۳ راهکار جهت حفظ مشتری فعلی در شرایط دشوار بازار

Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram
حفظ مشتری

راهکار حفظ مشتری در شرایط دشوار بازار چیست؟ با ما همراه باشید تا ۳ راهکار جهت حفظ مشتری فعلی در شرایط دشوار بازار را ببینیم.

کسب‌وکارها در شرایط مختلف، استراتژی‌ها و سیاست‌های متنوعی را برای جذب مشتریان بیشتر و افزایش فروش طراحی و اجرا می‌کنند، اما گاهی اوقات این راهکارها و برنامه‌ها در هنگام اجرایی شدن، هدف‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت کسب‌وکارها را برآورده نمی‌کند و آنها شکست می‌خورند.

از سوی دیگر رفتار مشتریان و مصرف‌کنندگان در شرایط فعلی بازار تغییر کرده است و آنها برای رفع نیازها و خواسته‌های خود گزینه‌های متفاوت و متنوعی را در اختیاردارند و دیگر مانند گذشته ممکن است به یک کسب‌وکار خاص وفادار نباشند. با درک این رفتار مشتریان، کسب‌وکارها در شرایط فعلی بازار برای حفظ مشتری فعلی، رضایت و خشنودی آنها و وفادار سازی هرچه بیشتر کار سختی را در پیش دارند.

بیشتر بدانید: ۳ راهکار جذب مشتری در شرایط بحران اقتصادی

حفظ مشتری

در ادامه به ۳ راهکار مهم برای حفظ مشتریان اشاره خواهیم کرد که باعث می‌شود رضایت و خشنودی مشتریان افزایش پیداکرده و کسب‌وکارها بتوانند بارها و بارها به مشتریان فعلی خود محصولات و خدمات خود را به فروش برسانند.

۱- مدیریت شادی مشتریان

یکی از مهم‌ترین دلایلی که انسان‌ها با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند، دریافت حس خوب و شادی درونی است. ما باکسانی ارتباطمان را حفظ می‌کنیم که این حس خوب و شادی درونی را بیشتر به ما بدهند.

حال در شرایط فعلی بازار، کسب‌وکارها می‌توانند کارمندان و همچنین کانال‌های ارتباطی مشتریان فعلی خود را خوشحال‌تر کنند. این کار با استفاده از این مفهوم و با برنامه‌ریزی منسجم و منظم، از طریق پرسنل انجام میشود. با مجموعه اقداماتی که انجام می‌دهند، مشتری را ترغیب به دریافت حس خوب بیشتر و خوشحالی درازای ارتباط با کسب‌وکارمان کنند.

کسب‌وکارها برای خوشحال کردن مشتریان روش‌های خلاقانه و زیادی را می‌توانند به‌کار بگیرند. از کاربردی‌ترین آنها می‌توان به ارائه هدایای غیرقابل‌پیش‌بینی به مشتری بعد از خرید و حتی قبل از خرید اشاره کرد.

همچنین کسب‌وکارها می‌توانند با ارائه برنامه‌هایی درصدد سرگرمی مشتریان و ایجاد حس خوب برآیند. این برنامه‌های سرگرمی می‌تواند شامل یک گردهمایی شاد، بازی‌های متنوع و جذاب و مواردی این‌چنینی باشد.

در مقاله “چگونه می‌توانید مشتریان خود را خوشحال کنید؟” به ۶ جمله مهم در تعامل با مشتری پرداخته‌ایم.

رضایت مشتری

۲- ارائه پیشنهاد جذاب فروش برای حفظ مشتری

یکی از مهم‌ترین اقداماتی که کسب‌وکارها برای فروش بیشتر به مشتریان فعلی می‌توانند انجام دهند، ارائه پیشنهاد وسوسه کننده و جذاب به مشتری در زمان و مکان مناسب است.

بدین منظور کسب‌وکارها باید کلیه اطلاعات و سوابق خرید مشتری را ثبت کنند. اینکار با استفاده از با استفاده از باشگاه مشتریان و نرم‌افزارهای ارتباط با مشتری میتواند انجام شود. با تحلیل اطلاعات برای ارائه پیشنهادات به مشتری، در زمان و مکان مناسب اقدام کنند.

همچنین کسب‌وکارها باید با آنالیز و تحلیل به‌موقع بازار، پیشنهاد را به مشتری ارائه دهند. که از هر لحاظ در مقایسه با رقبا متفاوت و متمایز باشد و مشتریان را تحریک به خرید کند. حال این پیشنهاد می‌تواند در نوع بسته‌بندی محصولات و خدمات، نحوه دسترسی مشتری به محصول یا خدمت یا نحوه خدمات فروش آن یا مواردی این‌چنینی باشد.

نیاز مشتری

۳– ارائه تجربه فراموش‌نشدنی به مشتریان

مغز ما انسان‌ها همواره خاطرات خوب و بد را ثبت و ضبط می‌کند. در شرایط زمانی مختلف آن را به یاد می‌آورد و با توجه به آن قضاوت‌هایی را انجام می‌دهد.

حال کسب‌وکارها می‌توانند با توجه به درک این مفهوم، محیط کسب‌وکار، محصولات و خدمات، پرسنل و کارمندان و کانال‌های ارتباطی خود را به نحوی آماده کنند. این کار سبب میشود که مشتری بی‌تاب ارتباط با کسب‌وکارمان باشد. تمایل به حفظ ارتباط با ما و خرید حداکثری از ما داشه باشد. حتی معرفی کسب‌وکارمان به دیگران برای خرید داشته باشد.

به‌عبارت‌دیگر، تمام اقداماتی که ما انجام خواهیم داد باعث ایجاد تجربه‌ای خوشایند در مشتری می‌شود. حال این تجربه می‌تواند از طریق محیط کسب‌وکارمان، محصولات و خدمات و یا پرسنل و کارمندان به مشتریان منتقل‌شده و باعث ایجاد تجربه‌هایی فراموش‌نشدنی در آنها شود.

با توجه به مطالب گفته‌شده در این مقاله می‌توان این نتیجه را گرفت که، برای حفظ مشتریان فعلی می‌توان بر مدیریت شادی مشتریان، پیشنهادات جذاب به مشتری و ارائه تجربه فراموش‌نشدنی به مشتری به‌عنوان راهکارهای جذاب و کاربردی اشاره کرد.

0 0 نظر
رتبه مقاله
اشتراک
اطلاع از
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
0
افکارتو دوست دارم. لطفا کامنتش کن!x
()
x