Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

پادکست:

ندارد
افراد در آمیخته بازاریابی چه نقشی دارند؟

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به اینکه افراد در آمیخته بازاریابی چه نقشی دارند می‌پردازیم. آمیخته بازاریابی (4p) از مفاهیم کلیدی در بازاریابی به شمار می‌رود و به‌عنوان ابزاری تأثیرگذار بر مشتری عمل می‌کند. برای تمام کسب و کارها نمی‌توان یک آمیخته بازاریابی یکسان در نظر گرفت اما در بازاریابی خدمات معمولاً از 7p یا 8p استفاده می‌کنند که شامل موارد زیرند:

  •  محصول (product)
  •  قیمت (price)
  • مکان (place)
  • ترویج (promotion)

3P دیگر که به آمیخته بازاریابی خدمات اضافه شده‌اند:

  • فرآیند (process)
  • افراد (people)
  • شواهد فیزیکی (physical Evidence)

به دلیل اهمیت صنعت خدمات، امروزه مردم یکی از مهم‌ترین عناصر آمیخته بازاریابی به‌حساب می‌آیند. محصولات از طریق فروشگاه‌های خرده فروشی به فروش می‌رسند و اگر فروشگاه‌های خرده فروشی از افراد مناسبی برای فروش استفاده نکنند، محصولات به فروش نخواهند رفت. بنابراین، امروزه فروشندگان مناسب نقش مهمی در برنامه‌های بازاریابی دارا می‌باشند.

برخی بازاریابی را با ترویج اشتباه می‌گیرند. ترویج زمانی مؤثر است که شما یک محصول عالی داشته باشید و بخواهید نسبت به توسعه آن اقدام نمایید و یک مروج خوب، شخصی ست که بتواند یک محصول ضعیف را هم به فروش برساند. اما بازاریابی از سلسله اقداماتی نشأت می‌گیرد که هر بخش آن دارای قوانین خاص خود است. مقاله “مفاهیم اولیه بازاریابی و انواع آن ” به توضیح این موضوع می‌پردازد.

اهمیت افراد در آمیخته بازاریابی

به‌عنوان‌مثال، اگر یک آرایشگر مدل موی شمارا خراب کند، هرگز دوباره به آن آرایشگاه نخواهید رفت. این همان دلیلی است که چرا یک کسب و کار رونق می‌گیرد و دیگری ورشکست می‌شود. موفق‌ترین شرکت‌ها از افراد در موقعیت شغلی مناسب با آن‌ها استفاده می‌کنند.

کارمندان نقش قابل‌توجهی در آمیخته بازاریابی علی‌الخصوص در کسب و کارهای کوچک برای ارائه خدمات و حفظ ارتباطات بازاریابی دارا می‌باشند و همچنین نقشی انکارناپذیر در ارتباط با مشتری بازی می‌کنند.

1– فروش شخصی

فروشندگان بااهمیت پایین فروش

تحویل‌دهندگان سفارش، تحویل‌گیرندگان سفارش (داخلی یا خارجی) و فروشنده فنی که به هنگام خرید به مشتریان مشاوره ارائه می‌دهد، نمونه‌هایی از فروشندگانی هستند که برایشان خاتمه فروش در مراحل اولیه از اهمیت بالایی برخوردار نیست.

فروشندگان با اهمیت بالا فروش

این فروشندگان به فروشندگان خلاق معروف‌اند. فروشندگان خلاق خریداران را متقاعد می‌کنند تا به آن‌ها سفارش دهند. این نوع فروش کار سختی است و نیازمند  ارائه انگیزه به خریدار در قالب بهترین پاداش‌ها و مشوق‌ها می‌باشد. مهارت این فروشندگان در شناسایی نیازهای مشتری و متقاعد کردن آن‌ها برای ارضای نیازهای ناشناخته خود از طریق دادن یک سفارش می‌باشد.

در مقاله “ ۶ اشتباه مرگبار بازاریابی ” از مدیرنو، شمارا با ۶ اشتباه  رایجی  آشنا می‌کنیم که اغلب بازاریابان حتی آنهایی که کاملاً خود را حرفه‌ای می‌دانند در ملاقات‌های حضوری با خریداران مرتکب شوند.

