۲۵ اشتباه زبان بدن که در محل کار خود مرتکب می شوید

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on telegram

۲۵ اشتباه زبان بدن که در محل کار خود مرتکب می شوید» وقتی دست به سینه می شوید چه پیامی منتقل می کنید؟ وقتی خود را خم می کنید چطور؟ اشتباهات زبان بدن می تواند در ادراک افراد در کسب و کار تاثیر گذار باشد. وقتی با افراد ارتباط برقرار می کنیم، ذهن ما بیشتر از چیزی که درباره آن صحبت می شود را بررسی می کند. ذهن ما از فرد مخاطب بررسی های ادراکی انجام داده و تفسیر برخوردهای غیرکلامی بخشی از این فرآیند خواهد بود. به همین ترتیب، حرکاتی که انجام می دهید به طور خودکار توسط مخاطب بررسی می شود. زبان بدن می تواند تاثیر زیادی در برداشت  دیگران از ما داشته باشد. ممکن است تمرین کرده باشید که وقتی در برابر افراد هستید حرکات غیرارادی خود را کنترل کنید، اما این حرکات می توانند نتایج منفی به همراه داشته باشند.

در اینجا برخی اشتباهات زبان بدن اشاره می کنیم که ممکن است در محل کار خود مرتکب شوید:

۱-اجتناب از ارتباط چشمی

در حوزه  زبان بدن، عدم ایجاد ارتباط چشمی می تواند تاثیر منفی داشته باشد. این حرکت ممکن است نشان از عدم اعتماد به نفس، صداقت یا دانش شما و یا رد موضوع مورد بحث باشد و کاملاً غیر حرفه ای محسوب می شود. ایجاد و حفظ تماس چشمی حداقل برای ۳ثانیه، می تواند ارتباط بهتری بین شما و مخاطبتان ایجاد کند.

۲-داشتن ارتباط چشمی طولانی

همانطور که عدم ارتباط چشمی در زبان بدن می تواند منفی تلقی شود، ارتباط شدید چشمی هم القا کننده ی این است که شما سعی می کنید آنها را کنترل کرده و یا حتی بترسانید. بعد از ۳ ثانیه ارتباط چشمی، به اطراف سر مخاطب نگاه کنید (به پایین خیره نشوید).

۳-گردش چشم

اگر شما به این کار عادت دارید، باید آن را متوقف کنید. ممکن است این طور برداشت شود که به چیزی که گفته می شود، بی اهمیت اید و موافق آن نیستید، و این کار را به طریقی غیر حرفه ای و غیرمودبانه انجام داده اید.

۴-دست به سینه بودن

این یک حرکت تدافعی بوده و می تواند بین شما و مخاطبتان حصاری ایجاد کند. ممکن است این طور برداشت شود که صادق نیستید و در نتیجه تعاملات شما را محدود کند.

۵-نگاه کردن به ساعت

اگر عادت دارید که مدام به ساعتتان نگاه کنید، بهتر است ساعتتان را درآورید، یا اگر نیاز است با لباستان آن را بپوشانید. این زبان بدن شما ممکن است نشان دهنده بی علاقگی، میل به ترک کردن، بی ارزش شمردن افراد حاضر و بی توجهی به اتفاقی که در حال رخ دادن است، باشد.

۶-ژست بد

ژست بد می تواند معانی مختلفی داشته باشد که بیشترین برداشت آن منفی است. زمانی که می خواهید به کسی آدرس بدهید یا کسی می خواهد به شما آدرس بدهد، باید یا به حال ایستاده یا به حالت نشسته، سرتان را مستقیم به سمت بالا بگیرید. بدنی خمیده(قوز) با گردن و شانه های افتاده می تواند نشان دهنده این باشد که یا شما اعتماد به نفس ندارید، خسته اید و یا تمایلی به برقراری ارتباط ندارید.

