013-34934 / 021-22130611

برای دریافت مشاوره کسب و کار کلیک کنید.

Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

ندارد

پادکست:

ندارد

در مقاله تصمیم گیری در مورد انتخاب شغل و مسیر شغلی می خوانید:

تصمیم گیری انتخاب شغل و مسیر شغلی %%sep%% چه شغلی مناسب من است %%sep%% چه شغلی خوب است
در این مقاله از مدیرنو؛ به تصمیم گیری در مورد انتخاب شغل و مسیر شغلی می‌پردازیم. قبل از تصمیم گیری در مورد انتخاب شغل و مسیر شغلی خود، باید به این سؤال پاسخ دهید که چه شغلی خوب است یا بهتر بگوییم چه شغلی مناسب من است؟

نکات برجسته مقاله:

  • به زبان ساده، همه می‌خواهند کارهایی که در آن مهارت بیشتری دارند را انجام دهند.
  • صرف‌نظر از سِمَت شما، می‌توانید از نقاط قوت خودتان، برای بهبود عملکردتان استفاده کنید.
  • نقاط قوت خود را نمی‌دانید؟ از اینجا شروع کنید.
جمله‌ای که همه ما در دوران کودکی شنیدیم را به خاطر دارید؟ وقتی بزرگ شدی می‌تونی هر چیزی که می‌خوای باشی. یعنی همان انتخاب شغل و مسیر شغلی. بسیاری از ما با بزرگ شدن متوجه شده‌ایم که این حرف درست نیست و آنچه که “می‌خواهیم باشیم” با افزایش سن تغییر می‌کند.
در بزرگسالی، برای تصمیم گیری در مورد انتخاب شغل و مسیر شغلی ، داشتن عناوینی مانند “فضانورد” اهمیتی نداره. به جاش، آرزوی ما خوب بودن در کار و دریافت احترام و قدردانیست. یکی از بهترین راهها برای دست یافتن به شغلی که باعث احترام، اعتبار، موفقیت و خوشبختی شما می‌شود این است که بیشتر از آنچه در آن مهارت دارید ارائه کنید.
افرادی که هر روز بهترین خودشان را ارائه میکنند، شش برابر بیشتر درگیر مشاغل خود هستند. و گزارش‌ها نشان می‌دهد که سه برابر بیشتر از افراد دیگر، از کیفیت بهتر زندگی برخوردارند.
به‌احتمال‌زیاد درست وقتی برایمان مشخص می‌شود که چه شغلی مناسب ماست که به‌طور طبیعی بفهمیم در چه چیزی مهارت داریم.
اگر احساس می‌کنید در شغل فعلی خود گیر کرده‌اید یا در حال بررسی گزینه‌های جدید شغلی هستید. می‌توانید برای تصمیم گیری در مورد انتخاب شغل و مسیر شغلی و مشاغل متناسب با شخصیت خودتان از تست مسیریابی شغلی مدیرنو استفاده کنید.

چه شغلی مناسب من است؟

برای اینکه بدانید کدام مشاغل و حرفه ها مناسب شخصیت شماست، تست MBTI را انجام دهید.

 

سؤالاتی از خود بپرسید تا بهتر بفهمید کدام مسیر شغلی برای شما مناسب است.
مشکلی که اکثر مردم در پیدا کردن شغل مناسب دارند این است که فقط دنبال حرفه‌های مشخص و پر متقاضی می‌روند. بااین‌حال، حتی کسانی که یک رشته دقیق (مانند معماری، حقوق یا مهندسی) را انتخاب کرده‌اند، اغلب هنوز از خودشان می‌پرسند که آیا رشته مناسبی را انتخاب کرده‌اند؟ یا نه اگر راه دیگری را انتخاب می‌کردند، موفقیت بیشتری به‌دست می‌آوردند.
بنابراین، به جای این که به این فکر کنید که می‌خواهید در چه حرفه یا صنعتی باشید، کمی عمیق‌تر به انگیزه‌های خود برای تفکر، احساس و رفتار فکر کنید. بفهمید از چه چیزی واقعاً لذت می‌برید و چه چیزی به شما انرژی می‌دهد.
قبل از هرچیز به این فکر کنید که در یک هفته کاری معمولی، چه‌کارهایی را با سهولت، برتری و لذت انجام می‌دهید؟ لیستی از این وظایف تهیه کنید، لیستی که میتونه به انتخاب شغل و مسیر شغلی مناسبتون کمک کنه. از بین مواردی که لیست کردید، یکی را که مهم‌ترین است یا بیشترین موفقیت را ایجاد می‌کند، شناسایی کنید.

روی قوی‌ترین مهارت خود بیشتر تمرکز کنید. و به این سؤال پاسخ دهید:
چه چیزی لحظه انجام آن مهارت را برای شما عالی کرده؟

شاید شما:

  • فروش عظیمی را بستید و شما را در ردیف پرفروش‌ترین نمایندگان سال قرارداد.
  • با بهترین دوست خود در محل کار، شروع به‌کار روی پروژه‌ای کردید.
  • قبل از ظهر، لیست وظایف بسیار زیاد خود را بررسی کرده و به‌پایان رساندید.
  • بخشی از روز خود را صرف خواندن مطالب جدید از متخصصان برجسته برای حرفه‌ای تر شدن در زمینه کاری خود کردید.

