۱۰ اشتباه افراد جویای کار در استخدام

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on telegram

۱۰ اشتباه افراد جویای کار در استخدام » مسلماً افراد جویای کار با مشکلات فراوانی روبه رو هستند اما یکی از بزرگترین مشکلات پیش روی آنها، روند استخدامی بسیار طولانی و بی پایان در اکثر شرکت­ های بزرگ و متوسط است. سیستم استخدامی ناکارآمد نیز بر مشکلات آنها افزوده و پیدا کردن یک کار خوب را مشکل تر کرده است.

آگهی­ های کاریابی نیز در بعضی موارد مبهم هستند و وقتی که درخواست استخدامی را به صورت آنلاین ارسال می­­ کنید تا رسیدن جواب درخواست تان چند سال پیرتر می­ شوید! شاید بهتر باشد که حضوری و به طور مستقیم با مدیر استخدامی خود ارتباط بر قرار کنید تا اینکه به پرتال­ های کاریابی نامطمئن امید داشته باشید.

باز کردن مسیر خود در بین استعدادهای فراوان موجود بسیار سخت است و به همین دلیل بسیار مهم است که با هر درخواست استخدامی که می­ دهید یک قدم به جلو حرکت کنید.

یک کارجوی نا امید ممکن است تصمیم بگیرد قبل از مصاحبه شغلی وقتش را برای تحقیق درباره کارفرما هدر ندهد و یا اینکه رزومه خود را قبل از ارسال سفارشی و شخصی سازی نکند و هر کسی می­ تواند با چنین فردی همدردی کند – اما این کارها اشتباه محض هستند که ممکن است به از دست رفتن فرصت­ های شغلی بیانجامند.

اگر می­ خواهید وقت و انرژی خود را صرف پیدا کردن یک شغل مناسب کنید، بهتر است این کار را درست انجام دهید. در اینجا به ۱۰ اشتباه رایج می پردازیم.

۱۰ اشتباهی که ۹۰% کارجویان مرتکب می­ شوند:

۱- آنها برندینگ شخصی را در مورد خودشان رعایت نمی کنند.

۲- آنها بدون آنکه بدانند چقدر برای کارفرما ارزش دارند، به دنبال کار می­ گردند.

۳- آنها برای پیدا کردن کار از روش های بی فایده استفاده می­ کنند.

۴- آنها روابط خود را نادیده می­ گیرند.

۵- آنها فراموش می­ کنند که برای فرصت­های کاری مختلف باید رزومه خود را شخصی سازی کنند.

۶- آنها قبل از مصاحبه کاری درباره کارفرما تحقیق نمی­ کنند.

۷- آنها مدت های طولانی در صف های استخدامی­ ای می­ مانند که هیچ نتیجه­ ای در بر ندارد.

۸- به جای اینکه مسیر خود را مشخص کنند، اجازه می ­دهند کارفرما تعیین کند به دنبال چه کارهایی باشند.

۹- اولین پیشنهادی که با آنها بشود را قبول می­ کنند، حال هرچقدر هم که بد و نا امید کننده باشد – و تا زمانی که آن کار را از دست نداده ­اند دیگر به دنبال کار نمی گردند.

۱۰- فراموش می­ کنند که هر کارفرمایی استحقاق استعداد آنها را ندارد.

ما در عصر جدید هستیم. هرکدام از ما حرفه خود را دنبال می­کنیم! حرفه شما کسب و کار شما محسوب می­ شود. خوب به این موضوع فکر کنید: حرفه شما سود و درآمد زیادی را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

کسب یک حرفه به صرف وقت زیاد و استفاده بیش از حد از سلول­ های مغزی و قلبی شما نیاز دارد و نباید کار کردن در حرفه خود را به شانس و اقبال بسپارید.

شما باید حرفه خود را کنترل کنید چرا که اگر شما نتوانید این کار را انجام دهید، فرد دیگری هم نمی ­تواند به شما کمک کند! سالها قبل که ما برای یک کارفرما کار می کردیم، کارفرماها اصولاً حرفه ما را مدیریت می­ کردند. آن دوران به پایان رسیده و حال همه چیز به خود ما بستگی دارد.

