ارزیابی ۳۶۰ درجه سازمانی چیست؟

Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

ارزیابی ۳۶۰ درجه سازمانی چیست؟ » ارزیابی۳۶۰ درجه یک روش حرفه ای بازخورد است که این امکان را به سازمان می دهد تا بازخوردی درباره ی عملکرد کارکنان ارائه دهد. این گزارشات به طور کلی توسط مدیریت در مورد کارمندان درخواست می شود.

کسانی که در ارزیابی ۳۶۰ درجه شرکت دارند، معمولاً شامل: رییس، همکاران، گزارش دهندگان و مدیرانی بوده که به طور مرتب با شخص در تعامل هستند. نام این روش ارزیابی از  این رو ۳۶۰ درجه گذاشته شده که بازخورد عملکرد افراد را در تمام جهات بررسی می کند.

ارزیابی ۳۶۰ درجه با ارزیابی های سنتی که کارکنان تنها توسط مدیران مستقیم و از روی عملکرد ارزیابی می شدند، متفاوت می باشد. این نوع ارزیابی بر پیشرفت کارکنان با توجه به پیشرفت اهداف شغلی تمرکز دارد.  ممکن است مدیر در ارزیابی خود از دیگر کارکنان و یا حتی مدیران در مورد شخص مورد نظر سوال کند اما این روند جزئی رسمی از سیستم استاندارد این نوع از بازخورد نیست.

در مقابل، ارزیابی ۳۶۰ درجه بر مهارت ها، ارتباطات و مشارکت هایی که کارمند انجام می دهد تمرکز دارد. هدف از این ارزیابی ارائه یک دیدگاه متعادل در مورد یک کارمند از مجموع دیدگاه های دیگران نسبت به نقش عملکردی وی مانند رهبری، کارگروهی، ارتباطات و تعامل، مدیریت، مشارکت، عادت های کاری، پاسخگویی، چشم انداز و موارد دیگر مرتبط با شغل شخص می باشد.

این ارزیابی به سازمان ها اجازه می دهد تا تاثیر کارکنان بر انجام و پیشبرد اهداف و افزایش رضایت مشتریان که توسط اعضای تیم دیده می شود را برآورد کنند.

در طول چند سال گذشته تغییر به یک هنجار در دنیای کسب و کار تبدیل شده و تنها سازمان هایی که بتوانند تغییرات را به آسانی مدیریت کنند، می توانند از رقبای خود پیشی بگیرند. بعد از انجام ارزیابی ۳۶۰ درجه نیز باید با نحوه مدیریت تغییر در سازمان آشنایی کافی داشته باشید که در مقاله “غلبه بر مقاومت کارکنان به تغییرات در محیط کار” از مدیران نواندیش، به این موضوع پرداخته ایم.

ارزیابی ۳۶۰ درجه چگونه انجام می شود؟

سازمان ها از روش های مختلفی جهت انجام ارزیابی ۳۶۰ درجه در مورد کارکنان استفاده می کنند. برخی از آنها در همه جا یکسان و برخی متناسب با فرهنگ و محیط سازمانی می باشند.

ارزیابی 360 درجه

هدف ارزیابی ۳۶۰ درجه، اخذ نکات کلیدی و مهم از کارکنان بدون دادن اطلاعات بیش از حد به آنها می باشد. به طور معمول مدیریت به دنبال دریافت پاسخ برای سوالات خاصی می باشد. بنابراین استفاده از ارزیابی ۳۶۰ درجه برای به اشتراک گذاری و ساماندهی اطلاعات مناسب است.

برخی از سازمانها از ابزارهای الکترونیکی، که به هر شخص در زمینه های مورد نظر امتیاز می دهد استفاده کرده و کاملا به صورت آنلاین کار می کنند و برخی دیگر از سوالات باز (سوالاتی که جواب بلی یا خیر نداشته باشد) استفاده می کنند.

همچنین بعضی از سازمان ها برای ائجام ارزیابی ۳۶۰ درجه  از مشاوران خارجی استفاده می کنند. مشاوران داده ها را بررسی، تجزیه و تحلیل کرده و با مدیران و کارکنان به اشتراک می گذارند. در ادامه مدیران و کارکنان با یکدیگر تعامل کرده و با کمک مشاوران و برای ارتقای شخصی و سازمانی برنامه ریزی می کنند.

مدیران نواندیش با در اختیار داشتن دانش و تجربه ی مورد نیاز، در ارزیابی های مختلف در کنار سازمان ها بوده و آنها را با توجه به نیاز و خواسته مدیریت ارزیابی  می کند. همچنین در برنامه ریزی جهت توسعه کارکنان و سازمان، هدف گذاری و ایجاد ساختار مناسب  و بهبود سازمان به آنها کمک می کند.

سازمان های پیشرفته و ارزیابی ۳۶۰ درجه :

در سازمان های پیشرفته که در آنها جو اعتماد و اطمینان جریان دارد، کارکنان بازخورد های ۳۶۰ درجه را مستقیما به یکدیگر می دهند و مدیر به عنوان یک فیلتر جهت جلوگیری از به اشتراک گذاری مستقیم ارزیابی ها عمل نمی کند.

ارزیابی 360 درجه

به یاد داشته باشید که مهم نیست چگونه و از چه طریق بازخورد ها را جمع آوری کرده و ارزیابی ۳۶۰ درجه را انجام می دهید، اما مهم است مطمئن شوید که  این بازخورد ها توصیفی بوده و در جهت ارتقای افراد و سازمان باشد. اگر در سازمان خود اشتراک گذاری بازخورد ها را باز و آزاد گذاشتید، مکرراً به کارکنان در مورد نحوه و روند کار و ایجاد تاثیر مثبت یادآوری کنید.

در هر صورت چگونگی معرفی، نظارت و ارزیابی این فرآیند در  اثربخشی، موفقیت و شکست آن بسیار اهمیت دارد. پیشنهاد می شود در این مسیر حتما از مشاوران باتجربه یاری بگیرید چرا که هر فرآیندی در صورت پیاده سازی نادرست می تواند عواقب بدی به دنبال داشته باشد. عدم اجرای یک فرایند بهتر از اجرای اشتباه و نادرست آن می باشد.

[site_source_shortcode url=”https://www.thebalance.com/what-is-a-360-review-1917541″]thebalance[/site_source_shortcode]

0 0 نظر
رتبه مقاله
اشتراک
اطلاع از
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
0
افکارتو دوست دارم. لطفا کامنتش کن!x
()
x