رهبر در هر مرحله از کسب و کار چه وظایفی دارد؟

در این مطلب خواهید خواند

آخرین مطالب

رهبری و  هدایت سازمان از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و رهبر باید با اصول اساسی و مهم در رهبری افراد آشنایی داشته باشد. رهبر هر سازمان با توجه به تعداد پرسنل، باید موارد ویژه ای را مدنظر قرار دهد که در این مقاله به این موارد پرداخته ایم:

تعداد افراد تیم: 1 نفر

1- چشم انداز، ارزش ها و ماموریت سازمان را تعریف کنید.

ثبت کردن مواردی از قبیل به چه چیزی می خواهید برسید، چرا می خواهید برسید و چطور برای رسیدن به آن برنامه ریزی می کنید ابتدایی ترین گام این مرحله از کسب و کار است. این سوالات چراغ راه کسب و کار شماست و می تواند باعث تمرکز بهینه در طول مسیر گردد تا کسب و کارتان از ریل اصلی خارج نشود.

2- از رهبران و کتاب های رهبری یاد بگیرید.

رهبری بهینه در کسب و کارهای کوچک مستقیما با رشد شما در کسب و کار ارتباط دارد. یک رهبر موفق فردی اهل مطالعه و کتاب خوان است.

از آخرین دوره آموزشی که برای ارتقای توانمندی های خود شرکت کردید چقدر می گذرد؟

تا جایی که برایتان مقدور است در کلاس ها، دوره های مدیریتی شرکت کنید و از کتاب های این حوزه هم غافل نشوید.

3- عاشق کارتان باشید.

شما به عنوان رهبر سازمان باید عاشق کارتان و چرایی انجام آن باشید، تا بتوانید در شرایط سخت در وهله اول دوام آورده و در گام بعد ابتکارهای لازم جهت خلاصی از شرایط بحرانی را خلق کنید.

باید به خاطر داشته باشید در صورتی که توانایی شما 4 از 10 باشد، توانایی تیم شما عددی بیشتر از 3 نخواهد بود. به همین دلیل بالا بردن مهارت ها و توانمندی های شما، نتایج بهتری را در کسب و کارتان رقم خواهد زد.

 تعداد افراد تیم : تا 4 نفر

1- در استخدام ها، اعتماد را در اولویت اول قرار دهید.

اعتماد در استخدام یکی از اولویت های اصلی این مرحله است. در این مرحله نمی توانید افراد حرفه ای را به کار بگیرید، پس افرادی که به تیم شما اضافه می شوند باید افرادی متعهد و کوشا باشند. چنین افرادی در طول مسیر به توانمندی های خود  افزوده و همگام با سازمان شما رشد می کنند.

[av_notification title=” icon_select=’no’ icon=’ue800′ font=’entypo-fontello’ color=’orange’ border=’dashed’ custom_bg=’#444444′ custom_font=’#ffffff’ size=’medium’ close_btn=” cookie_lifetime=’-.’ av_uid=’av-jn3bma’ admin_preview_bg=”]

استخدام مناسب می تواند هزینه های سربار مربوط به حوزه منابع انسانی را همچون آموزش های مضاعف، هزینه های ورود و خروج پرسنل، تشنج های سازمانی حاصل از منابع انسانی غیر کارآمد و… را به شکل قابل ملاحظه ای کاهش داده و این امر نهایتاً باعث سودآوری و رشد بالاتری برای کسب و کار شما خواهد شد که در مقاله “چگونه بهترین ها را استخدام کنیم؟ به طور کامل به این موضوع پرداخته ایم.

[/av_notification]

2- سوالات مناسبی در مصاحبه بپرسید.

یکی از سبک های کاربردی سوالات در مصاحبه، استفاده از سوالات رفتاری است. سوالات رفتاری نوع تعامل افراد را در موقعیت های مختلف مشخص می کند. یکی از شاخص های کلیدی در پیش بینی رفتار آینده افراد، رفتار های گذشته فرد است. اگر فردی در شغل های قبلی خود بازه های بین 6 الی 12 ماه ماندگاری داشته و بدون دلیل توجیه کننده مجموعه های قبلی را ترک کرده، به احتمال زیاد در سازمان شما هم مدت زمان زیادی دوام نمی آورد.

یکی از بهترین سوال هایی که می توانید در این حوزه از شخص مورد نظر بپرسید، دلایل ترک پست ها و سازمان های قبلی است!

