Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

ندارد

پادکست:

ندارد
10 ویژگی شرکت های بسیار چابک بررسی رضایت کارکنان با بررسی انواع معیار های چابکی سازمانی

در این مقاله از مدیرنو؛ به 10 ویژگی شرکت ها و سازمان های بسیار چابک می پردازیم. در ادامه به بیان توضیحاتی در مورد انواع معیار های چابکی سازمانی خواهیم پرداخت.

 

هایلایت مطالب:

 • شرکت های آلمانی در زمینه چابکی گام های بلندی برداشته اند
 • ده ویژگی، سنگ بنای فرهنگ شرکتهای چابک و موفق است

در میان همه اخبار بد، اخیراً به این موضوع مثبت پی بردیم که: گویا سازمان ها و شرکت های آلمانی بسیار چابک تر شده اند. در واقع معیار چابکی سازمانی گالوپ، در بین کارکنان آلمانی که کاملاً قبول دارند “شرکت آنها دارای طرز فکر ، ابزار و فرایندهای مناسب برای پاسخگویی سریع به نیازهای تجاریست”، افزایش هشت درصدی را نشان می دهد. از 9 درصد در سال 2019 به 17 درصد در سال 2020.

گرایش فرهنگ چابکی در آلمان

10 ویژگی شرکت های بسیار چابک بررسی رضایت کارکنان با بررسی انواع شاخص های چابکی سازمانی

 

تحقیقات گالوپ نشان می دهد که وقتی کارگران فرهنگ خود را چابک می دانند ، به احتمال زیاد این نظر را دارند که شرکت آنها از رقبا جلوتر است ، آینده مالی شرکت امن است و کارفرمای آنها موفق و در حال رشد است.

دلایل خوبی برای خوش بینی کارکنان چنین شرکتهایی وجود دارد. به گفته موسسه مدیریت پروژه ، شرکتهای بسیار چابک عملکرد مالی بسیار بهتری نسبت به شرکتها و سازمان هایی که اصول چابکی محدودی را دارا هستن، نشان می دهند و از هر 10 مدیر ، 9 نفر می گویند چابکی برای موفقیت در تجارت بسیار ضروری است.

کارمندانی که شرکت و سازمان خودشان را چابک می دانند، به احتمال زیاد به موفقیت های فعلی و آینده شرکت خود اطمینان دارند.

10 ویژگی شرکت های بسیار چابک بررسی رضایت کارکنان با بررسی انواع شاخص های چابکی سازمانی

 

سرمایه داری با چابکی

کارکنانی که چابکی سازمان را گزارش می دهند ، به شرکت خود و آینده آن سیگنال اطمینان می دهند. که این امر خبر مهمی برای رهبران آنهاست. کارکنان می دانند که همه چیز در کجا متوقف می شود ، در کجا تصمیمات خیلی آهسته می آیند ، کجا درگیری بوجود می آید ، کجا اصطحکاک همکاری را از بین می برد و کجا عدم توانمندی باعث عدم تعامل می شود – یا درست برعکس.

در واقع ، کارکنانی که کاملاً متفق القول اند که سازمانشان ابزارها ، فرایندها و طرز فکر چابکی را دارد، معمولاً موافقند که شرکت و سازمان آنها هشت معیار فرهنگی که از فرهنگ چابکی مشتق می شود را دارد.

اگر تصور کارکنان از هر یک از” هشت معیار چابکی سازمان” منفی باشد ، رهبران می دانند از کجا فرصت هایی برای بهینه سازی پیدا کنند. پاسخ های منفی اطلاعات عملی و جامعی را ارائه می دهد. اما پاسخ های مثبت به هشت معیار چابکی نشان دهنده اصول فرهنگی مهم و  قابل ارزش گذاری است که می تواند زمینه ساز چابکی باشد. گالوپ در مطالعات خود بر روی شرکت ها و سازمان های بسیار چابک این مفاهیم (8 شاخص چابکی سازمانی) را کشف کرد.

