چگونه یک شعار تبلیغاتی جذاب و تأثیرگذار بنویسیم؟

Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram
شعار تبلیغاتی جذاب و تأثیرگذار

در این مقاله به اینکه چگونه یک شعار تبلیغاتی جذاب و تأثیرگذار بنویسیم می‌پردازیم. شعار تبلیغاتی، جزیی از صورت و وجهه‌ی کسب‌وکار شماست و مانند ویترین و تابلوی کسب‌وکار شما عمل می‌کند. چطور می‌شود که تابلوی یک کسب‌وکار را نادیده گرفت یا کم شمرد؟ تصور کنید فروشگاهی که فضای داخلی را با طراحی زیبا و چشم‌نوازی، رونق داده اما برای سردر فروشگاه، از یک تابلوی معمولی بدون لوگو یا شعار استفاده کرده است. مسلماً مشتری با دیدن یک تابلوی خالی از جذابیت، قدم به سمت داخل فروشگاه بر نمی‌دارد.

شعار تبلیغاتی در کسب‌وکارهای مختلف، به صورت‌های گوناگون ابراز می‌شود. فروشگاهی را در نظر بگیرید که میخواهد بخش اعظمی از پتانسیل خودش را در یک تابلوی حداکثر ۲ متری، نشان دهد. نام و نشانی که برای این فروشگاه انتخاب می‌شود، میبایست گویای حوزه فعالیت، سطح نوآوری کسب‌وکار، هدف شما از محصولات و.. باشد.

در انتخاب شعار تبلیغاتی جذاب و تأثیرگذار، به نکات و مثال‌های زیر توجه کنید.

۱– تمایز برند

قبل از انتخاب شعار، بایدبدانید اگر بین رقبا متمایز نیستید، بهترین شعار دنیا هم نمی‌تواند شمارا موفق کند. برای اینکه شعار شما با شعار رقبا، تمایز داشته باشد، این وجه تمایز باید از قبل در محصولات و خدمات شما وجود داشته باشد. مطمئناً انتظار ندارید که تمایزی که در محصول شما وجود ندارد، بتواند در شعار نمایان شود؟ این چیزی جز “دروغ” نیست. بنابراین سعی کنید تمایزی ازلحاظ قیمت، کیفیت، نوآوری یا ویژگی خاص محصول به وجود آورید. سپس به ابراز آن ویژگی در شعار خودتان اقدام کنید. به‌عنوان‌مثال، شرکت “اپل” با نوآوری شناخته می‌شود. این شرکت با تولید محصولی متمایز در حیطه‌ی کاری اش، همیشه مشتریان را شگفت‌زده می‌کند.

۲– ماندگاری در اذهان

شعاری که انتخاب می‌کنید، باید به‌سرعت قابل‌تشخیص باشد. مشتریان باید بتوانند در طول چند ثانیه منظور شعار را به‌درستی دریابند. یک شعار در چند کلمه، نقش مؤثری در شناساندن کسب‌وکار شما ایفا خواهد کرد. شعاری که انتخاب می‌کنید، میبایست بانام و نشان کسب‌وکار شما عجین شود. شعار کسب‌وکار را طوری طراحی کنید که مشتریان شمارا با آن بشناسند. یا بهتر است با شنیدن نام کسب‌وکار شما، شعار شما در ذهنشان تداعی شود.

شعار تبلیغاتی

۳– معرفی خاص محصول

شعار تبلیغاتی به‌جای صِرفِ معرفی حوزه‌ی کاری شما، بایدبتواند ویژگی خاص، مزایا و فواید محصولتان را به‌صورت ضمنی معرفی کند. به‌عنوان‌مثال “انرژی بنوشید“، شعاریست که ضمن ابراز حیطه‌ی کاری (تولید نوشیدنی)، به‌ویژگی خاص این نوشیدنی (انرژی‌زا بودن) اشاره دارد.

۴– القای حس مثبت

استفاده از کلمات مثبت، در ذهن مشتریان، حس خوبی نسبت به شما و کسب‌وکار ایجادمی‌کندتأثیری که از انرژی مثبت شما در مشتریان ایجاد می‌شود، غیرقابل‌انکار است. بعید است مشتریان با دیدن کلماتی با بار منفی، به سمت یک برند یا کسب‌وکار جذب شوند. به‌عنوان‌مثال، وجود کلمه‌ی “پاپوش” در شعار تبلیغاتی یک فروشگاه کفش، نمی‌تواند حس خوبی در مشتریان ایجادکند.

شعار تبلیغاتی

۵– توجه خاص به مشتریان هدف

سعی نکنید در شعار خود، تمامی مشتریان احتمالی یا کل بازار را هدف قرار دهید. بدانید هر کسب‌وکار یا محصولی، مشتریان هدف خاص خودرا دارد. در شعار خود، فقط مشتریان هدف را مخاطب قرار دهید. به‌عنوان‌مثال، شرکت دوخت لباس‌های فرم کارمندی و اداری نیازی به جذب مشتریان آزاد ندارد. این بنگاه باید بتواند سازمان‌ها را جذب و لباس‌های فرم مخصوصی برای آن‌ها طراحی کرده و بدوزد. بنابراین ضروریست شعار متناسب با حیطه‌ی کار خودش انتخاب شود. جمله‌ی “لباس سازمانتان را به ما بسپارید” در مقایسه با  جمله‌ی “تیپ خودرا به ما بسپارید” منطقی‌تر به نظر می‌آید.

