چطور موتور انگیزه کارکنان را روشن کنیم؟

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on telegram

انگیزه نقش مهمی در ابعاد مختلف سازمانی داشته و  مدیران سازمان ها جهت دستیابی به اهداف سازمانی در دنیای رقابتی امروز، موظف به ایجاد انگیزه در افراد سازمان هستند. در مقاله قبلی با عنوان۱۰ راهکار ساده در افزایش انگیزه کارکنان “، به روش های ساده و کاربردی در افزایش انگیزه خود و کارمندانتان اشاره شد، در این مقاله نیز به روش های دیگری در این خصوص می پردازیم.

۱۱- پیش بینی نتایج مثبت و به اشتراک گذاری آنها

با پیش بینی و تجسم موفقیت، دستیابی به آن نیز راحت تر و آسان تر خواهد بود. متخصصان رشته ­های مختلف، از ورزشکاران گرفته تا موسیقی دانان و مدیران اجرایی، همگی این تکنیک­ ها را برای بهبود انگیزه خود به کار می ­گیرند.

[boc_message type=”e.g. information, success, attention, warning_msg”]

اگر شما هدف واضح و روشنی دارید، پس باید گفت که نیمی از راه را رفته اید.

[/boc_message]

به تیم خود کمک کنید تا بفهمند دستیابی به هدف یعنی چه. وقتی نسبت به آن هدف و یا آن نتیجه دلخواه پیشرفت ­هایی کسب می­ کنند، آن پیشرفت­ ها را به عنوان منبعی انگیزشی بین دیگران پخش کنید.

۱۲- هدف را پیدا کنید.

انگیزه کارکنان

وقتی گفته می­ شود که نسل فعلی کارکنان با انجام کارهای هدفمند انگیزه پیدا می­ کنند، واقعاً درست است و این نکته تقریباً برای تمام کارکنان صدق می­ کند.

اینکه بدانید کاری که انجام می ­دهید تغییراتی را ایجاد می­ کند، عامل کلیدی دیگری برای حفظ انگیزه است – تشخیص تأثیر کاری که برای مشتری، شرکت، یا برای دنیا انجام می­ دهید بسیار مهم است.

۱۳- افسارها را شل کنید.

استقلال یکی از موثرترین محرک­ های انگیزشی است. به کارکنان خود فرصت دهید تا خودشان تعیین کنند کِی و چطور کار خود را انجام دهند. این کار باعث بهبود بهره وری آنها شده و به حفظ انگیزه کارکنان کمک می­ کند.

به کارکنانتان بگویید که تا یک تاریخ معین چه کاری را باید انجام دهند؛ به آنها اجازه دهید تصمیم بگیرند چه وقت می­ خواهند آن کار را انجام دهند. برای برخی این نکته ممکن است شروع زود هنگام کارها و برای برخی دیگر این موضوع شاید به منزله کار در آخر هفته ­ها باشد.

در اینجا نکته کلیدی این است که به کارکنانتان آزادی عمل دهید تا هر وقت بیشترین انگیزه را داشتند به سراغ آن کار بروند، و نه هر وقت که در محیط کار هستند.

دادن کنترل بیشتر کارها به آنها باعث از بین رفتن یکی از بدترین دشمنان انگیزه کارمندان در محل کار می­ گردد – یعنی مدیریت ذره بینی (Micro management).

14- احساس امنیت را برای کارمندان فراهم آورید.

انگیزه کارکنان

در اینجا منظور احساس امنیت شخصی کارکنان است، مثلاً اینکه آنها هفته بعد نیز هنوز جایی برای کار کردن دارند.

نظریه روانشناسی نیازهای مازلو، نشان می­ دهد سلسله مراتبی از نیازهای اساسی وجود دارد که افراد برای اینکه بتوانند برای رسیدن به پتانسیل کامل خود انگیزه کافی داشته باشند، به آنها نیاز دارند. در این سلسله مراتب، امنیت دقیقاً بعد از نیازهای فیزیولوژیکی مانند غذا و آب قرار گرفته است.

وقتی که کارکنان احساس امنیت کردند، انگیزه بیشتری پیدا کرده و پتانسیل­ های خود را افزایش می­ دهند.

۱۵- ژست قدرتمند گرفتن

حالت و ژست شما چیزهای زیادی را درباره سطح انگیزه شما بیان می کند، و در حقیقت می­ توان آنها را تحت تأثیر خود قرار دهد. یک لحظه به ژست­ های خودتان و ژست­هایی که در اطراف محل کارتان می­ بینید فکر کنید.

آنها چه چیزهایی را به شما نشان می ­دهند؟ اگر به شما بگویند که ژست ­های شما مثبت نیستند، پس باید ژست­های دیگر را امتحان کنید، و ببینید که چطور انگیزه کلی شما را تحت تأثیر قرار می­ دهند.

۱۶- همکاری تیمی را تشویق کنید.

