Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

پادکست:

ندارد
چگونه کارکنان را به طور مؤثر مدیریت کنیم؟

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به اینکه چگونه کارکنان را به‌طور مؤثر مدیریت کنیم می پردازیم. اگر با تکنیک‌های مدیریت کارکنان آشنایی نداشته باشید، مدیریت آنها در بعضی شرایط بسیار سخت و دشوار خواهد شد. شما به‌عنوان یک مدیر باید به کارکنان خود انگیزه داده و درصورتی‌که نتوانید این انگیزه را در کارکنان ایجاد کنید، تأثیرات جبران ناپذیر و ناگواری برای کار شما در بر خواهد داشت و به‌جای رهبری یک تیم متعادل؛ خود را درگیر استخدام و اخراج پی‌درپی کارکنان خواهید نمود.

با تغییر شرایط کاری، تکنیک‌های مدیریت کارکنان نیز تکامل پیدا می‌کند که درنتیجه آن باید رویکردهای جدیدی را برای کار خود اتخاذ کنید. استفاده دقیق و به‌موقع از روش‌ها و رویکردها حتی برای بهترین مدیران نیز لازم است. حال با در نظر گرفتن این نکته، بهترین ترفندها و ایده‌ها را برای بهبود مهارت مدیریت کارکنان ، در اختیار شما قرار می‌دهیم.

 

مدیریت مؤثر کارکنان

1- انعطاف پذیری را به کارکنان خود هدیه دهید.

انعطاف پذیری کارکنان یکی از بهترین شاخص‌های مشخص‌کننده یک محیط کاری شاد است. کارکنان بیش از هر چیزی تمایل دارند کارها را به سبک خودشان انجام دهند – برنامه زمانی خودشان را ایجاد کنند، از راه دور کار کنند و پروژه‌های اضافی را که در راستای توانایی‌ها و منافعشان است تقبل کنند. انعطاف پذیری در محیط کاری بسیار مهم است اما برای کارکنان، تقاضای آن راحت نیست.

طبق بررسی‌های انجام‌گرفته بر روی کارکنان، مشخص شد که 47% از پاسخ‌دهندگان احساس می‌کردند که درخواست انعطاف پذیری می‌تواند تأثیر منفی بر پیشرفت‌های آنها داشته باشد. به‌جای اینکه منتظر بمانید تا کارکنانتان به شما مراجعه کرده و چنین چیزی را درخواست کنند، بهتر است در مورد وضعیت کاری ایدئال آنها پرس‌وجو کرده و چنین محیطی را برای آنها فراهم کنید.

اگر تصمیم دارید از راه دور کارکنید، از برخی برنامه‌های ارتباطی خوب مانند Slack، Asana و Trello برای مدیریت پروژه‌ها و باز گذاشتن کانال‌های ارتباطی استفاده کنید. انعطاف پذیری ای که به کارکنانتان می‌دهید باید با روش‌های تست شده و مناسب همراه باشد تا حس همکاری و مسئولیت پذیری آنها افزایش باید. با چند برنامه مختلف کارکنید تا بتوانید برنامه مناسب خود را پیدا کنید.

 

2- شفافیت را بهبود دهید.

آیا شما می‌توانید به کسی اعتماد کنید که به‌عمد برخی اطلاعات بسیار مهم را از شما دریغ می‌کند؟ در محیط کاری که کارکنان به کارفرمای خود اعتماد نداشته باشند، شفافیت یک اولویت به‌حساب می‌آید. برای ایجاد ارتباطات صمیمی و مؤثر با کارمندان باید صداقت و حسن نیت خود را نشان دهید. طی تحقیقات انجام‌گرفته، مشخص‌شده است که کارکنانی که به کارفرما اعتماد بیشتری داشته باشند، عملکرد فردی بهتر، تمایل بیشتر به کمک به دیگران، و سطح بالاتری از تعهد سازمانی را دارند.