مصاحبه استخدامی

شخصی که تمامی دلایل را کمبود و کسورات سازمان های قبلی عنوان می کند باید بیشتر مورد ارزیابی قرار گیرد. شخصی که پشت سر مدیر قبلی بدگویی می کند. به احتمال زیاد پشت سر شما هم همین سناریو وجود خواهد داشت.

سوال های هوشمندانه از گذشته می تواند اطلاعات بسیار مفیدی از متقاضیان کار برایتان به ارمغان بیاورد. به خاطر داشته باشید انجام مصاحبه های چند مرحله ای به مراتب نتایج بهتر و مفیدتری به شما خواهند داد.

 3- سرپرست تیم کوچک خود باشید.
تحقیقات ثابت کرده که شما به عنوان یک سرپرست یا مدیر، هر چیزی را باید 7 بار تکرار کنید تا پرسنل آن را بشنوند! بهتر است خود را مسئول تکرار و پیگیری امور بدانید. اگر افرادی را که استخدام می کنید مورد علاقه شما باشند و انتظار داشته باشید هر آن چیزی که برای شما با اهمیت است، برای آنها هم مهم باشد، سخت در اشتباهید.
مرور و هضم چشم انداز، ماموریت و ارزش هایتان می تواند شما را در انتقال هر چه بهتر به پرسنل یاری رساند.

4- گاهی اوقات بازخورد مثبت و صادقانه بدهید.

ارائه بازخورد چه مثبت و چه منفی لازم است. نتایج تحقیقات نشان می دهد حتی ارائه بازخورد منفی به مراتب بهتر از عدم ارائه هرگونه بازخوردی است. در تعامل های خود باید از هر دو نوع بازخورد به موقع استفاده کنید تا هدایت همکاران در مسیر دلخواه به خوبی پیش رود. علاوه بر ارائه بازخورد ها، با تیم خود درباره چشم اندازتان و چگونگی طی کردن مسیر تا به امروز صحبت کنید. در آخر باید کمک کنید تا افراد اثرگذاری خود را در مسیر رسیدن به اهداف حس کنند.

تعداد تیم: بالای 10 نفر 

1- مدیران مناسب را جذب کنید.

در مسیر رشد سازمانی و همراستا با بزرگ شدن مجموعه، کسب و کارتان نیازمند جذب مدیرانی با کیفیت برای ارتقا بیشتر است. باید به خاطر داشته باشید که هر مدیر یا سرپرست می تواند 7-8 همکار را رهبری نماید، البته این عدد زمانی محقق می شود که انتخاب شما، انتخاب مناسبی جهت سرپرستی باشد. یکی دیگر از ویژگی های مدیر یا سرپرست خوب قابلیت انتقال مطلوب اطلاعات در بین سطوح است. یک مدیر میانی باید مترجم توانمندی در انتقال خواسته های مدیران ارشد به پرسنل و همچنین خواسته های مشروع پرسنل به مدیران باشد. در غیر این صورت همراهی حداقل یک طبقه را از دست خواهد داد.

انتخاب سرپرست یا مدیر سازمانی از دو قسمت قابل انجام است: 1- از درون سازمان 2- از بیرون سازمان که هرکدام مزایا و معایب خاص خود را دارد. به خاطر داشته باشید انتخاب مدیر یا سرپرست از درون سازمان نیازمند اقدامات مناسبی است که باید از مدت ها قبل صورت گرفته باشد، یعنی در زمان استخدام شان که آیا فرد مورد نظر توانمندی رشد و توسعه مهارت هایش را دارد یا نه؟

2- انتقال پیام های شفاف و صریح به واحدهای مختلف

شفافیت در ارتباط خصوصاً زمانی که سازمان در مسیر رشد قرار گرفته و بین شما و همکاران واحدهای مختلف یک واسطه قرار دارد از الزامات مدیریت بهینه شماست. زمانی که این حلقه ارتباطی بین شما و پرسنل قرار گیرد، نباید اجازه دهید ارتباطاتتان به کلی با بخش های مختلف قطع شود. باید به صورت مستمر و هفتگی با واحدهای مختلف حتی به صورت فرد به فرد ارتباط داشته باشید تا بتوانید هر لحظه نبض سازمانتان را به بهترین شکل ممکن چک کنید.

3- سبک رهبری مناسب را برگزینید.

زمانی که شناخت مناسبی از تیم تان حاصل کردید باید سبک رهبری مشخص شده ای داشته باشید. باید راه های انگیزش همکارانتان را بشناسید و بدانید که ارتباطات نزدیک تر و مشارکت در امور انگیزه بیشتری می دهند یا استقلال در امور؟ آیا باید به فعالیت های گروهی پاداش دهید یا فردی؟

در صورتی که سبک رهبری موثر و راهبردی خود را به درستی مشخص نکنید، احتمالاً برآیندی از سبک های مختلف خواهید بود که نتیجه ای جز سردرگمی و بلاتکلیفی برای شما و سازمانتان نخواهد داشت.

