چگونه اعتماد مشتری را جلب و حفظ نماییم؟

Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

چگونه اعتماد مشتری را جلب و حفظ نماییم؟ » اولین عاملی که باعث می شود مشتریان خرید نکنند، قیمت نیست بلکه اعتماد است. تحقیقی نشان داد که مشتریان ۷۰درصد از خریدهای آنلاین خود را به دلیل عدم اعتماد کنسل می کنند. علت آن چیست؟ وقتی یک خریدار به فروشگاه اینترنتی شما می آید، در ابتدا اعتمادی نداشته، شما و محصولاتتان را نمی شناسد، پس اعتماد مشتری از اهمیت به سزایی برخوردار است.

به هنگام خرید در یک فروشگاه لباس، خیلی اهمیت نمی دهید که سایز شما هست یا خیر، چون می توانید آن را پرو کنید. نیازی نیست نگران کیفیت آن باشید، زیرا می توانید آن را در دست گرفته و لمس کنید. در یک فروشگاه فیزیکی می توانید درباره محصول اطلاعات کسب کنید ولی وقتی حرف از جلب اعتماد افراد به صورت آنلاین می شود، کار سخت می گردد. به منظور موفقیت برندهای تجاری در جلب اعتماد مشتری، آنها باید بدانند مشتریان در طی فرایندهای خرید خود چگونه درباره آن برند قضاوت می کنند.

چگونه اعتماد مشتریان آنلاین را اندازه گیری کنیم؟

وقتی مشتریان به شما اعتماد کنند با احتمال بیشتری خرید می کنند. اما اعتماد یک مفهوم ذهنی است، چگونه آن را اندازه می گیرید؟ بررسی های بیشماری انجام شده تا ابتدایی ترین چیزهایی که در ایجاد اعتماد مشتری نقش دارد، شناسایی شوند.

هزاران عامل وجود دارد که بر اعتماد مشتریان آنلاین تاثیر می گذارد، از طراحی حرفه ای وب سایت و نشان های اعتماد گرفته تا بررسی های مشتریان و تصاویر محصولات.

[boc_message type=”information]

افراد در اولین حضورشان در سایت، برند شما را به شکل های مختلف بررسی می کنند.

[/boc_message]

در ادامه ی فرایند خرید چه اتفاقی می افتد؟

پس از ارزیابی اولیه، مشتریان قضاوت های ناخودآگاه بیشتری نسبت به برند شما خواهند داشت که بر خرید یا عدم خرید آنها تاثیر گذار خواهد بود. اگر منجر به خرید آنها شوید این فرصت را دارید تا اعتماد بلند مدت آنها را جلب کرده و آنها را به مشتریان وفاداری تبدیل کرده که به سمت شما باز خواهند گشت.

حفظ مشتری بسیار سودمند است. مشتریانی که به شما مراجعه می کنند، سه برابر بیشتر از کسانی که برای اولین بار حضور می یابند هزینه صرف خواهند کرد- و آنها احتمالاً از طرفداران برند شما خواهند بود کسانی که حتی می توانند مشتریان بیشتری برای شما بیاورند. اما به منظور افزایش خریدارانی که مجدداً به شما مراجعه خواهند کرد، باید خریداران جدید را متقاعد سازید تا آنقدر به شما اعتماد کنند که اولین خریدشان را انجام دهند.

در اینجا به بررسی نحوه ی ایجاد اعتماد در مشتری می پردازیم:

مرحله اول: تاثیر اولیه

این حالت را تصور کنید: ۶۰-۸۰ درصد از بازدیدکنندگان سایت، برای اولین بار وارد شده اند. نرخ متوسط تبدیل این بازدید کنندگان به خریدار تنها ۲/۵ درصد است. اگر شما آن مخاطبین را از دست بدهید، شانس برگشت آنها حداقل خواهد بود.

زمانی که مخاطب برای اولین بار وارد سایت شما می شود چه چیزی مشاهده می کند؟

وقتی صحبت از تاثیر اولیه شود ۳ عامل مهم وجود خواهد داشت:

طراحی حرفه ای، تجربه ی خوب کاربری و سرعت بالای سایت. برند های تجاری می توانند اعتماد مشتریان خود را از طریق بهبود طراحی، تجربه مشتری، بهینه کردن سرعت سایت، سازگاری با تلفن همراه و اعتبار دامنه سایت در گوگل، بهبود دهند. منظور از طراحی استفاده از عکس، خط، و طرحی که سایت را حرفه ای نشان داده و همچنین توجه به رنگ و ساختار می باشد.

زمانی که مشتری برای اولین بار وارد سایت شما می شود جذب طراحی تان خواهند شد. مطرح کردن خود در نشریات مشهور، بازارهای مورد اطمینان، و اعلان روش های پرداخت معمول، باعث می شود مشتری احساس راحتی بیشتری داشته باشد.

به یاد داشته باشید که این مرحله ی اولیه ارزیابی تنها درباره ی تاثیر اولیه است. به این فکر کنید زمانی که مشتریان می خواهند درباره ی شما تصمیم گیری کنند، به چه چیزی می اندیشند.

