چطور با مدیرمان رابطه موثر و دوستانه ای داشته باشیم؟

Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

چطور با مدیرمان رابطه موثر و دوستانه ای داشته باشیم؟» ممکن است حتی برای بهترین روابط کاری نیز مشکلاتی ایجاد شود. اما اگر از نوع رابطه تان  با مدیر راضی نیستید، در این صورت کارکردن برای شما چالش برانگیز و سخت می‌شود. ممکن است اعتماد او را از دست داده باشید یا اخیرا با هم تفاهم نداشته باشید یا شاید هرگز با هم رابطه دوستانه‌ای نداشته‌اید. دلیل هرچه باشد، چه اقداماتی می‌توانید انجام دهید تا تعاملات خود را بهبود دهید؟ و آیا زمان آن  رسیده که قبول کنید رابطه شما هرگز بهتر نخواهد شد؟

داشتن یک رابطه مثبت، سازنده و سالم با مدیر برای دستیابی به موفقیت حرفه‌ای حیاتی است. داشتن رابطه خوب با او به شما کمک می‌کند تا با اولویت‌های سازمان خود همراه شده، محدودیت‌ها را درک کرده و به منابع مورد نیاز برای انجام کارها دسترسی داشته باشید. کار و حوزه کاری، یک مسابقه برای دستیابی به محبوبیت نیست، اما واقعیت این است نظر مدیرتان برایتان با ارزش است چون کنترل و نفوذ او پاداش‌هایی برای شما به همراه دارد. همچنین از بعد روانی نیز حائز اهمیت است، از آنجا که نظرات مدیر ما برایمان مهم است زمانی‌که او به ما توجه ندارد برایمان بسیار ناراحت‌کننده و آزاردهنده خواهد بود. برای تعامل با مدیر خود استراتژی های زیر را در نظر بگیرید :

۱. اگر مشکلی وجود دارد آن را شناسایی کنید

اگر می‌دانید که مدیرتان نظر مثبتی نسبت به شما ندارد، اولین سوالی که باید از خود بپرسید این است که آیا مطمئن هستید مشکل از خودتان است. ممکن است مدیرتان آدم سرد یا درونگرایی باشد که نتواند حس مثبت خود را به دیگران منتقل کند. سعی کنید متوجه شوید که آیا دلخوری نسبت به شما وجود دارد. اگر مدیر رفتار متفاوتی با شما نسبت به سایر همکاران دارد احتمالاً مشکلی در رابطه با شما وجود دارد. در اینگونه مواقع باید از خود بپرسید آیا روی موضوعی کار می‌کنم که مدیر از من خواسته است؟ آیا به روشی که آن‌ها از من خواسته‌اند کار را انجام می‌دهم؟ آیا نسبت به انتقادات و پیشنهادات آن‌ها بی‌توجهی می‌کنم؟ آیا کاری انجام داده‌ام که اعتماد آن‌ها نسبت به من سلب شده است؟

۲. مسئولیت کارهای خود را بپذیرید.

اگر کاری انجام داده‌اید که اعتماد مدیر از شما سلب شده است، این وظیفه شماست که مسئولیت آن را بپذیرید، اشتباه خود را قبول کنید و معذرت خواهی کنید. خبر خوب این است که حتی روابط حرفه‌ای تیره‌وتار نیز می‌توانند بهبود یابند. مهم این است که این اطمینان را به مدیر خود بدهید که می‌خواهید بر روی این مشکل کار کنید و از او بخواهید تا به شما کمک کند تا همه چیز به بهترین شکل انجام شود. اما مدت زمانی طول می‌کشد تا بتوانید نظر او را تغییر دهید. اکثر مدیران قدردان کارمندانی هستند که به سختی کار می‌کنند، مفید هستند، از دیگران طلب کمک می‌کنند و کار خود را به درستی انجام می‌دهند. بدترین کارمند فردی ست با استعداد که به بهترین نحو کار خود را انجام نمی‌دهد.

۳. اهداف خود را مشخص کنید

پس از شناسایی مشکل، باید برای حل آن تلاش کنید. اگر مطمئن نیستید که مدیرتان چه انتظاری از شما دارد زمان آن است که این انتظارات را مشخص کنید. ما می‌خواهیم تا مدیرانمان فعال باشند اما این مسئولیت ما است که راهی برای ایجاد مکالمه دوطرفه پیدا کنیم تا بتوانیم اولویت‌های خود را با آن‌ها همتراز کنیم. در طول همکاری مشکلاتی به وجود می‌آید خصوصاً زمانیکه شما فکر می‌کنید انتظارات غیرمنطقی هستند. گاهی اوقات این حس وجود دارد که مدیران در مسیر درستی گام برنمی‌دارند در نتیجه ما آن‌ها را دوست نخواهیم داشت. به جای فکر کردن بر روی این موضوعات بهتر است از دیدگاه آن‌ها به همه چیز نگاه کنید تا دنیای آنها را بهتر درک کنید.

۴. بر روی نکات مثبت مدیر خود تمرکز کنید

برای هماهنگ شدن با دستورات مدیر، نیازمند یک تعدیل در نگرش و افکارتان هستید. شما می‌توانید احساسات منفی خود را مخفی نکنید چون حتماً مدیرتان می‌داند که علاقه چندانی به او ندارید. هرچه بیشتر در مورد عادات و تمایلات آزاردهنده او فکر کنید، رابطه شما بدتر خواهد شد. سعی کنید بیشتر بر روی جنبه‌های مثبت مدیر خود توجه داشته باشید تا جنبه‌های منفی. علاوه برآن، تلاش کنید تا میزان دلخوری یا تضادهایتان را کاهش دهید. سعی کنید خودتان را در جایگاه او  قرار داده، از دیدگاه او به موضوع نگاه کرده و اولویت‌ها و تقاضاهایی که با آن مواجه است را درک کنید. بهتر است قبول کنید که مدیر شما هم یک انسان است.

