کمپین‌های بازاریابی اثربخش چگونه ایجاد می‌شوند؟

Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram
کمپین‌های بازاریابی اثربخش

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به کمپین‌های بازاریابی اثربخش چگونه ایجاد می‌شوند؟ می پردازیم. در بسیاری از شرکت‌ها برنامه‌ریزی کمپین‌ های بازاریابی مهم‌ترین روش مورداستفاده برای ارتباط با بازار، تقویت جایگاه و کسب مشتری هستند. کمپین‌هایی که به خوبی تدوین می‌شوند، شامل دنباله‌ای از ارتباطات با بازار هستند. بسیاری از کمپین‌های بازاریابی شامل یک شمای کلی بوده، که می‌توانند در طولانی‌مدت با تغییرات متعدد یا ابزارهای متفاوت به‌کاررفته تا یک داستان را بیان کنند.

فضای بازار شلوغ هست و پیامی که یک‌بار از طریق یک رسانه ارسال‌شود به‌ندرت در بازار تغییری ایجاد می‌کندبااین‌حال عدد خاصی برای تعیین میزان تناوب پیام جهت اثرگذاری بهتر وجود ندارد. متخصصان بازه‌ای شامل ۳ تا ۲۰ بار تکرار پیام را در نظر می‌گیرند.

مثال‌هایی از کمپین‌های بازاریابی

یکی از بهترین مثال‌ها برای راه‌اندازی یک کمپین بازاریابی، کمپین “اردک” میباشد. که در سال ۲۰۰۰ توسط شرکت امریکایی بیمه عمر Aflac راه‌اندازی شد. بااینکه شرکت از سال ۱۹۵۵ تجاری شده بود اما قبل از راه‌اندازی کمپین، نرخ به رسمیت شناختن نام تجاری تنها ۱۲% بود. این شرکت برای شناسایی نام خود از گروه Kaplan Thaler کمک گرفت. این گروه یک شخصیت جدید ایجاد کرد، اردک Aflac که در تبلیغات ظاهر می‌شد و در به یادآوردن اسم شرکت بیمه مشکل داشت. تبلیغ اغلب با یک وضعیت نامساعد خنده‌دار پایان می‌یافت.

این کمپین توانست شناسایی برند را از ۱۲% به ۹۰% رسانده و بیمه تکمیلی این شرکت رهبر بازار شد.

این شرکت همچنان کمپین خود را رشد می‌دهد. اخیراً اردک آسیب‌دیده و شما می‌توانید از طریق فیسبوک برای اردک کارت بهبود ارسال نمایید.

شرکت‌هایی مانند Aflac از آژانس‌های تبلیغاتی برای طراحی کمپین‌های خلاقانه استفاده می‌کنند. این کمپین‌ها اغلب هزینه‌های بالایی داشته و از طرفی به کمپین‌هایی خاطره‌انگیز تبدیل خواهند شد.

رسانه‌های بازاریابی برای کمپین‌ها

در حین اینکه که اغلب شرکت‌های کوچک، توانایی اختصاص بودجه چندین میلیونی به آژانس‌ها را ندارند، اما آنها می‌توانند کمپین‌های مؤثر و خاطره‌انگیزی ایجاد کنند که از طریق رسانه‌های مختلف اتفاق افتد مثل:

 • رسانه‌های آنلاین، که شامل تبلیغات تعاملی و بنرهای روی وب‌سایت‌ها
 • رسانه‌های چاپی
 • رسانه‌های اجتماعی
 • تبلیغات عمومی
 • ایمیل مستقیم
 • ایمیل انبوه
 • رادیو
 • تلویزیون
 • بازاریابی تلفنی
 • رویدادها و نشان‌های تجاری
 • موتورهای جستجو

کمپین بازاریابی چیزی بیش از تبلیغات است. کمپین‌های موفق از طریق رسانه‌های مختلف در اذهان نفوذ کرده، از توالی پیام‌ها در طی مدت‌زمان طولانی استفاده نموده و تثبیت موقعیت می‌کنند. در ادامه یک تجربه برند ایجاد می‌کنند و به  فروش منجر می‌شوند.

اگر در حال برنامه‌ریزی تعدادی کمپین‌ بازاریابی برای خودتان هستید، خوب است که با اهداف سالانه شروع و کمپین‌هایی را توسعه دهید که جهتشان به سمت اهداف باشند. با برنامه‌ریزی ، خلاقیت و تمرکز بروی اندازه‌گیری‌ها، به سمت موفقیت پیش خواهید رفت.

مفاهیم و مراحل کلیدی در برنامه‌ریزی کمپین بازاریابی

۱-بیان اهدافتان را به‌صورت کمی

برای رسیدن به درآمد و اهداف سالانه، کمپین‌های خودتان را برنامه‌ریزی نمایید. برای مثال اگر در حال تلاش برای ایجاد ۱۰۰ مشتری جدید هستید تعیین کنید به چه میزان پیشرفت نیاز دارید و چه زمانی باید اتفاق بیافتند.

