در مصاحبه های استخدامی ستاره شوید

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on telegram

در مصاحبه های استخدامی ستاره شوید» بارها و بارها شنیده اید که می گویند برای ایجاد تاثیر مثبت اولیه فقط یک بار فرصت دارید. این قضیه علی الخصوص در مورد مصاحبه های کاری کاملاً صادق است؛ بنابراین کاری کنید که آن تاثیر اولیه نتیجه بخش باشد. این نکات طلایی را بخوانید تا بتوانید کاری کنید که خدایان استخدام در مصاحبه های کاری شما را برگزینند.

از پیش به بهترین وجه برنامه ریزی کنید

وقتی قرار است برای دریافت بهترین پیشنهادهای کاری به شدت زیر ذره بین قرار بگیرید و مجبور باشید به سوالات موشکافانه پاسخ دهید و کاری کنید خیال کارفرمایانی که می ترسند در استخدام اشتباه کنند آسوده شود، آنچه تفاوتی عمده در نتیجه ی کار ایجاد می کند میزان آمادگی شماست. باید نشان دهید با نیازهای شرکت هماهنگید، این قابلیت را دارید که خیلی زود در کارها به سرعت مورد نیاز برسید و خلاصه همه جوره با شرکت همگام و متفقید.

با توجه به اطلاعاتی که امروزه درباره شرکت ها و صنایع وجود دارد به راحتی می توانید در مورد موسسه مورد نظرتان تحقیق کنید و با آمادگی کامل در جلسه مصاحبه حاضر شوید.

تمام توانمندی های خود را به شرایط و مقتضیات شغل مزبور ارتباط دهید

چنانچه در طول مصاحبه دریافتید مصاحبه کننده حین توصیف چشم انداز شغل مورد نظر و فرد ایده آل برای احراز آن یکی دوتا از شرایط ذکر شده در استخدام را از قلم انداخته است، به کمک او بشتابید و خودتان با تدبیر و موقع شناسی مطالب از قلم افتاده را مطرح کنید. باید نشان دهید که این موقعیت شغلی را جدی گرفته اید. این رویکردی است که کارفرما می پسندد و می ستاید. اگر می خواهید پیشنهادهای کاری را از آن خود کنید، باید نیازهای شرکت را هدف گیری کنید و عملکردتان در مصاحبه بر اساس این اهداف باشد.

گزارش های مشتری پسند و مختصری درباره ی خود در ذهن داشته باشید

به احتمال قریب به یقین، از شما خواهند خواست شکلی از سوال « برام از خودتون بگید» را پاسخ دهید. اگر در جواب این سوال، مثل یک بچه ۱۳ ساله، بگویید : «چی می خواین بدونین؟» قطعاً به شانس استخدامتان کمکی نکرده اید. چنین رویکرد ناپخته ای باعث می شود طرفتان حس کند آماده نیستید.

در عوض این کار، گزارشی کوتاه و مشتری پسند (حداکثر ۲ دقیقه و حتی المقدور کمتر از یک دقیقه) در ذهن داشته باشید که توصیفگر میزان تحصیلات، تجربه و مهارت تان باشد و نقاط قوت تان را به مشاغلی که در جست و جویشان هستید ربط دهد.

پس از این که مختصر و مفید واقعیت های مربوط به پیشینه تان را بیان کردید، با افزودن چند جمله درباره شخصیت تان به گزارشتان تب و تاب بیشتری بدهید، جملاتی که ویژگی هایی نظیر کنجکاوی، تعهد و انگیزه برای موفقیت را شامل می شوند.

کاری کنید که مدیر دایره ی استخدام حسابی از شما خوشش بیاید و دیگر همه چیز حل است

وقتی قرار باشد کارفرمایان از میان افرادی که از نظر فنی واجد شرایط هستند یکی را انتخاب کنند، تقریباً همیشه فردی را بر می گزینند که بیشتر به دلشان می نشینند و به خاطر داشته باشید :

 در مصاحبه های استخدامی ستاره شوید

علاوه بر خوش و بش کردن، ابزار مشترک، ارتباط چشمی و سایر تکنیک های صمیمیت زای معروف، حواستان به فرصت های خاص هم باشد:

-فرض کنید مصاحبه کننده حسابی گرفتار به نظر می رسد، تلفن هایش مدام زنگ می خورند و افراد مختلف با عجله به سراغش می آیند و گفت و گوی شما را قطع می کنند. به نشانه ی همدلی لبخندی بزنید و با او همدردی کنید : انگار امروز از اون روزاست! معنای ضمنی این جمله این است که دغدغه هایت را درک می کنم.

