرک تحصیلی برای انجام این کار بگیرید. مدرک لیسانس در رشته‌های مدیریت بازرگانی، بازاریابی، اقتصاد، مهندسی یا حوزه‌های مشابه حداقل شرط لازم برای تبدیل‌شدن به یک مشاور کسب و کار است. مجموعه‌های مشاوره کسب و کار برتر معمولاً نیاز به مدرک کارشناسی ارشد دارند.

  1. در دوره‌های مختلف شرکت کنید.

اگر مدرک دانشگاهی دارید، باید با گذراندن دوره‌های مرتبط با حوزه تخصصی موردنظر خود، تحصیلات خود را ادامه دهید. هر چه دانش شما در زمینه‌ای که به دنبال فعالیت در آن هستید افزایش یابد، نتایج بهتری را نیز کسب خواهید کرد و به موفقیت‌های بیشتری نیز دست خواهید یافت. بسیاری از دانشگاه‌ها و مؤسسات دوره‌هایی در رابطه با مدیریت کسب و کار ارائه می‌دهند، شرکت در این دوره‌ها می‌تواند کمک شایانی در افزایش سطح اطلاعات شما داشته باشد.

  1. گواهینامه‌های معتبر دریافت کنید.

برای نشان دادن تخصص خود در امر مشاوره، می‌توانید از انجمن‌های مختلف صنعتی گواهینامه‌های مختلفی را در این زمینه کسب کنید، همچنین گواهینامه‌هایی که از دوره‌های مختلف کسب کرده‌اید نشان از مصر بودن شما در امر یادگیری و عطش کسب اطلاعات بیشتر است.

  1. ابزارهای مورداستفاده در صنعت را یاد بگیرید.

امروزه بیشتر سازمان‌ها از فناوری‌های جدید و پیچیده موجود دنیا در فعالیت‌های مختلف خود استفاده می‌کنند. بهترین مشاوران کسب و کار باید اطلاعات دقیقی از نرم‌افزار موجود حال حاضر دنیا در زمینه‌های مختلف مثل برنامه‌ریزی منابع انسانی، نرم‌افزار مدیریت ارتباط با مشتری، مدیریت پروژه و زمان و … داشته باشند و بدانند که سازمان‌ها چگونه باید از این ابزارها جهت رشد خود استفاده کنند. دانش به‌روز همیشه و در همه‌جا کلید موفقیت افراد بوده است.

  1. تجربه عملی کسب کنید.

قبل از اینکه به یک مشاور تبدیل شوید، داشتن تجربه مرتبط در صنعت به شما کمک خواهد کرد. اگر در حال حاضر شاغل هستید، اما هنوز مشاور نشده‌اید، داوطلب شوید تا پروژه‌های دیگری را انجام دهید که می‌تواند شمارا در حوزه‌های تجاری خاصی قرار دهد. کسب تجربه در پروژه‌های مختلف سبب می‌شود اعتمادبه‌نفس شما نیز برای انجام مشاوره در زمینه‌های مختلف افزایش یابد.

  1. مهارت‌های ارائه (پرزنت) خود را تقویت کنید.

مهم نیست که قصد دارید چه نوع مشاور کسب و کاری باشید. حتماً باید مهارت‌های ارائه خود را تقویت کنید. ویدیوهای مجریان ماهر را تماشا کنید. صحبت کردن در مقابل دوستان و خانواده را تمرین کنید. و یاد بگیرید که چگونه مخاطبان خود را جذب کنید. شما باید یاد بگیرید که چگونه بر حرکات بدن خود کنترل داشته باشید و احساس آرامش را به دیگران انتقال دهید. اگر شما موضوعات را خوب ارائه دهید، مخاطبان شما نیز خوب گوش خواهند کرد. این امر کاملاً دو طرفه است. علاوه بر این باید به سخنان مخاطبانتان خوب گوش دهید. افرادی که برای مشاوره به شما مراجعه می‌کنند معمولاً مشکلات زیادی دارند که باید آنان را بیان کنند. شما باید هر دو مهارت شنیدن و ارائه خود را تقویت کنید.

  1. به گروه‌های اجتماعی بپیوندید.

به دنبال گروه‌هایی در شبکه‌ها مختلف اجتماعی نظیر لینکدین باشید تا پیدا کردن افراد مشابه خود و به اشتراک‌گذاری نظراتتان و اظهارنظر، دانش خود را تقویت کنید. شما برای جلب اعتماد مشتریان مشاوره کسب و کار خود، باید تجربه خود را به نمایش بگذارید. کسب تجربه‌های بیشتر از طریق پیوستن به گروه‌های اجتماعی و شرکت در اتاق فکرهای مختلف امکان‌پذیر خواهد بود.

  1. یک شبکه حرفه ای تشکیل دهید.

خیلی اهمیت دارد که شما شروع به ایجاد یک شبکه کسب و کار کنید که در آن فرصت‌ها و مشتریان جدیدی را برای توسعه کسب و کار خود ایجاد کنید. برگزاری کنفرانس‌ها و سمینارها بهترین موقعیت برای ملاقات با دیگر مشاوران کسب و کار و مدیران حرفه‌ای است که به کسب تجربه‌های بیشتر به شما کمک خواهند کرد.

  1. یک رهبر فکری و پیشگام در میان فعالان موجود در این زمینه شوید.

رهبران فکری متخصصان یک صنعت خاص هستند. شما باید برای تبدیل‌شدن به یک رهبر فکری، در شبکه‌های اجتماعی نظیر لینکدین، توییتر، اینستاگرام و … فعالیت کنید و در بحث‌های مجازی شرکت کنید تا افراد بیشتری با شما و عقایدتان آشنا شوند. و بتوانید مخاطبان بیشتری را جذب خود کنید.

 

موارد ذکرشده در بالا تنها چند مورد از میان مواردی است که در پاسخ به این پرسش که چگونه مشاور کسب و کار شویم ارائه شد. افراد علاقه‌مند برای تبدیل‌شدن به مشاوره کسب و کار باید آنان را مدنظر خود قرار دهند. باید به خاطر داشت که مشاوره برای سازمان‌ها مانند عمل احیا برای بیماران است که می‌تواند آن‌ها را زنده کند و باردیگر در مسیر رشد قرار دهد و یا اینکه به ضرر و نابودی هدایتشان کند.

اینکه چگونه مشاور کسب و کار شویم علاوه بر موارد بالا باید مهارت‌های دیگری نیز در فرد وجود داشته باشد. توانایی رهبری افراد، توانایی کار با تیم، خلاقیت و … جزو این موارد اند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به صفحه مشاوره کسب‌وکار مدیرنو مراجعه فرمایید و از طریق راه های ارتباطی با ما در تماس باشید.

منبع: bestcolleges

پیشنهاد مطالعه: چرا به مشاور کسب‌وکار نیاز داریم؟

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش

درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.