اجرای کار

در قوی‌ترین لحظه کاری خود، چه‌کاری انجام دادید که مطمئن شوید کار شما به‌طور مؤثر و کافی انجام‌شده است؟ به‌طورکلی، آیا راه خاصی را برای انجام آن انتخاب کردید یا با جریان معمولی کار پیش رفته‌اید؟

تحت تأثیر قرار دادن

برای اینکه به دیگران کمک کنید که کارها را از دید و منظر شما ببینند، از کدام توانمندی خود استفاده کردید؟ شما به‌طور طبیعی برای تأثیرگذاری بر دیگران چه کار می‌کنید؟

ایجاد رابطه

چه چیزی به شما در تعامل، ایجاد دوستی، ایجاد و گسترش شبکه ارتباطی با دیگران کمک کرد؟ آیا با چند نفر خاص رابطه عمیقی داشتید یا با همه ارتباط برقرار می‌کردید؟ شاید هر دو؟

تفکر استراتژیک

چگونه ایده خلق کردید، مشکلات را حل کردید یا تصمیم گرفتید؟ چه نقاط قوتی به شما در انجام این کار کمک کرد؟

هنوز نقاط قوت منحصربه‌فرد خود را کشف نکرده‌اید؟  تست شخصیت شناسی هالند را انجام دهید.

برای انتخاب شغل و قرار گرفتن در مسیر شغلی مناسب این نکته را در نظر بگیرید که:

راه‌هایی برای تقویت همان استعدادهایی که باعث شد آن لحظه خاص برای شما به‌یادماندنی شود، وجود دارد. راه‌هایی که به شما کمک می‌کند احساس انگیزه، الهام، بلندپروازی یا توانایی بیشتری در انجام کارهایی که قبلاً انجام می‌دادید، داشته باشید. و می‌توانید آن لحظه را بارها و بارها تکرار کنید.
می‌توانید از برخی از مواردی که قوی‌ترین لحظه شما را فوق‌العاده ساختند، اقتباس کنید و آنها را در مسیرهای جدید برای نزدیک شدن به وظایفی که کمتر از آنها لذت می‌برید، به‌کار بگیرید. حتی اگر شغل فعلی شما کاملاً متناسب با استعدادهای شما نباشد، باز هم می‌توانید به‌گونه‌ای در آن “کار کنید” که مانند کارهایی که به خوبی انجام می‌دهید بدرخشید.
و این اشتباه را نکنید که: وقتی انجام دادن کاری برای شما آسان است، یعنی برای همه آسان است. اغلب به دلیل آسان بودن چیزهایی که به‌طور طبیعی در ما وجود دارند، آنها را کم‌ارزش می‌دانیم. اما آنچه طبیعی به نظر می‌رسد این است که در بهترین حالت کاری خود کجا و درحال انجام چه کاری خواهید بود. پاسخ مناسب به این سوالات میتواند شما را در انتخاب شغل و مسیر شغلی مناسب یاری کند. پس هوشمندانه برایشان وقت بگذارید.

اکنون که نقاط قوت خود را می‌دانم، چه شغلی مناسب من است؟

برای برخی از شما، پاسخ به سؤالات بالا دقیقاً نشان می‌دهد که چرا در جایگاهی که الان هستید، قرار گرفته اید.  اما برای برخی دیگر، ممکن است به شما بفهماند که چیزی مغفول مانده. و کاری که در حال حاضر انجام می‌دهید به شما اجازه نمی‌دهد کاری را که به بهترین شکل انجام می‌دهید را انجام دهید.
در هر موقعیتی که قرار دارید، می‌توانید برای هماهنگی استعدادهای خود با نحوه انجام وظایف روزانه، از آموخته‌هایتان استفاده کنید. با مدیر خود در مورد ایده‌هایی که برای استفاده بیشتر از نقاط قوت خود دارید صحبت کنید. آنها از پروژه‌ها و مشارکت‌هایی که به شما امکان بهره گیری از محدوده استعدادهای شما را می‌دهد مطلع خواهند شد.

و حالا حقیقت نهایی …

شما احتمالاً نمی‌توانید چیزی که می‌خواهید باشید. زیرا نمی‌توانید در همه‌چیز خوب باشید. اما اگر نقاط قوت خود را بدانید و آنها را در کارتان به‌کارگیرید، می‌توانید موفق‌تر باشید.
استفاده بیشتر از نقاط قوت، کار را لذت بخش تر می‌کند. وقتی کاری که انجام می‌دهید را دوست داشته باشید، هر روز بهتر و بهتر می‌شوید.
به یاد داشته باشید، مهم‌ترین قدم برای تصمیم گیری انتخاب شغل و دستیابی به موفقیت در مسیر شغلی این نیست که بپرسید:
“چه شغلی باید داشته باشم؟”
مهم‌ترین قدم مربوط به هماهنگ کردن کارهایی است که به طور طبیعی هر روز به بهترین شکل انجام می‌دهید. این امر به شما اجازه می‌دهد در هر شغلی پیشرفت کنید. بنابراین، تصور دوران کودکی که در ابتدای مقاله ذکرشد، ممکن است دیگر واقعی به نظر نرسد. اما می‌تواند ما را به حقیقت بهتری برساند، یعنی:
شما می‌توانید با انجام کاری که به‌طور ذاتی در آن مهارت دارید، موفق تر باشید.
اگر جویای کار هستید به صفحه دعوت به همکاری مدیرنو مراجعه کنید. ما با مصاحبه‌های تخصصی سازمانی شما را به بهترین توانایی‌تان هدایت می‌کنیم. با ما در ارتباط باشید.

منبع: gallup

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش
درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.