سبک رهبری

4- تفویض اختیار را به خوبی فرا بگیرید و اجرا کنید.

اولین گام برای تفویض اختیار، کنار گذاشتن ترس واگذاری امور و کم شدن کیفیت آنهاست. در گام اول باید بپذیرید که تفویض نه تنها باعث افت شما و مجموعه تان نمی شود، بلکه در بلندمدت باعث رشد و توسعه سازمانتان خواهد شد. رمزی دیو در کتاب هنر تفویض اختیار می گوید افراد واجد شرایط برای تفویض اختیار دارای 2 ویژگی هستند؛ صداقت و صلاحیت. به نظر وی افرادی که این دو ویژگی را داشته باشند تا 80 درصد توانایی انجام کارها با کیفیت شما را دارند.

باید یادآور شوم که تفویض اختیار به این معنی نیست که تمام کارها را دیگران انجام دهند و شما مسئولیتی در قبال آن کارها نداشته باشید. در تفویض باید اختیار، حمایت و قدرت تصمیم گیری را به فرد مورد نظر بدهید و تفویض بدون دادن این امتیازات تفویض نیست! تفویض هم یک مهارت است و باید با تکرار و تمرین در آن خبره شوید. اگر تفویض را یاد نگیرید سازمانتان از 4-5 نفر بزرگ تر نخواهد شد.

تعداد تیم: بالای 20 نفر

برای هدایت سازمان های بالای20 نفر باید زیر ساخت های لازم را فراهم کنید که در ادامه برخی از این زیرساخت ها را با هم مرور می کنیم.

ارزش های سازمانی باید همچون خون در رگ های سازمانتان جاری باشد، باید تمامی اعضا با ارزش های سازمانی هر روز زندگی کنند. فرآیندها و آیین نامه های استخدامی، انضباطی، برنامه ریزی های سالیانه و ماهانه و حتی بودجه بندی ها را باید مشخص کنید.

1- در ارتباط با کارمندانتان خلاقیت داشته باشید.

هرچه سازمانتان بزرگتر می شود ارتباطات درون سازمانی تان رسمی تر و دورتر خواهد شد، به همین دلیل باید ارتباطات نزدیک خود را به صورت دوره ای و مداوم پیگیری کنید. باید به خاطر داشته باشید که هرچه سازمانتان بزرگتر می شود. افراد چشم انداز کلی سازمان را فراموش می کنند و بیشتر درگیر بخش و دپارتمان خود می شوند و دقیقا به همین دلیل هم باید ارتباطات خود را با اعضا سازمان حفظ کنید تا آنها از مسیر اصلی خارج نشوند.

2- آماده رویارویی با مشکلات روزانه باشید.

زمانی که سازمان در حال رشد فیزیکی و کاری است، بیشتر زمانتان صرف جلسات کاری خواهد شد و باید برای چنین رویه ای آماده باشید.

در چنین شرایطی مدیرانی که آمادگی لازم را ندارند و زیر ساخت های لازم را ایجاد نکردند، تعداد و دفعات از کوره در رفتنشان افزایش می یابد و حتی هر روز اتفاق می افتد. چرا؟ چون راه حل های گذشته دیگر پاسخگوی شرایط حال حاضر نیست! در این مرحله حل مساله وظیفه روزانه شماست و این چالش جزیی لاینفک از زندگی کاریتان خواهد شد.

[av_notification title=” icon_select=’no’ icon=’ue800′ font=’entypo-fontello’ color=’orange’ border=’dashed’ custom_bg=’#444444′ custom_font=’#ffffff’ size=’medium’ close_btn=” cookie_lifetime=’-.’ av_uid=’av-jn3bma’ admin_preview_bg=”]

یکی از اصلی ترین چالش های رهبر عصر حاضر تعامل سازنده با کارمندان سرسخت است. در مقالهچگونه هنر مدیریت کارمندان را یاد بگیریم؟با شناسایی ویژگی های کلیدی این کارمندان و راه های تعامل سازنده با آنان را مرور می کنیم.
[/av_notification]

در آخر باید خاطر نشان کنم که هیچ فرمول یا معجونی برای رهبری و مدیریت موثر وجود ندارد اما می توانید با آموزش و تکرار تبدیل به یک رهبر فوق العاده شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *