آیا واقعا پول می تواند شادی بخرد؟

Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

آیا واقعا پول می تواند شادی بخرد؟» آیا فکر می کنید که اگر لاتاری برنده شوید خوشحال می شوید؟ در ۱۰ سال اخیر تحقیقات قدرتمندی در زمینه روانشناسی مثبت نشان داد که عموماً پول تا نقطه ای به خوشحالی ما اضافه می کند. آن نقطه به این بستگی دارد که کجا زندگی می کنید و چه وابستگی هایی دارید، اما اغلب مطالعات می گویند این در حدود $۷۵,۰۰۰ برای هر خانواده ی امریکایی است. پس از آن، پول بیشتر واقعا در رضایت از زندگی ما نقشی ایفا نمی کند.

در حقیقت، برخی مطالعات نشان داده اند که حتی ثروت می تواند مانع توانایی ما برای حس لذت زندگی شود. در یک بررسی مشخص شد که کوهنوردانی که پول بیشتری دارند وقتی ناخواسته در مسیر خود به یک آبشار می رسند احتمال پرش آنها در آب و یا حتی توقف کوتاه برای لذت بردن از منظره کمتر از کسانی است که درامد کمتری دارند.

یکی از محققین می گوید” اگر شما پول زیادی داشته باشید، شما حس می کنید هرچه را بخواهید می توانید به دست آورید، بنابراین نیازی نیست احساس هر چیز جزئی از خوشی که به سمتتان می آید را حس کنید”.

این نتایج به این معنی است که شما  می توانید فکر خود را درباره ی پول و اینکه چگونه از چیزی بیشترین فایده را ببرید، عوض نمایید. به این دلیل که مسئله این نیست چقدر دارید بلکه با آن میزان می خواهید چکار کنید. نتایج برخی تحقیقات اخیر به ما نشان داد که چطور از پول های خود بیشترین لذت را ببریم.

۱. به جایزه خود مجددا فکر کنید

در یک تحقیق در خیابان به مردم نزدیک شدند و به آنها ۵ یا ۱۰ دلار دادند. به نیمی از آن عابران خوش شانس پیشنهاد شد آن را در ساعت ۵ غروب برای خودشان خرج کنند. به بقیه گفته شد که آنرا برای سایرین خرج کنند. یک مرکز پاسخ دریافت که گروهی که برای خودشان خرید کردند تغییر حالتی را در خود نسبت به قبل از دریافت پول گزارش نکردند. کسانی که پول را برای دیگری خرج کردند (بسیاری برای غریبه ها قهوه خریدند، برخی به بیخانمان ها دادند، برخی هدایای کوچک برای خواهر زاده یا برادر زاده خود خریدند) حس خوشحالی بیشتری تجربه کردند. جالب است که میزان پول در شادی آنها تاثیر نداشت.

یکی از محققین می گوید ” همه ی ما فکر می کنیم داشتن پول و خرید کردن برای خودمان ما را شاد میکند اما ما درباره چیزی که ما را خوشحال میکند پیش بینی اشتباهی می کنیم. خرید درمانی موقتا حس خوب ایجاد میکند، اما خرج کردن پول برای دیگران در حالت کلی تفاوت بسیار بزرگتری در شادی بلند مدت ما دارد”.

۲. به بخشش ادامه دهید

مطالعات نشان داد که ما زمانی که برای دیگران خرج می کنیم و آثار آن را میبینیم بسیار خوشحال تر می شویم. برای مثال دوست شما چیزی را که برایش خریدید اغلب می پوشد و یا اگر کمک مالی شما به کسی کمک کند دندان خود را معالجه کند و یا ماشین خود را تعمیر کند. درحالیکه اگر بطور ناشناس به یک سازمان در کشور دیگری کمک کنید ممکن است همان حس را به شما ندهد.

آیا واقعا پول می تواند شادی بخرد؟

۳. خوشحالی در تعطیلات

در حالی که بخشش عالی است شما نیازی ندارید یک راهب باشید تا خوشحال شوید. فراتر از نیازهای اولیه تان شما می توانید و باید برای خودتان هم خرج کنید. اما اغلب چیزهایی که برای خود می خرید – خانه جدید، ماشین، لباس، تلویزیون، گجت ها- به ما هیجان موفقی می دهد این در حس رضایت ما از زندگی تاثیر ندارد.

چه چیزی در ما تاثیر دارد؟ خرج کردن بر روی تجربیات.
یک پروفسور-در مطالعات بسیار- دریافته است که زمانی که می خواهیم پول خود را خرج کنیم، تجربه خرید مشتری را شاد تر از خود خرید می نماید.  خرج کردن برای تجربیات افق دید ما را وسیع تر میکند ارتباطات قوی تر می سازد و خاطره های به یاد ماندنی خلق میکند.

اما تحقیقات دیگری دلایلی کمتر احساسی یافت : زمانی که ما محصولی می خریم، ما محصول خود را بطور نامطلوبی با تمام محصولات دیگری که میتوانستیم بخریم مقایسه می کنیم.

برای مثال شما یک گوشی هوشمند جدید می خرید اما زود پشیمان می شوید که چرا یکی با حافظه بیشتر نخریدید. یا شما در پول خود صرفه جویی می کنید یک تخت می خرید و وقتی به خانه دوست خود می روید حس میکنید کاناپه او بسیار راحت تر است. وقتی به سطح تجربه می رسد ما تمایل زیادی به مقایسه کردن نداریم و کمتر پشیمان می شویم.

سرانجام، مفهوم روانشناسانه سازگاری لذت – که در آن به سرعت به چیزهای جدی عادت می کنیم و بیشتر می خواهیم- ما را مطمئن می سازد که لذت یک ماشین جدید بسیار سریع تر از بوی نو ماشین، محو می شود.

۴. زمان بخرید

وقتی هر گونه خریدی انجام می دهید، به زمانی که برای آن صرف می کنید فکر کنید. برای مثال اگر شما فریفته یک خانه بسیار بزرگتر شدید که از محل کار شما دور است به تاثیر رفت و آمد فکر کنید. در مقابل اگر قیمت خانه در نزدیکی محل کار شما، فروشگاه یا مدرسه بیشتر باشد، تا زمانی که قادر به پرداخت آن هستید احتمالا هزینه اضافی ارزش پرداخت در بلند مدت را دارد.
یک محقق می گوید: همیشه مردم به من می گویند توانایی به خدمت گرفتن برای نظافت منزل را ندارند اما آنها در سال هزاران دلار یا بیشتر صرف نوشیدنی های قهوه می کنند. زمانی که صرف نظافت می کنید را میتوانید با خانواده یا دوستان بگذرانید، که در این حالت پولتان را بهتر خرج کرده اید.

۵.  سرمایه گذاری موثر کنید

روشی که شما پول خود را مصرف می کنید بازتابی از ارزش های اصلی شما است. اگر مسئولیت های انسانی و محیطی برای شما مهم است، در آنجا سرمایه گذاری کنید. برای مثال خرید محصولات ارگانیک و تجارت حلال گران تر است اما ممکن است پول شما را در هزینه های سلامتی ذخیره کند و در خلق آینده پایدار برای نوه های خود کمک می کنید. بودجه خود را در شرکت هایی که آنها را محترم میدانید سرمایه گذاری کنید. بر روی آینده ای که عاشق آن هستید سرمایه گذاری کنید.

[site_source_shortcode url=”http://www.success.com/”]success[/site_source_shortcode]

0 0 نظر
رتبه مقاله
اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
1
0
افکارتو دوست دارم. لطفا کامنتش کن!x
()
x