 

انواع معیار های چابکی سازمانی

به جز هشت شاخص چابکی سازمان ، مفاهیم زیر معیارهای چابکی سازمانی را پایه گذاری می کند:

 1. چشم انداز یکپارچه در سراسر سازمان
 2. فرهنگ های مشتری محور و عملکرد محور.
 3. استعدادهای متنوعی که در محیطی با تغییرات سریع بهتر شدند.
 4. رهبران و مدیرانی که برای مربیگری و توانمندسازی رشد یافته اند.
 5. تیم های پویا، ساختار یافته و شبکه بندی شده اند تا بر اولویت های کلیدی تمرکز کنند.
 6. رهبرانی که تصمیمات به موقع و با کیفیت می گیرند.
 7. ارتباط هدفمند ، معقول و به موقع.
 8. فرآیندهای عملیاتی اصلی پایدار و بسیار سازگار
 9. طرز فکر دنبال کردن سادگی و پیشرفت در پیچیدگی.
 10. فناوری که به طور هدفمند تجربیات مشتریان و کارکنان را افزایش می دهد.

بررسی این معیار های چابکی سازمانی در یک فرهنگ، به رهبران اطلاعات اولیه در مورد توانایی کسب و کار برای موفقیت در معیار چابکی سازمانی می دهد، یا دلیل شکست آن را توضیح می دهد.

 

اهمیت چابکی سازمانی

چابکی هرچه زودتر ، بهتر

بسیاری از رهبران در ارزیابی فرهنگ و چابکی سازمانی خود نتایج مثبتی دریافت می کنند. اما عموما، چابک نیستند. آنها اهمیت چابکی سازمانی را نمی دانند و اغلب سود، بهره وری و مشارکت کارکنان را از دست می دهند.

کمیسیون اروپا پیش بینی می کند که اقتصاد منطقه یورو تا سال 2022 به دلیل افزایش شدید هزینه های مصرف کننده 3.8 درصد رشد کند. با این که این رشد مورد استقبال کسب و کارها قرار می‌گیرد، اما چنین هزینه‌هایی بر کسب و کارهایی با کمبود نیروی کار و کمبود عرضه، فشار وارد خواهد کرد. چابک نبودن و عدم آگاهی از اهمیت چابکی سازمانی، مشتری مداری را به خطر می‌اندازد.

 

چابکی در تمام سازمان

واضح است که شرکت های چابک نسبت به سازمان و شرکت های غیر چابک دارای مزیت رقابتی هستند. اما سازمان ها می توانند با ابزارهای اندازه گیری علمی معتبر ، ابزارهای جذب، آموزش و مربیگری پرسنلی ، تجدید ساختار برای اصلاح تیم ها و مشاغل ، بهینه سازی فرایندها و استراتژی های برند سازی و ارتباطات داخلی با تأکید بر علوم رفتاری و رویکردهای جامع فاصله را کاهش دهند. این درست که چنین تغییراتی از بالای سازمان شروع میشوند، اما دستیابی به چابکی اینچنین نیست. چابکی شامل تمام قسمت‌های یک سازمان است.

به همین دلیل است که وقتی پروژه ها سریعتر پیش میروند، تصمیمات درون واحدی گرفته می شوند و نیازهای مشتریان واضح است، کارمندان می توانند چابکی را احساس کنند. در چنین شرایطی کارمندان، احساس می کنند که شرکتشان از رقبای خود جلوترست.

بنابراین ، این که تعداد زیادی از کارکنان یک مجموعه تایید میکنند که شرکت آنها دارای ابزار ، فرایندها و فرهنگ چابکیست، خبر خوبیست. اگر مابقی کارکنان هم اینگونه فکر کنند، خبر بسیار بهتری خواهد بود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این رابطه به صفحه ارزیابی سازمانی و ارزیابی عملکرد کارکنان و آموزش درون سازمانی مدیرنو مراجعه فرمایید. با ما در ارتباط باشید.

منبع: gallup

 

پیشنهاد مطالعه:

چه عواملی بر چابکی سازمان نقش دارند؟
معیارهای مهم در ارزیابی عملکرد
مدیریت منابع انسانی و روش های ارزیابی منابع انسانی

 

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش

درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.