مشاور کسب و کار کیست و مشاوره کسب و کار چیست ؟

Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram
مشاور کسب و کار کیست و مشاوره کسب و کار چیست ؟

در این مبحث از مدیران نواندیش؛ به اینکه مشاور کسب و کار کیست و مشاوره کسب و کار چیست میپردازیم. در ادامه با مدیران نواندیش همراه باشید. شاید شما این اسمو به‌تازگی شنیده و یا علاقه‌مند باشید که بدانید مشاور کسب و کار چیست؟ تو این مقاله از نقش و مراحل کار یک مشاور کسب و کار بیشتر توضیح میدیم.

با توجه به چندوجهی شدن چالش‌های امروزه و به‌تبع اون سخت‌تر شدن تصمیمات روزمره، روزبه‌روز نقش مشاور در بخش‌های مختلف زندگی کاری و شخصی اهمیت بیشتری پیداکرده. اما در اینجا به‌طور اختصاصی می‌خوابم درباره مشاور کسب و کار صحبت می‌کنیم.

گام‌های همکاری مشاور کسب و کار چیست؟

در گام اول مشاور آنالیزوری هستش که بخش‌های مختلف سازمان رو بررسی و عارضه‌یابی می‌کنه. تو این گام وضعیت موجود سازمان مشخص میشه.

بعد از مشخص نمودن وضعیت فعلی سازمان (اینکه سازمان موردنظر در چه جایگاهی قرار داره؟) به گام بعدی یعنی وضعیت ایده آل (جایی که میخوایم بریم) می‌رسیم. تدوین جایگاه موردنظر از حساسیت‌ها و ظرافت‌های خاصی برخورداره. حالا چرا تا این حد این تحلیل‌ها مهمن؟ چون تحلیل‌های اشتباه می تونن آینده سازمان را با خطرهای جدی مواجه کنن.

 گام بعد در همکاری مشاور کسب و کار مشخص شدن نقاط ضعف و قوت درونی، فرصت‌ها و تهدیدهای بیرونی سازمانه. این گام برای اینه تا اقدامات و راهبردهای استراتژیک، بر اساس داشته‌ها پایه‌ریزی بشه.

در فاز بعد، مشاور اهداف سالیانه و همچنین ابزارهای لازم جهت رسیدن به این اهداف مشخص میکنه.  اهداف تعیین‌شده باید بر اساس وضعیت موجود و همچنین در راستای چشم‌انداز سازمان تدوین به شن. یکی از مشکلاتی که معمولاً مشاوران باهاش مواجهن، عدم تأمین ابزارهای موردنیاز در بازه‌های زمانی مقرره. زمانی که ابزارهای موردنیاز به‌وقتش در اختیار مشاور قرار نگیره، قطعاً سازمان به نتایج موردنظر نمیرسه.

آخرین گام قبل از فاز اجرایی، جمع‌بندی و نهایی سازی طرح جامع مجموعه موردنظره. نهایی سازی به معنای بررسی‌های مجدد بر روی طرح موردنظر بوده تا در صورت نیاز اصلاحات لازم قبل از فاز اجرایی اعمال گردد.

مشاور کسب و کار کیست و مشاوره کسب و کار چیست

یک مشاور کسب و کار خوب باید بتونه مقاومت‌های سازمانی خودشو به حداقل برسونه. اما نباید انتظار به صفر رسیدن سطح مقاومت‌هارو هم داشت، چون عملاً شدنی نیست. مشاور کسب و کار تو این مرحله باید روی مدت‌زمان مقاومت‌ها هم کار کنه تا سازمان در کوتاه‌ترین زمان ممکن از این مقاومت‌ها رد به شه. و بیشترین درصد موافقان را در اجرای تغییرات همراه خود داشته باشه.

در مقاله “غلبه بر مقاومت کارکنان به تغییرات در محیط کار” از مدیران نواندیش، به بیان دلایل مقاومت کارکنان در برابر تغییرات پرداخته و پیاده‌سازی مؤثر تغییرات را موردبررسی قرار می‌دهیم.

طراح و استراتژیست

تا این مرحله مشاور کسب و کار ، به‌عنوان یک طراح و استراتژیست در مجموعه همکاری میکنه. شخصی که قابلیت آنالیز و تحلیل سیستم‌ها، قدرت تبیین اهداف بلند، میان و کوتاه‌مدت سازمان رو داره. اما در فاز اجرا، کار مشاور نظارت بر روندهای اجرایی، اصلاح و حتی بهبود اونهاست. این کار به این دلیل مهمه که، قطار تغییر از ریل اصلی خودش خارج نشه.

مشاوره و مربیگری کسب و کار

مشاور و مربیگری کسب و کار فرایندهایی هستند که به افراد کمک می‌کنند به پتانسیل کامل خود در رشد دست پیدا کنن. مشاوره و مربی‌گری شباهت‌های فراوانی باهم دارن که در مقاله “مشاوره و مربی‌گری به چه معنا هستند؟” از مدیران نواندیش، به‌طور کامل به توضیح این دو مورد پرداختیم.

وظیفه مهم دیگه مشاور کسب و کار در فاز اجرا، اصلاح و بهبود تغییرات موردنظره. چه بخواید چه نخواید، هر استراتژی و تغییری در فاز اجرایی نیاز به اصلاح و بهبود داره. چون بهترین استراتژیستها هم نمیتونن تمامی موارد محتمل رو تو برنامه‌های خودشون در نظر بگیرن.

در آخر مشاور کسب و کار باید نگاهی جامع نسبت به حوزه کسب و کار، مباحث استراتژیک و همچنین مباحث و ارتباطات درون‌سازمانی داشته باشه تا بتونه به بهترین نتایج دست پیدا کنه.

جهت ارتباط با کارشناسان بخش مشاوره می‌توانید با شماره ۳۴۹۳۴۰۱۳ تماس گرفته و یا از طریق صفحه مشاوره مدیران نواندیش با ما در ارتباط باشید.

0 0 نظر
رتبه مقاله
اشتراک
اطلاع از
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
0
افکارتو دوست دارم. لطفا کامنتش کن!x
()
x