خلاقیت را با ۴ ترفند تجربه کنید

Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

خلاقیت را با ۴ ترفند تجربه کنید » امروزه کلمه خلاقیت بسیار بر سر زبان‌ها افتاده و با وجود گسترش روز افزون زندگی بشری و به ویژه کارآفرینی در فضای اینترنتی، همه به دنبال خلاقانه‌ترین راه‌ها برای کسب درآمد و یا رفع مشکلات هستند. خلاقیت مهارت ذاتی و گاه نهفته هر انسانی است و کم و بیش هر فردی آن را تجربه کرده است. مطالب بسیاری درباره تقویت خلاقیت هر روز منتشر می‌شود و مطمئناً همه این راهکارهای ارائه شده قابل تعمیم و تطبیق با همه شخصیت‌ها نیست.
اما ۴ ترفند برای روشن کردن خلاقیت خاموش شده وجود دارد که عملی کردن آن بسیار راحت است و شاید به صورت اتفاقی آن را تجربه کرده باشید، در ادامه مقاله با این ۴ راهکار آسان آشنا می‌شوید.

۱- هیچ کاری انجام ندهید!

بله هیچ کاری! وقتی شما هر روز سرتان شلوغ است و بعد از ساعت‌های سخت کاری هم باید به کارهای جانبی خود و دیگران برسید و بیشتر ساعت روز را به انجام کارهای کلیشه‌ای و تکراری مشغول هستید، افکار روزانه به تخیلات خلاقانه اجازه ورود نمی‌دهند.

 خلاقیت را با 4 ترفند تجربه کنید

در صورت امکان هر ماه یک مسافرت کوتاه و آرام را برای خود داشته باشید و از زندگی روزمره جدا شوید.
لازم نیست برای زمان بیکاری خود برنامه‌ریزی کنید که مثلاً کتاب بخوانید یا برنامه‌های خود را چک کنید، فقط سعی کنید هیچ[restrict]کاری نکنید، مطمئن باشید وقتی ذهن و مغز شما آرام بگیرد، افکار نو و جدید خود را نشان می‌دهند.

۲- نکته برداری کنید.

به نوشتن عادت کنید. یک دفترچه کوچک جیبی داشته باشید تا ایده‌هایی که به ذهن‌تان می‌رسد سریع یادداشت کنید.
ایده‌های خلاقانه به سرعت فراموش می‌شوند. از همین دفترچه استفاده کنید برای یادداشت کردن خلاقیت‌های دیگران و هر چیز جالب و جدید که در محیط پیدا می‌کنید.
جالب است بدانید افرادی که خود را به نوشتن عادت داده‌اند می‌گویند که بیشتر ایده‌های با ارزش در زمان‌های خاص مثل قبل از خواب، هنگام رانندگی، دوش گرفتن و یا آشپزی به سراغشان آمده که تاییدی بر راهکار اول یعنی خالی کردن ذهن از افکار کلیشه‌ای و هیچ‌کاری نکردن است.

۳- به خواب‌هایتان توجه کنید.

در ابتدا بدانید که خواب کافی و منظم خود به تنهایی عامل مهمی در کارایی درست مغز است و بعد از آن اگر فکر می‌کنید رویاهایی که در خواب می‌بینید بی معنی هستند و هیچ ربطی به واقعیت ندارند اشتباه می‌کنید.

حتی آلبرت انیشتن ریشه تئوری نسبیت را در خوابی که در دوران نوجوانی دیده بود می‌داند.
مثال‌های بسیاری از افراد وجود دارد که ایده‌های بزرگ خود را از خواب‌هایشان گرفته‌اند.
مغز ما انسان‌ها در طول شب خاموش نمی شود بلکه به ساماندهی و تحلیل اتفاقات روزانه و حتی روزها و سالهای گذشته مشغول است و بیشتر نظریه‌های دانشمندان نشان می‌دهد که ضمیر ناخودآگاه فعالیت‌های زمان خواب را تصویر سازی می‌کند و این تصاویر گاهی اوقات معنا و مفهوم خاصی دارند که می‌توانند ارزشمند باشند.

این نکته که به خواب‌هایتان توجه کنید به این معنی نیست که تمام خواب‌ها منبع ایده و خلاقیت است، آنچه مهم است توجه داشتن به روند خواب‌ها و تغییرات آنها نسبت به افکار روزانه است که گاه می‌تواند بسیار قابل توجه باشد.

۴- خندیدن رافراموش نکنید.

تحقیقات علمی نشان داده است، آنها که خوش اخلاق‌تر هستند و بیشتر می‌خندند، خلاق‌تر هستند.
خندیدن باعث ترشح هورمون‌های شادی می‌شود که اثرات مثبتی بر مغز و همینطور فعالیت بیشتر سلول‌های عصبی دارد.

برای خلاق‌تر شدن لازم نیست حتماً کارهای خارق العاده انجام دهید و یا تمرین‌های سخت و عجیب و غریب انجام دهید فقط کافی است بخشی از ذهن خود را که شاید سالهاست به خواب رفته و به فراموشی سپرده شده را بیدار کنید و به آن فرصت عرض اندام دهید. همانطور که تمرین ورزشی باعث قوی‌تر شدن ماهیچه‌ها و بدن می‌شود، هرچه بیشتر خلاقانه فکر کنید قدرت نوگرایی و خلاقیت در شما بیشتر تقویت می‌شود و با این مهارت می‌توانید به شخصی ارزش آفرین تبدیل شوید.
[/restrict]

0 0 نظر
رتبه مقاله
اشتراک
اطلاع از
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
0
افکارتو دوست دارم. لطفا کامنتش کن!x
()
x