– یا اینکه فرض کنید که دارید نمونه کار نشان می دهید. بپرسید آیا می توانید برای بحث درباره ی نمونه تان به آن طرف میز بروید و کنار مصاحبه کننده قرار بگیرید. در این حالت «با هم» به کار می نگرید.

از هر مصاحبه ای یک جایزه اسکار به خانه ببرید

صفرکیلومتر هستید؟پیشکسوتید؟کارمندید؟رئیس کل هستید؟ فرقی نمی کند. با پیروی از یک سری راهکارهای اجرایی خاص که در صحنه ی هر مصاحبه ای با موفقیت همراهند. می توانید عملکردی فوق العاده داشته باشید. برخی از این پیشنهادها ساده و آشنا هستند. اما بسیاری از افراد که برای مدتی در جریان کار مصاحبه نبوده اند می توانند از آن ها به عنوان یادآوری بهره بگیرند.

۱-ورق دوست داشتنی بودن را بازی کنید

وقتی در مصاحبه شرایطی پیش رویتان قرار داده می شود که به هیچ عنوان نمی توانید آن را محقق کنید و تقریباً مطمئنید این قضیه مثل تیر خلاص کار شما را خواهد ساخت، برای جبران این کاستی و به عنوان حربه ی آخر چنین پاسخی را امتحان کنید:

فرض می کنیم شما تصمیم می گیرید کار رو به من پیشنهاد کنید و من هم می پذیرم. ضمن این که به شدت تلاش می کنم تا حجم کار اصلی شما رو سبک کنم. برای اینکه بتونم کم و کاستیم رو در این شغل بیشتر جبران کنم، چه کار می تونم بکنم؟ اینجا شما دارید ضرورتاً روی خواستنی بودنتان حساب می کنید.

۲-زبان بدنتان را آراسته و پیراسته کنید

مصاحبه کنندگان همه چیز شما را زیر نظر می گیرند. نه تنها لباس و پاسخ هایتان به سوالات مصاحبه ، بلکه زبان بدن، حرکات صورت، حالت نشستن یا ایستادن، راه رفتن و ژست های شما را.

۳-منبع شور و شادی باشید : مثبت و سرزنده برخورد کنید

از کاربرد کلمات منفی (مانند متنفرم، به هیچ عنوان نمی خواهم، اصلاً و ابداً و نمی پذیرم) دوری کنید و از طرح موضوعات خطرناک بپرهیزید؛ مثلاً دعوایتان با همکاران قبلی را نیازی نیست شرح دهید. هیچ وقت بد رئیس قبلی تان را نگویید. ممکن است رئیس جدید احتمالی تان با رئیس قبلی تان همدات پنداری کند و تصمیم بگیرد هرگز رئیس شما نشود.

۴-همراه خود یک خودکار و یک دفترچه یادداشت داشته باشید

توصیه می شود در جلسه ی مصاحبه هرازگاهی نکته ای را یادداشت کنید، به شرط این که سعی نکنید از همه چیز، کلمه به کلمه، یادداشت بردارید. برای نمونه وقتی جواب سوالی بلافاصله به ذهنتان نمی آید، باید یادداشتی جهت یادآوری بنویسید تا به وقتش به این مسئله برگردید و درباره اش با مصاحبه کننده صحبت کنید. به یاد داشته باشید یادداشت کردن آنچه گوینده می گوید باعث خرسندی او می شود.

چشم و گوشتان را باز نگه دارید

فقط در پی بازارگرمی و فروش نباشید. زمانی را هم به گوش دادن اختصاص دهید. وقتی مدام فکر و ذکرتان این باشد که قرار است در گام بعدی چه بگویید، لحظات و فرصت های حساس را از دست می دهید. بنابراین روی مهارت های شنیداری تان کار کنید. وقتی سوال مصاحبه کننده را متوجه نمی شوید، از او بخواهید شفاف تر آن را بیان کند.

[book_source_shortcode]مصاحبه های کاری به زبان آدمیزاد[/book_source_shortcode]

0 0 نظر
رتبه مقاله
اشتراک
اطلاع از
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
0
افکارتو دوست دارم. لطفا کامنتش کن!x
()
x