2– خدمات به مشتری

بسیاری از محصولات، خدمات و تجارب توسط تیم‌های خدمات به مشتری ، پشتیبانی می‌شوند. کارمندان بخش خدمات به مشتری ، تخصص و دانش (به‌عنوان‌مثال در انتخاب خدمات مالی)، پشتیبانی فنی (به‌عنوان‌مثال ارائه مشاوره درزمینه IT و نرم‌افزار) و تعامل با مشتری را ارائه می‌دهند.

نگرش چنین افرادی برای یک شرکت بسیار مهم و حیاتی است. روشی که در آن شرکت‌ها شکایت یک مشتری را پیگیری می‌کند، نشان‌دهنده تفاوت خط مشی آن‌ها در حفظ یا از دست دادن یک مشتری است که موجب توسعه یا نابودی اعتبار یک شرکت می‌شود.

 امروزه، خدمات به مشتری به صورت چهره به چهره، تلفنی یا از طریق اینترنت انجام شود. مردم تمایل دارند از کسانی خرید کنند که دوست دارند، در نتیجه خدمات به مشتریان هدف بسیار حیاتی است. خدمات به مشتری می‌تواند از طریق ارائه پشتیبانی فنی به مشتریان، تخصص و مشاوره به ارزش شرکت بیفزاید.

افراد، پایه و اساس ارتباط بین شرکت و مصرف‌کننده می‌باشند. به یاد داشته باشید که مردم از افراد خرید میکنند و رابطه‌ای که در این حین ایجاد میشود، ارزش بیشتری به آن معامله می‌دهد. به زمانی فکر کنید که شما با بخش خدمات با مشتری تماس گرفته و یک پاسخ مؤدبانه و معقولانه از طرف مقابل دریافت می‌کنید. درنتیجه، هم در شما آرامش ایجاد می‌شود و هم به درخواستتان به‌طور کامل پاسخ داده میشود.

امروزه بازاریابی بر اساس مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) و ارتباط با افراد است که می‌توانید آن‌ها را به‌عنوان یک مشتری جذب، حفظ و به مشتری ماندن در آینده تشویق کنید. شرکت‌ها از این طریق ارتباط بلند مدت با مشتری ایجاد میکنند.

3آموزش

تمام پرسنلی که با مشتری در ارتباط هستند به آموزش و توسعه جهت حفظ کیفیت بالا در خدمات نیازمندند. آموزش به کارکنان اجازه می‌دهد تا مهارت‌های فعلی را توسعه داده، مهارت‌های جدید کسب کرده، کارها را بهتر انجام داده و بهره‌وری را افزایش دهند. ازآنجا که یک شرکت مجموع کل موفقیت‌هایی است که تک‌تک کارکنان به‌دست می‌آورند، سازمان‌ها باید هر کاری در حیطه قدرت خود انجام دهند تا مطمئن شوند که کارکنان بهترین عملکرد را ارائه می‌دهند.

آموزش باید از زمان شروع به‌کار کارکنان در سازمان آغاز شود. آموزش شامل آشنایی فرد با فرهنگ سازمانی و همچنین ارائه توضیحاتی در مورد سیاست‌ها و رویه‌های سازمان می‌باشد. در عمل آموزش دو بخش آموزش حین کار یا بعد از کار را در برمی‌گیرد. آموزش حین کار شامل آموزشی است که در زمان انجام کار انجام می‌شود و آموزش بعد از کار شامل یادگیری مهارت‌های موردنیاز در دانشگاه، کنفرانس‌ها و همایش‌ها می‌باشد. به آموزش و توسعه کارکنان باید به‌عنوان یک فرآیند مادام‌العمر توجه شود. جهت‌دهی به استخدام‌های جدید، مقابله با کاستی‌ها، رضایت کارکنان و افزایش بهره‌وری از نتایج آموزش و توسعه می‌باشند.

برای بهبود آمیخته بازاریابی یک محصول، همیشه به افرادی که در موفقیت یا شکست سازمان شما نقش مهمی ایفا می‌کنند، فکر کنید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه آموزش دورن سازمانی مدیرنو مراجعه فرمایید. 

با ما در ارتباط باشید.

منبع : marketingteacher

پیشنهاد مطالعه: اهمیت آمیخته بازاریابی در چیست؟

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش

درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.