۷-دست دادن ضعیف و شل

دست دادن محکم نشان دهنده اعتماد به نفس است و همچنین این حس را به طرف مقابلتان انتقال می دهد که شما آماده تعامل و برقراری ارتباط با فرد مقابل هستید، در حالی که دست دادن ضعیف و شل نشان دهنده بی علاقگی، عدم اعتماد به نفس و عدم اشتیاق است.

۸-استفاده از ژست های کنترل نشده

اگر شخصی هستید که در هنگام مکالمه دستانتان زیاد حرکت می کند، باید بدانید که در آن هنگام دستانتان در مرکز توجه هستند. این حرکت در زبان بدن نشان دهنده این است که اوضاع آن طوری که نمایان می شود، نیست. حرکات کنترل شده می تواند توجه را مستقیماً به جایی که باید باشد، جلب نماید و به سمت چیزی که شما در حال بیان آن هستید

۹-مواجه نشدن با مردم

با رو در رو نشدن با مردم، ممکن است این پیام را برایشان بفرستید که برایشان ارزشی قائل نیستید که این یعنی بی احترامی. با رو در رو شدن با افرادی که با آنها صحبت می کنید یا کسانی که با شما در حال مکالمه و گفتگو هستند، به آنها احترام می گذارید.

۱۰-حالات صورت اغراق آمیز

حالت های اغراق آمیز صورت و سر تکان دادن بیش از اندازه می تواند از سوی طرف مقابلتان بد برداشت شود. بهتر است برای موافقت و مخالفتتان از کلمات استفاده کنید. اگر می خواهید نکته ای را یادآوری کنید، بهتر است به جای اینکه سرتان را تکان دهید، دستانتان را حرکت دهید و یا شانه هایتان را بالا بیاندازید، با بیان جمله یا کلمات به طرف مقابل مقصودتان را برسانید.

۱۱-بی قراری

با ضربه زدن به پاها و انگشتانتان، بازی با موهایتان یا انجام دادن حرکات تکراری که دلیلی برای آن ها وجود ندارد، حس اضطراب را انتقال می دهید و نشان دهنده این است که یا شما نسبت به اتفاقی که در حال وقوع است احساس خوبی ندارید و یا برای خارج شدن از آنجا عجله دارید.

۱۲-نگاه کردن به ناخن ها

این حرکت نشان دهنده این است که شما کسل هستید و به بودن در آنجا علاقه ای ندارید. دستانتان را روی پاهایتان قرار دهید یا در کنار بدنتان قرار دهید و توجه کاملتان را روی چیزی خارج از این ها معطوف کنید.

۱۳-عبوس بودن

اخم صورت این پیام را می رساند که شما ناراضی، عصبانی و یا ناراحت هستید. ممکن است اخم حالت دائمی صورت شما نباشد و به طور مقطعی بر روی صورتتان نقش ببندد، اما اگر دیگران این را در رابطه با شما و شرایطی که ممکن است پیش آمده باشد، ندانند، ممکن است نسبت به شما به طور کلی قضاوت بدی کرده و به راحتی از شما صرف نظر کنند. به یاد داشته باشید لبخند می تواند حس مثبتی از شما به دیگران منتقل کند.

۱۴-نزدیکی بیش از حد

این می تواند نقض حریم خصوصی افراد باشد. اگر فاصله تان از یک گام بزرگ کمتر باشد، این باعث می شود تا دیگران احساس خوبی نسبت به شما و شرایط و فضای موجود نداشته باشند و می تواند به عنوان نشانه ی ترس و تجاوز قلمداد گردد.

۱۵-نگه داشتن جسمی جلویتان

حتی زمانی که وجود جسم یا شی مورد نظرتان، امری ضروری است، با این حال باید زمان مشخصی را برای در دست گرفتن، به میان آوردن و ارائه آن بگذارید و در طول مکالمه تان سعی کنید یا آن را پشت خودتان روی میزی بگذارید و یا اگر در دستانتان دارید، حتماً آن را در کنارتان نگه دارید. نگه داشتن اجسام در جلوی خودتان نشان دهنده این است که ناراحت و یا در حال پنهان کاری هستید.