چطور با مدیرمان رابطه موثر و دوستانه ای داشته باشیم؟

۵. با مدیر خود ارتباط برقرار کنید

یک راه دیگر برای ایجاد رابطه با مدیر این است با آنها همانند افراد دیگر رابطه برقرار کنید. سعی کنید درباره موضوعات غیر کاری با هم صحبت کنید، یک موضوعی پیدا کنید که باعث ایجاد رابطه شود. دریابید که مدیر شما به چه موضوعاتی علاقمند است، به یک تیم ورزشی یا یک گروه موسیقی؟ اگر واقعاً به این موضوعات علاقمند نیستید لازم نیست که وانمود کنید. اما اگر درک عمیقی از مدیر خود به عنوان یک انسان داشته باشید و اشتراکات واقعی خود را در میان این علاقمندی‌ها بیابید، درک عمیق‌تری از افکار و عقاید او پیدا می‌کنید. مدیر خود را به یک ناهار یا نوشیدنی دعوت کنید، در اینصورت می‌توانید از او به عنوان یک انسان شناخت پیدا کنید. اگر ایجاد یک رابطه شخصی امکانپذیر نیست بر روی آن اصرار نورزید.

۶. با مدیر خود مشورت کنید

مشاوره گرفتن یک راه خوب برای بهتر کردن دیدگاه دیگران نسبت به شماست. نشان می‌دهد که شما به قضاوت و خرد آن‌ها احترام می‌گذارید. اما درخواست مشاوره از مدیر یک موضوع بسیار حساس است. شما دوست ندارید که او فکر کند می‌خواهید کارها و مشکلاتتان را به او یا دیگران محول کنید. این اطمینان را در مدیر خود ایجاد کنید که شما می‌دانید او تحت فشار زیادی است. با بکار بردن عبارات مناسب و درخواست راهنمایی نشان دهید که خودتان هنوز مایل به انجام کارهایتان هستید.

۷. از دیدگاه مثیت به مدیر خود نگاه کنید

بهترین روش برای ایجاد یک رابطه مثبت با مدیر این است که کار خود را به بهترین نحو انجام دهید اما شاید فقط همین کار کافی نباشد. سعی کنید نیازهای او را پیش‌بینی کنید و مشکلات را حل کنید. در اینصورت آن‌ها حس بهتری نسبت به شما خواهند داشت اما در اینکار نباید زیاده‌روی شود. همیشه به طور هوشمندانه‌ای نظر مدیر خود را جلب کنید. چاپلوس و دروغگو نباشید، هنگامی که از مدیر خود جلوی همکاران تعریف می‌کنید دیدگاه وفاداری او نسبت به شما کم می‌شود.

۸. در نظر بگیرید که آیا پیشرفتی در کار خود داشته‌اید یا نه.

کارکردن برای مدیری که تمایلی به همکاری با او ندارید باعث از بین رفتن انرژی و انگیزه شما می‌شود اما مردم از آن به عنوان یک تجربه جدید یاد می‌کنند. وقتی رابطه شما با مدیرتان قابل ترمیم نیست و هر کاری برای بهبود آن انجام داده‌اید، بهتر است به دنبال یک کار یا مدیر جدید باشید. اگر نمی‌توانید به مدیر خود اعتماد کنید بهتر است دیگر برای او کار نکنید. اما این به این معنی نیست که حتماً باید آن شرکت را ترک کنید در عوض می‌توانید مقاوم باشید و آنجا بمانید، مدیران مرتب عوض می‌شوند و با شخصیت‌های مختلف کار کردن یک تجربه خوب است. شما یاد می گیرید که چگونه به بهترین نحو کار خود را انجام دهید حتی زمانی‌که رابطه مناسب و خوبی با مدیر خود ندارید و همچنین منعطف بودن در کار را خواهید آموخت.

اصولی که باید به یاد داشته باشید :

بایدها:

  • با مدیر خود به منظور دستیابی به درک روشن‌تر از اولویت‌ها و فشارهایی که او با آن‌ها روبرو است، همدلی داشته باشید.
  • از طریق گفتگو با مدیر خود در رابطه با موضوعات غیرکاری، یک رابطه شخصی با او ایجاد کنید.
  • از مدیر خود مشاوره بگیرید، در اینصورت نشان می‌دهید که به قضاوت و تصمیمات او احترام می‌گذارید.

نبایدها:

  • فرض کردن این موضوع که نگرش مدیر نسبت به شما شخصی است و او رفتار متفاوتی با شما نسبت به دیگران دارد.
  • به جای تمرکز بر روی رفتارهای مثبت مدیر خود به عادات بد او توجه داشته باشید.
  • خیلی زود به فکر ترک کردن شغل خود و پیدا کردن کار جدید باشید. کار کردن برای شخصیت‌های سخت و غیرمنعطف باعث افزایش میزان انعطاف‌پذیری شما می‌شود.

[site_source_shortcode url=”https://hbr.org/2016/08/what-to-do-when-you-and-your-boss-arent-getting-along”]hbr[/site_source_shortcode]

0 0 نظر
رتبه مقاله
اشتراک
اطلاع از
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
0
افکارتو دوست دارم. لطفا کامنتش کن!x
()
x