همکاری تیمی یکی از بهترین محرک­ های انگیزشی است. مشاهده تلاش­ های دیگران و خودتان در کنار یکدیگر احساس بسیار خوبی به شما می­ دهد. وقتی انگیزه شما پایین است تیم تان در کنارتان هستند و می­ توانند به شما کمک کنند تا بتوانید این مرحله را پشت سر گذاشته و به وضعیت ایده آل خود باز گردید.

به چگونگی ساختن و بنا کردن محیط کاری خود فکر کنید: آیا این محیط همکاری تیمی را تشویق می­ کند، یا باعت محدود شدن تعاملات بین کارکنان می ­شود؟ اگر فرصت کار کردن در کنار یکدیگر را از کارکنان خود دریغ کرده­ اید، باید بدانید که در حال از دست دادن فرصت بسیار بزرگی هستید.

۱۷- پاداش­ های کوچک و پایدار

انگیزه کارکنان

پاداش دادن به کارکنان برای تلاش­ ها و کوشش ­های آنها یک قانون انگیزشی به حساب می­ آید که می­توان گفت باید بی قید شرط اجرا شود. راه ­های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد و برخی تأثیر بیشتری نسبت به بقیه دارند.

پاداش­ های سالانه معمول­ ترین و رایج ­ترین روش برای قدردانی از تلاش ­ها و کوشش ­های کارکنان است. متأسفانه این پاداش ­ها معمولا انگیزه ­ای که برای آن طراحی شده­ اند را فراهم نمی­ آورند. این پاداش­ های سالانه ممکن است نا امید کننده و ناعادلانه در نظر گرفته شوند و از این جهت تأثیر منفی بر انگیزه کارکنان در محل کار به بار آورند.

[boc_message type=”e.g. information, success, attention, warning_msg”]

ارائه پاداش ­های کوچکتر و سازگارانه تر، راه بهتری برای افزایش انگیزه  کارکنان در طول زمان است.

[/boc_message]

18- منظره و چشم انداز را عوض کنید.

گاهی اوقات یک تغییر کوچک در چشم انداز محیط کار می ­تواند تغییرات بزرگی در انگیزه بوجود آورد. در صورت امکان به این موضوع فکر کنید که محیطی که شما و تیمتان در آن کار می­ کنید بر انگیزه شما تأثیر می­ گذارد. اگر منبع نور طبیعی در این محیط کم باشد، آنگاه شاید قدم زدن در بیرون با یکدیگر امری با ارزش و مهم باشد.

اگر حتی چند لحظه را در محیطی متفاوت سپری کنید ممکن است نگرش و ایده جدیدی به دست آورید، و اغلب این کار باعث افزایش انگیزه می­ شود.

۱۹- تمرکز ذهنی را تمرین کرده و ترویج دهید.

انگیزه کارکنان

شاید تصور می ­کنید صرف مقداری از وقت روزانه خود برای تمرین تقویت ذهنی دارای تأثیراتی منفی باشد، اما در بسیاری از موارد، برعکس این موضوع صحیح است و این کار تأثیرات مثبتی در بر دارد.

بسیاری از ما دارای شغل­ هایی هستیم که استرس فراوانی به بار می ­آورد، اما همانطور که محققان هاروارد در مقاله خود توضیح دادند، «استرس تابعی از رویدادها نیست، بلکه تابعی از نگرشی است که شما نسبت به آن رویدادها دارید.»

[boc_message type=”e.g. information, success, attention, warning_msg”]

اتخاذ تمرکز ذهنی در محیط کار می­ تواند باعث افزایش بهره وری و انگیزه شود.

[/boc_message]

20- خوش بگذرانید.

تمام کارها و وظایف محوله مانند هم نیست و همه این کارها قرار نیست آسان و راحت باشند. اشکالی در مورد این موضوع وجود ندارد. مشکل وقتی به وجود می­ آید که شما تیمی داشته باشید که فکر می­ کند هر روز پر از تقلا و دردسر است.

شما برای خوش گذراندن و لذت بردن در محیط کار به میز پینگ پونگ یا امثال آن نیازی ندارید. از هر فعالیتی که انجام می­ دهید لذت ببرید و سعی کنید چیز سرگرم کننده­ ای در فعالیت­ های روزانه خود پیدا کنید. به این موضوع فکر کنید که چه چیزهایی کار کردن در سازمان شما را عالی می­ کند.

تیم شما از میزان انگیزه­ ای که یک مقدار بسیار اندک شادی و سرگرمی به دنبال می­ آورد، قطعاً تعجب خواهد کرد.

[site_source_shortcode url=”http://blog.bonus.ly/20-simple-ways-to-increase-motivation-in-the-workplace/”]blog.bonus.ly[/site_source_shortcode]

0 0 نظر
رتبه مقاله
اشتراک
اطلاع از
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
0
افکارتو دوست دارم. لطفا کامنتش کن!x
()
x