چگونه این ۱۰ اشتباه در استخدام را رفع کنیم؟

اشتباه شماره ۱: نتوانید خود را به عنوان برند معرفی کنید.

رزومه و پروفایل لینکدین (LinkedIn) شما فقط بازگو کننده کارهای قبلی شما نیستند، بلکه به نوعی برند شما محسوب می شوند. برند شما بیان می­ کند شما که هستید، تاکنون کجا بوده ­اید و به کجا می­ خواهید برسید. باید در مورد مشاغل دلخواه خود تصمیم بگیرید، و سپس خودتان را برای آن نقش­ ها و کارها برند سازی کنید.

از پروفایل لینکدین خود، مخصوصاً از قسمت تیتر و خلاصه آن، استفاده کنید و به دیگران نشان دهید که چرا این نوع کارها را انجام داده و یا اینکه قصد انجام آنها را دارید. از صدای خود در پروفایل لینکدین استفاده کنید و همچنین رزومه خود را نیز با صدای خودتان بازخوانی کنید تا شخصیت بیشتری را به رزومه تان ببخشید.

بارها و بارها شنیده اید که می گویند برای ایجاد تاثیر مثبت اولیه فقط یک بار فرصت دارید. این قضیه علی الخصوص در مورد مصاحبه های کاری کاملاً صادق است؛ مقاله “در مصاحبه های استخدامی ستاره شوید” از مدیرنو، به شما کمک می کند تا کاری کنید که تاثیر اولیه تان نتیجه بخش باشد.

اشتباه شماره ۲: بدون دانستن ارزش خود به دنبال کار می­ گردید.

از حقوق و درآمد خود استفاده کنید تا نشان دهید مهارت های شما در میان استعدادهای موجود در بازار چه ارزشی دارند. اگر یک یا دو استخدام کننده را می­ شناسید از آنها بپرسید که یک کارفرما به کسی با مهارتها و سابقه شما چقدر حقوق می­ دهد. می توانید از دوستان خود هم سوال کنید.

اکثر کار جویان خود را دست کم می­ گیرند. آنها درک نمی ­کنند که واجد شرایط چندین کار مختلف هستند. برای پیدا کردن کار باید مقداری خلاقیت داشت. از فرصتی که به وسیله جستجوی کار برای شما فراهم شده استفاده کنید و مسیر و هدف جدیدی برای خود در نظر بگیرید و برای استعدادهای خود ارزش قائل شوید!

اشتباه شماره ۳: در هنگام جستجوی کار به درخواست­ های استخدام آنلاین اتکا می­ کنید.

بسیاری از ما آموزش دیده ایم درخواست­ استخدام خود را به صورت آنلاین ارائه دهیم و سپس مدتها منتظر بمانیم تا کارفرما نتیجه را به ما اعلام کند، اما این سیستم کارایی چندانی ندارد. فکر کنید و راهکارهایی برای رفع مشکلات کارفرمایان ارائه دهید و آن را برای مسئول استخدام خود بفرستید تا به این وسیله توجه او را جلب کنید.

اشتباه شماره ۴: نادیده گرفتن روابط و شبکه ارتباطی خود

آیا هنگامی که به دنبال کار هستید با افرادی که قبلا می ­شناختید قطع ارتباط می­ کنید؟ این کار اصلا درست نیست. با دوستان قدیمی و جدید خود قهوه بنوشید، نهار، صبحانه یا شام بخورید، یا اینکه با آنها قدم بزنید و از این طریق ارتباط تان را با آنها حفظ کنید.

بسیاری از کارجوها خودشان را بیش از حد تنها می­ کنند. آنها پشت کامپیوتر خود می­ نشینند و به طور مداوم تایپ می ­کنند، اما باید بدانید که برای پیدا کردن کار نیازمند داشتن تماس و ارتباط با افراد هستید.

استخدام صحیح افراد بیش از هر چیز دیگر، سرنوشت کاری شما را تعیین می‌کند. بهترین‌ها را انتخاب کنید که تحت نظارت و افکار شما قرار می‌گیرند و به هدف‌هایتان جامه عمل می‌پوشانند. از “۷سوال مصاحبه برای استخدام برترین‌ها” استفاده کنید.

اشتباه شماره ۵: فراموش می­ کنید که رزومه خود را شخصی سازی کنید.

