Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

پادکست:

ندارد
7 گام عملی در ایجاد و راه اندازی کسب و کار موفق

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به 7 گام عملی در ایجاد و راه اندازی کسب و کار موفق می‌پردازیم. داشتن رؤیاهایی بزرگ، مانند گرداندن کسب و کار خودتان یا تبدیل ایده به شرکتی که می‌تواند دنیا را تکان دهد. بسیار بلند پروازانه میباشد. و تنها زمانی میسر می‌شود که بتوانید کسب و کار خودتان را بر پایه مدلی مستحکم و قوی پایه‌ریزی کنید.

شاید فکر می‌کنید مدل کسب و کار شما روشن و عالیست. اما درواقع فقط یک دسته فرضیه دارید! شما دو راه پیش روی خوددارید، یا وقت خودرا با مدل ‌های کسب و کار قدیمی هدر می‌دهید. منظور نوشتن سندی طولانیست که تعداد زیادی داده و نمودار را دربرمیگیرد. یا اینکه کارآفرینی خودرا به‌صورتی حرفه‌ای تر در پیش‌گرفته و از بوم مدل کسب و کار استفاده می‌کنید.

بوم مدل کسب و کار یک زبان بصری مشترک است که به‌عنوان نقطه مرجع و تابلویی برای طراحی مدل به‌کار رفته و باعث رشد و پیشرفت فعالیت‌های شما می‌گردد. این کار حرکتی راهبردی به‌سوی طراحی مدل کسب و کار نوآورانه محسوب می‌شود.

در اینجا هفت راهنمایی مهم در ایجاد و توسعه یک مدل کسب و کار مشتری مدار را به شما ارائه می­ دهیم.

1- از کپی برداری مدل کسب و کار به شدت خودداری کنید.

نکته اصلی در کارآفرینی و ایجاد و راه اندازی یک استارتاپ ارائه چیزی واقعی و منحصر به فرد است؛ چیزی که بتواند زندگی افراد را بهبود ببخشد. بجای کپی برداری از مدل کسب و کار استارتاپ دیگران، باید از تکنیک­ های طراحی متفکرانه برای ایجاد ایده­ های تجاری تازه و نوآورانه استفاده کنید.

2-تغییرات را در نظر بگیرید.

تغییرات بازار می‌تواند دوستی خوب برای یک کارآفرین باشد. معمولاً زمان‌بر علیه شماست، پس نباید آن را برای تکمیل اولین مدل کسب و کار خود هدر دهید. واقعیت اینست که مدل کسب و کار شما به‌محض ورود به مرحله کسب مشتری، تغییر خواهد کرد. یک قانون کلی که همیشه باید در ذهن داشته باشید اینست که هرگز به اولین مدل کسب و کار خود علاقه‌مند و وابسته نشوید.

3-بهترین مرکز برای کسب و کار خودرا پیداکرده و از همان‌جا کار را آغاز کنید.

بسته به الگوی مدل کسب و کار می‌توانید روند ایده پردازی را از قسمت‌های مختلف بوم مدل کسب و کار خودتان آغاز نمایید که نوعی استراتژی در کسب و کار نیز به‌حساب می‌آیدمی‌توانید مرکز مناسب را در این بوم پیداکرده و مدلی متمایز ایجاد کنید.

می‌توانید از چهار نکته زیر استفاده نمایید:

  1. درصورتی‌که به دنبال تقویت مشارکت‌های فعلی یا بهبود مؤسسات و دارایی‌های کنونی تان هستید، بهترین استراتژی اینست که بر مراکز منبع محور خود تمرکز داشته باشید.
  2. اگر قصد دارید بهره‌وری را افزایش دهید، پس باید به دنبال مراکز پیشنهاد محور باشید. باید با پیشنهادات و کارهای ارزشمند شروع کرده و روش‌های حل مشکلات مشتریان را بهبود دهید. به‌این‌ترتیب حتی قادر خواهید بود خطرات و هزینه‌ها را نیز کاهش دهید.
  3. برای شروع، قسمت‌های مشتری محور در این بوم بهترین گزینه هستند. مخصوصاً اگر بخواهید در صنعت به ذهن بخش خاصی از مشتریان نفوذ کرده و چیزهایی را به آنها ارائه دهید که تا آن لحظه توان خریدش را نداشتند. مشتریان جدید و ویژگی‌های آنها را در نقطه شروع کارتان قرار دهید.
  4. درنهایت قسمت سرمایه محور برای شروع فرآیند ایده پردازی استفاده می‌شود. در این فرایند شما بر نوآوری در انجام مکانیسم‌های صنعت خودتان تمرکز می‌کنید. جریان‌های مالی جدید به وجود آورده و موانعی بر سر راه رقبایتان قرار می‌دهید تا نتوانند در صنعت شما پول دربیاورند.
  5. نکته‌ی مهمی که نباید یادتان برود اینست که به‌محض اینکه یک عنصر را از یک قسمت بوم مدل کسب و کار حذف کنید، کل مدل کسب و کار را تحت تأثیر قرار خواهید داد.

