چگونه بخش بندی مشتریان کسب و کار را انجام دهیم؟

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on telegram

زمانی که بخش بندی مشتریان کسب و کار به درستی انجام گیرد، به عنوان یک ابزار بازاریابی مناسب عمل می کند. بخش های مختلف بسیاری وجود داشته که می توانید از بین آنها انتخاب نمایید، اما تنها تعداد کمی از آن بخش ها برای مشتریان خاص تان مناسب اند. به این منظور، انتخاب بخش ها و قرار دادن مشتریان در آن بخش ها باید به دقت انجام شود. بخش بندی دقیق مشتریان می تواند برای بهبود محصول، فعالیت های بازاریابی و نهایتاً سودآوری شما مورد استفاده واقع شود.

بخش اول: برنامه ریزی برای بخش بندی مشتریان

۱- تعیین کنید که آیا نیازمند بخش بندی مشتریان هستید یا خیر. بخش بندی مشتریان یک ابزار مفید برای کسب و کارهایی است که مشتریان زیادی داشته و ارتباطات گسترده ای با مشتریان دارند. این کار به کسب و کارها اجازه می دهد گروه های مختلف از مشتریانی که به آنها خدمات بیشتری ارائه می شود و همچنین چگونگی ارتباط با آنها را مشخص کنند. کسب و کارهای کوچک ممکن است نیازی به بخش بندی مشتریان نداشته باشند، خصوصاً اگر تنها یک مجموعه کوچک و قابل مدیریت باشند. با این حال برای کسب و کارهایی با مشتریان بیشتر، بخش بندی مشتریان ضرورت می یابد.

۲- لیست مشتریان فعلی خود را سازماندهی کنید. کلیه اطلاعات مشتریان خود را در یک جا نگه داشته تا بدانید نسبت به چه موردی می خواهید اقدام نمایید. در حالت ایده آل برای جمع آوری اطلاعات مشتریان باید یک فایل الکترونیکی ایجاد کنید. اگر این کار ممکن نیست، نرم افزاری تهیه کرده که به شما امکان دهد مشتریان را دسته بندی کنید. مشتریان خود را بر طبق سیر نزولی حاشیه سود آنها مرتب نمایید.

– از هر اطلاعاتی که درباره خرید مشتری وجود دارد (میزان خرید، آدرس، کالاهای خریداری شده و شیوه های پرداخت و…) استفاده نمایید.

– برای کمک به گروه بندی مشتریان، از ابزارها و خدمات بخش بندی استفاده نمایید. سرویس های بسیاری وجود دارند که در ایجاد پروفایل مشتری به کار می آیند. این سرویس ها می توانند مشتریانتان را در موضوعات مختلف گروه بندی نمایند.

– قرار دادن مشتریان در چنین گروه هایی به شما اجازه می دهد در زمان بازاریابی محصول، هدف گذاری بهتری داشته باشید.

بخش بندی مشتریان

۳-درباره مشتریان اطلاعات اضافه کسب نمایید. برای ایجاد تمایز لازم در بخش بندی مشتری، احتمالاً به اطلاعاتی فراتر از اطلاعات فعلی تان نیاز خواهید داشت. روش های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد. اولاً، با صنعت و تجارتی که با کسب و کار شما مرتبط است، ارتباط برقرار کرده تا بدانید چه اطلاعاتی از مشتری در دسترس دارند.

– همچنین شما می توانید مستقیماً از مشتری خود سوال بپرسید. در زمان عضویت، ارائه تخفیف یا مواردی دیگر از آنها اطلاعاتی بخواهید که مورد نیازتان است.

– اگر می بینید که امکان دستیابی به چنین اطلاعاتی وجود ندارد، پیشنهاد می کنیم از یک مشاور کمک بگیرید.

 به نظر شما بازار هدف چیست؟ بازار هدف جایی است که با بیشترین توانایی در آن حضور پیدا می کنیم و بهترین خدمات را ارئه می دهیم. .در مقاله “بهترین روش ورود به بازار هدف” از مدیرنو، با این موضوع بیشتر آشنا می شوید.

