۱۰ راهکار ساده در افزایش انگیزه کارکنان

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on telegram

۱۰ راهکار ساده در افزایش انگیزه کارکنان » هر کسی می­ تواند دچار کمبود انگیزه شود و باید گفت که افزایش انگیزه کارکنان در محل کار می­ تواند بسیار سخت و چالش بر انگیز باشد. به همین دلیل برخی از نکات و راهنمایی­ های مهمی را جمع آوری کرده ایم تا شما بتوانید انگیزه­ ی بالای خود و تیمتان را حفظ کنید.

این راهنمایی­ ها مخصوص یک صنعت خاص نیستند و بسیاری از آنها بدون صرف هزینه و یا هزینه کم اند. این راهنمایی­ ها را می­توان برای کسب و کارهای کوچک و کسب و کارهای تازه تأسیس به کار برد.

۱- تشخیص کارهای بزرگ و خیلی خوب

افزایش انگیزه کارکنان

 

یکی از مهم­ترین عوامل تأثیر گذار برای افزایش انگیزه کارکنان میزان تشخیص و به رسمیت شناخته شدن تلاش­ های آنهاست.

یک کارمند به تلاش های خود ادامه می­ دهد تا بتواند به نتایج استثنایی دست یابد و اگر این تلاش­ها به رسمیت شناخته نشود، نباید انتظار داشته باشید که ادامه یابند.

مهم این نیست که یک کار عالی و خوب را به رسمیت بشناسید – اینکه همکاری و مشارکت تیم خود را به رسمیت بشناسید، می­ تواند تأثیر فراوانی در پی داشته باشد.

در بسیاری از مواقع مشوق مالی مناسب است، اما تنها محرک موجود نیست. با کارمندان طوری رفتار کنید که گویی اعضای با ارزش تیم هستند.

۲- اهدافی کوچک و قابل سنجش تعیین کنید.

افزایش انگیزه کارکنان

کار کردن روی پروژه ­ای که تمام شدنی نیست، می ­تواند روحیه را به شدت تضعیف کند. پیشرفت­ های قابل مشاهده نه تنها احساس خوبی را القا می­ کنند، بلکه نشان می­ دهند که کار ما تفاوت­ هایی را ایجاد کرده است.

طرح اهدافی واضح و قابل دستیابی، و رسیدن به این اهداف باعث افزایش انگیزه کارکنان می­ شود. شما می­توانید این تأثیرات را با نشان دادن گام بعدی و جشن گرفتن دستاوردهای قبلی افزایش دهید.

۳- نتایج را تحسین کنید.

یکی از دلایل اهمیت انتخاب اهداف کوچک و قابل اندازه گیری این است که با این کار فرصت­ های فراوانی برای تحسین نتایج به دست آمده در اثر تلاش­ های تیم تان به دست می­ آید.

البته منظور این نیست که شما باید تمام کارکنانی را که به موقع بر سر کار حاضر شده ­اند را نیز مورد ستایش  قرار دهید، اما این امر بسیار مهم است و به دیگران نشان می­ دهد که همکاری­ آنها چقدر در پیشرفت و رشد سازمان موثر است.

سعی کنید تشویق­ هایتان خاص باشد. به گفتن “کارت خوب بود” و یا “کارَت عالی بود” بسنده نکنید، موفقیت هر فرد را به خوبی تشویق کنید، و پس از آن، آنها را به تصویرو هدفی بزرگتر متصل کنید.

۴- مثبت اندیش باشید.

افزایش انگیزه کارکنان

هیچ کس دوست ندارد درباره اینکه چقدر عملکردش ضعیف بوده، بشنود. درست است که نمی توان انتظار داشت تمام روز حرف­ های قشنگ شنید و تحسین شد و این امر کمی غیر واقعی می­ باشد، اما باید بدانید که محکم ترین افراد هم آستانه تحملی برای شنیدن سخنان منفی دارند.

راهنمایی و ارائه مسیر با استفاده از تقویت مثبت بسیار راحت تر و ساده­تر می­ باشد. بجای اینکه به هم تیمی و همکار خود بگویید که اشتباه کرده است، بر روی چیزهایی تمرکز کنید که درست انجام داده.

[boc_message type=”e.g. information, success, attention, warning_msg”]

یک تغییر ساده به سوی مثبت اندیشی و خوشحالی تأثیر فراوانی بر روی تجربه کاری و روابط کاری شما می­گذارد.

[/boc_message]

5- سعی کنید انرژی کافی داشته باشید.

وقتی انرژی کمی دارید، نمی ­توانید تمرکز و تحرک کافی داشته باشید و به همین دلیل برای همه بسیار مهم است که انرژی کافی داشته باشند.

 متأسفانه کارکنان عادت دارند در زمان­ هایی که سرشان شلوغ است، در کار خود غرق شوند تا حدی که خوردن صبحانه و حتی نهار را نیز فراموش می­ کنند. این موضوع بر روی سلامتی و حتی بر روی بهره وری آنها تأثیر سوء دارد.

حال چطور باید این مشکل را حل کنیم؟

یکی از ساده ­ترین راه­ها برای اینکه مطمئن شوید تیم شما در طول روز از انرژی کافی برخوردار می­ باشد این است که در محل کار تنقلات سالم تهیه کنید. هزینه فراهم کردن این چیزها، احتمالاً با افزایش بهره وری تیم جبران می­شود.

۶- زمان­ های استراحت منظمی داشته باشید.

