Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

پادکست:

ندارد
راهکارهای طلایی مدیریت تعارض در محل کار

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به راهکارهای طلایی مدیریت تعارض در محل کار می‌پردازیمتعارض و مناقشه در محل کار به دلایل بسیار زیادی اتفاق میافتد. می‌تواند از دلخوری‌ها و ناراحتی‌های کوچک مشکلاتی بزرگ ایجاد کند. که امکان دارد کل بخش شما و یا حتی شرکت را تحت تأثیر قرار دهد.

یکی از اصلی‌ترین دلایل ایجاد تعارضات اینست که مردم اغلب ایده‌ها و روش‌های مختلفی برای انجام کارها و دستیابی به خواسته‌های خود دارند (ایدئولوژی‌های متفاوت) که لزوماً تمام افراد با آنها موافق نیستند!

مدیریت تعارض

مدیریت تعارض مهارتیست که هر شخصی با صرف زمان، پرسیدن سؤالات کلیدی و در نظر نگرفتن پیش‌فرض ذهنی در مورد فکر و یا احساس دیگران، می‌تواند به توانمندی بالادست پیدا کند.
تمام آدم‌ها از سنین کم راه‌های برخورد و تعامل با تعارضات را به‌صورت تجربی آموخته‌اند. حل تعارض برای گروهی به این معناست که می‌دانند چه طور به‌صورت مؤثر با خواسته‌ها و نیازهای خود برای درک بهتر مشکلات با افراد ارتباط برقرار کنند. اما برای گروهی دیگر به معنای پرخاشگری و برخورد تهاجمی در شرایط بحرانی و عدم تمایل به سازش می‌باشد. که این روش باعث پیچیده شدن و دشواری ارتباطات می‌شود.

انسان‌ها زمانی که با خطر و تهدید مواجه می‌شوند، واکنششون از دو حالت خارج نیست. یا عقب پا پس کشیده و فرار می‌کنند و یا می ایستن و مبارزه می‌کنند.

متأسفانه هیچ‌کدام از این دو راه غریزی برای مدیریت تعارض مناسب نیست. چراکه ریشه مشکلات حل‌نشده و همچنان باقی میماند. هیچ‌یک از دو طرف راه‌حل و جواب قابل قبولی دریافت نمی‌کنند. زمانی که 2 نفر باهم همکاری یا در کنار هم زندگی می‌کنند وقوع مشکلات و تعارضات اجتناب‌ناپذیر است.

راه حل مدیریت تعارض

. راه حل کلیدی برای مدیریت تعارض یادگیری استراتژی‌ها و روش‌هایی است که هر دو نفر احساس کنند که شنیده‌شده‌اند

تعارض در سازمان می‌تواند هر کار ساده‌ای را به یک بحران لاینحل تبدیل کند. بنابراین یافتن راهی برای کنترل و مدیریت تعارض می‌تواند برای مدیران و کارکنان مفید بوده و یک معامله برد – برد ایجاد کند.
در ادامه به مواردی کاربردی برای مدیریت و حل تعارض پرداختیم تا بتوانید به نتایج بهتری دست پیدا کنید.

روش های کاربردی در مدیریت تعارض

1. راهکارهای مدیریت تعارض : برقراری روابط حرفه ای قوی با افراد

یکی از راه‌های کلیدی و اثرگذار برای جلوگیری از درگیری بی‌مورد در محل کار، صرف زمان مناسب جهت ایجاد روابط خوب با سرپرستان و همکاران است. آدم‌ها در تعامل با دوستان و کسانی که ارتباط نزدیک‌تری با آنها دارند، کمتر دچار سوءتفاهم و تنش می‌شوند.

در صورتی که دچار چنین مشکلی بشوند هم زودتر نسبت به رفع و حل آن اقدام می‌کنند. توصیه اکید در بهبود ارتباطات درون‌سازمانی اینست که از خط قرمزهای سازمان دور بمانید.

چراکه شاید شمارا در موقعیتی قرار دهد که در محیط کاری آشوب ایجاد کنید. دوری از خط قرمزها کمک می‌کند از شایعات موجود در محل کار نیز دور بمانید. ایجاد یا دامن زدن به شایعات در سازمان باعث می‌شود مدیران و همکاران شمارا به‌عنوان شخصی آماتور، فاقد مهارت‌های حرفه‌ای و تنش‌زا ببینند.
شما باید توجه بیشتری به عوامل ایجاد تعارضات در محیط کار داشته و برای حل تعارض همیشه پیش‌قدم باشید. چراکه پیشگامی در گفتگو و حل تعارض باعث بیان شدن مشکلات موجود در میان افراد شده و آن‌ها را مجبور می‌کند راهی برای تعامل و ارتباط بهتر و سازنده‌تر پیدا کنند.
کهنه شدن تعارض و کدورت باعث سخت‌تر شدن حل مشکل و تعارض می‌شود. به همین دلیل هست که پیشنهاد می‌شود تعارضات را هرچه سریع‌تر حل کرده تا از غرق شدن افراد در احساسات بد و منفی جلوگیری کنید.