بخش بندی مشتریان

۴- بخش هایی انتخاب کنید که منحصر به فرد باشند. نباید در یک زمان یک مشتری را در بیش از یک بخش قرار دهید. علاوه بر این بخش های مشخص شده نباید همپوشانی داشته باشند. انجام هریک از این اشتباهات در بازاریابی شما تاثیر گذار خواهد بود. این کار تنها برای بخش هایی صادق است که از متدهای یکسان استفاده می نمایند. وقتی معیارهای مختلفی استفاده شده باشد، مشتریان در بخش های متفاوتی قرار خواهند داشت.

-برای مثال مشتری خود را هم در گروه “روستایی” و هم در گروه “شهری” قرار ندهید، اما برای جاگذاری در گروه “شهری” و گروه “درآمد بالا” آسوده باشید. این ها بیانگر معیارهای مختلف بخش بندی هستند.

۵- بخش هایی ایجاد کنید که به اندازه کافی برای بازار ارزشمند باشند. قطعاً مایل نیستید برای بخش کم ارزشی از مشتریان که ارزش تلاش کردن ندارند، وقت خود را صرف بازاریابی کنید. تعداد مشتریان یا ارزش اسکناس هایی را که می توانند به شرکت شما وارد کنند، در زمان بخش بندی تصور نمایید. اگر آن میزان، ارزش تلاش های بازاریابی را ندارد پس آن بخش را در نظر نگیرید.

– برای مثال، اگر “مشتریان با سن زیر ۲۰ سال ” ۱ درصد از فروش شما را شامل می شوند، پس نیازی نیست یک بخش کامل از بازار را به آن اختصاص دهید.

بخش بندی مشتریان

بخش دوم: بخش بندی مشتریان

۱- مشتریان خود را به قشرهای مختلف گروه بندی کنید. ساده ترین راه برای تقسیم مشتریان بر مبنای اطلاعات از قشرهای آنان بوده که شامل سن، شغل، سطح تحصیلات و درآمد آنان می باشد. همچنین می تواند شامل جنسیت، تاهل و تعداد فرزند نیز باشد. اگر تقسیم مشتریان را تنها بر مبنای این معیارها قرار دهیم هم بخش بندی مفید واقع خواهد شد.

 برای مثال اگر مشتریان عموماً افراد جوان هستند، می توانید تبلیغاتی انتخاب کنید که منعکس کننده ی علاقه مندی آنها باشد.

بخش بندی مشتریان

۲- مشتریان را براساس موقعیت جغرافیایی تفکیک نمایید. بخش هایی ایجاد کرده که بیانگر قسمت های مختلف حوزه خدمات باشند، خواه یک محله کوچک باشد خواه کل کشور. بازاریابی بخش های مختلف نیز با عواملی مثل تراکم کم جمعیت، زندگی شهری در برابر زندگی روستایی و نوع اقلیم تاثیر می پذیرند. همچنین ممکن است مشتریان خود را به گروه های داخلی یا بین المللی تفکیک نمایید.

بخش بندی مشتریان

۳- بخش بندی کردن هر فرد از طریق تعیین تاریخچه خرید محصولات. تقسیم مشتریان در گروه ها، به عواملی مثل نوع کالای خریداری شده، مدت زمان و نحوه خرید هر محصول بستگی دارد. مشتریانی که تنها یک کالا خریده اند، آنهایی که بازگشته اند و مشتریان جدید را بررسی کنید. شما همچنین می توانید مشتریان را از طریق میزان خریدی که داشته اند نیز تفکیک کنید.

– می توان مشتریان را بر اساس جایی که محصول شما را می خرند تفکیک نمود. برای مثال ممکن است از طریق کامپیوتر، تلفن و یا فروشگاه فیزیکی خرید کنند.

بخش بندی مشتریان

۴- مشتریان را از لحاظ روانشناختی انتخاب کنید. بخش بندی روانشناختی یک معیار مبهم برای تفکیک مشتریان بوده که آنها را بر مبنای انتخاب های زندگی، ارزش ها و رفتارهایشان جدا می سازد. ممکن است گروه ها شامل مشتریانی شوند که به عنوان نمونه برای یک زندگی “تمیز” یا “سبز” تلاش کرده، مشتریان مذهبی، یا مشتریانی که از یک فعالیت نیکوکارانه یا اجتماعی خاص حمایت می کنند.