به این بیندیشید که چگونه از رسانه‌ها استفاده شود. برای مثال، اگر کسب‌وکار شما B2B است تیم فروشتان شاید تا ۳۰% رهبری بازار را ایجاد کند؛ مابقی آن امکان دارد از بازاریابی تلفنی، ایمیل، رسانه‌های اجتماعی، وبینارها و غیره ایجاد شود.

۲ایده‌ها و استراتژی‌هایی برای کمپین ایجادکنید.

تمام اهدافی که نیاز به بازاریابی خواهند داشت را مشخص کنید. شاید بخواهید از طریق کمپین، چشم‌اندازتان را ایجاد نموده و آن را پرورش دهید. فروشی مستقیم یا از طریق کانالی خاص داشته باشید و یا محصولات را برای مشتریان موجود عرضه کنید.

ایده‌ها و گزینه‌ها را بررسی بشوند (فعالیت‌های فروش سنتی، بازاریابی اینترنتی، رسانه اجتماعی، بازاریابی تلفنی و ارسال ایمیل و تبلیغات) تا مشخص شود کدام‌یک برای رسیدن به اهدافتان مؤثر تر اند.

۳-مخاطبان خودتان را هدف بگیرید.

با هدف‌گذاری خاص می‌توانید مستقیماً با مخاطبان صحبت و نرخ بازگشت را افزایش دهید.

۴یک یا دو پیام کلیدی ارسال کنید.

اگر تمام جزئیات درباره پیشنهاد ارائه شود، مخاطبین راحت‌تر آن را درک می‌کنند. در هرلحظه فقط ۱ مرحله مخاطب را پیش ببرید.

خلاق باشید- بازار شما روزانه با پیام‌های مختلف بمباران می‌شود بنابراین توجه آنها را جلب نمایید و درگیرشان کنید.

۵بودجه‌بندی نمایید و بازگشت سرمایه تان را اندازه بگیرید.

برنامه‌ریزی برای بازگشت سرمایه بازاریابی، تمرین قدرتمندیست که شمارا مجبور می‌کند از طریق آن فکرکرده و نتایج را در معیارهای مهم کمپین خودتان در نظربگیرید:

 • تأثیرات و ارائه خلاقانه کمپین
 • شناخت افراد تأثیر پذیر
 • مراحل موردنیاز برای حرکت از یک تغییر به سمت یک مشتری
 • تعداد موارد فروخته‌شده و سود هریک از آن‌ها
 • بودجه‌بندی کمپین
 • بازگشت سرمایه تخمین زده‌شده برای کمپین

۶برنامه‌ریزی اجرای کمپین بازاریابی اثربخش

فرایندهای اجرایی می‌تواند کمک‌کننده یا آسیب‌رسان باشند بنابراین مطمئن شوید نیازمندی‌های که برای اجرای کمپین موردنیاز اند را مشخص کرده‌اید.

۷برنامه‌ریزی برای اندازه‌گیری نتایج

وقتی کمپین را بسنجید، بودجه‌بندی آن برای دفعات بعد آسان‌تر خواهد بود. همچنین متوجه خواهید شد کدام برنامه بازگشت بیشتری دارد.

تعیین کنید چگونه هر کمپین اندازه‌گیری شود. اگر متغیرهایی وجود دارند که نمی‌توان آن را اندازه گرفت تصمیم بگیرید که چگونه آن نتایج را بررسی خواهید کرد.

تعیین کنید که چگونه اطلاعات موردنیاز را به‌دست می آورد مثل شماره تلفن، آدرس سایت و غیره.

۸– آزمایش مکرر کمپین بازاریابی

حتی در کمپین‌های کوچک می‌توان تبلیغات و یا سایر موارد را قبل از صرف کل هزینه ارزیابی کرد. یک یا دو عنوان از لیست یا تبلیغ خود را انتخاب و آنها را در اندازه‌های کوچک آزمایش و بهترین را برای اجرا انتخاب نمایید. سپس می‌توانید یک متغیر دوم را در برابر متغیر انتخاب‌شده بیازمایید. چرخه آزمایش را ادامه داده و نتایج را ردیابی کنید. با این کار می‌توانید نرخ بازگشت را بهبود دهید.

بهبود کمپین بازاریابی

پس از برنامه‌ریزی کمپین ، زمان تمرکز بر روی اجراست. به این معنی که درک عمیقی از رسانه‌ی مورداستفاده داشته باشید، به‌دقت خریدها را برنامه‌ریزی کرده و نتایج را رصدکنید، و برای هر رسانه‌ای که استفاده می‌کنید بهترین اقدامات را در نظر بگیرید.

خواننده عزیز، شما چه مواردی را برای مؤثر بودن یک کمپین پیشنهاد می‌کنید؟

0 0 نظر
رتبه مقاله
اشتراک
اطلاع از
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
0
افکارتو دوست دارم. لطفا کامنتش کن!x
()
x