در مقاله “چگونگی ایجاد ارتباط بهینه رهبر با اعضای تیم” از مدیران نواندیش، به چگونگی ارتباط مؤثر و صحیح با اعضای تیم اشاره‌شده و نکات مهمی در این خصوص می‌آموزد.

2. راهکارهای مدیریت تعارض : ایجاد صلح در محیط کار

توجه بیش از حد به تعارضات و مشکلات، شاید به علت غرور شخصی بوده و ترجیح ندهند اولین نفر برای برطرف کردن تعارض و نزدیک شدن به دیگر افراد باشند. اما اقدام به عنوان اولین نفر برای حل تعارضات نشان از تمایل جهت رفع مشکلات و ناراحتی ها و همچنین بلوغ فکری فرد است.

3. راهکارهای مدیریت تعارض : تمرکز بر واقعیات

وقتی‌که درصدد حل‌وفصل اختلاف با شخصی هستید، فقط به واقعیات توجه کنید. وجود اختلاف‌نظر در بین افراد بسیار محتمل است و در وهله اول همین اختلاف‌نظرها باعث ایجاد تعارض می‌شوند. پس بسیار اهمیت دارد که هر دو طرف از نتیجه‌گیری بر مبنای احساسات دوری کرده و به واقعیات امور توجه کنند. توجه به واقعیات یعنی اجتناب از بزرگنمایی و کوچک نمایی مباحث جهت برتری برطرف مقابل.

4. راهکارهای مدیریت تعارض : کمک گرفتن از یک شخص ثالث

گاهی امکان دارد به علت احساسات شدیدی که افراد به اعتقادات خود دارند، حل‌وفصل مشکلات بیشتر از حد معمول زمان ببرد. و متوجه شوید برای موضوعی نه چندان مهم زمانی بیشتر از حد معمول اختصاص داده‌اید. در این حالت بهتر است هر دو طرف نظریات خود را مکتوب کرده و از یک نفر سوم که مورد تأیید و احترام دو طرف باشد کمک بگیرند. نفر سوم می‌تواند موضوع را از دیدگاه و زاویه متفاوتی بررسی کرده و راه‌حلی ارائه کند که موردپذیرش هر دو طرف باشد.

5. راهکارهای مدیریت تعارض : یک شنونده خوب بودن

عموماً اگر افراد به‌جای مشغول کردن ذهن خود با آنچه که می‌خواهند بگویند (گفتگوهای درونی)، صحبت‌های طرف مقابل را با دقت گوش کنند. از بروز بسیاری از مناقشات و تعارضات جلوگیری می‌شود. همچنین بسیار اهمیت دارد که با ذهن باز و خالی، وارد مذاکرات شده و از هرگونه پیش‌بینی و ایجاد تصورات ذهنی جلوگیری کنید.
ارتباطات باید همیشه دو طرفه بوده و هر دو سمت مذاکره احساس کنند که نظراتشان توسط طرف مقابل شنیده می‌شود.

6. حفظ نگرش برد-برد

وقتی در پایان یک نتیجه‌ی  برد-برد بدست بیاید. هر دو طرف احساس خوب و موفقیت‌آمیزی خواهند داشت. دست‌وپنجه نرم کردن با یک مشکل یا تعارض و به‌دست آوردن نتیجه‌ی برد- برد می‌تواند روابط کاری قوی‌تر و سودمندتری برای تمامی افراد ایجاد کند.

آیا تعارضات اجتناب‌ناپذیر است؟

اگر انتظار دارید که در محیط کاری هرگز با چالش مواجه نشوید، باید بدانید که این یک انتظار غیرواقعی و تصوری کاملاً اشتباه است. شخصیت متفاوت افراد، چگونگی واکنش آنها به اتفاقات و دیدگاه‌ها و فرهنگ‌های متفاوت بروز تعارض رو اجتناب‌ناپذیر می‌کند. اما باید یاد گرفت که این تعارضات را در کوتاه‌ترین زمان با به‌کارگیری بیشترین توانایی خود رسیدگی و اداره کنید.
برخوردهای تهاجمی و یا دفاعی در ارتباطات، مطمئناً شمارا از هدفتان دور خواهد کرد.”

مانند یک دانشجو مدیریت تعارض را یاد بگیرید.