کارشناسان معتقدند که شفافیت و صداقت نه تنها به ایجاد محیط کاری مناسب‌تر کمک می‌کند، بلکه زمینه‌های لازم برای تصمیم گیری به‌عنوان عضوی از یک تیم را نیز در اختیار آنها قرار می‌دهد. اگر افراد تمام اطلاعات لازم را در اختیار داشته باشند، حل مسائل معمول نیز آسان‌تر و کارآمدتر خواهد شد. درک متقابل اهداف شرکت و اهداف بالاتر نیز می‌تواند تعاملات در کار را افزایش داده و تمرکز کارکنان را بهبود بخشد. با ایجاد یک گفت و گوی باز، شما رابطه‌ای یکپارچه بین خودتان و کارکنانتان ایجاد کرده و تیم خود را برای انجام مأموریت‌های بزرگ‌تر و مهم‌تر آماده می‌نمایید.

 

3- بر روی بهره وری تمرکز کنید.

محل کار مدرن در بعضی مواقع تمرکز کارکنان را از کارهای واقعی دور می‌کند. زمان هدررفته نیز باعث سرخوردگی کارکنان شده و انگیزه تیم شمارا کاهش می‌دهد.
به‌جای اینکه از کارکنان خود بخواهید در زنجیره‌ای از ایمیل‌ها و جلسات بی‌پایان شرکت کنند، بهتر است شیوه خود را تغییر دهید. کارها را به‌طور مختصر با اعضای خاصی از تیم خود بررسی کرده و به‌جای برگزاری جلسات بزرگ، بهتر است جلسات گروهی کوچک‌تری تشکیل دهید. در صورت امکان این جلسات را در هنگام راه رفتن یا در هنگام نوشیدن یک فنجان چای یا قهوه با کارکنان خود انجام دهید. محیط خودمانی‌تر و غیررسمی موانع پیش روی کارکنان را برمی‌دارد. و تیم شمارا قادر می‌سازد با سرعت و دقت مناسب به هدف خود دست یابند.

همچنین بهتر هست که دست به یک سری اقدامات بهره وری بزنید. تا به‌این‌ترتیب کارکنان شما بتوانند از حداکثر زمان خود به نحو احسنت استفاده کنند. مشاوره و نصایح خود را شخصی سازی کنید چراکه دو نفر شبیه هم نیستند. اگر یک کارمند در قسمتی بهتر کار می‌کند، او را تشویق کنید از آن مکان استفاده کند. از همه مهم‌تر اینکه کارکنان خود را برای انجام کارهایی مانند چک کردن سریع ایمیل‌ها، تحت‌فشار قرار ندهید. به آنها پیشنهاد دهید در هنگام صبح وقت خود را محدود کنند تا بتوانند به‌کارهای مهم‌تر خود برسند. این بخش از زمان پایه‌گذار یک روز کاریست. تضمین می‌کند که کارکنان قبل از اینکه در موج کارهای دیگر درگیر شوند، می‌توانند الزامات و پیش‌نیازهای کاری خود را به انجام برسانند.

 

4- بازخوردهای واضح و روشن ارائه دهید.

هیچ‌چیز مهم‌تر از ارائه و دریافت بازخوردهای منظم نیست. برخی شرکت‌های موفق با استفاده از ابزارهایی مانند 15 Five برای بازرسی و کنترل هفتگی و خودکار استفاده می‌کنند. این بازخوردهای هفتگی به کارکنان این احساس را القا می‌کند که هفته‌به‌هفته و در طول زمان در حال پیشرفت هستند. و خوش‌بینی آنها را نسبت به پیشرفت‌های خودشان افزایش می‌دهد. آنها همچنین به هر فردی فرصتی برای خود اندیشی می‌دهد که برای رشد آنها بسیار مهم و حیاتی است.

همان‌گونه که از کارکنان خود انتظار دارید کارهایشان را با شما به اشتراک بگذارند، شما نیز باید بازخوردهای خود را با آنها در میان بگذارید. مطمئن شوید که با لحنی مهربان اما مستقیم با کارکنانتان صحبت می‌کنید. تقدیر از کارکنان در اولویت است. پس‌ازآن انتقاد سازنده – آن‌هم فقط در صورت نیاز.

