چگونه قاتل ترس هایمان شویم؟

Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به اینکه چگونه قاتل ترس ‌هایمان شویم می‌پردازیم. چه چیزی شمارا می‌ترساند؟ یادگیری چگونگی غلبه بر ترس از شکست می‌تواند برای هرکسی چالش برانگیز باشد. خوشبختانه، تمام ترس‌ها یاد گرفته می‌شوندهیچ‌کسی با ترس متولد نشده و ترس‌ها می‌توانند با تمرین از بین بروند.

رایج‌ترین ترس هایی که می‌تواند تجربه شوند، و تمامی امیدها برای موفقیت را از بین ببرد، ترس از شکست، فقر و از دست دادن پول است. این ترس‌ها باعث می‌شوند افراد از هر نوع خطری اجتناب کنند و وقتی فرصتی برایشان ایجاد می‌شود، آن را رد کنند. آنها چنان می‌ترسند که وقتی فرصتی برایشان ایجاد می‌شود، فلج می‌شوند.

ترس‌های زیاد دیگری وجود دارد که با شادی‌های ما تداخل می‌کنند:

– فقدان عشق

–  از دست دادن شغل و امنیت مالی

–  شرمندگی و مسخره شدن

–  طرد شدن و انتقاد

–  بی‌احترامی و فقدان عزت نفس

این‌ها و ترس‌های دیگر ما را از زندگی متفکرانه دور نگه می‌دارند.

ترس، عمل را فلج می‌کند.

رایج‌ترین واکنش در موقعیت ترس نگرش «نمی‌توانم!» است. این ترس از شکست است که ما را از عمل کردن متوقف می‌کند و به‌طور فیزیکی تجربه می‌شود و از معده شروع می‌شود.

وقتی افراد می‌ترسند، دهان و گلویشان خشک می‌شود، قلبشان شروع به تند تپیدن می‌کند. گاهی آنها به‌کندی نفس می‌کشند و معده‌شان درد می‌گیرداین‌ها همگی نشانه‌های فیزیکی ترس هستند که همه ما گاهاً تجربه می‌کنیم.

ترس، مغز ما را خاموش می‌کند.

ترس هرگونه عمل را متوقف می‌کند. گاهی مغز را خاموش می‌کند و باعث می‌شود فرد به واکنش «جنگ یا گریز» برگردد. ترس هیجان وحشتناکی است که شادی‌مان را از بین برده و می‌تواند ما را در زندگی عقب نگه دارد.

روش‌های معدودی برای کمک به غلبه بر ترس‌ها و تقویت موفقیتتان به شرح زیر وجود دارد:

۱– خود را به‌عنوان فردی که نترسیده مجسم کنید.

تصور خود شما، یعنی روشی که شما خود را می‌بینید و درباره خود فکر می‌کنید، باید به‌عنوان فردی نترس و شجاع باشد و نهایتاً  مغزتان را با این تصویر ذهنی مثبت که شما بهترین حالت خودتان هستید، تغذیه کنید.

ترس

۲– از قانون برگشت پذیری استفاده کنید.

قانون برگشت پذیری می‌گوید که اگر شما احساس خاصی داشته باشید، به روشی موافق با آن احساس عمل خواهید کرد.

اگر به روشی موافق با آن احساس عمل کنید، حتی اگر آن احساس را نداشته باشید، قانون برگشت پذیری احساسی را ایجاد خواهد کرد که موافق با عمل شما باشد.

این‌یکی از بزرگ‌ترین اکتشافات روانشناسی موفقیت است. شما این شجاعت را در خود ایجاد می‌کنید تا کارهایی که از انجام آنها می‌ترسید را انجام دهید تا زمانی که آن ترس کاملاً از بین برود.

۳– سریعاً با ترس‌ های خود مقابله کنید.

توانایی شما برای مقابله، سروکار داشتن و عمل، علی‌رغم ترس‌هایتان، کلید شادی و موفقیت است.

یکی از بهترین تمرین‌هایی که می‌توانید انجام دهید، شناسایی فرد یا موقعیتی است که از آن می‌ترسید و درگیری سریع با آن موقعیت است.

اجازه ندهید چنین موقعیتی حتی یک دقیقه دیگر شمارا اذیت کند. با موقعیت یا فرد مقابله کرده وترس را پشت سر بگذارید.

۴– به‌طرف ترس‌ها بروید.

وقتی ترسی را شناسایی کردید و خود را برای حرکت به سمت آن آماده نمودید، این ترس کوچک‌تر و قابل مدیریت می‌شود.

هرچه ترس‌هایتان کوچک‌تر می‌شوند، اعتمادتان بیشتر شده و نهایتاً ترس‌هایتان کنترل و تسلط بر شما را از دست می‌دهند.

در مقابل، وقتی شما از موقعیت یا فرد ترس برانگیز دوری می‌کنید، ترستان بزرگ‌تر و بزرگ‌تر شده و بر تفکر و احساس شما مسلط می‌شود، طی روز ذهن شمارا به خود مشغول کرده و گاهی شب‌ها هم شمارا بیدار نگه می‌دارد.

jsgdl

۵– مستقیماً با ترس دست و پنجه نرم کنید.

تنها راه سروکار داشتن با ترس، مطرح کردن آن به شکلی مشخص است. گرایش طبیعی افراد زیادی، انکار مشکلات ناشی ازترس است. آنها از مقابله با آن می‌ترسنددرواقع، این موضوع منبع اساسی استرس، ناراحتی و بیماری‌ها می‌شود.

با موقعیت‌ها یا افراد مستقیماً برخورد کنید. همان‌طور که شکسپیر می‌گوید: دستانتان را علیه دریای مشکلات بالا بگیرید، و با این کار، به آنها خاتمه دهید.

 درباره فواید تسلیم نشدن، پشتکار و شکست ناپذیری بسیار شنیده و یا خوانده‌اید و حرف زدن درباره تسلیم شدن شاید کمی عجیب باشد، مقاله “گاهی باید تسلیم شد، اما چه زمانی؟“از مدیران نواندیش، به شما می‌آموزد که مرز بین پیگیری و تسلیم کجاست.

وقتی خود را مجبور به‌مواجهه با موقعیت ترس برانگیز در زندگی‌تان می‌کنید، عزت نفستان بیشتر شده، احترام به خودتان افزایش یافته و حس افتخار شخصی‌تان رشد می‌کند.

شما نهایتاً به نقطه‌ای در زندگی‌تان می‌رسید که در آن از هیچ‌چیز نمی‌ترسید پس شروع کنید.

منبع: briantracy

0 0 نظر
رتبه مقاله
اشتراک
اطلاع از
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
0
افکارتو دوست دارم. لطفا کامنتش کن!x
()
x