۶– توجه به هدف کسب‌وکار

هر کسب‌وکار میبایست مأموریتی برای خود تعیین کند. مأموریت و رسالتی درازمدت که به‌عنوان هدف اصلی آن بنگاه شناخته شود و در روح و جان کار و کارمندان رخنه کند. این هدف باید در شعار نیز نمایان شود. به‌عنوان‌مثال صرف فروش یک محصول، نمی‌تواند هدف خوبی برای هر بنگاه تولیدی باشد. بلکه مزایایی که از طریق آن محصول به خریدار یا مشتری می‌رسد، باید به‌عنوان هدف بنگاه تعیین شود.

۷– کوتاه بودن شعار

در شعار تبلیغاتی خود از اطناب کلام پرهیز کنید. مشتریان امروزه فرصتی برای خواندن جملات طولانی بر تابلوی فروشگاه و بنگاه شما ندارند. لذا درنهایت سعی و تلاش، شعاری کوتاه انتخاب کنیدو در همان چند کلمه، اصل قضیه را جا دهید.

۸– نمایش شعار

انتظار نداشته باشید که مشتریان به دنبال شعار شما باشند. شعار خودرا در معرض دید قرار دهید. هر جا که می‌توانند شعار خودرا به دید همگان برسانید. اما مراقب باشید که از آن‌طرف بوم نیفتید. نه از دیدها پنهان باشید و نه در هرجایی چشم را آزار دهید. تعادل در نمایش شعار، می‌تواند شخصیت و وقار کسب‌وکار شمارا حفظکند.

۹– انتخاب تصویر هماهنگ

تصویری هماهنگ با شعار خودتان انتخاب کنید. تصویری که بتواند تکانه ی خاص شعار شمارا به‌گونه‌ای دیگر در ذهن مشتری تداعی کند. طراحی تصویر متناسب با شعار را به‌دست طراحانی بسپارید که در حوزه‌ی تبلیغات تجربه‌دارند.

 مقاله “میخ کلامی و چکش بصری در تبلیغات چه مفهومی دارند؟” به این نکته می‌پردازد که تصاویر چگونه مفهوم کلامی برند را تقویت خواهند کرد و چطور باید از مفاهیم و تصاویر برای ماندگاری در ذهن مشتری استفاده کنیم.

۱۰– ایجاد حس خاص

میخواهید شعار تبلیغاتی چه حسی را در مخاطب ایجاد کند؟ ترس؟ اضطراب؟ نگرانی؟ امنیت؟ راحتی؟ شادی؟ حسی که با مصرف محصول شما در مشتری ایجاد می‌شود، میبایست در شعار نیز تداعی شود.

به‌عنوان‌مثال اگر بخواهید برای یک سینما چندبعدی که هیجان زیادی را برای مشتریان به همراه دارد شعار تدوین کنید. باید حس ترس را نیز چاشنی شعار کرده و توجه کنید که مخاطبان سینمای چندبعدی، هیجانی همراه باکمی ترس می‌پسندند.

 نمونه‌هایی از شعارهای ناب را بررسی می‌کنیم:

شرکت کاریابی آلمانی Jobsintown با شعار “زندگی برای شغل اشتباه، خیلی کوتاهه” کمپین موفقی برای این شرکت ساخت. با جمله‌ای ساده از سوی این شرکت، مخاطب درگیری ذهنی مثبتی را تجربه می‌کند.

درگیری حاصل از انتخاب شغل اشتباه که امکان دارد تا آخر زندگی وی، او را از زندگی آسوده و بی‌دغدغه؛ محروم سازد. همین درگیری ذهنی، فرد را وادار می‌کند به یافتن شغل مناسب، بیشتر از پیش اهمیت داده و حتی هزینه کردن در ابتدای مسیر شغلی را لازم دانسته تا  هزینه‌های گزاف‌تر متحمل نشود.

پلی‌استیشن با شعار “در دنیای خود زندگی کنید. در دنیای ما بازی کنید” توانست حس واقعی بازی در دنیای مجازی را برای مشتری تداعی کند. اینکه فرد با بازی در فضای مجازی، حس واقعی را تجربه کند. تجربه‌ی خاصی را برای وی به دنبال دارد. با برانگیختن حس کنجکاوی فرد، تمایل و کشش او به سمت محصول بیشتر شده و به نیروی محرکه‌ای برای فرد تبدیل می‌شود.

0 0 نظر
رتبه مقاله
اشتراک
اطلاع از
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
0
افکارتو دوست دارم. لطفا کامنتش کن!x
()
x