مرحله ۲: اثبات اجتماعی

این مهمترین مرحله در ایجاد اعتماد می باشد. سایت های زیادی می توانند طراحی های خوب و تاثیر اولیه ایجاد کنند – اما آیا آنها می توانند مشتریان را به مرحله بعد هدایت نمایند؟

در این مرحله تحقیقی نشان داد که پیشنهادات مهمترین عامل اعتماد هستند – ۹۲ درصد افراد به پیشنهادات اشخاصی  که آنها را می شناسند، اعتماد کرده و ۷۰ درصد افراد به نظرات درج شده در سایت ها اعتماد می کنند. بنابراین می بینید که در این مرحله مشتریان به بررسی ها نیاز پیدا می کنند. خریداران در اینترنت به دنبال نظرات مشتریان واقعی هستند. آنها در فیسبوک و یا سایر سایت ها جستجو کرده تا نظر سایر خریداران را بدانند.

اعتماد مشتری

همچنین کاربران ارزیابی کننده ای وجود دارند که عکس ها و ویدئوهایی تهیه می کنند تا ببینند محصول و یا چیزی که تبلیغ شده است با واقعیت تطابق دارد یا خیر.

زمانی که بخش بندی مشتریان کسب و کار به درستی انجام گیرد، به عنوان یک ابزار بازاریابی مناسب عمل می کند. بخش های مختلف بسیاری وجود داشته که می توانید از بین آنها انتخاب نمایید، اما تنها تعداد کمی از آن بخش ها برای مشتریان خاص تان مناسب اند. مقاله ” چگونه بخش بندی مشتریان کسب و کار را انجام دهیم؟ ” از مدیر نو، به توضیحاتی در این خصوص می پردازد.

مرحله ۳: تحلیل ریسک

پس از اینکه فرایند ایجاد اعتماد در مشتری نسبت به سایت آغاز شد، آنها وارد فرایند تحلیل ریسک می شوند. در این مرحله، از جمله مسائل کلیدی، میزان امنیت اطلاعات شخصی و میزان اطمینان مشتری نسبت به فرایند خرید می باشد.

اولین اقدام، ارائه اطمینان مجدد به آنها بوده که از اطلاعات شخصی شان حفاظت می کنید و یک فرایند خرید مطمئن را فراهم کرده اید. ۲۳ درصد از افراد احساس می کنند توسط هکرها هک می شوند و ۱۶ درصد درباره مردم یا شرکت هایی که ممکن است اطلاعاتشان در اختیار آنها قرار گیرد و یا احتمال سوء استفاده، نگران هستند.

در این مرحله یکی دیگر از کارهای قابل انجام، داشتن اطلاعات جامع از مخاطبین و با دسترسی آسان می باشد. ریسک خرید را از طریق ارائه چندین روش ارتباطی کاهش دهید، مثل استفاده از چت آنلاین، شماره تماس و آدرس ایمیل.

اطمینان دهید که از روش های پرداختی مشهور استفاده می کنید و در حین اینکه آنها در مرحله بررسی قرار دارند، شواهدی نشان دهید که بر خدمات مشتری تاکید می کنید تا بتوانید اعتماد آنها را به خرید جلب نمایید.

 صرف نظر از اندازه کسب و کار، وفادارای مشتریان به طور قابل توجهی مهم می باشد. مشتریان تکراری ۶۷ درصد بیشتر از مشتریان جدید هزینه می کنند. علاوه بر این، جذب مشتریان جدید ۱۰ برابر پر هزینه تر از حفظ مشتریانی بوده که درحال حاضر با شما در ارتباط می باشند. اگر به دنبال روش های واقعی برای حفظ و ایجاد وفاداری مشتریان هستید، از راهکارهای اشاره شده در مقاله “ ۷ راه ایجاد وفاداری مشتریان ” از مدیرنو، استفاده نمایید.

مرحله ۴: از مشتری به سمت خریدار همیشگی

پس از اینکه اعتماد یک مشتری را به دست آوردید و از شما خرید شد، فرایند خرید آنها پایان نیافته است. در این مرحله شما باید آن مشتری را به یک هوادار برند تبدیل کرده که می تواند به شما در ایجاد خریداران جدید کمک نماید.

ایجاد تجربه ی عالی از اولین خرید، کلید اصلی کار می باشد. اطمینان یابید خدمتی ارائه می کنید که مشتری از آن با اشتیاق یاد کرده و برای شما مشتریان دیگر به همراه خواهد داشت.

خریداران قدیمی تر را تشویق کنید تا نظر خود را اعلام کنند و از آنها عکس هایی همراه با محصولاتشان فراهم کنید. می توانید در فرآیند بازاریابی خود  از آن عکس ها برای جلب خریداران جدید استفاده نمایید. شما همچنین می توانید کوپن هایی ارائه دهید که انگیزه ی آنها را بالا ببرد. این کار باعث می شود مجددًا به فروشگاه شما بازگردند و شانس خرید مجدد را بالا ببرید.

جلب اعتماد مشتریان آنلاین کار ساده ای نیست اما اگر به چگونگی شکل گیری اعتماد از طریق نقاط مختلف در فرایند خرید توجه کنید، مشتریان  بیشتری را به خرید و بازگشت مجدد به فروشگاه تجاری خود تشویق خواهید نمود.

خواننده گرامی : شما از چه راهکارهایی برای جلب اعتماد مشتریان تان استفاده می کنید؟

[site_source_shortcode url=”https://www.entrepreneur.com/amphtml/272006″]entrepreneur[/site_source_shortcode]

0 0 نظر
رتبه مقاله
اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
1
0
افکارتو دوست دارم. لطفا کامنتش کن!x
()
x