باید بدانید که شخصی سازی رزومه می­ تواند راهی مناسب برای نشان داده سابقه و مهارت شما در کاری باشد که به دنبال آن هستید. دو قسمت اصلی از رزومه شما که باید حتماً شخصی سازی شود قسمت خلاصه در بالای رزومه و توصیف دو یا سه موقعیت اخیر شما است. تأکید بیشتری به پروژه­ ها و مسئولیت­ هایی داشته باشید که به کار درخواستی شما مربوط می­ شود.

resume

اشتباه شماره ۶: قبل از مصاحبه کاری در مورد کارفرما هیچ گونه تحقیق به عمل نمی­ آورید.

شما نمی ­توانید بدون داشتن هیچ نوع اطلاعاتی به جز آنهایی که در اطلاعیه استخدامی آمده به مصاحبه بروید! وارد وب سایت کارفرمای خود شده و درباره آنها اطلاعات کسب کنید. کار آنها چیست، در چه زمینه­ هایی فعالیت دارند، چه چیزهایی را به مشتریان شان می ­فروشند؟ از چه راهکارهایی می توانند برای افزایش فروش و پیشرفت کسب و کار استفاده کنند؟ به اهداف مسئول استخدام و چالش ­های پیش رو فکر کنید. اگر شما مدیر استخدام بودید، به چه چیزهایی توجه می کردید؟

اشتباه شماره ۷: باقی ماندن بیش از اندازه در فرایندهای استخدامی­ ای که هیچ فایده­ ای ندارند.

برخی نشانه ­ها و علائم هستند که به شما نشان می ­دهند چه زمانی باید از فرایند استخدامی ای که برای شما بی­ نتیجه و بی­ فایده است، خارج شوید. به محض دیدن این نشانه­ ها از آن فرایند بیرون آمده و به پشت سر خود هم نگاه نکنید!

اشتباه شماره ۸: به کارفرما اجازه دهید جستجوی کاری شما را کنترل و هدایت کند.

با انرژی کامل به دنبال موقعیت دلخواه و کارفرمای مورد نظر خود بروید و تا زمانی که کار جدید خود را شروع نکرده­ اید، متوقف نشوید. تا آن زمان نباید فکر کنید که «یکی از این فرصت ­ها قطعاً به من خواهد رسید». به هیچ عنوان متوقف نشوید و به تلاش خود ادامه دهید. با این کار هیچ وقت بیش از اندازه به یک کارفرما وابسته نخواهید شد.

اشتباه شماره ۹: اولین پیشنهاد کاری که به شما می­ شود را قبول می­ کنید.

گاهی اوقات اولین پیشنهاد کاری که به شما می­ شود، پیشنهاد بسیار خوبی است اما در بیشتر مواقع اینطور نیست – چرا که هر چقدر به دست آوردن یک کار خاص آسانتر باشد، احتمالاً شغل خوبی نبوده و شرایط چندان خوبی ندارد. هنگامی که درآمدی ندارید، رد کردن یک کار می­ تواند سخت باشد اما اینکه کاری را قبول کنید و از آن متنفر شوید بدتر است.

اشتباه شماره ۱۰: گاهی اوقات فراموش می­ کنید که هر کارفرمایی شایستگی و استحقاق شما را ندارد.

شما کاندیدای خوبی برای بسیاری از کارها هستید، اما هر کارفرمایی این شایستگی را ندارد که شما برای او کار کنید! باید برای خودتان ارزش قائل شوید تا دیگران هم به شما اهمیت دهند. شما باهوش و توانمند هستید و این چیزها ربطی به کارمند بودن یا بیکار بودن شما ندارد.

کار مناسب در انتظار شما است و زمانی که آن را پیدا کردید متوجه این موضوع می ­شوید.

خواننده گرامی : شما چه تجربه ای از جستجو برای کار دارید؟

[site_source_shortcode url=”http://www.forbes.com/sites/lizryan/2017/01/05/ten-mistakes-90-of-job-seekers-make/2/#65af35428116″]forbes[/site_source_shortcode]

0 0 نظر
رتبه مقاله
اشتراک
اطلاع از
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
0
افکارتو دوست دارم. لطفا کامنتش کن!x
()
x