– اطلاعات روان شناختی از طریق گروه های متمرکز یا نظرسنجی به شکل بهتری بدست می آید.

– ویژگی های روانشناختی ممکن است به طور وسیعی برای نسل های متفاوت به کار آید.

۵- تقسیم بندی مشتریان به گروه های سودمند را در نظر داشته باشید. این بخش روش هایی را در نظر می گیرد که در آنها یک محصول برای مشتری سودمند باشد. هر چه یک محصول سودمندتر باشد، تبلیغ کننده می تواند محصول را در جاهای بیشتر و به روش های بیشتری به نمایش درآورد. به عنوان نتیجه گیری، با این کار تلاش های بازاریابی برای یک محصول می تواند نسبت به یک موقعیت واحد در بازار نتیجه ی بهتری حاصل کند. این سودمندی باید شامل قیمت کم، ویژگی های خاص محصول، خدمات مشتری یا کیفیت محصول باشد.

بخش بندی مشتریان

بخش سوم: استفاده از بخش بندی های انتخاب شده

۱- هر بخش را ارزش گذاری نمایید. بخش بندی به شما اجازه داده تا هر بخش از مشتریان را ارزش گذاری نمایید. از آنجایی که ۸۰% از فروش های شما عموماً از طریق ۲۰% مشتریان تان اتفاق می افتد، پس انجام این کار مهم می باشد. گروه هایی که حجم بیشتری از خرید را دارند تعیین کرده و ارزش کلی آن گروه ها را مشخص سازید. این ها بخش های با ارزش شما خواهند بود. سپس شما می توانید از این اطلاعات برای تمرکز مجدد بر روی تلاش های بازاریابی، اولویت بندی خدمت رسانی به این مشتریان و تنظیم موارد پیشنهادی خود برای برآوردن هرچه بیشتر نیازهای آنان استفاده نمایید.

بخش بندی مشتریان

 ۲- تلاش های بازاریابی خود را متمرکز کنید. شناخت مهمترین بخش ها به شما اجازه داده تلاش های بازاریابی تان را به سمتی تغییر دهید که مستقیما به آن بخش ها دست یابید. شما می توانید زبان و پیام تبلیغات خود را به گونه ای تغییر داده تا جذابیت بیشتری داشته باشند. همچنین می توانید برای هر خط محصول تبلیغات خود را تغییر داده تا برای بخش مورد نظری که آن خط محصول را می خرند جذابیت داشته باشد. این کار باعث می شود هزینه کمتری برای تبلیغات صرف کنید.

بخش بندی مشتریان

۳-بخش های مختلف را اولویت بندی نمایید. بخش بندی می تواند به شما کمک کند تا بدانید کدام گروه از مشتریان برای شما سودمندی بیشتری دارند. می توانید به راحتی متوجه شوید کدام گروه ها بیشترین تجارت را با شما خواهند داشت و گرانترین محصول یا خدمتتان را استفاده خواهند کرد. سپس می توانید آن را با هزینه ای که صرف تبلیغات کرده و یا ذخیره نمودید مقایسه کرده تا قادر به تعیین سودمندترین آن باشید. این اطلاعات به شما اجازه داده تا اولویت بندی مشتریان را مجدداً ارزیابی کرده و با انجام این کار حاشیه سود خود را افزایش دهید.

بخش بندی مشتریان

۴-پیشنهادات خود را بهبود بخشید. زمانی که بدانید دقیقا چه کسی هر محصول یا خدمت شما را خواهد خرید، می توانید تغییراتی در این عوامل ایجاد کرده تا برای آن گروه ها جذاب تر شود. این تغییرات محصول را سودمندتر کرده و برای گروه متقاضی جذاب تر می سازد. این کار به نوبه خود مزیتی نسبت به رقبا ایجاد کرده و ممکن است وفاداری و رضایت مشتری را افزایش دهد.

– شما می توانید آموخته هایتان را برای حمایت از مشتری و برای سایر محصولات اعمال کنید تا تجربه خوبی در مشتری و مناسب با بخش یا بخش های خاص خلق نمایید.

منبع : wikihow

0 0 نظر
رتبه مقاله
اشتراک
اطلاع از
2 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
2
0
افکارتو دوست دارم. لطفا کامنتش کن!x
()
x