هریک از اعضای تیم شما چه نقشی بازی می کنند؟

Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

هریک از اعضای تیم شما چه نقشی بازی می کنند؟ » اگر تمامی اعضای تیم سبک رفتاری و نقش مشابهی داشته باشند، در این صورت ممکن است که تیم نامتعادل شود. شناخت خصوصیات رفتاری، تیپ شخصیتی افراد منجر به مدیریت بهتر تیم و دستیابی به اهداف سازمانی خواهد شد.

بلبین ۹ نقش برای اعضای تیم در نظر گرفته و همه ی آن ها را در سه گروه دسته بندی کرده است. هر کدام از این نقش ها در تیم به نوع رفتار و قدرت روابط بین فردی بستگی دارد.

در زیر به طور خلاصه به ۹ نقش اعضای تیم اشاره شده است که در مقاله “۶ نقش کلیدی افراد تیم” به ۶ نقش و در مقاله حاضر به ۳ نقش دیگر پرداخته ایم.

نقش اعضای تیم در مدل بلبین (Belbin)

001

نقش بر پایه ی تفکر (تفکرگرا)

۱- ایده پرداز (Plant)

2- ارزیاب و مراقب-ناظر (Monitor-Evaluator)

3- افراد متخصص (Specialist)

ایده پرداز(PL): ایده پردازها با ابتکار، به خلق ایده ها و رویکردهای جدید می پردازند. ستایش و قدردانی از این افراد موجب رشد آن ها می شود اما نسبت به انتقاد به شدت واکنش نشان می دهند.

– ایده پردازان معمولا افرادی خویشتن گرا هستند و ترجیح می دهند به صورت جدا از تیم کار کنند، به علت این که کار آن ها خلق ایده های جدید و بدیع است.

– آن ها می توانند در ساعت های غیر کاری نیز به فعالیت کاری بپردازند.

man having great business ideas

از نقاط ضعف این افراد این است که ممکن است در برقراری ارتباط ضعیف باشند و  همچنین تمایل به نادیده گرفتن پارامترهای داده شده و محدودیت ها داشته باشند.

ارزیاب ومراقب-ناظر(ME): ارزیابان یا ناظران بهترین آنالیز و ارزیابی را در مورد ایده هایی که دیگر افراد ارائه می دهند انجام می دهند (اغلب در مورد ایده پردازان تیم). ارزیابان افراد زیرک و هدفمندی هستند و آن ها قبل از تصمیم گیری، به دقت همه ی موارد را از جنبه ی مثبت و منفی می سنجند.

ارزیابان، متفکران انتقادی هستند و در رویکردهایی که پیش می گیرند، بسیار استراتژیک هستند. آن ها اغلب  به صورت افرادی جدا و غیر احساسی مشاهده می شوند.

vibnkw8o

از نقاط ضعف این افراد این است که گاهی اوقات به عنوان محرک ضعیف عمل می کنند.

افراد متخصص(SP): افراد متخصص کسانی هستند که دانش خاصی که برای انجام یک کار لازم است، در اختیار دارند. این افراد به علت توانایی ها و مهارت هایی که دارند به خودشان مغرور هستند.

آن ها به عنوان متخصص و کارشناس در درون تیم کار می کنند و به خودشان تعهد می دهند که در رشته ی خودشان به طور کامل متخصص باشند.

expert

از نقاط ضعف این افراد مشارکت در حوزه های محدود کاری و غرق در مسائل فنی است.

چگونگی استفاده از این دستاورد

دانش و اطلاعاتی که از مدل بلبین (نقش اعضا در تیم) به دست می آورید، به شما در شناسایی نقاط قوت و ضعف درون تیم تان کمک می کند. همچنین می توانید  بر تعارضات بین همکاران غلبه نموده و هر کمک و مشارکتی از جانب  اعضاء را درک و قدردانی کنید.

اینجا یک دستورالعمل برای پیروی از این روش به شما ارائه می شود:

۱.اگر شما دارای گروه بزرگی هستید، آن را حدوداً به پنج یا شش تیم تقسیم کنید. اگر گروه شما کوچک است از تقسیم کردن آن پرهیز کنید.

۲.از هر کدام از تیم ها بخواهید چارتی را با توجه به نقش های موجود در لیست بلبین که شامل نُه نقش است تهیه کنند و اسم خودشان را در بخش هایی که به دو نقش اول آن ها مربوط می شود یادداشت کنند.

۳.اعضای تیم را به بحث کردن تشویق کنید. به این صورت که از آن ها بخواهید لیستی را از پنج بخش اصلی که فکر می کنند در آن ها قدرت و ضعف دارند تهیه کنند. بررسی کنند که با دیگر همکاران همپوشانی دارند و یا تضاد.

۴.از اعضای تیم تان بخواهید که در کنار هم سه فعالیت مهم جست و جو، توجه و کمک به تیم را در کنار هم انجام دهند تا تیم فعالیت های خود را با اثربخشی بیشتری انجام دهد.

Belbin3

نکته: به یاد داشته باشید این نظریه در ایجاد ساختار تیم تان تأثیری ندارد و تنها یکی از تعداد عوامل زیادی است که در بهتر شدن عملکرد تیم تان به شما کمک می کند. دو مقاله منتشر شده در این مبحث تنها اطلاعاتی در مورد مدل بلبین در اختیار شما قرار می دهد که به ایجاد هماهنگی بیشتر در تیم تان کمک می کند. به علاوه اعضای تیم یاد می گیرند که رویکردهای متفاوتی وجود دارد که در شرایط متفاوت موجب موفقیت می شوند و تنها یک راه برای همه ی زمان ها و شرایط وجود ندارد.

0 0 نظر
رتبه مقاله
اشتراک
اطلاع از
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
0
افکارتو دوست دارم. لطفا کامنتش کن!x
()
x