4-مدل کسب و کار خودرا مکرراً تکرار کنید.

اولین ایده­ ی شما چیزی نیست بجز آنچه فکر می­کنید جواب می­دهد. پیش نویسی از ایده تان تهیه کنید. بوم 9 قسمتی خودرا کامل کرده و مدل اولیه کسب و کار را ایجاد نمایید. وقتی این مدل را تکمیل کردید، با گوش دادن به نظرات و بازخوردهای مشتریان مدل خود را امتحان کرده و مدل خود را تکرارکنید تا به بهترین نتیجه دست یابید.

5- توجه به نظرات مشتریان

بسیاری از کسب و کار ها پول زیادی را صرف تحقیقات بازاریابی می‌کنند. اما معمولاً فراموش می‌کنند یک عامل بسیار مهم را در چرخه جذب مشتری و توسعه محصول خود بگنجانند. آن هم‌نظر مشتریان است.

اگر شما بودجه تحقیق و توسعه (R&D) زیادی ندارید، تحقیقات بازار با بودجه‌های کمتر را انجام دهید. تلاش کنید نظرات و بازخوردهای خریداران بالقوه خودرا بدانید. هرچه بیشتر در مورد مشتریان خود اطلاع داشته باشید، موقعیت بهتری کسب خواهید کرد.

6- ایجاد طرحی برای همدلی و انتقال افکار

نکته اصلی در طراحی یک مدل کسب و کار این نیست که ایده کسب و کار شما چقدر می‌تواند جالب باشد یا اینکه محصول شما تا چه حدی جذاب و متحیرکننده به نظر می‌رسد. بلکه نکته اصلی اینست که چطور مشتری را تحت تأثیر قرار داده و بتوانیم احساسات او را برانگیزانیم. برای رسیدن به این هدف، باید مدل کسب و کار و محصولات/خدمات به‌گونه‌ای طراحی شود که مشکلات و نقاط درد و ناراحتی مشتری را مخاطب قرار دهد. به سؤالات زیر پاسخ دهید:

  • او در هنگام تعطیلات چه می‌کند؟
  • چه چیزهایی او را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟
  • در مورد نگرش و طرز برخورد او در اماکن عمومی و در میان مردم چه می دانید؟
  • موفقیت برای او چه معنایی دارد؟
  • چه چیزهایی او را نگران می‌کند؟

 

7دو روش چابکی و استارتاپ ناب را در نظر بگیرید و با استفاده از آن یک پیش‌نویس تهیه کنید.

در رویکرد استارتاپ ناب (lean startup) برای راه ‌اندازی کسب‌وکار و محصول همه ایده‌های محصول و کسب‌وکار فرضیاتی تلقی می‌شوند که باید با آزمایش کردن سریع در بازار اعتبارسنجی شوند. این رویکرد بر آزمایش کردن علمی، بیرون دادن تکرار شدنی محصول و بازخورد مشتریان استوار است تا به یادگیری معتبر برسد.

نکته اصلی اینست که باید مدل کسب و کار خودرا طراحی کرده و به‌سرعت به سراغ ایجاد محصول بروید. پس‌ازآن نوبت آزمایش مدل و نمونه شما در میان مشتریان و درنهایت، تطبیق محصول با خواسته‌های بازار یا تغییرات آن در مواقع لزوم است.

مایه تأسف است که بسیاری از شرکت‌ها تنها به دلیل اتکای بیش‌ازحد روی چیزی که فکر می‌کنند کار خواهد کرد، شکست می‌خورند. بهترین روش اینست که بفهمید ایده کسب و کار شما برای یک شروع کوچک به‌اندازه کافی بزرگ است یا نه. از روش‌های اثبات‌شده استفاده نمایید.  بر اساس تکنیک‌های بیان‌شده یک مدل کسب و کار طراحی کنید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه مشاوره کسب و کار مدیرنو مراجعه فرمایید. 

با ما در ارتباط باشید.

entrepreneur :منبع

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش

درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.