افزایش انگیزه کارکنان

شما نباید انتظار داشته باشید وقتی که همه خسته اند بتوان انگیزه محیط کار را حفظ کرد – و به همین دلیل است که استراحت­ ها و وقفه­ های منظم از اهمیت زیادی برخوردار هستند.

چند لحظه استراحت کردن، آرام شدن و سنجش دوباره کارها نه تنها برای حفظ انگیزه کارکنان مؤثر است، بلکه برای سلامتی هم بسیار مهم است.

اینکه تمام روز بر روی صندلی بنشینید و یا بی وقفه کار کنید، اصلاً برای شما خوب نیست. حتی یک وقت استراحت ۵ دقیقه ای در هر ساعت نیز می­ تواند تأثیر مفیدی بر روی ذهن و بدن شما داشته باشد.

وقتی که واقعاً در فضای یک کار یا پروژه قرار می­ گیرید، ایده ها جاری می­ شوند و شما احساس بسیار خوبی دارید. اما این موقعیت همیشگی نیست – اگر کمی از آن نقطه بهره وری دور شوید دیگر نمی­ توانید تمرکز کنید، از آن وضعیت خارج شده و یا حتی عصبی و زود رنج می­ شوید.

۷- سالم بمانید.

افزایش انگیزه کارکنان

هیچ چیزی بدتر از کارمندی نیست که با اینکه مریض است خود را مجبور کرده به سر کار بیاید و همه را مریض کرده! وقتی حتی سر خودتان را به زور بالا نگه می­ دارید، احتمال اینکه بتوانید کار خود را به خوبی انجام دهید بسیار کم است.

مطمئن شوید سیاست­ها و قوانینی که وضع می­ کنید، سلامتی افراد را به خطر نمی­ اندازد و آنقدر وقت آنها را نمی­ گیرد که نتوانند به فکر سلامتی خود باشند.

در مورد نحوه برخورد و مواجهه با مرخصی کارمندان فکر کنید. رها کردن تعهدات و فقدان انگیزه باعث می­ شود که شرکت­ های جهان سالانه میلیاردها دلار ضرر کنند.

سیاست مرخصی سخاوتمندانه شاید پر هزینه به نظر بیاید، اما در واقع باعث جلوگیری از هزینه ­های وارده به دلیل کاهش بهره وری، حضور ضعیف و عدم مشارکت کارکنان می­ گردد.

در مقاله “ایجاد انگیزه در کارکنان چه مشکلاتی را حل می کند؟” به مشکلاتی که در اثر نبود انگیزه در سازمان ایجاد می شوند، پرداخته و راه حل های آنها را ارائه می دهد.

۸- هدف و تصویر بزرگ را ببینید و آن را با دیگران به اشتراک بگذارید.

بخش بزرگی از درک هدف، دیدن این نکته است که چقدر این هدف با تصویر بزرگ شرکت سازگار است، شما می­ توانید به تیم خود کمک کنید تا درک کنند که چطور تلاش­ های آنها بر اهداف بزرگتر سازمان شما تأثیر می­ گذارد و با این کار نقش مهمی در افزایش انگیزه کارکنان ایفا می کنید.

تکمیل و اتمام یک کار باعث ایجاد حس موفقیت و در پی آن افزایش انگیزه کارکنان می­ گردد، اما اینکه ببینید که چطور این کار شما به رشد شرکت کمک می ­کند، تأثیر به مراتب بیشتری در پی دارد.

۹- شفاف باشید.

تمام روابط، از جمله روابط کاری بر مبنای اعتماد بنا شده است. رعایت شفافیت و داشتن صداقت یکی از بهترین راه ها برای تشویق کارکنان و ایجاد اعتماد در بین اعضای تیمتان است.

[boc_message type=”e.g. information, success, attention, warning_msg”]

 تیمی که به شما اعتماد داشته باشد، انگیزه بیشتری خواهد داشت.

[/boc_message]

اعتماد تنها فایده شفافیت نیست. شفافیت باعث می­ شود مطمئن شویم همه اطلاعات یکسانی دارند و با اطلاعات مشابهی کار می­ کنند. که این نکته می­ تواند به سود تیم باشد. بسیار مهم است که به طور مسئولانه و مؤثر اطلاعات را در اختیار کارمندانی قرار دهیم که برای انجام مؤثر کارهایشان نیازمند این اطلاعات هستند.

۱۰- واضح و آشکار صحبت کنید.

اگر می­ خواهید انگیزه رسیدن به هدفی را داشته باشید، اول باید آن اهداف را به خوبی درک کنید. بسیاری از کارکنان این درک با شفافیت آعاز شده و با وضوح و آشکار بودن وظایف پایان می­ یابد و بدون وضوح و آشکاری کار، شفافیت اثر و نیروی انگیزشی خود را از دست می­ دهد.

مطمئن شوید کارهای محوله به کارکنان مختصر و کاملاً واضح باشند تا به این ترتیب انگیزه آنها بالا برود. باید بدانید که نمی­ توان برای انجام کاری که اطلاعات کافی درباره آن ندارند و یا درباره آن سر در گم اند، انگیزه داشت.

[site_source_shortcode url=”http://blog.bonus.ly/20-simple-ways-to-increase-motivation-in-the-workplace/”]blog.bonus.ly[/site_source_shortcode]

0 0 نظر
رتبه مقاله
اشتراک
اطلاع از
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
0
افکارتو دوست دارم. لطفا کامنتش کن!x
()
x