در زمان دانشجویی احتمالاً مجبور بودید یاد بگیرید که چگونه در مقابل تعارضات رفتار مناسب داشته و در آرامش با یک یا چند هم‌اتاقی زندگی کنید. زندگی دانشجویی عموماً نیاز به همکاری و مشارکت گروهی داشته. اغلب هم با استرس بالایی همراه‌اند، چراکه شامل افراد مختلف با دنیای متفاوت هستند.
دانشگاه دوران فوق‌العاده‌ایست برای یادگیری تفاوت‌های جزئی و برخورد با تعارضات. در محیط کاری مشکلاتی پیش خواهد آمد که باید حل شوند. تبعات ناشی از عدم کنترل و اداره تعارضات می‌تواند در روابط کاری و اعتبار افراد به‌عنوان یک نیروی حرفه‌ای تأثیر بسیار زیادی داشته باشد.

مدیریت تعارض نیاز به روابط صادقانه دارد.

در هنگام بروز تعارضات، یکی از اولین مواردی که باید در نظر بگیرید اینست که آیا می‌توانید با اشخاصی که با آنها به تعارض برخوردید. صادقانه و با ملایمت رفتار کنید؟. در اغلب موارد تعارضات در اثر سوءتفاهم‌ها و یا ایجاد پیش‌فرض‌ها و قضاوت‌ها درباره‌ی چرایی یک اتفاق بدون در نظر گرفتن تفکرات طرف مقابل ایجاد می‌شود. یعنی عموماً افراد مشکل و تنش به وجود آمده را تنها از زاویه خود می‌نگرند.
ارتباطات صادقانه و با ملایمت با دیگر افراد تمام چیزیست که برای توافق با آنها قبل از غرق شدن در تعارضات و سوءتفاهم‌ها نیاز دارید.
گاهی نزدیک شدن و برقراری ارتباط با فردی که با او دچار تعارض و مشکل شده‌اید بسیار دشوار و یا غیرممکن است. در این مواقع توصیه می‌شود از پیشنهاد و راهنمایی مدیر خود برای برخورد با این مشکل استفاده کنید.

مدیران چه نقشی در مدیریت تعارض دارند؟

عموماً مدیران سیاست‌های خاص مرتبط با سازمان خود را در جهت حل‌وفصل درگیری‌ها و تعارضات در نظر دارند. راه‌های مختلفی وجود دارد که مدیران به افراد توصیه می‌کنند که در هنگام مواجهه با مشکل از آنها استفاده کنند. که البته توصیه و انتخاب این راه‌ها بستگی به تجارب مدیر و همچنین راحتی شخص موردنظر در اجرای آن دارد.
ازآنجایی‌که تعارضات و مشکلات بین افراد یا واحدها تأثیراتی به‌مراتب بیشتر و سنگین‌تر ازآنچه که بین دو نفر اتفاق افتاده، بر سازمان تحمیل می‌کند. مدیران باید بتوانند مشکلات و تعارضات بین افراد، بخش‌ها یا واحدها را به‌سرعت و به‌گونه‌ای حل کرده که هر دو طرف احساس کنند که پذیرفته و شنیده شده‌اند. و اجازه ندهند تعارضات بین افراد به تعارض بین بخشی تبدیل شود.

در آخرین مرحله

اگر با صحبت مستقیم با فرد یا سرپرست خود موفق به حل‌وفصل تناقضات و تعارضات نشدید. می‌توانید با توجه به چارت و نظام اداری، قوانین سازمان را دنبال کرده و از راه‌هایی که سازمان در اختیار شما قرار داده و جهت حل‌وفصل تعارضات استفاده کنید. تا به مدیر و مجموعه خود ثابت کنید که ایجاد هماهنگی با افراد و حل تعارضات برای شما از اهمیت بالایی برخوردار است.
در بسیاری از مجموعه‌ها، از کوچک و متوسط تا بزرگ، تعارضات و مشکلات در بین افراد طبیعی و اجتناب ناگزیر است. همان‌طور که بیان شد کنترل به‌موقع تعارضات می‌تواند از بروز مشکلات بزرگ جلوگیری کند. تنظیم و مشخص کردن قوانین سازمانی و برخورد درست با افراد از اهمیت بالایی برخوردار است. این امر به تجربه و دانش تخصصی نیاز دارد. پیشنهاد می‌شود در مراحل ابتدایی از تجربه‌ی مشاورانی که این موارد را در سازمان‌های مختلف پیاده‌سازی و اجرا کرده‌اند کمک بگیرید. با این کار با کمترین تبعات و هزینه‌های زائد، تعارضات را حل‌وفصل کنید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه مشاوره کسب و کار مدیرنو مراجعه فرمایید. 

با ما در ارتباط باشید.

منبع: Thebalance

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش

درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.