 

5- هیچ‌چیز مهم‌تر از دریافت و ارائه بازخوردهای منظم نیست.

هر مدیر باید نفوذ مدیریتی خود را برای کمک به ایجاد محیط کاری مثبت بررسی کند. اگر اقدام به انجام کاری کرده‌اید، به کارکنانتان خاطرنشان کنید که آنها می‌توانند نظرشان را در مورد چالش‌ها و مشکلاتی که با سبک مدیریت شما دارند، اعلام کنند. بهترین چرخه بازخوردی به شما این فرصت را می‌دهد تا به‌عنوان یک مدیر در کارتان پیشرفت کنید.

 

6- یک جامعه بسازید.

نیمی از کارکنان تنها به این دلیل که می‌خواهند از رئیس خود دور شوند کار خود را ترک می‌کنند. به‌جای ایجاد محیطی منفی، به تشکیل یک جامعه در محل کار خود تمرکز داشته باشید. یک جامعه قوی می‌تواند به‌گونه‌ای منسجم و نوآورانه به مقابله با چالش‌های بزرگ بپردازد. جوامع از مهارت‌های منحصربه‌فرد اعضای خود بهره برده و منابع موجود را تقویت می‌کنند. این کار یک فرایند مشترک و غیرشخصی است که در آن نیازهای جامعه مهم هستند.

سریع‌ترین راه برای ایجاد یک جامعه بسیار ساده است: قدردانی و سپاس گذاری واقعی خود را به تیم خود نشان دهید و از آنها بخواهید دستاوردهای یکدیگر را قبول کنند. این قدر دانی می‌تواند به‌صورت یک ترفیع یا به تشویق به‌صورت کلامی باشد. بخشی از این ابراز قدردانی به پرداخت بهایی عادلانه به کارکنان و دادن پاداش به‌صورت منظم می‌باشد. حتی اگر با بودجه‌ای محدود کار می‌کنید، بودجه‌ای به پاداش‌های مالی بر اساس عملکرد کارکنان اختصاص دهید و آن را بی قید و شرط یکی از اولویت‌های خود بدانید. ستایش کردن و تعریف کردن از کارکنان را یک تکنیک مدیریتی بدانید. این کار بیشتر از انتقاد به کارکنان انگیزه می‌دهد.

 

7- تعادل کار و زندگی را برای کارکنان برقرار کنید.

هنگامی‌که کارکنان نمی‌توانند توازنی بین کار و زندگی خود پیدا کنند، آنها به‌احتمال‌زیاد از رهبر خود الگو برداری کرده‌اند. تحقیقات نشان داده که حتی اگر به تیمتان پیشنهاداتی برای برقراری توازن بدهید، درصورتی‌که خودتان از همین قواعد پیروی نکنید این نصیحت‌ها تأثیری نخواهند داشت. دریابید که کارکنانتان به چه چیزهایی نیاز دارند. در ادامه چند گام کوچک برای شروع کار ارائه‌شده:

1. با آنها زمان صرف کنید.
2. با آنها قدم بزنید. مشکلات و چالش‌هایشان را جویا شوید.
3. از کارکنان خود بخواهید برای ایجاد یک تیم موفق پیشنهادات خود را ارائه دهند.

همان‌طور که بر اصلاح فرایندهای مدیریت کارکنان خود کار می‌کنید، روش‌ها و الگوهای حال حاضر خود را بررسی کنید. آیا همه‌چیز خوب پیش می‌رود؟ چطور می‌توانید تغییراتی جزئی در نظرات و نگرش کارمندانتان ایجاد کنید؟ مدیریت همانند هر چیز دیگری یک کار در حال پیشرفت است. شما باید روش‌های موفقیت در آن را بیاموزید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه ارزیابی عملکرد کارکنان مدیرنو مراجعه فرمایید. 

با ما در ارتباط باشید.

پیشنهاد مطالعه: چطور مکالمه ای مؤثر با کارمندان خودتان داشته باشید

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش

درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.