بی انگیزه بودن کارکنان چه پیامدهایی دارد؟

Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

بی انگیزه بودن کارکنان چه پیامدهایی دارد؟ » ایجاد انگیزه در کارمندان برای انجام دادن وظایف شغلی خود در سطح رضایت‌بخش یا بهتر می‌تواند چالش برانگیز باشد. کارکنان زمانی انگیزه‌ دارند  و نسبت به نتیجه کار خود متعصب هستند که خودشان مسئول انجام کارهایشان باشند. کارکنانی که انگیزه‌ای برای کسب موفقیت در شرکت شما ندارند، بصورت منفی بر دیگر افراد محل کار تأثیر می‌گذارند که حتی می‌تواند بطور مستقیم بر موفقیت کسب‌وکار کوچک شما اثر بگذارد. نارضایتی از محل کار، انگیزه کارکنان را از بین برده و منجر به پیامدهای منفی می‌شود.

درمقاله حاضر به ۴ پیامد ناشی از بی انگیزه بودن کارمندان در سازمان می پردازیم :

۱- عملکرد ضعیف

کارکنانی که بی انگیزه اند، کارشان را در سطح پایین‌تری نسبت به سایر کارمندان انجام می‌دهند. اگر هیچ هیجانی برای انجام مأموریت شرکت وجود نداشته باشد، دستیابی به سرعت مورد نیاز برای تکمیل پروژه دشوار خواهد شد.

بهره‌وری کم، ناشی از بی انگیزه بودن کارمند بوده و سایر کارکنان ممکن است احساس کنند که باید برای جبران وظایف ناتمام، به سختی کار کنند. همبستگی اهداف شرکت با اهداف کارکنان، به آنها کمک می‌کند تا متوجه اهمیت موقعیت خود شوند و با تشویق‌ درمی یابند که مورد قدردانی قرار گرفته اند.

با این حال، عملکرد ضعیف کارکنان می‌تواند باعث هدر رفت زمان در کسب‌وکارهای کوچک ‌شود و انجام پروژه‌ها به صورت ناتمام یا با تأخیر می‌تواند به طور مستقیم بر درآمد شما تأثیرگذار باشد.

به گفته آقای علی معبودی در مقاله “۶ راهکار برای انگیزه بخشی به پرسنل” ، یکی از مشکلات اصلی حوزه کسب و کار در سال های اخیر، کاهش وفاداری نیروی کار به دلیل حجم بالای اخراج ها، کاهش حجم کار و تغییر ساختارها بوده است و در گام اول باید وضعیت کسب و کارتان را در این مورد بررسی نمائید تا بتوانید راهکارهای بهینه ای جهت ارتقا سطح انگیزه همکاران و در نتیجه ثبات و ارتقا سودآوری مجموعه خود داشته باشید.

بی انگیزه

۲- نارضایتی

هنگامی‌که یک کارمند بی انگیزه است، می‌تواند روحیه کل افراد شرکت را تضعیف نماید. شایعات و شکایت در میان افراد می‌تواند کارکنان را برعلیه شما تبدیل کند. نارضایتی از شغل می‌تواند گسترش یافته و باعث ترک کارکنان از کارشان شود.

برای جلوگیری از رخداد این اتفاق، به محض اینکه متوجه تغییر در رفتار کارکنان بی‌انگیزه شدید، با آن‌ها صحبت کنید. به کارکنانی که وظایف خود را بطور مرتب، سر وقت و کامل انجام می‌دهند، پاداش بدهید تا نشان دهید دلیلی برای نارضایتی شغلی در محل کار وجود ندارد.

در مقاله “رهبران چگونه همکارانشان را مشتاق می کنند؟ “از مدیران نواندیش، به ایجاد شور و شوق در کارکنان توسط رهبر پرداخته ایم، که مطالعه آن را به شما پیشنهاد می کنیم.

۳- ارائه خدمات ضعیف به مشتریان

کارکنان بی‌انگیزه ممکن است انرژی یا صبر کافی در هنگام تعامل با مشتری را نداشته باشند. اگر کارکنان بی انگیزه شما مسئول فروش، تکمیل سفارش، مدیریت کالاهای مرجوعی یا رسیدگی به شکایات باشند، ممکن است آن‌ها شرکت را به مشتریان و عموم مردم بطور مناسبی نشان ندهند.

نتایج بی‌انگیزگی می‌تواند شامل عدم پیشرفت، عدم ارائه توضیحات مناسب، عدم علاقه به ایجاد رضایت در درخواست‌ها یا خشن بودن هنگام شکایت مشتریان باشد. شهرت بد شرکت شما در زمینه خدمات به مشتریان می‌تواند برایتان تأثیر منفی به همراه داشته باشد.

۴- کاهش درآمد

کارکنان باید به کسب‌وکار شما ارزش بیافزایند. هنگامی‌که یک کارمند انگیزه‌ای برای انجام کار خود بدرستی نداشته باشد، می‌تواند بر نتیجه کار شما تأثیرگذاشته و به جای سود، هزینه بردار شود.

به عنوان مدیر یک کسب‌وکار کوچک، لازم است به لحاظ مالی موارد مهم مرتبط با نیروی کار را مشخص کنید، از قبیل تعادل هزینه کارکنان با درآمدی که موقعیت آن‌ها ایجاد می‌کند.

کارکنانی که بی‌انگیزه هستند, وظایف خود را بدرستی انجام نمی‌دهند و ممکن است با شرکت شما در دستیابی به درآمد پیش‌بینی شده هماهنگ نباشند و باید هرچه زودتر نسبت به اصلاح رفتار آنان و در نهایت در صورت حل نشدن مشکل نسبت به جایگزینی آنان اقدام کنید.

[site_source_shortcode url=”http://smallbusiness.chron.com/consequences-employee-motivation-41238.html”]smallbusiness[/site_source_shortcode]