۱۶-کندن پرز لباس

کندن مستمر پرز لباس نشان دهنده بی تفاوتی و یا بی احترامی است. اگر این صرفاً یک عادت بد است و یا لباستان نیاز به تمیز شدن دارد، شما باید از این کار اجتناب کنید.

۱۷-نوازش چانه

این حرکت از منظر زبان بدن، در اکثر مواقع نشان دهنده قضاوت کردن است. مجدداً عرض می کنم که سعی کنید دستانتان را از صورتتان بردارید و در کنار بدنتان نگه دارید.

۱۸-باریک کردن چشم ها

ممکن است شما زمانی این حرکت را انجام دهید که در حال تمرکز کردن بر روی مسئله یا موضوعی باشید، اما ممکن است از طرف دیگران به عنوان حالت عصبانیت برداشت شود.

۱۹-داشتن لبخند ساختگی

تشخیص یک لبخند اجباری که قصد فریب طرف مقابل را دارد کار ساده ایست. در حالی که لبخند به لب نداشتن خیلی بهتر از لبخند ساختگی و مصنوعی و یا اجباری است.

۲۰-خاراندن سر

خاراندن سر در زبان بدن نشان دهنده شک و تردید است، به خصوص که اگر به همراه حرکات صورت باشد. باز تاکید می کنم که سعی کنید دستانتان را در کنارتان قرار دهید و کنترلشان کنید.

۲۱-راحت بودن در لباسی که پوشیده اید

قبل از خروجتان از منزل به سمت محل کار، حتماً مطمئن شوید که در لباسی که پوشیده اید راحت هستید یا نه. تنظیم کردن یقه یا لباستان به طور مداوم نشان دهنده عصبی بودن و ناراحتی است.

۲۲-پلک زدن بیش از اندازه

پلک زدن بیش از اندازه در زبان بدن نشان دهنده اضطراب و عصبانیت است. از آنجایی که تماس چشمی بخش مهمی از ارتباطات موثر است، لذا می تواند توجه را جلب و یا منحرف کند و به نوبه خود می تواند شما را پریشان هم نشان دهد.

۲۳-نشستن روی لبه صندلی

زمانی که روی صندلیتان می نشینید به طوری که تمام پشت شما را صندلی احاطه می کند، این نشان از اعتماد به نفس شماست در حالی که اگر روی لبه صندلی بنشینید، ممکن است نشان دهنده این باشد که شما احساس راحتی نمی کنید.

۲۴-گام برداشتن به عقب

زمانی که منتظر یک تصمیم هستید اگر یکی از پاهایتان را به سمت عقب هدایت کنید، نشان دهنده این است که احساس شک و نا امنی می کنید. با ایستادن روی پاهایتان، نشان می دهید که نسبت به چیزی که بیان می کنید، اعتماد کامل دارید.

۲۵-لبخند نزدن

زمانی که نباید لبخند بزنید، ممکن است برای خیلی ها کار به ظاهر راحتی باشد. اما اگر شما کسی هستید که همیشه لبخند به لب دارید، در برخی مواقع و دربعضی شرایط که اوضاع مساعد نیست نباید لبخند بزنید و این لبخند ممکن است معانی مختلفی در مکان های مختلف داشته باشد.

[site_source_shortcode url=”https://www.americanexpress.com/us/small-business/openforum/articles/body-language-mistakes-shouldnt-make-at-office/?linknav=us-of-topics-getstarted-readmore”]americanexpress[/site_source_shortcode]

0 0 نظر
رتبه مقاله
اشتراک
اطلاع از
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
0
افکارتو دوست دارم. لطفا کامنتش کن!x
()
x